Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_7aug2020_0311.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224724
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (Incepatori)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 92, 93, 94
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
David Marica
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Ian 2023
Mesaje: 53



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 10 Mar 2024 00:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara aceasta am iesit afara la observatii, fiind senin(pentru o scurta perioada - 20:00-20:40).

La inceput am incercat mult sa observ cu binoclul cometa 12P/Pons-Brooks in apropiere de M31 si cred ca am vazut-o ca pe o steluta mai difuza. Ma asteptam sa se vada si coada, dar probabil se va vedea mai bine prin Aprilie. Cand va fi senin, voi incerca din nou sa o observ.
Am mai observat:
-Jupiter cu satelitii: Ganymede, Europa si Io;(luneta)
-M31(prin binoclu - la orizontul NW, langa oras se vedea mai slab, am observat ca se vede bine si frumos structurat toamna/iarna spre estul intunecat sau cand este la zenit).
-M81 si M82(binoclu - slab vizibile, difuze);
-M41("Stupul mic" - multe stele rezolvate cu luneta);
-M42(am admirat-o cu binoclul, dar si cu luneta)+Trapezul;
-M44(Stupul), M45(Cloșca cu pui), Mel 25(Hiade) prin binoclu;
-Roiul Dublu din Perseu(NGC 869 și NGC 884);
-Kemble's Cascade si NGC 1502;
-NGC 2244 din nebuloasa Rozeta;
-Stock 23(Pazmino's Cluster).
Si cand aveam de gand sa observ si obiecte de pe lista lui Tonkin, au venit norii subtiri, cetosi si cam atat a fost sesiunea de observatii astronomice.

P.S. In urma observatiilor din aceasta seara, am aflat ca am observat de fapt Stock23 data trecuta si nu Tombaugh 5. Tom 5 se afla mai sus putin si se poate observa doar cu telescoape mai mari. Totusi mi se pare interesant, m-am documentat si am aflat ca este un maraton de 5 obiecte "Tom" mai dificile.
Clyde Tombaugh, descoperitorul acestor obiecte, a descoperit si planeta Pluto. Sunt si ceva desene interesante pe https://www.cloudynights.com/topic/759937-...ry10946560

Cer senin, David

_________________
Binoclu Lacerta Explorer 10x50
Telescop Dobson 200/1220
Luneta Celestron 70AZ
Sus
David Marica
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Ian 2023
Mesaje: 53



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 16 Mar 2024 23:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa o saptamana cu multi nori, am fost in seara aceasta la niste observatii, intre orele 20-21. Cerul era partial innorat, iar langa Luna s-a format la inceput un mic arc, apoi o aura/halou.

Am incercat sa observ cu binoclul cometa, dar din cauza norilor si a luminii Lunii, nu am reusit observarea cometei, iar M31 se vedea slab. O sa incerc sa o observ la sfarsitul acestei luni sau in Aprilie.
Pana acum am observat cometa Neowise, pe care am observat-o cu ochii liberi(pe atunci nu aveam instrumente astronomice), iar apoi am observat cometa C/2023 H2(Lemmon) pe 10 Noi. 2023(cu binoclul). Sper sa reusesc sa observ si cometa aceasta, mai ales daca va deveni mai stralucitoare.

Am mai observat M42 si constelatia Orion, apoi cu luneta am admirat planeta Jupiter si Luna care prezenta multe detalii, in faza de iluminare 46%. Am incercat sa fac si o fotografie cu telefonul prin ocular.

Cer senin, David



IMG_20240316_204701.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  637.54 kb
 Vizualizat:  de 1101 ori

IMG_20240316_204701.jpg



_________________
Binoclu Lacerta Explorer 10x50
Telescop Dobson 200/1220
Luneta Celestron 70AZ
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Mar 2024 23:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

David

Multumesc pentru amanuntele despre obiectele Tombaugh.
Felicitari pentru observatiile variate pe care le faci. Ai inceput sa faci observatii de putina vreme si deja ai doua comete la activ. Bravo !

Succes in observarea cometei 12P, cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
David Marica
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Ian 2023
Mesaje: 53



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 29 Mar 2024 23:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult dl. Mircea!
In seara aceasta am iesit pentru a face cateva observatii astronomice, intre orele 20-21 si cerul era senin pana au aparut norii spre finalul observatiilor.

Sunt foarte fericit ca am reusit sa observ a treia cometa de cand fac observatii. Am observat cometa 12P/Pons-Brooks, pe care am observat-o atat cu binoclul, cat si cu luneta. Cu luneta am observat-o ca fiind ca un obiect cetos si circular dar cu binoclul am reusit sa o vad mult mai bine si clar. Se vedea nucleul ca o steluta difuza(parca putin verzuie) si putin coada cometei. L-am identificat cu ajutorul stelei Hamal sau Alpha Arietis.

Cu luneta am mai observat: M42, M31, NGC 869 și NGC 884(Roiul Dublu din Perseu), Mizar(dubla) si Alcor, Jupiter si cei 4 sateliti.

Cu binoclul am facut mai multe observatii:
M31 (pe care am vazut-o mult mai clar, fata de alte nopti, datorita cerului bun)
M81 si M82 - pe care le-am vazut si pe ele usor de data aceasta.
M42 (Marea Nebuloasa din Orion)
M45 si Mel 25 care se vedeau si ele foarte frumos.
M44 (Stupul)
NGC 2244
NGC 869 și NGC 884
Stock 23
Mel 20
Mel 111 si steaua Arcturus
M34 si M35(putin difuze si cu multe stelute).

Cer senin, David

_________________
Binoclu Lacerta Explorer 10x50
Telescop Dobson 200/1220
Luneta Celestron 70AZ
Sus
David Marica
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Ian 2023
Mesaje: 53



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 11 Apr 2024 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara de ieri, 10 aprilie 2024, am iesit intre orele ~21-22 sa fac niste observatii cu binoclul. Am avut la indemana si telefonul cu aplicatia SkySafari 7 Pro, pe care am testat-o si chiar m-a ajutat foarte mult la identificarea obiectelor fata de alte softuri.
Am inceput cu triunghiul de iarna, care cu incetul isi ia ramas bun de la noi si apar stelele de vara, cum ar fi Arcturus.
Am mai observat M42, M45, Mel25, M44 si Mel111.
Luna a prezentat si ea detalii impresionante. Partea luminata de Soare era foarte subtire si incepea sa se vada incet craterele, "increstate", iar partea intunecoasa era de fapt, destul de luminoasa si se vedeau foarte bine in binoclu mareele intunecate.
Cometa nu am reusit sa o revad, dar am trecut la cateva galaxii.
Am observat M81 & M82, erau destul de difuze, iar apoi am incercat sa observ pentru prima data galaxia M51. Si am inceput cautarea ei cu ajutorul noului soft si cu urmatoarele stele: Alkaid, 24 CVn si am format un triunghi de trei stele HD. M-am asezat frumos pe spate si am inceput cautarea galaxiei cu binoclul printre stele si ma bucur ca pana la urma am reusit sa o identific. Obiectul era mic si difuz, dar se vedea cu vederea indirecta, iar apoi mi-am dat seama ca M81 si M82 au devenit mult mai vizibile, semn ca ochii au inceput sa se formeze/adapteze. Intr-o alta seara poate voi incerca si galaxia M101.

Azi 11 aprilie, intre orele 21-22, Luna se vedea mult mai luminoasa(~12%), in luneta se putea observa cratere, dar si mareele din parta intunecata. In binoclu s-a putut observa conjunctia cu M45. La stanga sa se afla si Mel25, iar in jos am observat Jupiter cu cometa.
Ma bucur ca am putut sa reobserv cometa, chiar daca mai slab luminoasa. Am reusit sa vad doar nucleul ei difuz si putin coama ei.

Cer senin, David



IMG_20240411_214154.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.38 MB
 Vizualizat:  de 583 ori

IMG_20240411_214154.jpg



IMG_20240411_214732.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  974.96 kb
 Vizualizat:  de 583 ori

IMG_20240411_214732.jpg



_________________
Binoclu Lacerta Explorer 10x50
Telescop Dobson 200/1220
Luneta Celestron 70AZ
Sus
Kirk Spock
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2013
Mesaje: 173

Motto: "Let's see what's out there."

Localitate: SF

MesajTrimis: 12 Apr 2024 08:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru observatiile reusite, in special M51, dar si cometa Pons-Brooks, care din pacate devine din ce in ce mai greu de observat pe masura apropierii de soare. Pt ca ai adus vorba si de Pleiade, ti-as propune un exercitiu drag mie, anume cate stele se pot distinge prin al nostru Lacerta Explorer 10x50. E o metoda pe care o mai folosesc si pt a-mi da seama de seeing. Personal, reusesc sa disting pana la 32-35 in serile cu vizibilitate buna, desi am parte de o poluare luminoasa destul de accentuata la fereastra mea deschisa spre vest.. (Apelez chiar la tot felul de cartoane pt a mai acoperi din becuri. Smile )
Am cautat prin forum descrieri mai amanuntite ale observarii Pleiadelor, dar probabil nu suficient, pt ca nu am gasit, asa ca folosesc acest prilej, poate sunt si alti colegi interesati.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Apr 2024 11:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Kirk Spock

Vad ca ai o minte creativa, felicitari !
Se vede asta si din micul amanunt cu privire la folosirea unor paravane improvizate (cartoane) pentru a combate poluarea luminoasa directa. Aceasta este cea mai daunatoare, becuri care bat direct in instrument si observator.

Cu privire la Pleiade ...
Te rog sa propui si aceasta tema , dincolo la ''Teme de observatii''. Ar prinde bine ceva detalii despre asemenea observatii. Daca le-ai notat. Este o tema foarte frumoasa si la care poate participa multa lume.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
David Marica
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Ian 2023
Mesaje: 53



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 12 Apr 2024 17:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Kirk Spock! Este foarte buna ideea cu Pleiadele si diseara voi incerca acest exercitiu, mai ales ca se arata senin, sper ca lumina lunii ma va lasa sa numar stelutele Smile

Legat de poluarea luminoasa si la mine in sat sunt ceva led-uri albe de cativa ani, dar fac observatii din gradina, unde am ceva umbra si cerul se vede minunat(in afara de cerul vestic ---> oras Sad ). Partea buna este ca ma aflu intr-o zona rurala, cu dealuri inalte si paduri, astfel poluarea se mai filtreaza.

Aseara, dupa ce am terminat sesiunea de observatie pe la ora 22, m-am pus la culcare si mi-am facut curaj sa ma trezesc pe la ora 4 dimineata ca sa observ dupa mult timp obiectele de vara. Am facut si poza cu telefonul Caii Laptelui care s-a vazut foarte frumos, mai ales prin binoclu.
Observatiile s-au efectuat intre orele 4:30-5:30.
Zona din Cygnus prezenta o regiune minunata cu milioane de stele in campul vizual al binoclului Very Happy
Am observat pe langa steaua Deneb si niste regiuni mai intunecate, posibil sa fi fost nebuloasa America de Nord, dar nu stiu sigur.
Am mai observat cu binoclul si nucleul galaxiei cu M8, M20, M24, M17 si M16, M11, Cr 399 "Umerasul"/ The Coathanger.
Am mai observat:
Stele: Antares, Vega + Eps. Lyrae, Albireo, Arcturus, Mizar & Alcor
Galaxii: M81 & M82, M51
Roiuri de stele: M5, M13, M92, M29, M39
Si am terminat observatiile cu M27, la ora 5:30 cand incepea sa se ilumineze pe afara si apoi m-am pregatit cu incetul pentru liceu.

Cer senin, David



Calea Laptelui 12-04-2024.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  893.67 kb
 Vizualizat:  de 480 ori

Calea Laptelui 12-04-2024.jpg



_________________
Binoclu Lacerta Explorer 10x50
Telescop Dobson 200/1220
Luneta Celestron 70AZ
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 92, 93, 94

Download topic
Pagina 94 din 94
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact