Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Saturn_15_Mai_2011.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224748
Numar de utilizatori inregistrati: 2836
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Salut! Eu sunt Vlad


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
vlad00
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Sep 2023
Mesaje: 7



Localitate: Mogosoaia

MesajTrimis: 19 Sep 2023 17:01 Download mesaj
Titlul subiectului: Salut! Eu sunt Vlad
Raspunde cu citat (quote)

Ma bucur sa va cunosc, si sa invat de la voi!

Sunt la inceput de drum cu astronomia, desi mereu mi-a placut sa privesc cerul. Mi-am cumparat un binoclu 10x50 ieftin,sh (bresser hunter) sa vad daca raman interesat incat sa imi doresc si imi cumpar un telescop, si da, pare ca sunt destul de interesat Smile

Am in minte un Dobsonian de 8" pentru observatii live. Am vazut ca ar fi si optiuni incipente de astrofotografie cu el cu adaptor de camera mirorless/dslr, filmat obiectivul si pusa filmarea in softurile alea de stacking, dar ar fi doar dupa ce ma plictisesc sa vad "cu ochiu meu".

Momentan, imi doresc sa fac un upgrade la binoclu si voiam sa intreb daca inca e valabila nesiguranta calitatii pentru Lacerta Explorer. Aproape ca imi vine sa intreb si pe unul din threadurile cu pricina, ca poate n-oi fi singurul care se intreaba. Dar asa macar a trebuit sa-mi fac cont si sa nu raman lurker Smile

Am vazut ieri Jupiter + lunile galileene. Erau 3 in plan (2 in stanga planetei, una in dreapta), dar un al 4-lea punct era in alt plan. Am cautat pe internet si cred ca e ceva stea care se intampla sa fie pe acolo, dar era foarte apropiata ca magnitudine cu celelalte(pe binoclul meu ieftin, sh). Daca ma poate lamuri cineva..

Am citit mai mult partea de review-uri de binoclu pana acum, dar as fi interesat si sa merg la un star party in jurul Bucurestiului, sa vad lucruri impresionante. Am vazut Andromeda cu binoclul meu si sunt impresionat (nu de ce vad, ci de povestea din spatele a ce vad). Citesc pe alte threaduri de aici ca va organizati pe facebook, iar eu nu mai am cont, si nici nu mai vreau sa am.. Mai este vreun alt canal alternativ?
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2023 18:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!

E bine sa mergi la intalniri/star party-uri cu altii, mai schimbi o parere, mai vezi un alt intrument, iti mai starneste curiozitatea sau ti-o omoara detot, depinde de caz...
Se mai anunta pe aici https://www.astronomy.ro/forum/Star-Party-Muntenia-f70.html , odata ce iei contact cu alti colegi probabil va stabiliti si alte canale de comunicatie preferate.

Un Dobson nu e rau, dar nefiind motorizat si nefiind pe o montura EQ o sa fie cam greu de filmat/pozat ceva cu el, dar poti incerca. Strict pentru vizual probabil e cel mai bun raport pret/calitate, presupunand ca optica este buna.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 19 Sep 2023 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Salut! Eu sunt Vlad
Raspunde cu citat (quote)

vlad00 a scris:

Am vazut ieri Jupiter + lunile galileene. Erau 3 in plan (2 in stanga planetei, una in dreapta), dar un al 4-lea punct era in alt plan. Am cautat pe internet si cred ca e ceva stea care se intampla sa fie pe acolo, dar era foarte apropiata ca magnitudine cu celelalte(pe binoclul meu ieftin, sh). Daca ma poate lamuri cineva..

Te poti lamuri singur instaland Stellarium sau consultand Stellarium web. Potrivesti data/ora observatiei si verifici ce a fost: stea sau satelit. nu uita sa setezi si coordonatele geografice. Spor!

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Sep 2023 07:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit pe forum.

Whatsapp ai? Se formează mai ușor grupuri pe social-media, asta este. Altfel doar pe telefon. Eu nu pot promite nimic, nu organizez ieșiri decât foarte rar și chiar dacă am primit numere de telefon de la începători uit să-i sun după o lună-două-trei de când am vorbit cu ei... Eventual caută pe cineva mai aproape de tine cu care să ții legătura și să mergi împreună, că ai ceva de mers până la Fundulea sau Comana-Prundu unde se fac ieșiri mai des.

Ultima oară am fost la Fundulea pentru vizual, inițial eram doar 3 dar au mai venit încă 3 băieți și a fost o seară reușită. Fiecare mai cunoaște pe altcineva, am anunțat pe FB și aici și ne-am hotărât asupra locului. Am dat coordonatele locului ca să fie mai simplu de găsit. Se fac ocazional ieșiri și peste săptămână, după cum sunt evenimente sau calitatea cerului și după cum are fiecare jobul.

Un 200mm e "pe viață", nu îți ajunge timpul să vezi tot ce îți poate arăta. Eu nu am epuizat subiectele nici cu al meu 158x1240 home-made. Consider că un 150x1200 este ideal pentru începători pentru că nu e așa scump ca un 200 și îți dă posibilitatea să obții o experiență generoasă. Apoi, pentru că la F/8 nu ai nevoie de ocularele scumpe necesare la un F/5 sau F/4 (fie vorba între noi, F/4 e pentru pozari).

Uită pe moment de astrofoto, dacă citești anunțurile din Bazar vei vedea cât de dinamică este vânzarea/cumpărarea de telescoape și accesorii dedicate... Îți trebuie multă răbdare, timp, bani și cunoștințe acumulate pentru a obține ceva cât de cât. Dacă le ai, go ahead! La bani... the sky is the limit! Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
vaisiamar
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Mar 2021
Mesaje: 218



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Sep 2023 11:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Vlad! ne bucuram ca ai decis sa iesi din lurkerime Smile

La fel ca si tine, si eu am inceput cu un binoclu si o planisfera, dar in aprox 3 ani am incercat multe instrumente optice (din pacate unele pe banii mei iesind in pierdere la final - deh entuziasmul) ca sa inteleg ce mi se potriveste.

Un dob de 150/200 mi se pare pasul firesc in evolutia ta si te incurajez sa il faci, poate mai mult decat upgradeul binoclului existent (desi am un Explorer la vanzare) pentru ca diferente sunt intre ele dar nu colosale. Cred ca pot sa te ajut sa deliberezi daca iesim intr-o seara impreuna la stele (eu prefer Comana) si imi amintesti sa iau Lacerta cu mine sa te poti uita in paralel prin cele doua.

Acum ceva timp am dat startul unui grup de whatsapp pentru iesiri in jurul Bucurestiului si momentan am ajuns la 15 membri, da-mi nr tau de tel in privat daca doresti sa te alaturi.

As lasa astrofoto pentru mai tarziu pentru ca sunt multe de invatat si asimilat iar setupurile dedicate fotografiei pot fi foarte scumpe daca vrei sa iasa ceva calitativ. Eu prefer sa ma bucur de experienta vizuala proiectata prin ocular si sa urmaresc postarile colegilor pasionati de astrofoto care muncesc - la propriu - zile si nopti pentru imaginile finale.

Cer senin!
Sus
vlad00
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Sep 2023
Mesaje: 7



Localitate: Mogosoaia

MesajTrimis: 20 Sep 2023 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspunsuri si binevenire!

Citat:
Te poti lamuri singur instaland Stellarium sau consultand Stellarium web. Potrivesti data/ora observatiei si verifici ce a fost


Super tare! era o stea

Citat:
Whatsapp ai? Se formează mai ușor grupuri pe social-media, asta este.


Am, daca nu aveam nici din asta probabil ca as fi chiar rupt de lume Laughing

vaisiamar, multumesc mult! Chiar ma intrebam care este diferenta in practica cu bak4, FMC si etc. Iti voi da numarul
Sus
Alexandru Simandi
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2023
Mesaje: 158



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 20 Sep 2023 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit Vlad!
Recomandarea mea e sa nu iei binoclu mai mare de 10x50 decat daca ai in plan sa iti iei un trepied. Am 15x70 celestron skymaster si e destul de tremurici.
O alta recomandare e sa vezi instrumentele in teren la colegi, e cea mai buna socoteala din "targ" sa vezi ce ti se potriveste.
Sus
vlad00
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Sep 2023
Mesaje: 7



Localitate: Mogosoaia

MesajTrimis: 20 Sep 2023 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Recomandarea mea e sa nu iei binoclu mai mare de 10x50 decat daca ai in plan sa iti iei un trepied. Am 15x70 celestron skymaster si e destul de tremurici.


Da, am lasat interpretabil, prin upgrade ma refeream la calitatea optica. Nu m-as duce mai sus ca oricum e cam tremurici deja, dar cred ca voi putea invata sa-l tin mai bine, in timp.
Sus
Alexandru Simandi
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2023
Mesaje: 158



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 20 Sep 2023 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce am văzut, la lună se simte cel mai mult, o margine gălbuie cel puțin din ce am experimentat eu, nu e jale
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact