Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
028.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224703
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Mak cu GoTo


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 27 Aug 2023 13:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos pentru parere, mai face un pic de lumina printre cunostintele pe care le-am acumulat pana acum.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 27 Aug 2023 13:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib a scris:


Vad ca ar mai fi cateva Meade pe stoc si chiar la cei de unde am mai cumparat si alte instrumente.
Oricum cel mai mic e de 203 mm asa ca trebuie sa o las mai moale cu portabilitatea. Dar e faina scula!
https://www.teleskop-express.de/shop/produ...Optik.html
Insa un lucru tot nu mi-e clar, cei ce au cumparat Meade nu au facut asta ca sa produca in continuare!?

https://www.teleskop-express.de/shop/index...MUTAL.html


Nici eu nu am inteles exact ce s-a petrecut cu Meade.

Trebuie sa iti definesti conceptul de portabilitate.
Daca esti dispus sa asezi telescopul in masina si sa te duci la cer negru, e bun si 8". Il cara masina.
In schimb daca vrei sa il bagi in rucsac si sa ai si un trepied micut, altele sunt conditiile portabilitatii.
Deci depinde de tine cat de mare va fi telescopul. Daca ai ocazia, mergi si sa le vezi in realitate cat de mari sunt. Te va ajuta in alegere

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 27 Aug 2023 13:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

gpaunescu a scris:

..... daca vrei sa il bagi in rucsac....

Imi era clar inca de la inceput ca nu poate fi vorba ca un intreg astfel de ansamblu sa-l iau in rucsac si sa alerg cu el ca o caprioara peste toate formele de relief. 🙂
O masina mica intra oricum in discutie, insa nu o duba!
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 27 Aug 2023 14:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru OP (@initiator)
Conceptul de portabilitate evolueaza direct proportional cu intelepciunea. Wink La tinerete toti vor mari si tari. Spre batranete, abia, realizam ca esentele tari se tin in sticlute mici. Mr. Green
Acum, mai serios: eu am avut un newtonian de 200mm pe un HEQ5, iar ansamblul mi s-a parut greu si voluminos, chiar daca aveam masina cu care sa-l transport. Totodata, intr-un apartament de bloc eram limitat. Cu toate astea, setupul mi-a placut, desi n-a fost scos prea des (de fapt, foarte rar) la aer. Exact asta se intampla cand iei mare si tare. Wink Probabil ca daca stateam la casa, alta ar fi fost treaba, il montam fix pe un pilon. Dar pentru plecat cu telescopul dupa mine, era dificil. Alta e situatia acum, cu AZGTi si C6. Sau cu Mak-ul de 5". Daca AZGTi tinea un 200mm, as fi luat unul; un SCT evident, ca un newtonian era prea masiv.
Pentru planete oricum esti limitat in cea mai mare a timpului de seeing la sub 100-150x, hai max. 200x, asa ca nu esti in prea evident avantaj cu instrumente mai mari. Avantajul aperturii mai mari se obtine la DSO, dar... iarasi dar, trebuie sa iesi la cer negru.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 27 Aug 2023 14:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci cam asta ar trebui sa fie:

https://www.teleskop-express.de/shop/produ...Optik.html
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3166

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 27 Aug 2023 14:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Are 22 kg total. Mie, personal, mi se pare la limita de sus a portabilitatii. Noroc ca e mai putin voluminos tubul. Daca ti-e tie OK, atunci asta sa fie.
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 27 Aug 2023 14:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib a scris:
Deci cam asta ar trebui sa fie:

https://www.teleskop-express.de/shop/produ...Optik.html


Va incapea intr-o masina normala si e un telescop bun.
Il are baiatul al carui link l-am pus mai sus ("vaisiamar", cel care vinde Meade 150). Eu as trimite un mesaj sa-l intreb.
Am avut ocazia o data sa ma uit prin el si era ok.
Numai un aspect trebuie avut in vedere, probabil ca tubul si partea superioara a monturi nu se desfac pentru calatorie.
Cred ca se detaseaza numai trepiedul.

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
Bonzai
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Ian 2019
Mesaje: 53



Localitate: Ilfov

MesajTrimis: 28 Aug 2023 15:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Varianta de buget este SW MAK 127 cu AZ-GTi.
Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 309



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Sep 2023 21:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu cum de mi-a scapat acest topic!
Si cum am trecut prin (aproape) toate fazele in ceea ce privesc observatiile vizuale prin Cassegrain, imi face placere sa va impartasesc experientele mele.
Primul Cass achizitionat a foat un SC 150 Celestron (rosu). L-am luat cu montura 8SE, dar nu m-a incantat Go-to, in schimb pe tracking era fb. Am fost atat de incantat de tub incat mi-am zis ca trebuie sa am unul de 200. L-am dat pe cel de 150 dupa ce am gasit un SC200 (negru), tot se la Celestron. Toate bune si frumoase si cu acesta, numai ca timpul pe care eu il pot aloca observatiilor este limitat ai trebuia sa astept chiar si peste 1 ora pt stabilizare termica. Problema capitala pt mine. La ambele tuburi le-am confectionat cate un troller in care am pus tubul, montura, setul de oculare, pack de baterii si alte accesorii, toate protejate in spuma de ambalaj. Ca si orientare, trollerul pt SC200, avea aprox 80/50/30 si cantarea spre 30kg. Dar l-am dat (complet) si pe acesta, pt ca nu corespundea timpului disponibil. Ocazia a facut ca sa pot achizitiona un MTO1000 (Mak 100, f/10) care are o optica excelenta, iar ca portabilitate poate fi luat cu usurinta pe mumte, intr-un rucsac (am scris un topic cu toate detaliile). In timp am ajuns la concluzia ca tot un tub de 150 raspunde nevoilor mele si avand experienta cu MTO, am decis sa iau un Mak150. Pt deplasari am MTO, iar acasa observatiile le fac din balcon, deci spatiul este f limitat si nu imi permite un Mak180, care implica si o montura pe masura. Imaginea observata pe 150 este exelcelenta, facand observatii cu predilectie planetare si la duble (am mers fara probleme la magnificatii de 400x). Pt acest tub am luat o montura AZ-GTiX (SW). Pt i treg ansamblul am facut o postare, iar concluzia este ca raspunde cu prisosinta tuturor doleantelor mele. Nu mi-am propus ca aceasta sa fie portabila, dar cred ca intr-un mic troller (60/40/30) ar incapea totul, la o greutate de vreo 15kg.
Nu stiu inca ce inseamna portabil pt tine, dar daca pot ajuta cu orice alte detalii, o fac cu placere.
PS: imi cer scuze pt eventuale greseli de tipar (am scris de pe tel)
PS2: daca prezinta interes, maine cand ajung la calculator trimit link-uri catre topicurile deschise pe aceste teme
Numai bine
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2023 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Evident portabilitatea este un criteriu destul de subiectiv. Și un 305mm poate fi sau deveni portabil în caz că are o montură truss-tube sau ultralight. Există oglinzi subțiri care se răcesc relativ repede și cântăresc mult mai puțin decât cele clasice. Cel pe care l-am construit eu (topicul "Cura de slabire newtonian...) a ajuns de la cca 40Kg la numai 22Kg dar asta pentru că oglinda era groasă și cântărește cca 7Kg singură. Sigur cu o oglindă mai subțire așezată pe multe puncte se poate reduce greutatea și mai mult.

Instrumentul meu grab&go este tot un MTO-11CA (maksutov rusesc 100mm F/10) pe montura piston mică însă nu mai am trepiedul așa că nu l-am mai folosit demult. Am achiziționat recent o montură portabilă iOptron dar nu am probat-o încă din lipsă de timp. Cred că este un setup care poate fi transportat ușor într-un troller mic sau rucsac, cu trepiedul separat într-o husă, chiar și în avion.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Sep 2023 11:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Definita portabilitatii este pur personala.

In ultima perioada au aparut multe optiuni atragatoare de tip "harmonic drive". Sunt mici si usoare si pot fi incarcate destul de mult, insa au doua dezavantaje: nu au un mod "manual" si sunt cam scumpe.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact