Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
1aug2020_0237.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224703
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Oportunitate achizitie binoclu 8x42 si 10x42


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
yo3hsr
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2008
Mesaje: 300



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Dec 2023 17:04 Download mesaj
Titlul subiectului: Oportunitate achizitie binoclu 8x42 si 10x42
Raspunde cu citat (quote)

De curand am achizitionat doua binocluri Luger 8x42 si 10x42 la un pret excelent pentru calitatea lor.
Sunt binocluri facute in Japonia, de o calitate foarte buna pentru pretul cerut.
Atasez link-ul de pe Amazon.de pentru modelul 8x42. Este disponibil si modelul 10x42 de la acelasi seller.

https://amzn.eu/d/frDcVSm

Mecanic sunt foarte ingrijit facute, cu mult mai multa atentie decat chinezariile prezente acum pe piata.
Din punt de vedere optic sunt superioare modelelor chinezesti pe care le am si cu care le-am comparat, anume Lacerta Prime ED, Meade Masterclass Pro ED si Vanguard Endevour IV ED.
Va stau la dispozitie pentru informatii caci nu veti gasi prea multe pe net.

Cer senin,
George
Sus
Laci-B
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2020
Mesaje: 20



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 15 Dec 2023 19:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua.Imi puteti spune mai multe lucruri concrete,optic vorbind,despre Luger 10x42? Spuneti ca ii este superior lui Lacerta Prime 10x42.Putei detalia?
Sus
yo3hsr
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2008
Mesaje: 300



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Dec 2023 21:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua.
Da, in primul rand mecanica japonezilor este mult mai atent realizata si asta este foarte important.
Nu veti gasi joc in focuser(de fapt, nu exista joc nicaieri), sau un dioptru care sa functioneze...ciudat.
Totul se misca asa cum trebuie, predictibil si repetabil.
Tuburile sunt bine diafragmate iar portiunea imediat dupa obiective si pana aproape de blocul prismelor este negru mat.
Asta spre deosebire de binoclurile chinezesti pe care le-am vazut care au tuburile striate dar nu vopsite mat iar diafragmarea este facuta mai...economic.
La Luger, marginile lentilelor obiectiv sunt vopsite in negru.
La multe binocluri chinezesti, atunci cand privesti prin obiective spre blocul prismelor, vezi cel putin o latura de prisma in interiorul diafragmei de intrare in blocul prismelor. La Luger acest lucru nu se intampla.
Ambele binocluri Luger lasa impresia de calitate, de lucru inchegat, bine facut.
Imaginile date de ambele tuburi sunt echilibrate, vin in focus la fel de sharp. La unele binocluri chinezesti am observat unele diferente, mai mici sau mai mari adica, in focus, imaginile date de fiecare dintre tuburi nu sunt la fel de sharp.
Iar asta, pe mine cel putin, ma "trage de ochi".
Parerea mea este ca binoclurile chinezesti au doua probleme.
Nu reprosez nimic formulei optice sau sticlei folosita.
In schimb optica nu este sprijinita de mecanica asa cum ar trebui iar controlul de calitate este deficitar.
Probabil ca daca as avea la dispozitie zece exemplare dintr-un anume model de binoclu chinezesc, as gasi unul care sa ma satisfaca.
Cum acest lucru nu este posibil in realitate, cea mai buna varianta pe care am gasit-o a fost sa vanez asemenea chilipiruri japoneze cum este acest Luger.
Luger nu este neaparat, ca formula optica, superior lui Vanguard sau Meade ori Lacerata.
Ideea este ca este facut astfel incat capabilitatile opticii sa fie folosite la maxim sau pe aproape, si nu irosite din cauza unei mecanici si a unui QC deficitare.
Sus
Laci-B
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2020
Mesaje: 20



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 15 Dec 2023 21:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok.Imi puteti spune si ceva concret despre definitie si contrast? Ce culori are,neutre sau cu o anumita tenta? Personal ma uitam de o vreme la acest Luger pe net,dar pana acum n-am auzit de el,si,vorba d-voastra,nu sunt recenzii.Ce puteti spune despre cum sta in mana? Vad ca are o punte foarte lata...Personal prefer o punte mai ingusta,astfel incat sa poti prinde tubul macar cu ultimele doua degete... Desi intr-o vreme nu prea dadeam importanta,am ajuns sa realizez cat de importanta e usurinta de utilizare la un binoclu.Multumesc!
Sus
yo3hsr
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2008
Mesaje: 300



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Dec 2023 22:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Contrastul mi se pare foarte bun. Dar l-am comparat numai cu Lacerta prime ed, Meade masterclass pro si vanguard endevour IV.
Nu am avut ocazia inca sa compar cu apm 16x70 ed.
Nu stiu sa apreciez transmisia dar imaginea este una luminoasa iar curba pare uniforma si in consecinta imaginea imi pare una neutra, fara a fi una excesiv de rece sau calda.
Rezolutia mi se pare foarte buna, cu modelul 10x am separat cu usurinta, curat, Albireo, cu binoclul tinut in mana. Cu modelul 8x inca nu am incercat un test de rezolutie la stele dar imaginea pe timpul zilei prezinta detalii fine bine conturate.
In ambele modele stelele de magnitudine mica sunt aproape punctiforme, se strang frumos in focus, fara sa fie "grase".
Jupiter are aspectul unui glob bine conturat, fara ciudatenii prezente in jurul globului.
De aici trag concluzia ca astigmatismul ambelor modele este unul redus.
Niciunul dintre cele doua nu are aparent field flattener incorporat dar campul este destul de bine corectat si pe mine personal nu ma deranjeaza.
Nu obisnuiesc sa imi rotesc ochii prin oculare asa ca nu am probleme.
In centrul campului si cu privirea periferica imediata aberatia cromatica este absenta.
Spre margine cromatismul ocularelor apare dar este unul destul de potolit. Perceptia aberatiei cromatice depinde de utilizator.
Pe mine nu ma deranjeaza forma corpului dar, deasemenea, acesta este un lucru subiectiv.
Aveti dreptate, usurinta in utilizare este importanta. Pentru mine Luger este ok din acest punct de vedere.
Si mai este ceva ce vreau sa spun legat de ergonomia privitului prin Luger.
O data stabilita pozitia dioptrului si IPD-ul, de fiecare data cand ii scot din toc si ii pun la ochi, senzatia este de confort vizual deosebit, asa cum cred eu ca ar trebui sa fie cu orice binoclu bun.
Nu simt ca ma trag in vreun fel de ochi, vin in focus curat, fara balbaieli, fara senzatia ca "focusul este aici dar parca nu chiar, ia sa mai tatonez putin).
Sunt un utilizator pretentios si mi se intampla destul de rar ca un instrument sa ma scoata din "modul test".
Iar cand lucrul asta se intampla, asta inseamna ca am dat peste un instrument bun, sau cel putin bun pentru mine.
Recunosc ca nu am avut niciodata ocazia sa privesc printr-un instrument de clasa superioara, un alpha.
Asa ca nu stiu ce pierd Laughing
Dar sa nu uitam totusi ca pretul pe care l-am platit pe Luger este undeva pe la 860 de lei...
Un pret foarte mic pentru un roof, si un pret inca si mai mic pentru un binoclu bun asa cum este Luger.
Sus
yo3hsr
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Oct 2008
Mesaje: 300



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Dec 2023 23:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apropos de review-uri. Veti gasi destule pentru Vanguard Endevour IV ED si Meade Masterclass pro ED.
Cel din urma este laudat pe CN si amandoua sunt binocluri bune in clasa lor. Dar dupa parerea mea, per ansamblu, Luger este un binoclu mai bun. La ambele categorii, optic si mecanic. Singurul avantaj pe care il are Meade este campul plat. Dar am observat ca, cel putin pentru mine, acest lucru este mai putin important.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact