Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
17august_2201.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225004
Numar de utilizatori inregistrati: 2842
Cel mai nou utilizator inregistrat: Hybrid
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Scale azimutale si de altitudine


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
CRISTIAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Dec 2007
Mesaje: 34

Motto: Desertaciunea desertaciunilor, toate sunt desertaciuni

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2021 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Scale azimutale si de altitudine
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara,

intrucat mi-am cumparat o montura alt azimutala care nu a venit cu scale pentru cele doua axe, am facut in Photoshop cate doua modele de astfel de scale pentru a fi utilizate cu acest gen de monturi.

Ambele categorii implica printarea pe o hartie cu o parte de tip autocolant.

Prima varianta de azimutala poate fi printata si apoi fie lipita direct pe sectiunea azimutala orizontala a monturii, fie lipita pe un carton cu diametru egal cu sectiunea printata. Cartonul astfel rezultat ar trebui apoi lipit exact pe centru sectiunii azimutale, adica centrul scalei printate sa fie aliniat exact pe centrul sectiunii azimutale a monturii.

A doua varianta de scala azimutala presupune sa o printati pe hartie autoadeziva si sa o lipiti pe circumferinta sectiuni azimutale a monturii. Practic sa o "infasurati" de-a lungul sectiunii respective.

Scala axei altitudinii presupune in opinia mea sa o printati pe acelasi dtip de coala autoadeziva, sa o taiati astfel incat sectiunea de la 0 la 90 de grade sa reprezinta exact un sfert din circumferinta axei altitudinii a monturii dvs. De asemenea, in opinia mea este esential ca atunci cand o lipiti pe montura sa va asigurati ca telescopul este fie in pozitia 0 grade (adica perfect paralel cu solul), fie in pozitia de 90 de grade (perfect perpendicular pe sol). Desigur, cand spun "sol" ma refer la o suprafata perfect plana. In continuare va trebui sa confectionati sau sa marcati cu ceva fin dar vizibil, un punct de referinta astfel incat sa avem la ce sa ne raportam cand cautam orice inaltime. Monturile ecuatoriale au de multe ori o triunghi desenat sau stantat. Eu am confectionat prin tiparirea unui triunghi minusucul pe o hartie autoadeziva.

Nu stiu daca exista o vopsea fosforescenta pentru a printa aceste scale. Imprimantele standard nu cred ca au disponibila o astfel de cerneala.

Acest sistem consider ca ne auta pe cei cu monturi azimutale dupa cum urmeaza:

- trepiedul trebuie sa fie pe un plan perfect orizontal. In acest sens pot fi utilizate diferite aplicatii sau o nivela;

- aliniem perfect trepiedul cu montura fixata in acesta astfel incat punctul de 0 grade azimut sa indice Nordul geografic (exista aplicatii care tinand cont de coordonatele dvs., va vor indica Norrdul geografic, iar nu cel magnetic). Din acest moment nu trebuie sa mai miscam trepiedul de pe pozitia. Daca o facem, va trebui sa recentral trepiedul astfel incat Nordul scalei sa fie suprapus cu Nordul georgrafic;

- putem confectiona un sistem la care sa ne raportam cand miscam axa azimutala. Eu am folosit un elastic pe care l-am pus in jurul axei azimutale si o scobitoare pe care am fixat-o cu o banda adeziva. In cazul monturii mele (SW AZ5) azimutul printat ramane fixat pe montira, iar cand misca telescopul pe aceasta axa, se misca si scobitoarea;
- dupa ce montam telescopul si il tinem in pozitia perfect orizontala, ar trebui ca indicatorul lipit de dvs. pe axa azimutala sa indice 0 grade.

In principiu daca am facut toate cele de mai sus cat mai precis, ar trebui sa putem identifica orice corp ceresc folosind doua coordonate afisate de orice aplicatie de tel. mobil: azimutul si altitudinea.

Pentru axa altitudinii cred ca e mai usor de folosit un inclinometru magnetic pe care sa-l fixam pe tubul telescopului.

Am incercat sa folosesc cele de mai sus si a functionat, desi pe intuneric se vede greu scrisul mai ales pe axa Alt., deoarece este mai mica. Recunosc ca ideea mea cu scobitoarea nu e estetica, dar a mers. am mai incercat ca in loc de scobitoare sa folosesc o cheie Nimbus cu diametru foarte mic, deoarece aveam un surub in care o pteam fixa. Totusi varianta aceasta parca nu a mers bine.

Daca va pot ajuta cu orice in legatura cu cele de mai sus, o voi face cu bucurie in masura priceperii mele.

Sunt suprins ca pentru monturile alt/azimutale aceste scale ("setting circles" in engleza) nu sunt un truism. Intr-o fabrica de profil nu mi se pare complicat de executat asa ceva. Adica, da, trebuie precizie, dar producerea in sine a unei monturi presupune multa precizie.

Poate cuiva ii va fi de folos Smile

Cer senin,
Cristian



Altitudine_V1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  68.04 kb
 Vizualizat:  de 1856 ori

Altitudine_V1.jpg



Altitudine_V2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  84.44 kb
 Vizualizat:  de 1856 ori

Altitudine_V2.jpg



Azimut_V1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  276.65 kb
 Vizualizat:  de 1856 ori

Azimut_V1.jpg



Azimut_V2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  276.86 kb
 Vizualizat:  de 1856 ori

Azimut_V2.jpg


Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9493

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2021 09:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ideea este foarte bună însă ar fi mult mai utile dacă ar fi în format vectorial. Dacă te pricepi la grafică ai putea să le imporți în Corel sau alt soft și să le salvezi vectorial? Eu nu mă pricep așa bine dar aș avea nevoie de scale pe care să le pot printa pe măsura diametrului pieselor monturilor mele home made. Un JPG poate fi scalat dar nu e la fel de simplu ca un desen vectorial, se pierde rezoluția la zoom.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
CRISTIAN
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Dec 2007
Mesaje: 34

Motto: Desertaciunea desertaciunilor, toate sunt desertaciuni

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2021 19:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred că le am și în formatul .PSD, specific Photoshopului. Le caut și le postez. Nu știu dacă asta înseamnă vectorial. Aceeași solicitare cu formatul vectorial l-am avut și o firma din București la care am apelat cu scopul de a fi confecționate piese metalice cu cele două scale imprimate. Până la urmă nu am mai apucat să mai încheiem târgul.

Eu am procedat astfel:
- secțiunea axei altitudinii a monturii mele are circumferința de 28 de centimetri. Prin urmare, am printat scara de 90 de grade astfel încât să aibă o lungime de 7cm (un sfert din circumferință deoarece 90 de grade înseamnă un sfert din 360). Am copiat poza in jpeg într-un document Word, iar apoi în Word am putut selecta lungimea și lățimea pozei in cm pentru a fi printată (in cazul meu 7cm lungime pe 1 cm lățime.

Pentru scara azimutala am măsurat care e diametrul maxim al secțiunii pe care urma să fie lipit printul respectiv, am copiat poza in Word și am selectat dimensiunea in cm a pozei atașate acolo (egală cu diametrul maxim al monturii).

Dimensiunile au ieșit perfect, însă nu am reușit să o aliniez perfect pe axa azimutala.

Revin imediat ce găsesc pozele în formatul .PSD.

Cristian
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact