Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Ursa-Mare.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Gauri negre - intrebare


Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 24 Feb 2008 19:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Gauri negre - intrebare
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara,

Scuze ca "ma bag in seama" - nu am cunostiinte ridicate de fizica.
Daca la aparitie, dupa explozia stelei care ii da nastere, o gaura neagra are o masa finita - exercitind deci o forta gravitationala finita -,
cum intervine densitatea ? De ce densitatea are un rol in marimea fortei gravitationale si care este acest rol ?

Multumesc.


Ultima modificare efectuata de catre iulian m la 26 Feb 2008 17:34, modificat de 1 data in total
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 24 Feb 2008 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Masa e finită, dar intensitatea câmpului gravitațional e cu atât mai mare cu cât acea masă ocupă un volum mai mic, adică o densitate mai mare.
Nici nu ai nevoie de cunoștinte avansate, destul să te gândești că, în legea lui Newton, forța e invers proporțională cu pătratul distanței. Dacă ești pe suprafața corpului, distanța e raza lui. Atunci când r tinde la 0, F tinde la infinit.

_________________
הבה נגילה
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2008 18:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru promptitudine si pentru raspuns.

Corect: daca esti pe suprafata. Cred ca motivul pentru care, inconstient, nu am facut "experienta" de a fi "pe" suprafata gaurii negre, este ca eu "cred ca stiu" ceva despre natura gaurilor negre - din surse de mina a doua, evident -; ori, in concordanta cu aceste "cunostiinte", nimic nu ajunge "acolo". Sper sa nu gresesc urmatoarea intrebare despre ce se intimpla pina ajungi acolo - pe suprafata.

Deci, de ce exista o diferenta de natura calitativa intre secventa de evenimente asociata unui corp in prezenta unei stele - masive - care da nastere la o gaura neagra si cea asociata unei gauri negre: aparitia unei regiuni in jurul acesteia , existenta unei limite speciale - distanta Schwarzshild parca, etc ? este posibila o explicatie fizica in cadru intuitiv - fara relativitate - ?
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 09 Mar 2008 20:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Am gresit ceva la intrebarea de la postarea anterioara ? E fara sens ?

iulian m
Sus
raduM
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Noi 2006
Mesaje: 1159

Motto: File not found. Nobody leaves the room!

Localitate: Romania

MesajTrimis: 09 Mar 2008 21:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sorry, am fost eu cam stresat.

Haide sa incerc... cu exemplul consacrat: patura / suprafața elastica bine intinsă.

Dacă pe pătura intinsă între 4 copaci pui o bilă de popice, pătura se va deforma.
Deformarea e mai "abruptă" însă dacă aceeași bilă o așezi pe pătură, după ce însă ai comprimat-o de câteva mii de ori: acum, presiunea asupra păturii va fi mult mai mare.
Exemplul clasic pentru presiune: cărămida așezată pe zăpadă lasă urmă mai adâncă dacă e așezată "în picioare".

Tot așa, când steua are volum finit, deformează spațiul-timp din vecinătate dar deformarea va fi mult mai dramatică dacă, la aceeași masă, volumul este foarte mic.

_________________
הבה נגילה
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 10 Mar 2008 20:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
sorry, am fost eu cam stresat.


Nu este nici o problema.

Multumesc, pentru moment.
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 11 Mar 2008 17:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin: de ce volumul(densitatea) reprezinta o cauza - ma refer la descrierea fenomenelor considerate fundamentale (care e cauza cauzei)?

sau este pur si simplu o constatare (experimentala ?): volumul determina desfasurarea fenomenelor - si atit - ?
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 11 Mar 2008 17:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

adica:

Citat:

Tot asa, cind steaua are volum finit, deformeaza spatiul-timp din vecinatate dar deformarea va mult mai dramatica daca, la aceeasi masa, volumul este foarte mic.


mai exact: ma intereseaza " de ce-ul" partii bold; exista sau nu ?
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 11 Mar 2008 17:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

domnule RaduM,

am intilnit exemplul Dvs. - episodul despre Einstein al lui Alan Chapman a fost re-redifuzat in urma cu 2 luni -; insa pare "calitativ" inadecvat: el presupune o intuitie "naturala/fizica": suprafata controleaza presiunea la "contact", ca atare ce spuneti Dvs e OK;

dar aici nu pare sa fie nici un contact(atingere)imediata; volumul e... volum, ce importanta are daca masa este aceeasi, iar eu (corpul de proba) sint la 10km de "singularitate" : ce cauza determina ca o comprimare sa duca la aparitia unei diferente de calitate ?

spuneti-mi va rog daca ceea ce spun are sens ?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 11 Mar 2008 18:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un corp are permanent "contact" cu spatiul in care exista. La aceeasi masa, daca volumul este mai mic => densitate mai mare si ca atare deformari mai accentuate in apropierea masei respective. La limita, la volum tizand spre zero, densitatea tinde spre infinit iar spatiul tinde "sa se rupa" Cool Shocked
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 12 Mar 2008 07:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Un corp are permanent "contact" cu spatiul in care exista.

Mai mult decât atât, corpul chiar se confundă cu "spațiul în care există".
Citat:
La limita, la volum tizand spre zero, densitatea tinde spre infinit iar spatiul tinde "sa se rupa"

Cred că Einstein se răsucește în mormânt în acest moment, densitatea este aceeași în întreg Universul, în întreg spațiul.
Citat:
La aceeasi masa, daca volumul este mai mic => densitate mai mare si ca atare deformari mai accentuate in apropierea masei respective.

Acțiunile elementare ca și mărimi ce desemnează densitatea relativ uniformă a spațiului pot fi mai mult sau mai puțin haotice funcție de direcție, adică:
- acțiunile pot avea un comportament preponderent radial, caz în care (deși volumul este același) densitatea va fi interpretată ca fiind mare;

- acțiunile sunt distribuite cât mai uniform în toate direcțiile, caz în care (deși volumul este același) densitatea va fi interpretată ca fiind mică (minimă).

Nu uitați, trăim într-o lume relativă și virtuală dragii mei.
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 12 Mar 2008 11:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
densitatea este aceeași în întreg Universul, în întreg spațiul.


Ati uitat sa spuneti ca densitatea, fiind aceeasi peste tot, de fapt nu exista. Laughing Laughing Laughing

Citat:
Acțiunile elementare ca și mărimi ce desemnează densitatea relativ uniformă a spațiului pot fi mai mult sau mai puțin haotice funcție de direcție, adică:
- acțiunile pot avea un comportament preponderent radial, caz în care (deși volumul este același) densitatea va fi interpretată ca fiind mare;

- acțiunile sunt distribuite cât mai uniform în toate direcțiile, caz în care (deși volumul este același) densitatea va fi interpretată ca fiind mică (minimă).

Nu uitați, trăim într-o lume relativă și virtuală dragii mei.



Cu asta ne-ati lamurit pe toti. Shocked Laughing

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
IACOB DUMITRU
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Ian 2006
Mesaje: 2456

Motto: unii imbatranesc frumos, altii imbatranesc degeaba


MesajTrimis: 12 Mar 2008 15:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ati uitat sa spuneti ca densitatea, fiind aceeasi peste tot, de fapt nu exista.

Eu nu prea am obiceiul să uit, vă rog să citiți cu atenție și seriozitate mesajele mele, vă asigur că merită (cândva pe acest forum v-am spus și care este valoarea acestei densități).
Citat:
Cu asta ne-ati lamurit pe toti.

Nu este problema mea că nu studiați cu atenție teoria AUF (acolo există suficiente detalii în acest sens), sunt multe elemete noi și în mod normal este nevoie de mult studiu.
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 12 Mar 2008 17:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

IACOB DUMITRU a scris:
Nu este problema mea că nu studiați cu atenție teoria AUF (acolo există suficiente detalii în acest sens), sunt multe elemete noi și în mod normal este nevoie de mult studiu.


Nu mai pot ... Laughing Laughing "face și clătite, mă..." Laughing Laughing Laughing

Nu e nici problema mea că vă jucați "cu cuvintele" (cacafonie a fost intenționat pusă Razz ) ... și vă spun: sunteți un "agramat" în domeniul asta... lasăți-vă de fizică dacă nu puteți să vă conformați! Că nici nu știți bine... ce-i aia fizică... și cu ce se mănâncă! Sunteți un "codoș al fizicii", o practicați ilegal, imoral... încercați măcar o dată, măcar o singură dată, să respectați limbajul și acele norme de bun-simț existete în actualul mediu științific... dar ți-ai găsit! ...tot în "analfabetismul" asta rămâneți și vă tot ascundeți în spatele unor cuvinte "pompoase", care de fapt nu spun nimica... schițați doar niște idei, și le imbracati, le ornamentați cu-n limbaj "complex", care pentru un adept al formulelor logice și matematice... sunt niște "gunoaie", pe care nu dă nimeni nici un ban...

Spuneti "nimic"-uri... multă baftă cu "transcendența și redepțiunea sufletului într-o lume fantasmagorică" ... poate pe asta o înțelegi mai bine!

Sunteți liber să spuneți ce vreți ... e o democrație - "imbecilă" - și e dreptul fiecăruia să spună ce vrea... și tare mă tem eu, c-o să apăs pe butonașul ăla "ignore"... Crying or Very sad

_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
iulian m
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Feb 2008
Mesaje: 180



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 12 Mar 2008 18:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

raduM a scris:

Tot asa, cind steaua are volum finit, deformeaza spatiul-timp din vecinatate dar deformarea va fi mult mai dramatica daca, la aceeasi masa, volumul este foarte mic


Bine, pot sa inteleg ca o stea de 120 sori - maximul unei stele - poate modifica "spatiul" din jurul sau - "creind" traiectorii obligatorii; cred ca asta inseamna "modificarea" spatiului -; dar tot exista scapare - forta ce masoara interactiunea este neinfinita. Dar de ce conteaza volumul ?( densitatea este derivata sau este considerata fundamentala aici ?) Ce anume confera volumului calitatea de cauza ? Exista un rationament deductiv, un experiment , o intuitie ? caci nu o masa infinita "ofera" lipsa de scapare, ci volumul unei mase finite.
Apoi: un corp deformeaza un alt corp - in exemplele respective; aici un corp "deformeaza" spatiul ...??? Nu modul cantitativ de deformare ma deranjeaza - "unele deformari sint mai dramatice" - , ci faptul ca el exista - dovezi ? - si - in plus - introducerea volumului unei mase finite ca si cauza...

In cazul exemplelor date de dl.raduM, acolo macar exista un contact "fizic" - intre corp si patura, intre caramida si zapada si sol; dar ce anume face ca spatiul sa fie si el capabil de contact "fizic" (si) ca functie de volum ?

Postarile de pina acum mi-au atras atentia ca volumul conteaza; eu nu inteleg de ce ...
daca ma puteti ajuta.

p.s. sper ca am fost explicit
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 13
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact