Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax21.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224881
Numar de utilizatori inregistrati: 2838
Cel mai nou utilizator inregistrat: Andrei1989
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu APM 28x110


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 07 Apr 2024 19:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, dar eu sunt multumit si asa cu el! Putea sa fie si 100m, ca eu il folosesc doar la astronomie Very Happy


apm 28x110.jpg
 Descriere:
Eu si APM 28x110 privind spre Calea Laptelui
 Marime fisier:  976.54 kb
 Vizualizat:  de 221 ori

apm 28x110.jpg



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4803

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Apr 2024 22:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabi au uns filetele alea mari de la tuburi ca sa poata fi mai usor de asamblat/reglat.
Si eventual sa mai etanseze si sa protejeze filetele in sine, daca se corodeaza, se lasa cu zeama de ciocan.
tudor a scris:
Vaselina nu vine de la celula obiectivelor pentru ca binoclul a stat "in obiective" deci cu obiectivele in jos. Vaselina vine in mod cert din parte opusa obiectivelor. Cum se vede mai bine in poza 2, dintre acele doua tuburi concentrice. Intre cel principal din exterior si cel pentru antireflexii, mai ingust din interior. Cel din interior este fixat in capat cu o saiba. De ce ar trebui vaselina intre eceste tuburi, nici eu nu stiu!!! Poate pentru ca aceste doua tuburi concentrice nu sunt infiletate unele in altele si poate au o mica distanta intre ele, si astfel ca sa stea fest au pus vaselina. Cine stie? Mai putea sa vina de la filetul de focus al ocularelor, dar este exclus acest caz pentru ca prismele si ocularele sunt ca noi fara nici cea mai mica urma de praf, perfect curate!

Ce se vede in poze arata cam uleios, s-ar putea sa fi folosit vaselina mai asa, care tinde sa supureze/separe ulei, mai ales cand se incalzeste. Nu mergea sa desfaci mai mult, sa cureti tt zmaxu' si sa pui ceva mai de calitate ?
S-ar putea sa se repete problema.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 08 Apr 2024 08:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nobody,
Da ai dreptate, se poate repeta problema mai ales daca e tinut la caldura si in picioare mai mult timp. Pentru asta acum sunt atent sa il depozitez pe termen lung la orizontala. De fapt, asa e bine de depozitat pe termen lung orice binoclu sau instrument optic, ca sa nu migreze vaselina. Vaselina uleioasa din poze, contrar aparentelor, era foarte vascoasa, pentru ca daca o lasam o zi in plan inclinat tot nu se misca vizibil. Se misca in mai multe zile. Dar oricum, exact cum zici, pentru o vaselina nu e foarte vascoasa fiind de proasta calitate.
Da, se poate scoate tubul central pt ca are un inel de prindere acolo usor accesibil. Dar pentru operatiunea asta "lipicioasa" trebuie sa ma pregatesc psihic s-o duc la capat. Nu imi place sa-l desfac si sa constat ca am de lucru la el ceva mai mult, si sa il las de pe o zi pe alta desfacut bucati. O sa ma incumet candva cand o sa am timp mai mult ca sa termin treaba "lipicioasa" in aceeasi zi si sa-i pun o vaselina mai de calitate...

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5539

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Apr 2024 10:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand o sa ai chef sa te mai joci la el poti face ce a spus Valy, sa-i muti mai spre capat focusul pe infinit (dar nu chiar la capat ca sa mai ai loc de un mic reglaj) si sa castigi plaja de focus ceva mai aproape decat limita de 100m. Mai ales ca la tine inelele filetate de stop sunt la exterior, deci treaba e foarte simpla.
_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact