Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M27wb.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224726
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Sfat, va rog, despre cele 2 variante de Mak 127 Skywatcher


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Milet
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2022
Mesaje: 2



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Dec 2022 04:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Sfat, va rog, despre cele 2 variante de Mak 127 Skywatcher
Raspunde cu citat (quote)

M-am hotarat sa cumpar un SkyMax 127/1500, dar constat ca am de ales intre
https://astromagazin.ro/telescoape/48-tub-...0-ota.html
si
https://astromagazin.ro/telescoape/7691-tu...0-ota.html

Cele doua au prezentari diferite pe site-ul Skywatcher: cel cu „spatele“ de 2 inci ar face parte dintr-o serie de calitate superioara – Maksutov Signature Series. Probabil e o gaselnita de marketing, am citit ca diametrul aperturii de la spate e acelasi, deci accesoriile de 2 inci nu pot fi folosite la adevarata lor valoare.

Ma intreb totusi daca n-or fi si alte diferente (nu doar diagonala, ocularul Apex de 2 inci si cautatorul 6x30 fata de accesoriile de 1,25 si cautatorul cu punct rosu ale versiunii mai ieftine).
Versiunea mai scumpa are la spate filet SCT. E un avantaj de luat in calcul?
In concluzie, vreo 600 de lei in plus n-ar fi un capat de tara, dar plusul asta are o justificare reala?

Multumesc anticipat. Cer senin.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 10 Dec 2022 21:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai instinct bun, se vede din remarca ''gaselnita de marketing''.
Sigur ca este gaselnita de marketing.
Ocularul Apex de 2'' trebuie pus inca odata in ghilimele '' ... 2'' ... '' Wink deoarece este un accesoriu de 2'' doar cu numele.
Diafragma de camp a ocularului Apex 28mm are un diametru de 28mm. Deci ar functiona linistit in corp de 1.25''.

Despre filetul SCT las pe altii sa comenteze, eu n-am experienta cu telescoape cu asemenea optiune.

Bafta in alegerea instrumentului potrivit, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 10 Dec 2022 22:59 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Sfat, va rog, despre cele 2 variante de Mak 127 Skywatch
Raspunde cu citat (quote)

Milet a scris:

M-am hotarat sa cumpar un SkyMax 127/1500 (...)

Felicitari pt optiunea facuta Smile makul de 127 e un instrument fain pt vizual, in special pt planete. Suficient de mic inca (gabaritul sau redus il face mai mult decat manevrabil), dar destul de capabil, merge sa iei si imagini la planete prin el, cu camera dedicata. Pe deep sky, desi nu am reusit sa-l scot din oras, am ajuns pana pe la mag +9.5, cu filtru de poluare luminoasa; de pe un cer mai bun, probabil puteam trece lejer de mag.10. Si cand zic de magnitudinea aceea, ma refer ca am reusit, cu destul de multa dificultate, sa vad galaxia aia.

Citat:

Ma intreb totusi daca n-or fi si alte diferente (...)

Constructiv si functional, cele doua instrumente sunt atat de identice, ca le poti considera ca fiind unul singur Smile

Citat:

Versiunea mai scumpa are la spate filet SCT. E un avantaj de luat in calcul?.

Filetul unui mak127 e putin mai ciudatel - nu e nici T2, nici SCT (2"), e undeva intre ele, ca diametru nominal si pas. Asa ca, pentru a putea utiliza accesorii de 2" pe makul care are iesire doar pe 1.25" ar trebui sa faci cum facusem si eu la al meu, sa iei separat adaptor de M44-SCT, sau M44-T2 (sunt iesiri pe 2" cu filet T2 in loc de SCT). Cel care are deja iesirea pe 2" inseamna ca are adaptorul deja montat, ceea ce scuteste vreo 2-300 ron (asa cum ne-am invatat, pretul la raft al unui produs reflecta nu atat cat costa el sa-l obtina in fabrica, cat ce poti face cu el, numele firmei, si alte etc-uri colaterale...). Insa ambele au aceiasi 27mm la interiorul baffleului central ce iese sin spatele primarei.
Cat despre uitlitatea practica a unei iesiri pe 2" la un mak127: sincer, nu cred ca am avut neaparat vreun avantaj cu el pe 2"; ocularele cu camp mai mare si focale mai lungi vigneteaza fara nici un dubiu (32mm cu 52 grade a mers ok). Poate cel mult ca am putut sa-l colimez pe autocolimator si sa fac niste teste cu camera dslr, insa poze deep sky cu dslr-ul prin mak127 nu-s tocmai ceva ce ti-ai putea dori neaparat da faci Smile Iar asta mai mult pt ca raportul ala focal de 11.8 te obliga sa ai o montura al naibi de precisa, respectiv autoguiding. Iar focal reducere pt mak127, care sa dea imagine corectata suficient de bine pt sensori de dslr, chiar si crop, nu o sa gasesti - am incercat mai multe optiuni, inclusiv una DIY, iar rezultatul a fost mereu acelasi: vignetare si curbura pe mai mult de 40% din camp.
Asa ca, oricare ar fi alegerea in final, te vei putea distra la fel de mult cu micul (dar capabilul) mak 127/1500 Smile Eu am vazut multe chestii faine in cei trei-patru ani cat l-am folosit pe al meu: doua opozitii ale lui Marte, un Venus f fain, conjunctia Jupiter-Saturn, Luna (cel mai bine stereo, cu binoviewer - e o experienta ce creaza dependenta Very Happy ), doua comete, multe roiuri stelare (globulare dar si deschise), cateva nebuloase si cateva galaxii chiar.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Milet
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2022
Mesaje: 2



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Dec 2022 15:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru ajutor. Cer senin.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact