Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
eclipsa_turcia_3.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224724
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cum putem valorifica un seeing bun?


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 15 Ian 2022 23:42 Download mesaj
Titlul subiectului: Cum putem valorifica un seeing bun?
Raspunde cu citat (quote)

Buna colegi!

M-ar interesa factorii care avantajeaza un cer bun.
De ex:apertura,calitatea optica sau care ar fi factorul principal.Cred ca sunt mai multi factori influientabili.

Multumesc Smile
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 16 Ian 2022 09:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sau nu prea exista seeing bun.. Question
Sus
gpaunescu
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2020
Mesaje: 731



Localitate: Popesti-Leordeni, Ilfov

MesajTrimis: 16 Ian 2022 10:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un seeing bun nu depinde de intrumente, din cate stiu eu.
E dat de locul unde te afli, de conditiile climaterice, de poluarea luminoasa, etc. .

_________________
Reflector: Celestron C6, TS-PHOTON 8" F4 Newton
Refractor: TS-Optics SD Apo 102 mm f/7, Omegon 90/500
Montura: iOptron GEM28, TS-Optics AZ5 Alt-azimuthal
APM Astro and Yachting 10x50 FMC
Gosky EagleView 10x42 ED
Bresser Pirsch 15x56 ED
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5525

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Ian 2022 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai revenit steluta! Cam lunga ultima pauza ...

Un seeing bun poate fi valorificat atat prin apertura cat si prin calitatea opticii dar acestea nu sunt singurele atuuri care asigura succesul garantat. Mai ai nevoie de o buna corectie a opticii dar si de o mecanica performanta, capabila sa puna in valoare toate atributele de mai sus.

In cazul aperturii treburile sunt putin mai neclare in randul amatorilor. Majoritatea vor sustine ca o crestere de apertura va duce automat la crestere de lumina captata si la crestere de rezolutie. Daca prima afirmatie este adevarata neconditionat, a doua este limitata de seeingul de la locul de observatie.
Exprimat matematic prima este o functie liniara iar a doua una logaritmica. In functie de tipul de observatie pe care il facem, trebuie sa tinem cont de aceste aspecte.

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9025

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Ian 2022 14:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca sternchen a intrebat cum poti sa exploatezi la maxim un seeing bun, atunci cand ai noroc de asa ceva.

Subscriu la cele scrise de zoth si la care as adauga un lucru si anume experienta inteleasa ca abilitate observationala care , in mod paradoxal, se formeaza si se dezvolta mai ales prin exploatarea la maxim, cat mai frecventa, a seeingul nu prea bun sau chiar advers.

Pe scurt, nu vei reusi sa te folosesti de un seeing foarte bun daca nu te-ai perpelit si te-ai luptat sa obtii rezultate pe un seeing prost.

Sa presupunem ca echipa ''noastra'' de fotbal este la un gol distanta de obtinerea titlului mondial.
Degeaba ma va introduce capitanul Pickard, prin teleportare, in locul de pe teren si la momentul potrivit ca sa fiu eu cel care aduce titlul. Acel lucru nu se va intampla deoarece eu nu am jucat niciodata fotbal, nu am deprinderi, dexteritati, experienta ... ''bile'' intr-un cuvant ... ca sa fiu capabil sa valorific ocazia.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2492



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 16 Ian 2022 21:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ai seeing bun:
-in cazul obsevatiilor vizuale vei avea o claritate buna la magnificatii mari (la planete in special), atat cat te tine instumentul (depinde de apertura, de calitatea obiectivului- la refractoare, de colimare);
-in cazul capturilor astro-foto, vei avea claritate mai buna atunci cand sistemul tau (camera-telescop) are o rezolutie sub 1arcsec/px. De exemplu atunci cand vrei sa pozezi o nebuloasa planetara mica (majoritatea sunt asa) sau o galaxie, vei avea nevoie de o focala lunga ( cum ar fi un RC12 cu 2400mm focala). Cam orice camera este undersampling la asemenea focala, deci vei avea nevoie de seeing bun.

_________________
Marius
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 17 Ian 2022 20:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de info, dacă totul merge bine în viitorul apropiat mi -as dori sa fac câteva observații prin 90,100 respectiv newtonianul de 6' impreuna cu auxiliare le aferente pe sub un cer cât mai bun.
M-ar interesa și privirea binoculara.Detin un micro bino care urmeaza sa -l adaptez la întrare pe 1,25.Intuiesc ca la deep sky newtonianul de 150/750 ar da ceva rezultate la măriri mici,cu 2 ochi e altceva cred Rolling Eyes
Planetara va fi cel de 100mm,deși scurt la grosimente mici ar trebui sa vadă ceva detalii planetare.Eventual atașarea unui filtru galben contra aberațiilor.
Am văzut luna superb pe la 60x direct fără prisma dar cu prelungitor.Se vedea foarte bine suprafață umbrita la f/5 refractor fără filtru.
Sus
Vexatyk
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Iul 2020
Mesaje: 126



Localitate: Vaslui

MesajTrimis: 17 Ian 2022 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului: seeing
Raspunde cu citat (quote)

Vorba domnului Mircea , daca ai "ghinioinul " sa dai de niste nopti cu seeing bun chiar de la inceput foarte probabil nu le vei aprecia. Unde mai pui ca atunci cand nu va mai fi seeing ok vei crede ca ca au patit ceva instrumentele. Ca si idee cauta un loc cu cer cat mai negru, ferit de poluare luminoasa, lasa ochii sa se adapteze la intuneric si intrumentele sa se aclimatizeze la temperatura exterioara, foloseste doar sursa de lumina rosie . Obeictele deep sky le vei vana in perioada in care Luna nu a rasarit sau dupa ce a apus. Si nu in ultimul rand rabdare.

Pentru planete incearca sa folosesti telescopul cu focala cea mai lunga din dotare.

Cer senin .

_________________
De mic vad stele verzi .
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 17 Ian 2022 23:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca inteleg bine sensul intrebarii: adica cu alte cuvinte ce ar fi bine sa avem la indemana ca sa profitam din plin de o noapte cu seeing foarte bun sau exceptional, nu?
Ca prima parte se refera a cu totul altceva - si anume astroclimat, jetstream, configuratie geografica etc.
Daca ai norocul sa locuiesti intr-o zona unde jetstreamul nu prea se manifesta asa intens, curentii sunt foarte linistiti in general, umiditatea este scazuta noaptea si nici nu ai parte de tantari, animale salbatice sau alte "animale salbatice" care sa te sacaie/bantuie, atunci poti iesi oricand e senin sa faci observatii cu ce ai mai bun.

Altfel, trebuie sa stai geana pe siteurile de prognoze - specializate pe astro, cu estimare de seeing - si sa vezi cand vine noaptea aia pe care o astepti timp de 363 de zile........ Smile
Iar cand ai identificat fereastra de oportunitate, sa te asiguri ca ai in block start cel mai bun instrument pt ceea ce vrei sa faci cu el: adica, sa te asiguri ca are optica curata si colimata, mecanica unsa si reglata, bateria incarcata (sau bateri-ILE, ca s-au mai vazut cazuri... de-aia zic Laughing ), ai pus totul (cu check list) in genti gata de saltat.

Daca "valorificat" a vrut as fie "evaluat" de fapt, ai cateva metode; influenta cea mai mare o ai de la calitatea opticii (pe langa colimare), intrucat trebuie sa-ti permita sa maresti suficient cat sa estimezi patternul dupa care joaca inelele de difractie.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 21 Ian 2022 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apoi nu am eu timp sa stau dupa "vremuri bune(ca oricum nu prea mai cred Question ) Laughing da cand oi avea timp o sa folosesc spre ex luneta de 100mm la deep completata de newtonianul de 6`,iar la luna cea de 90mm ce are f/11.

As incerca mariri mai mari la planete sa vad cum merge..
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact