Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Eclipsa-Soare-03_05_3003_2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Binoclu Lacerta Explorer - urma pe ocularul drept


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
David Marica
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Ian 2023
Mesaje: 53



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 30 Aug 2023 17:42 Download mesaj
Titlul subiectului: Binoclu Lacerta Explorer - urma pe ocularul drept
Raspunde cu citat (quote)

Azi mi-a ajuns noul si primul meu binoclu Lacerta Explorer 10x50. M-am uitat prin el si se vede foarte frumos, foarte clar si luminos. Deocamdata doar terestru l-am folosit, diseara incerc sa observ si cateva stele daca va fi senin. Este o problema la binoclu, la ocularul drept. Nu ma deranjeaza deloc cand ma uit prin el, dar daca ma uit de la distanta, pe ocular/sticla se vede ceva urma alba. Ar putea fi o amprenta, o zgarietura sau urmele de la gene(am uitat sa trag sus aparatorii de ocular). Deja ne-am uitat 3 persoane prin el si nu stiu daca este asa din fabrica ori a aparut acum. Dar mentionez inca odata ca daca ma uit prin el nu este vreo problema optica, deci sa nu ma ating de el? Smile

P.S. Se mai vede prin obiectiv ceva ca lipiciul alb, dar nu pare sa curga de acolo.
Atasez niste poze mai jos:



IMG_20230830_173625.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  642.83 kb
 Vizualizat:  de 1214 ori

IMG_20230830_173625.jpg



IMG_20230830_173340.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  861.66 kb
 Vizualizat:  de 1214 ori

IMG_20230830_173340.jpg



IMG_20230830_173518.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  507.06 kb
 Vizualizat:  de 1214 ori

IMG_20230830_173518.jpg



_________________
Binoclu Lacerta Explorer 10x50
Telescop Dobson 200/1220
Luneta Celestron 70AZ
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2820

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 30 Aug 2023 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pare că este ok binoclu, are doar o amprenta pe ocularul drept. Îl poți șterge cu un LensPen cu grafit, sau cu un șervețel de ochelari fără să apeși tare.
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
David Marica
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Ian 2023
Mesaje: 53



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 30 Aug 2023 18:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfat! Very Happy
Am primit si servetel de ochelari si am sters putin, dar inca nu a disparut. Mi-a fost frica sa apas tare ca sa nu il zgariu, dar mai incerc odata.

Mai am o intrebare. Mai am o surioara de 7 ani, poarta ochelari si vrea si ea un binoclu mai mic. S-a uitat si ea prin binoclul meu si i-a placut ce a vazut, dar este cam mare si greu pentru ea. Oare ce binoclu i s-ar potrivi? Oare un binoclu ca acesta cu 6x https://www.decathlon.ro/p/binoclu-fara-re...mc=8734312 sau ceva cu 8x25 sau 10x25?

_________________
Binoclu Lacerta Explorer 10x50
Telescop Dobson 200/1220
Luneta Celestron 70AZ
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 30 Aug 2023 18:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E grasime clar, trebuie sa o poti sterge fara probleme, dar sa nu dai cu uscat, foloseste ceva pt ochelari de exemplu, trebuie sa dispara extrem de usor. Pentru sora ta iti trebuie un roof 8x cu eye relief mare, daca are nevoie de ochelari cand foloseste binoclul, poti incerca un Lacerta Smart 8x34, e foarte bun, am testat...daca nu te incadrezi cu banii pt 8x34 poti incerca Smart 8x26 dar nu e la fel de luminos iar pe seara/noapte chiar nu e alegerea cea mai buna, totusi...dupa posibilitati (financiare). ("lipiciul alb" e normal sa fie acolo...nu iti bate capul cu el, e ok 100%)
Sus
David Marica
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Ian 2023
Mesaje: 53



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 30 Aug 2023 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc! Very Happy O sa incerc sa folosesc si spray de ochelari. Cu cel de-al doilea binoclu ne mai gandim.

Cer senin, David

_________________
Binoclu Lacerta Explorer 10x50
Telescop Dobson 200/1220
Luneta Celestron 70AZ
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Aug 2023 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abureste cu gura si sterge cu carpa.
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 30 Aug 2023 23:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum m-am uitat la ce duce linkul de pe Decathlon, mai bine nu ii cumperi nimic decat sa o faci sa nu mai isi doreasca sa privesca prin binoclu, vorbesc foarte serios. Dorinta de a folosi un binoclu si timpul cat privesti prin el este direct proportional cu calitatea binoclului, lucru testat nu are rost sa mai testezi tu. Binoclul acela e o jucarie, vezi ca nu are nici reglaj de focus, am vazut eu un bresser "permafocus"....vai de capul lui, nu avea clar nici aproape nici departe, dar asta din exemplul tau sigur e incomparabil mai slab si decat acela. Un binoclu te tine mult si bine..., ori jucaria aceea nu mai prezinta interes in cateva zile.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9485

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Aug 2023 07:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e nicio problemă dacă cureți optica cu soluție pentru ochelari, dar nu dai cu spray-ul pe lentile să nu intre lichid înăuntru, ci dai puțin pe laveta cu care ștergi sau pe un șervețel (batistă) Zeva (sunt bune, nu lasă scame când sunt ude). Primul lucru este să sufli praful cu o pompiță astfel ca eventualele fire de praf abrazive să fie înlăturate înainte de a șterge.

Eu curăț ocularele doar când mizeria ce se adună devine deranjantă, adică odată pe an sau chiar mai rar. Nici mașina n-o spăl după fiecare ploaie... Very Happy

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
David Marica
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Ian 2023
Mesaje: 53



Localitate: Cluj

MesajTrimis: 31 Aug 2023 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi! Am rezolvat problema cu un spray de ochelari si acel servetel din fibra.
Mai trebuie sa fac rost de pompita de aer si un trepied+adaptor. M-am uitat aseara la Saturn si la cateva stele, se vad foarte frumos, dar tremura putin imaginea. Luna era prea stralucitoare ca sa ma uit la ea, fiind in faza undeva pe la 99-100%, dar terestru se vede foarte bine.

Pe sora mea mai mica o ajut eu sa se uite prin binoclul meu, dar probabil vom cumpara si un 8x34 intr-o zi, care mi se pare foarte bun pentru drumetii in natura, fiind un roof usor.

Cer senin, David!

_________________
Binoclu Lacerta Explorer 10x50
Telescop Dobson 200/1220
Luneta Celestron 70AZ
Sus
cristib
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Mar 2008
Mesaje: 1276




MesajTrimis: 31 Aug 2023 23:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cristian Kata a scris:

Dorinta de a folosi un binoclu si timpul cat privesti prin el este direct proportional cu calitatea binoclului, lucru testat nu are rost sa mai testezi tu.


Din pacate total adevarat! Eu am testat asta treapta cu treapta si rezultatele au aparut atat vizual cat si financiar.
De ce am zis ,,din pacate "? Multi stiu raspunsul, l-au aflat pe pielea lor, si acesta ar suna cam asa: direct proportional cu calitatea binoclului creste si gaura din portofel.

Din fericire deranjul factorului financiar devine cu atat mai mic cu cat dorinta de a folosi un binoclu de calitate buna si timpul cat privesti prin el este mai mare.
..si asa se naste un cerc vicios!
Sus
Cristian Kata
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Iun 2018
Mesaje: 287



Localitate: Oradea

MesajTrimis: 01 Sep 2023 08:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este o vorba, "copii spun adevarul", fetita mai mica (la 9ani) avea un binoclu japonez 8x30 (un binoclu foarte bun in generatia lui, oculare erfle etc) de care era foarte multumita, dar într-o zi i-am dat un Olympus 10x42 Magellan EXWP (un roof foarte usor cu reglaje fine...desigur ca mult peste ce avea deja), rezultatul a fost instant, nu a mai vrut 8x30 japonez deloc si zilnic trebuia sa se uite cu binoclul, spun treaba asta ca sa se inteleaga ca si copii vad diferenta imediat, asta nu inseamna ca trebuie un binoclu scump neaparat dar ...nici jucarie sa nu fie Smile.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact