Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
000_7403.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224574
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Probleme de colimare???


Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
astrodog
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Noi 2007
Mesaje: 17



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Ian 2008 19:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Probleme de colimare???
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara.
Daca va aduceti aminte, in urma cu o luna si ceva va ceream sfatul pentru achizitia unui mic telescop portabil.
Am avut recent ocazia sa ies din tara si pentru ca in drumurile mele am intalnit o oferta buna am cumparat un vixen VMC110L.
Cu aceasta ocazie am cumparat si un ocular de colimare pentru ca am citit pe forum ca o buna aliniere a opticii asigura performanta maxima a unui telescop.
Odata ajuns acasa am verificat colimarea conform cu manualul instrumentului introducand ocularul la iesirea din spatele tubului.
Totul este ok, reflexiile primarei si secundarei sunt concentrice si aliniate cu reticolul.
Am montat apoi ocularul la iesirea verticala a instrumentului.
Si de data asta reflexiile sunt concentrice dar sunt destul de mult decalate fata de reticol.
Am testat instrumentul ziua si imaginea nu mi se pare prea clara.
Nu am putut face nici un test pe cer pentru ca aici la Bucuresti nu a mai fost de multa vreme senin.
Poate sa imi spuna cineva dintre voi ce se intampla si ce as putea face pentru a putea alinia optic instrumentul?
Multumesc.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 25 Ian 2008 20:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ti-ai luat o mica bijuterie. Nu-i mai cauta defecte Smile
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Ian 2008 12:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doru are dreptate, VMC110L este o bijuterie de instrument Smile
Designul optic este Popov-Cassegrain clasic, simplu si eficient.
Trebuie sa-ti spun ca masuratorile facute de tine sunt valabile numai daca ocularul de colimare este centrat bine in portocular.
Presupunand ca centrarea este buna, din prima masuratoare rezulta ca optica activa a telescopului este centrata bine si deci nu va trebui sa umbli la ea, iar din a doua masuratoare rezulta ca oglinda diagonala interna nu se aseaza bine pe pozitie cand faci comutarea canalelor.
Pun mai jos si o imagine cu schema interna a telescopului ca sa intelegi mai bine.
Daca este o problema de oglinda diagonala cel mai bine dupa parerea mea ar fi sa incerci sa-l schimbi (telescopul) in caz ca este posibil, daca nu, atunci sa vedem daca mai exista cineva pe forum care a desfacut un VMC110L si mai vorbim.
Sus
astrodog
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Noi 2007
Mesaje: 17



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Ian 2008 18:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri.
Aveti dreptate in privinta instrumentului, este foarte bine finisat si placut la aspect.
Corectitudinea testelor pe care le-am facut mi-a fost confirmata aseara cand am pus telecopul pe primul cer senin al Bucurestiului de anul acesta.
La testul stelar a reiesit ca imaginea e buna doar cand pun ocularul la iesirea din spatele instrumentului, dar in modul acesta nu-l voi putea folosi vizual pe cer.
Cred ca aveti dreptate in privinta oglinzii diagonale dar ce pot sa fac, instrumentul nu-l mai pot schimba.
Poate sa ma ajute cineva cu sfaturi, eventual cineva care s-a mai intalnit cu aceasta problema sau care a desfacut un astfel de instrument?
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 27 Ian 2008 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Instrumentul ramane o mica bijuterie si ca orice bijuterie are nevoie de un bijutier. E nevoie de un pic de studiu al situatiei dar daca te rogi frumos de zircon, cred ca-i cel mai potrivit sa-ti dreaga bijuteria. Daca nu ma-nsel eu, cred ca simte deja furnicaturi la degete Smile
Sus
astrodog
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Noi 2007
Mesaje: 17



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Feb 2008 22:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara.
Va spun sincer ca nu am avut indrazneala pana acum sa desfac telescopul pentru ca nu am experienta necesara, poate cineva de aici de pe forum a mai desfacut un asemenea telescop si ar putea sa ma indrume intr-un fel.
Mi-ar fi buna orice indicatie despre cum as putea ajunge la acea oglinda diagonala care nu este pozitionata corect.
Va multumesc.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Feb 2008 10:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

1. Dupa cum am mai spus, instrumentul in cauza, VMC110L este un design simplu si eficient, dupa parerea mea foarte bine gandit dar dupa cum constat in ultima vreme asamblat pe genunchi si cam la nimereala. Mare pacat Sad
2. Pentru a ajunge la ansamblul oglinzii diagonale va trebui sa demontati mai intai tubul si apoi ansamblul oglinzii principale, lucru ce va duce temporar la pierderea colimarii pe care spuneti ca o aveti deja.
3. Nu este nici o problema caci acest telescop are doar ansamblul oglinzii primare colimatabil asa incat si operatiile de aliniere optica ulterioare vor fi relativ simple.
4. Am sa va transmit printr-un PM toti pasii necesari atat pentru demontarea tubului, a ansamblului oglinzii principale cat si pentru repozitionarea ansamblului oglinzii diagonale, reasamblarea telescopului si refacerea colimarii.
5. Daca veti crede ca nu aveti dexteritatea necesara si sunteti din Bucuresti putem colabora concret in masura timpului disponibil la aceste operatii.
Sa aveti spor!
Sus
astrodog
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Noi 2007
Mesaje: 17



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2008 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara

Am reusit in cele din urma dupa o indelunga mocaiala sa rezolv problema colimarii VMC-ului.
Multumesc mult pentru materialul foarte detaliat pe care mi l-ati pus la indemana. A-ti avut dreptate si in privinta suruburilor de prindere si colimare a oglinzii principale: a fost necesar sa le schimb.
Am facut azi un test pe lumina cu ocularul NPL25 si pot sa afirm ca a disparut acea imagine cetoasa iar acum seara am facut testul stelar de data asta cu ocularul NPL10 si rezultatul a fost perfect Very Happy Very Happy
Saturn deasemenea se vede splendid. Sunt in sfarsit fericit cu noul meu instrument Very Happy Very Happy Very Happy Multe multumiri !!!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5511

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mar 2008 18:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari pentru aceasta realizare Very Happy
Inceputul e greu mai intotdeauna dar odata trecut operatia de colimare devine un fapt firesc. Si daca tot s-a incheiat cu succes aceasta intreprindere nu puteti decat sa puneti instrumentul "la treaba!"
Spor.

Pentru ca problema care a generat acest topic a fost rezolvata si nu au mai aparut intre timp discutii pe marginea acestui subiect, voi inchide pentru moment topicul.
Daca cineva va mai dori sa faca interventii pe aceasta tema il rog sa-mi semnaleze aceasta dorinta si vom redeschide topicul.

va multumesc
mod z
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Optica

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact