Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
ngc7023_3awklein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224976
Numar de utilizatori inregistrati: 2841
Cel mai nou utilizator inregistrat: focexa3681
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Conteaza ca axul obiectivului sa fie 100% aliniat cu tija?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 193



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 19 Iun 2023 18:20 Download mesaj
Titlul subiectului: Conteaza ca axul obiectivului sa fie 100% aliniat cu tija?
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua.

Folosesc EQ6-R, iar alinierea polara am inceput sa o fac din AsiAir (mai demult foloseam iPolar + laptop la SkyGuider Pro).

Ultima data cand am fotografiat cerul la 600mm am avut erori de ghidare destul de mari. Una din explicatii ar fi ca nu am facut alinierea polara buna din cauza faptului ca obiectivul cu care pozam (sigma 150-600) era prins pe o sina destul de "silfida" si , poate, sub propria greutate nu era suficient de fix ...poate apareau flexiuni.

Ca urmare am cautat sa fixez mai bine toate piesele, astfel incat sa elimin aceasta cauza: sa elimin posibilele mici miscari in timpul sesiunii foto sau in timpul procedurii de aliniere polara.


In concluzie, am cumparat o tija lunga PrimaLuce Lab (35 cm) si 2 inele de prindere PrimaLuce (se vad in poze)....

Dupa cum se observa, obiectivul este prins de sina folosind cele 2 inele (alta varianta n-am gasit). Prinderea este destul de fixa. Din punctul acesta de vedere pare ok. Insa fiind prins prin 2 inele, eu nu am cum sa stiu 100% ca axul teleobiectivului este paralel cu sina (deci nu pot sa fiu sigur nici ca axul obiectivului este paralel cu axul monturii care "priveste" spre Steaua Polara).

Sigur ca am incercat "ochiometric" sa prind acele 2 inele asfel incat axul obiectivului sa fie "cat mai paralel" cu sina.

Sa presupunem, insa, ca axul obiectivului nu va fi perfect paralel cu sina (ceea ce este destul de probabil). Stiind ca eu fac alinierea polara prin AsiAir+ (deci se foloseste chiar obiectivul principal pentru a face alinierea), este o idee buna sa leg astfel obiectivul de sina ?

Altfel spus, daca obiectivul nu este aliniat perfect cu sina, atunci avem o mare problema la aliniere si apoi la fotografiat ? Sau nu conteaza chiar atat de mult ca obiectivul sa fie perfect aliniat cu sina si implicit cu axul monturii ?

...Intreb ca sa stiu daca mai ma chinui cu varianta asta de prindere care-mi da multe batai de cap...sau incerc altfel.


Mersi.



poza1.jpg
 Descriere:
Mod prindere obiectiv de sina PrimaLuce folosind 2 inele
 Marime fisier:  239.61 kb
 Vizualizat:  de 486 ori

poza1.jpg



poza2.jpg
 Descriere:
Mod prindere obiectiv de sina PrimaLuce folosind 2 inele
 Marime fisier:  219.88 kb
 Vizualizat:  de 486 ori

poza2.jpg


Sus
mmarin
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Ian 2014
Mesaje: 202



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 19 Iun 2023 22:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu, obiectivul/telescopul nu trebuie să fie perfect aliniat cu șina de prindere; AsiAir ar trebui să asigure o aliniere polară decentă, iar o eroare de aliniere polară de sub 10 minute de arc nu are impact decelabil asupra ghidajului. Cauza ghidajului necorespunzător trebuie căutată în altă parte, cel mai probabil în setările programului de ghidaj: corecții prea agresive care determină oscilații sau prea mici - incapabile să urmărească deviațiile monturii, timpul de expunere al camerei de ghidaj, etc... Deasemeni, dacă seeingul e prost, ghidajul devine inconsistent.
Eu am avut o experiență neplăcută cu o lunetă de ghidaj asemănătoare cu a ta: obiectivul avea o subcorecție sferică năucitoare, probabil că era un dublet folosit la binocluri roof unde corecția finală e dată de lentila mobilă care asigură focalizarea. Dubletul a zburat cât-colo și luneta afost dotată cu un obiectiv nou, calitatea ghidajului îmbunătățindu-se întrucâtva - e drept, nu pot cere prea mult de la o montură AZ-GTi supraîncărcată.
În mod normal o montură EQ6-R tre' să ofere sub 1" rms în condiții de seeing decent iar obiectivul Sigma 150 - 600 are o rezoluție ceva mai mică decât telescoapele de calitate - 1.7" rms ar trebui să fie încă perfect acceptabil.
Sus
Alexandru Claudiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Aug 2021
Mesaje: 193



Localitate: Bucharest

MesajTrimis: 19 Iun 2023 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns.

Atunci voi incerca in varianta aceasta la 600mm sa vedem ce poate.
Mi-ar fi placut sa leg cumva si AsiAir-ul de sina, insa momentan am doar o clema vixen pe care o voi utiliza pentru a prinde sub sina, in fata obiectivului, luneta de ghidaj (ca-n poza 2).
Pentru a prinde si AsiAir-ul tot sub sina, ca-n poza 1, voi mai lua probabil o clema si un adaptor.
Daca voi putea prinde sub sina, atat AsiAIr-ul (in spate), cat si luneta (in fata), atunci as putea avea un management al cablurilor mult mai bun (ar mai atarna doar cablul de alimentare pt. AsiAir si cablul de alimentare al camerei - racirea).
Momentan cam toate imi atarna, ceea ce face ca echilibrarea sa fie mai problematica.

Ma gandesc ca o posibila cauza pentru ghidajul slab (eroare >1 ) sa fi fost pozitia mea din acea noapte: in Otopeni sub culoarul de zbor al avioanelor care aterizau. Poate generau turbulente mari, incalzeau aleator aerul la anumite inaltimi si astfel se schimba unghiul de refractie al luminii, ceea ce facea ca stelele sa "joace" pe cer...
In alte cazuri, in afara Otopeniului, am avut eroare in jur de 0.8, uneori chiar 0.5.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4805

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 19 Iun 2023 23:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate ...


BA.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  17.52 kb
 Vizualizat:  de 434 ori

BA.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact