Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
monda.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225053
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ajutor pentru taiere spuma


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 333



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 12 Oct 2022 00:17 Download mesaj
Titlul subiectului: Ajutor pentru taiere spuma
Raspunde cu citat (quote)

Va salut...dupa o luunga perioada in care n-am mai postat nimic pe forum.
Am de rezolvat o problema si va rog pe voi sa-mi spuneti cum sa fac.
Eu am 3 variante pana acum.
Deci, o sa-mi fac o cutie de oculare. Din placaj de 10 sau 12 mm.grosime.
Pentru interior am cumparat o saltea pentru drumetii, din spuma sau izopren, de la un magazin de articole sportive.
Grosimea saltelei e de doar 12 mm., asa ca am taiat 3 bucati la dimeniunile dorite si le-am lipit intre ele cu scotch transparent dublu-adeziv.
Am decupat locasurile pentru oculare. Am incercat intai dupa conturul ocularelor: subler, rigla, sabloane pe carton si apoi decupata spuma. Nu mi-a placut ce mi-a iesit.
Am luat-o de la capat si acum am taiat niste deptunghiuri simple, dar evident dupa dimensiunile ocularelor (diametrul cel mai mare si lungimea).
Problema este ca taieturile au ramas cu franjuri.
Le-am indreptat si curatat din cutter cat am putut, tot nu e ceea ce trebuie.
Ma deranjeaza ca se mai rup farame, foarte mici dar destul cat sa ajunga pe oculare sau de aici eventual pe oglinda, in cele din urma.
Se mai si incarca electrostatic foarte usor si se lipesc rapid de orice - unele resturi, de exemplu, a rebuit sa le conving sa ramana in sacul de gunoi si nu pe mainile mele Smile.

Cum netezesc marginile?
Ideile mele:
1. Probabil cel mai sigur si curat: masina de taiat cu fir cald.
Nu-i mare lucru sa improvizez una, teoretic probabil mi-ar iesi ceva cat sa-mi fac treaba, dar chiar n-am nici un chef sa ma mai apuc si de asa ceva.
2. Incalzesc, la aragaz, lama cutter-ului si apoi o aplic, usor si scurt, pe taieturi. Am facut asta demuult la niste polistiren expandat, am incercat si acum pe o bucata de spuma.
Scoate un miros de cauciuc ars, nu foarte puternic dar destul de deranjant, habar n-am ce vapori se degaja; rezultatul, insa, e ok, se inchid porii, desi locul unde am aplicat lama incinsa devine mai dur.
3. As merge pe varianta asta: banda izolatoare de la electrice pe care sa o lipesc pe canturi. Am avut grija sa las toleranta destula incat sa intre lejer ocularele, chiar daca as aplica banda izollier.
Banda de hartie parca n-as vrea. La cat ies eu, n-ar trebui sa-mi fac griji de umezeala, totusi parca as evita hartia.

Am alte variante mai bune?

Banuiesc ca multi ati folosit diverse spume sau bureti pentru cutii si, cel putin la primele taieturi, vi s-a intamplat la fel.
Sau, multa vorba pentru nimic, altfel spus sa-mi vad de treaba si sa las spuma asa cum a iesit?

Va multumesc.
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2502



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 12 Oct 2022 08:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai putea sa incerci sa-ti faci o preducea dintr-o teva de dimensiune corespunzatoare. Decuparea merge mai bine daca o faci pe un singur strat, iar apoi sa lipesti trei pentru grosimea dorita.
_________________
Marius
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 333



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 12 Oct 2022 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc.
Daca inteleg bine, preduceaua m-ar ajuta la gauri rotunde -> oculare in pozitie verticala. Eu mi-am gandit cutia a.i.ocularele sa stea orizontal.
O sa incerc taierea fiecarui strat separat. Am vrut sa le tai pe toate odata ca sa iasa decupajele identice in fiecare strat de spuma.
Sper sa nu ajung sa stric toata spuma incercand iar si iar.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9493

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Oct 2022 15:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Spuma de saltea nu pare a fi ceea ce trebuie. Tot la magazinele de sport se găsesc niște ținte de tras cu arcul. Pare mai potrivit acel material. Sau spuma albă de polietilenă expandată ce se folosește la ambalaje este mai bună. Alt material dar cam subțire este polistirenul extrudat folosit la izolarea pardoselelor, cel mai gros am găsit de 12mm.

Spumă densă potrivită pentru cutiile de scule se găsește mai greu și este scumpă, am postat în topicul cu materiale pentru ATM despre așa ceva, o firmă care face și decuparea la comandă, cu laser.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 333



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 12 Oct 2022 16:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc.
Cel mai usor de gasit a fost acea saltea din spuma (sau izopren).
Totusi, de ce nu ar fi buna? Prea moale? Prea dura? Substante daunatoare opticii?
A nu se intelege ca va contrazic, as vrea doar sa inteleg de ce.
Altfel, izolatia aia de pus sub parchet pare mai dura si mai casanta.
Multumesc.
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 333



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 12 Oct 2022 20:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gata, m-am lamurit.
Aveam in casa si nu stiam, trebuia doar sa intind mana sa o iau, in loc sa risipesc 40 de lei pe salteaua din izopren.
E vorba de spuma de polietilena (cred ca asa se numeste) si era in cutia telescopului, protectia la transport.
A durat extrem de putin taiatul, in comparatie cu spuma din izopren.
Ba mai era si deja lipta de fabrica, cateva straturi cat sa formeze o grosime de 50 mm.
Acu'sa vad de vreun material mai moale pentru fundul si capacul cutiei.
Poate pana gasesc, o sa folosesc, temporar, folie cu bule.
Dar intai sa fac cutia.



20221012_203140_copy_693x924~2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  207.89 kb
 Vizualizat:  de 1347 ori

20221012_203140_copy_693x924~2.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9493

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Oct 2022 08:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Chiar tu ai ridicat problemele cu salteaua deschizând acest topic. Dar o foaie dreptunghiulară la fundul cutiei cred că ar rezolva problema rămasă! Spor! Smile
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 333



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 13 Oct 2022 09:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ok.
Pentru fundul cutiei si pentru capac ma gandisem la un material mai moale/mai elastic decat salteaua din izopren.
Dar acum o sa folosesc o bucata din saltea.
Multumesc.
Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 333



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 15 Oct 2022 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiu ca e doar o simpla cutie de oculare, dar daca tot am inceput topicul, sa-l si inchei cu rezultatul final.
Am facut cutie cu pereti din placaj multistrat gros de 12 mm.si capace din placaj simplu de 4 mm.grosime (poate cam subtire, dar numai din asta am avut, iar sa lipesc 2 foi cu aracet ca sa obtin 8 mm., am zis ca deocamdata nu). Dar nu am fost multumit suta la suta de rezultat. Traforajul electric s-a stricat demult, am taiat la traforaj manual. Cutia e solida, dar imbinarea dintre capac si baza cutiei nu-mi place, n-am putut taia perfect. In consecinta, cand inchid cutiai se vad goluri intre cele 2 parti ale cutiei; mici, 1 mm.sa zicem, dar nu-mi place deloc. Slefuire manuala nu mai merge, nu mai am atata rabdare. Sunt si alte solutii, dar deocamdata am lasat-o asa.
Si montarea balamalelor era cat pe ce sa o gresesc, dar pana la urma am scos-o la capat.
In afara de un mic decalaj de 0,5-1 mm.intre cele 2 parti ale cutiei cand aceasta e inchisa, alte probleme nu sunt; cutia e solida si perfect functionala, doar ca sunt eu mai fițos, probabil.

Plictisit, am ales varianta cea mai comoda si mai ieftina: o cutie din plastic care se gaseste peste tot.
Pe fundul cutiei si pe capac am pus cate o foaie de spuma din polietilena, groasa de 20 mm.
Cadrul in care stau ocularele e din spuma de polietilena groasa de 25 mm.
Adaosurile de spuma din capac sunt lipite cu scotch dublu adeziv.

Din pacate, am scapat pe jos un ocular. De pe masa pe gresie. In 6 ani de cand am telescopul, nu mi s-a intamplat niciodata, cu nici un accesoriu.
Acum, mai mult, a trebuit sa fie tocmai Celestronul XCel LX de 9 mm., ocular cel mai des folosit de catre mine (si cel mai scump!).
Asta e. Diseara, daca voi avea cer ok, o sa-l verific.
Macar de era unul dintre ortoscopice, nu ma necajeam asa de mult (din motive de pret, frecventa in utilizare, comoditate pentru ochi...in fine, fiecare cu preferintele lui).

Va multumesc pentru raspunsurile pe care mi le-ati dat si, din punctul meu de vedere, topicul poate fi inchis.



20221015_181227_copy_1033x774.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  486.53 kb
 Vizualizat:  de 1272 ori

20221015_181227_copy_1033x774.jpg



20221015_181244_copy_948x712.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  487.92 kb
 Vizualizat:  de 1272 ori

20221015_181244_copy_948x712.jpg


Sus
dreammer54
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Feb 2014
Mesaje: 333



Localitate: Barlad

MesajTrimis: 15 Oct 2022 23:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am uitat sa zic de unde am facut rost de niste spuma.
Am fost la Altex. Televizoarele nu mai vin ambalate in asa ceva, dar au gasit o bucata ramasa de la niste tastaturi, alea cica mai vin ambalate asa (vrac sau indivodual, n-am inteles).
Mie mi-a ajuns, grosime 20 mm., lungime vreo 400 mm.cred si latime vreo 200.
M-am dus si la Flanco, acolo abia aruncasera gunoiul, dar au zis ca in interiorul frigiderelor se mai gaseste ambalaj din folie, protejeaza rafturile de aticla.
Au zis sa mai trec peste vreo saptamana, vor primi marfa pana atunci si o sa-mi puna ceva deoparte.
Am mai intrat la un magazin de calculatoare, unde am gasit o bucata groasa de 25 mm. Aici mi-a spus despre componentele de calculator ca nu mai vin ambalate in asa ceva, in schimb a avut o comanda de acumulatori pentru UPS-uri care au venit ambalati, pentru protectie, cu folie de spuma.
In alte locuri n-am avut succes (depozite materiale de constructii, chiar magazine alimentare am incercat).
Deci, Flanco, Altex si ambalaje de acumulatori.

Utila sau nu informatia, nu stiu, dar am zis ca trebuie sa o postez.

Nu fac reclama acelor magazine; mai mult, nici ei nu fac concurenta vanzatorilor de astro, deci sper sa nu fie nici o problema.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact