Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
25078589301_d9428e00dc_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224909
Numar de utilizatori inregistrati: 2840
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Gh
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Salutare


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dragos Zah
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2021
Mesaje: 2



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 27 Dec 2021 17:46 Download mesaj
Titlul subiectului: Salutare
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

sunt un inginer constructor din Cluj, care dorește sa cocheteze cu astronomia. Sunt la nivel entry level, adică inafara de denumirea planetelor din sistemul nostru solar , nu cunosc prea multe. Am doi copii mici care pun întrebări și sunt pasionați sa se uite noaptea la stele. In acest sens doresc sa achiziționez un telescop și împreuna sa învățam cât mai multe despre astronomie.

La rubrica bazar , am văzut un Skywatcher explorer 130 p cu montura Goto, ce părere aveti, e ok pentru incepatori?

Multumesc,
Sus
MaxMarvis
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Noi 2021
Mesaje: 11



Localitate: București, Sector 1

MesajTrimis: 27 Dec 2021 19:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Dragoș,

Bine ai venit. Sunt ultima persoana care sa fie în măsura sa iti dea un sfat avizat, pentru ca sunt mai mult decât începător.

Ce știu este ca am trecut prin aceleași întrebări și pentru a încerca să mă lămuresc, am citit, am citit și am citit...

Concluzia mea (din citit) a fost ca nimic nu poate bate, în niște condiții ideale, un refractor apocromat.

Sunt foarte mulți factori și argumente de luat în considerare, însă unele mie mi-au rămas intiparite mai adanc:

- unul practic: dacă sistemul este prea complex sau dificil de asamblat, mai ales pentru un începător, ceea ce a vrut sa fie o placere se va transforma într-o corvoada și va neutraliza orice bună initiativa;

- înainte de telescop trebuia aleasa o montura, de preferat mai capabila decât provocările pe care le va ridica primul telescop;

- primul telescop trebuie sa fie echilibrat între calitate și cost, în sensul în care un telescop puternic sau din gama high end ar putea fi prea mult pentru ce un începător poate înțelege și aprecia, iar unul low cost poate fie distruge inițiativa, fie reprezenta doar o pierdere inutila de bani;

-accesoriile pot costa lejer mai mult decât tubul optic (e.g. un ocular de 1000 EUR nu este ceva ieșit din comun, un Dew shield de 150-200 de EUR, aparent, e ceva normal);

- nu exista un telescop bun la toate, deci vei sfarsi cu mai multe;

- e important de știut ce vrei sa faci cu el vei observa doar din spatele casei, de pe terasa blocului?... În cazul în care vei observa din oraș, slabe șanse sa ai mereu un "seeing" adecvat. Vrei sa îl transporți? Nu toate se pot transporta în condiții confortabile și vor necesita genti, baterii externe, etc

Cam asta era punctul in care ma întrebam dacă mai are rost Smile))

Faci un pas în spate și îți asumi o decizie. Eu am ales un refractor și apoi unul și încă unul, toate mici...ca sa pot sa le folosesc fără sa tremur când le montez sau le car.

Se presupune ca refractoarele sunt mai hassle free, nu necesita colimare decât în cazuri excepționale, pot fi transportate relativ ușor cela pana pe la 4"-5", se aclimatizeaza usor, vin în variante apocromatice care asigura o calitate deosebita a imaginii (însă și un preț pe măsură...).

În tabăra best bang for the buck: reflector pe montura Dobson. Eu când l-am vazut, am știut sigur ca nu voi lua niciodată sau cel puțin la început, un telescop atât de urat care sa nu se poată transporta, chiar daca as fi putut inclusiv, citi cu el ziarul unui extraterestru...

Totuși, înainte de telescop, cred ca trebuie aleasa o montura.

Succes!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9042

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 27 Dec 2021 20:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragos

Bine ai venit pe forum !

Iti urez succes in gasirea telescopului potrivit, nu cunosc tipul mentionat de tine.
Ma refer la partea de montura Go To.
(Eu sunt oleaca taliban, folosesc numai monturi azimutale,manuale. Fac alergie la orice automatizare dar asta nu inseamna ca pentru tine nu ar corespunde.)

Voi aveti in Cluj magazinul de telescoape Starmax dar din cauza pandemiei vizitele sunt suspendate.
Acolo ai putea sa vezi telescoapele ''in carne si oase'' si asta ar fi de mare ajutor.
Dar pot fi contactati telefonic.
Aici au informatii care te-ar putea ajuta:

http://www.starmax.ro/educatie.htm

Si, oricum, poti discuta aici pe forum despre cum merge cautarea ta .

Succes,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9490

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Dec 2021 10:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În niciun caz n-aș recomanda unui începător, cu atât mai mult cu cât nu știe nimic despre instrumente, un refractor apocromat! Înseamnă o investiție enormă. Ca și cum i-ai zice unui viitor șofer, înainte de a face școala de șoferi, că prima mașină neapărat să fie un Ferrarri sau un Lamborghini, care te va ține toată viața. Dimpotrivă, recomanzi o mașină ieftină, fiabilă, ubicuă, la care să găsești piese și mecanici peste tot, second hand. Dacă dă cu ea în gard măcar să nu-i pară rău și să nu-și piardă încrederea că va putea conduce o mașină.

Un coleg de-al nostru s-a străduit să pună un ghid pe site-ul lui și cred că a făcut o treabă bună. Citiți-l cu atenție, e chiar clujean, există mulți băieți faini pe-acolo, ieșiți cu ei la observații. Până vă hotărâți ce instrument ați dori să luați aflați mai multe despre ce se vede cu ele.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Dec 2021 18:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit !
_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
Dragos Zah
Membru
Membru


Data inscrierii: 27 Dec 2021
Mesaje: 2



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 28 Dec 2021 19:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

multumesc mult pentru sfaturi, m-am hotărât sa achiziționez telescopul respectiv, după ce îl primesc și reușesc sa îl folosesc, o sa revin cu un feedback.

Seara frumoasa
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9042

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Dec 2021 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragos

Cred ca ai facut o alegere buna, succes la observatii !
Nu fi prea ambitios, incearca la inceput obiecte luminoase, oricum acelea vor trezi interesul copiilor.

Cer senin, Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact