Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m33.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224724
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Teste minimale Vanguard 8x42 seria 4


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2824

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 08 Ian 2024 10:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:
Referitor la discutia de mai sus (fara sa mai deraiem de la subiect), am testat un Carl Zeiss 7x50 B (militar, cel in armura de cauciuc) pe stele concomitent cu Zeiss Conquest 10x42 HD, de ce cu 7x50 vedeam stelele mai luminoase si mai multe la numar decat cu 10x42? (Am sa revin, sper, cu un review la 7x50 B care intradevar este ceva mai "zmeu" se pare)

Pentru ca, Carl Zeiss 7x50 B este un "monstu"/ "zmeu" de binoclu!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 08 Ian 2024 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In principiu, cum zicea si zoth, stralucirea obiectelor punctiforme (stele) este data de apertura.
Aici, perceptia stralucirii s-ar putea zice ca este direct proportionala cu diametrul obiectivului.
Suprafata colectoare este patratica fata de diametru, dar pe de alta parte, perceptia ochiului se comporta invers patratic.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Feb 2024 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vreau sa mai adaug cateva date suplimentare pentru Vanguard si sa povestesc un pic despre impactul lor asupra utilizatorului, asadar vom avea de-a face cu ceva interpretari subiective.
Campul real al binoclului este dat la o valoare de 7,2 grade care pentru un 8x mi se pare corect si normal. Acestui camp real ii corespunde unul aparent undeva la 58 grade. Nu este o valoare mare si probabil unii pot stramba din nas dar pentru mine care nu ma impac cu campurile uriase mi se pare foarte potrivit. La aceasta valoare si la ER-ul ocularelor de 19mm, vad perfect diafragmele de camp pe toata circumferinta lor. Ma gandesc ca ar fi mers si un 60 grade, mai mult nu cred. Pe undeva peste 60-62 grade si la un ER mai modest deja nu mai percep bine diafragmele pe toata circumferinta si eu vreau sa le vad intr-un binoclu, deci ne multumim cu valoarea de 58 grade care nu mi se pare deloc restrictiva.
Corectia pe camp este excelenta pe timp de zi, as putea spune ca obiectele vizate ies clare din camp ceea ce iti da un sentiment bun. Distorsiunile geometrice sunt practic inexistente in centrul imaginii si raman mici chiar la marginea ei fara ca binoclul sa recurga la field flattener. Asta il consider un avantaj major deoarece campul este uniform iluminat si ziua si noaptea.
Noaptea corectia pe camp este tot buna dar incepe sa se degradeze usor peste 85-90% din raza.
Am facut foarte des observatii cu acest binoclu de cand il am, in proportie majoritara observatii diurne din cauza cerului de seara acoperit si simt ca e un binoclu cu potential si in special ca e un binoclu care da satisfactie si placere la privit. Si de fapt cam asta conteaza.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 23 Feb 2024 18:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil ca producatorul a facut niste calcule care sa dea bine pe marketing, daca mai marea campul avea doua dezavantaje teoretice, avea deformari geometrice mai mari la margine si un eyerelief mai mic, asta in cazul in care e posibil sa se mute stopfield-ul, adica campul e limitat din stop field, la unele stopul e chiar la limita campului si nu face altceva decat o trecere ferma de la imagine la negru. Eu zic ca e mai placut sa vezi marginea campului decat sa fie ca la un bpt 8x30 de ex la care nu o vezi nici daca iti bagi binoclul in cap Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Feb 2024 18:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Probabil ca producatorul a facut niste calcule care sa dea bine pe marketing, daca mai marea campul avea doua dezavantaje teoretice, avea deformari geometrice mai mari la margine si un eyerelief mai mic ...


Corect, dar eu nu cred ca sunt doar calcule de marketing, au si ceva iz de tehnic. E aiurea sa bagi in fabricatie un binoclu cu distorsiuni geometrice mari cand ai pretentii de ceva performante de la el.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 23 Feb 2024 18:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exact, asa au facut si la Habicht 7x42, au redus campul drastic, 6.5grade parca are dar e foarte bine corectat, cu toate ca la 7x mi se pare cam mititel, deci pot sa spun ca are camp mic dar nu suna asa rau cum ar suna daca as zice ca e slab pe marginea campului blur+vignetare, deci ori una ori alta, cum zicea cristib ca cei de la Zeiss nu prea s-au omorat cu corectia pe margini lucru care la un moment dat nu mai fost bine venit si nu doar ei, si rusii au cateva cu camp foarte mare dar spre margini...nu mai stii ce e pe acolo. Eu zic ca efectul de hublou cum ii zice Dbird e cel care te cucereste mai repede decat un camp larg dar..."sec".
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact