Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180917_212747_113x_sud.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224705
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Evaluare binoscop


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Apr 2023 21:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O boala sociala raspandita ''acolo'' este fenomenul ''lying flat''.
Salariul prea mic, munca prea indelungata, sansa scazuta pentru o viata normala, pentru o casa, o familie si toate cele.
Si atunci tanarul trage pe dreapta si nu mai face nimic. Mananca pe sponci si joaca jocuri electronice pana la epuizare.
Cand se termina banutii, lucreaza o perioada scurta, pe unde se nimereste. Si se nimereste, ca de lucru este. De pilda la linia de asamblare a unei fabrici de optica. De data asta. Un fel de zilieri dar stil secolu' XXI, al lui Peshte Globalu ...

Menejeru' ce sa faca, lucreaza cu cine vine la lucru.
Imi imaginez asemenea faze, foarte probabile :

''- Prima zi a ta la noi ? zise incruntat menejeru' catre noul venit. Apoi catre maistru:

-Pune-l la lipit prisme, ca azi n-avem pe nimeni acolo iar maine avem livrare. Nu-l pune la masina de frezat prisme ca ne sparge toata sticla ED ca ala de ieri. Apropo, alta nu primim, mestere, vezi prin magazie, ce gasesti, sticla sa fie .... ''

Niste linkuri la repezeala:

https://www.youtube.com/watch?v=uWl7njLlXLU

https://www.youtube.com/watch?v=C4mFiU7Giu8

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4796

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 09 Apr 2023 22:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@zoth: Dezaxarea asta a prismelor afecteaza imaginea strict pe canalul individual ?
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2023 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, posibil, nu stiu ce sa zic ...

Nobody, tehnic vorbind da, fiecare suprafata inclinata fata de axa optica aduce cu ea probleme specifice si evidente doar pe canalul respectiv. La nivel de perceptie treburile sunt mai complicate, orice denaturare a semnalului util este perceputa in final de creier ori ca o lipsa ori ca o problema in neregula fara insa a se face o separatie absoluta intre cele doua canale de receptie. Cel putin asa cred ...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2023 14:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa ce m-am linistit definitiv de metoda alinierii prin centrarea reflexiilor, am incercat zilele astea o precentrare a fiecarui canal prin dublu pas. Operatia nu e complicata teoretic daca treburile sunt gandite bine de la inceput dar in cazul acestui binoscop nu s-a intamplat asa. Fiecare reglaj de unghi al prismei porro2 trebuie facut din aproape in aproape si de fiecare data trebuie dat jos capacul cu portocularul si garnitura dintre corpul prismei si capac. De fiecare data mai trebuie verificata si asezarea capacului pe corpul prismei pentru ca altfel reglajul poate fi interpretat gresit. Totul repetat de cateva zeci de ori pentru toate trei reglajele de unghi.
Dupa aceasta minunata experienta sfatul pentru cei care vor sa se apuce de asa ceva ar fi sa opteze pentru alta varianta...
In fine, rezultatul precentrarilor pe cele doua canale il vedeti in imaginea de mai jos.
Nu-mi fac iluzii ca binocularul s-ar fi aliniat prin aceasta metoda, cu siguranta am paralaxa pe unghiuri aleatorii/diferite pe cele doua canale. La final va trebui sa recurg tot la metoda ciobaneasca de reglaj la ochi prin ocular. Si de data asta va trebui aplicata tot metoda "scoate capacul, pune capacul" ... Laughing



precentrare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  80.88 kb
 Vizualizat:  de 920 ori

precentrare.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Apr 2023 18:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am uitat sa spun ca inainte de a merge mai departe cu reglajele as vrea sa vad cum se dezvolta stelele pe fiecare canal in parte, plecand din focus. Este un aspect important deoarece mi-ar confirma o centrare cat de cat corecta chiar daca cele doua canale nu sunt aliniate intre ele.
Cand a venit la mine, toate stelele aratau precum cometele daca ieseam nitel din focus. Si culmea, pe ambele canale la fel. Frumos dar nerealist Smile

Poate am noroc in seara asta, nu stiu, deocamdata mai sunt ceva zone libere de nori ... daca nu, cand o fi...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2023 13:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am avut noroc de cer senin si nici rabdare sa apara asa ca am facut un test diurn a doua zi. Imaginile pareau bine conjugate, doar un usor decalaj pe verticala, abia sesizabil si care nu forta ochiul incat sa simt disconfort. Cu toate astea am hotarat sa incerc un reglaj la ochi. E un procedeu aproximativ care te induce usor in eroare din cauza adaptarii ochilor. Evident ca mai mult am stricat decat am facut bine. Si daca tot am stricat, am hotarat sa continui in stilul 2-3 reglaje apoi un dublu pas si tot asa mai departe pana cand am reusit sa ma apropii de realitate. Ramane sa mai fac teste ...
_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Apr 2023 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi am reusit sa ma intorc de unde am plecat, adica si dublu pasuri relativ centrate si imagini reale bine aliniate pe cele doua canale. Lucrul asta imi da speranta ca voi vedea stele cu dezvoltare ceva mai simetrica decat la inceput. Un proces migalos, pe care sincer nu as vrea sa-l mai repet ...
Am descoperit si de unde se tragea decalajul necontrolabil pe verticala intre canale. Probabil portocularul de pe stanga este mai larg la baza si chiar daca strangi bine ocularul acesta poate flencani fata/spate.

Si la final un lucru pe care vroiam sa-l spun mai demult dar tot uitam: obiectivele acestui binoscop sunt triplete dar nu apo. Ele dezvolta aceleasi culori transversale ca un acromat si nu stiu de ce, in cantitate mai mare decat normal, probabil prismele lipite stramb or fi de vina ...

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9023

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Apr 2023 21:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth

Felicitari pentru rabdare si perseverenta !

Nu cumva lentilele sunt triplete din acelasi motiv pentru care le facea triplete si Dollond ?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5524

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Apr 2023 09:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ms Mircea Smile Fara rabdare nu prea ai sanse in astfel de probleme.
Mi-am pus si eu intrebarea de ce au folosit triplete mai ales ca nu sunt apo, adica nu folosesc sticle cu dispersie mica. Nu vad decat doua ratiuni, care fie spus coincid cu cele a lui Dollond, odata micsorarea sfericitatii culorilor marginale din spectrul vizual si relaxarea intr-o oarecare masura a curburii planului focal. Dupa mine insa, aceasta masura ar fi fost intradevar utila la deschideri semnificativ mai mari ale obiectivelor, undeva de pe la 100mm in sus. La 70mm o vad ca pe o complicare inutila a constructiei care nu aduce un beneficiu real.

Aseara se vedeau vreo 2-3 stelute prin gaurile norilor si am facut testele pe care le asteptam demult. Pe canalul stang dezvoltarea este simetrica si intra si extra focus, pe canalul drept dezvoltarea extra focus este deasemenea simetrica, doar spre intra focus exista o mica tendinta nesportiva la inceput (a se citi asimetrie) dupa care dezvoltarea este normala. O pun pe baza acelor prisme lipite in unghi.
Important este ca stelele nu mai sunt "grase" ca la inceput, au revenit la silueta normala iar imaginea terestra diurna este mai clara, normal de clara as spune.
Ca problema reala ramasa este acea prindere defectuoasa a ocularului stang in portocularul focuserului. Ocularul poate clampani fata/spate la o strangere usoara sau normala sau se poate aseza necorespunzator la o strangere mai puternica.

Cred ca topicul se poate inchide, multumesc.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact