Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Cu_luneta_spre_luna_10.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224970
Numar de utilizatori inregistrati: 2840
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Gh
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu livrat cu probleme


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4804

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Aug 2023 20:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

cristib a scris:
In afara de nobody, el stie deja si ce e prin triunghiul ala din Bermude.

Aha, de asta tot sriga lumea "Nobody knows !" Razz
Deci, drept urmare si pe cale de consecinta, pot spune cu o precizie de lambda/19.73 ca cam prin triunghiul ala din Bermudele a ajuns aceasta discutie, din volta-n volta, cu o viteza medie de 10 noduri in papura.

_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1292




MesajTrimis: 27 Aug 2023 20:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
cristib a scris:
In afara de nobody, el stie deja si ce e prin triunghiul ala din Bermude.

Aha, de asta tot sriga lumea "Nobody knows !" Razz
Deci, drept urmare si pe cale de consecinta, pot spune cu o precizie de lambda/19.73 ca cam prin triunghiul ala din Bermudele a ajuns aceasta discutie, din volta-n volta, cu o viteza medie de 10 noduri in papura.

Exact! Umorul tau e sec dar autentic! 🙂
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4804

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 27 Aug 2023 20:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Na, ce vrei, la asa intrebare, asa raspuns.

Dar pe de alta parte, poti sa ne spui mai exact ce rol are zmaxul acela alb din pozele 2 si 4.
Si eventual care sunt consecintele neacoperirii gaurii din poza 4.
Acele urechi de prindere par a face parte din corpul binoclului, daca nu ma insel.

Multumesc.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1292




MesajTrimis: 27 Aug 2023 20:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Habar nu am! Incerc sa cumpar instrumente fara gauri si surplusuri inutile!
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 301



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 27 Aug 2023 20:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Arata ca nu intelegi, asta arata. Era o gluma, dar daca citesti tot suparat ....nu intelegi. Victima intre ghilimele, am spus clar ca as vrea sa ma "victimizez" din nou, adica sa iau un binoclu ieftin si apoi sa il fac ca nou GRATIS, sau mai pe larg spus, nu am ce sa le reprosez celor de la Zeiss absolut nimic, ba chiar am fost surprins. Tu ai fost cel care a venit cu neajunsuri fata de Zeiss, eu am aratat ca totusi sunt ok, cel putin din experienta mea. Alte argumente daca mai ai, acestea au pic la start.
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1292




MesajTrimis: 27 Aug 2023 21:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca cineva face glume dar dupa aia vrea sa fie luat in serios... e mai greu!
Eu am ceva sa le reprosez celor de la Zeiss, si nu fara motiv.
Dar cu tine personal ar fi o prostie sa am ceva, mai degraba cu nobody, dar el intelege asta! 🙂 Ca sa nu ma trezesc iar cu postari razboinice, nobody, am glumit frate! 🙂


Ultima modificare efectuata de catre cristib la 28 Aug 2023 07:36, modificat de 1 data in total
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 27 Aug 2023 22:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg cum plecand de la un Lacerta de 500 de lei, dupa 6 pagini de dispute ciudate am ajuns in plin razboi Svarovsky - Zeiss! Caci banuiesc ca nici unii dintre noi nu sunt reprezentatii, dealeri, imputerniciti ale respectivelor firme Very Happy ... si chiar daca ar fi ... aici nu sunt sanse sa se distribuie multe exemplare scumpe ... noi in general ne multumim cu ce ne permitem ... imi place mereu sa spun ca valoarea binoclului este rezultatul multiplicarii calitatilor lui cu valoarea pasiunii noastre (sau cum ziceau vechii samurai japonezi "sabia nu are valoare in sine, ea este doar o prelungire a spiritului")... asa un binoclu de 600 de lei devine la fel de valoros ca unul de 4000 lei Smile si ne bucuram cand ne putem uita prin el... si ne bucuram de spectacolul pe care il ofera seara de seara pe cerul instelat ... Ia incercati sa priviti prin Swaro , CZ, si restul de binocluri pe care le aveti fiecare... si incercati sa intelegeti frumusetea cerului, si o pace linistitoare va intra in mod sigur in sufletele voastre ... si sunt curios daca atunci veti mai avea chef sa va ciondaniti aiurea pe secii termeni tehnici, pe valori financiare, pe tehnologii ... cu cat simtiti ca aveti chef de dispute ... motivati-va singuri ... oare eu cu sculele pe care le am (mai scumpe sau nu) am vazut macar cat a vazut Galilei cu acel simplist si ultra super depasit intrument optic ? (Mircea ma scuzi ca il dau exemplu ... dar e mai cuonoscut Smile ). Sa nu uitam ca suntem un site de astronomie nu de producatori/designeri de binocluri.
Hai sa incheiem aceasta disputa aici... hai sa ne uitam fiecare ... la cer !
Suflet si Cer curat!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9044

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Aug 2023 11:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dorin

Mie mi-e drag Galilei, sa nu fiu inteles gresit.
Ceea ce-mi displace este procesul indelungat de idolatrizare la care a fost supus.

Jean Dragesco a murit acum trei ani, pe 26 August 2020 la varsta de peste o suta de ani. Domnul sa-l odihneasca !
Vizita despre care mi-a povestit Matei Alexescu a avut loc inainte de deindustrializarea Europei, cel mult in anii '90. Deci cu siguranta fabrica vizitata a fost in Europa, probabil in Germania.
Nu-mi mai amintesc daca povestea mi-a fost redata in scris sau la una din intalinirile noastre.
Am alte urgente, asa ca sper sa gasesc intelegere daca n-am sa caut in vraful destul de masiv de scrisori ca sa alimentez ciodaneala curenta.
Daca povestea este scrisa nu-i pierduta. Ea va fi regasita deoarece intentionez sa donez Muzeului Astronomiei romanesti corespondenta mea in care am scrisori de la Alexescu, Boico, Zaidel,Scurtu, Mironov, Dragesco si altii.

Va rog si eu dragi colegi, sa ne oprim cu polemica aici.

Pax vobiscum, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1292




MesajTrimis: 28 Aug 2023 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare ca au fost ceva lupte cu buzdugane si binocluri pe aici.
Cum spunea voinicul din poveste? ,,In buzdugane sa ne batem, sau cu binoclurile la cer sa ne uitam?"
Imi pare rau ca nu am urmarit luptele in direct, o sticla de visinata ( Mircea mi-a facut pofta, eu nu sunt vinovat 🙂) m-a tinut departe de ultimele evenimente! 😉
Kata sunt prietenul tuturor celor ce iubesc astronomia, deci si al tau. Sper sa fiu acceptat in ciuda defectelor pe care le am.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9044

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Aug 2023 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

''Acela sa arunce primul cu piatra care-i fara gresala".

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4804

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 29 Aug 2023 17:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea este ca zmaxul acela albicios pus pe urecile de prindere nu are niciun rost efectiv.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5545

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Aug 2023 09:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fara sa am intentia de a naste vreo noua polemica, zic totusi ca in povestea relatata de Mircea s-ar putea sa existe un sambure de adevar, in sensul in care un defect optic grosier este mult mai usor vizibil cu ochiul liber de la distanta decat de aproape.
Trebuie sa precizez insa ca o precizie optica de l/20 nu are nimic de a face cu un defect grosier de gen dom central, bord rabatut sau abateri grave de la planeitate.
In sprijinul afirmatiei din prima fraza vin cu un exemplu banal: nu se poate ca mergand prin orasul vostru si trecand pe langa cladirile marilor companii (acelea placate ades cu panouri mari de sticla semialuminizata) sa nu fi observat cat de hidos si nostim in acelasi timp, reflecta ele peisajul din jur.
Iata si un exemplu in imaginile de mai jos cu reflexii observate pe ferestre termopan de la o distanta de aprox 15m. Cu siguranta daca le-as fi vazut de aproape ar fi fost practic neobservabile. Vorbim doar de abateri grosiere si nu de cele fine.



1693218932342.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  95.15 kb
 Vizualizat:  de 932 ori

1693218932342.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
FlorinT
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Aug 2023
Mesaje: 20




MesajTrimis: 30 Aug 2023 14:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nobody a scris:
Parerea mea este ca zmaxul acela albicios pus pe urecile de prindere nu are niciun rost efectiv.
Nimic nu este fără un sens în orice sistem proiectat. Părerea mea.

Poti preciza măcar unde sunt injectările cu azot? Nu în camera ocularelor? Eu nu am experiență în domeniul optic, dar am lucrat toată viața în domeniul tehnic (pe mai multe meserii, în unele ca amator, altele cu patalama cum se zice).

Așa cum în instalatiile de gaze sau cele termice, filetele trebuiesc etanșate, gandesc că e firesc ca și azotul acela să fie etanșat cumva. Doar suruburile strânse nu permit o etanșare sigură.

Chiar și spațiile dintre geamurile termopan sunt asigurate împotriva pierderii gazului inert sigilat prin adezivul acela de tip silicon.

E doar un raționament, nu am nici o informație vizavi de procesul tehnologic în executarea binoclurilor cu azot.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2678

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 31 Aug 2023 14:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azotul sau alt gaz este peste tot în interiorul unei opticării . Altfel nu ar avea sens . Adică să nu se aburească ocularele dar să rămână de capul lui obiectivul ? Nu prea cred .
Pe vremea când băgam azot în lunetele de ochire , acesta dezlocuia tot aerul din interior , inclusiv cel dintre lentilele ocularului (erau găurele în locuri cheie ) .
Toate etanșările pe garnituri de cauciuc , inclusiv două la rotitorul pentru zoom .
Dar umplerea e un pic cu schepsis , obiectul trebuie ținut vertical , cu intrarea azotului prin partea de sus , lent , și cu evacuare pe partea de jos . Un pic mai dificil în cazul unor scule mai complicate , de regulă tre să dai afară cât mai mult aer , înainte de injectare . Noroc că am prin casă o roabă de tot felul de adaptoare de feronerie instrumentală , de la "Serto" la "Crawford" sau "Hoke" .

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4804

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 01 Sep 2023 17:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In plus la cele spuse de Catalin, daca ai un ansablu port prisme prins cu acele suruburi ('sanie'), acel modul are un spatiu liber pana la peretele corpului binoclului, ca sa poti face colimarea. Suruburile alea sunt de fapt perechi de suruburi push-pull reglabile. Iar daca ai vrea sa-l etansezi pe interior (?!), ar trebui sa o faci tot de-a roata, pe margini, nu doar gaurica aia.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6

Download topic
Pagina 6 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact