Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
24545651713_eb4abc2109_k.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224469
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Eclipsa din 29 martie2006 la Galati


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Eclipse

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 19 Apr 2006 15:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am spus ceea ce aveam de spus, cred ca subiectul este epuizat. Ma bucur ca pana si dl Robert de la HoO, care are unele dificultati cu limba romana, a inteles despre ce e vorba. Nu am nimic personal cu nimeni de la Galati. Era vorba doar despre discutarea unor principii. Exact aceeasi discutie se poate starni si despre faimosul proiect AHR ... dar mai bine nu, cel putin deocamdata. Cat despre florin1982, mi-e intr-adevar scarba de toate mitocaniile si balivernele acestui analfabet incompetent cu obrazul gros. (Nu am facut decat sa citez din zoaiele pe care le-a aruncat el pe ecrane). Daca asa arata un cercetator stiintific, nu e de mirare in ce hal e cercetarea.
Sus
Alex Dumitriu
Membru
Membru


Data inscrierii: 06 Apr 2006
Mesaje: 42



Localitate: Glasgow, UK

MesajTrimis: 19 Apr 2006 16:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

Cu toate ca am zis ca nu voi mai raspunde in cadrul acestui subiect, voi mai trimite un mesaj, pe care eu il consider necesar, pentru a lamuri unele lucruri referitoare la ce inseamna Programul Educational Astroclubul "Calin Popovici" Galati... sa incepem...

Coordonatorul astroclubului este Tercu Jan Ovidiu, muzeograf in cadrul CMSNGL;

Perioada de desfășurare este săptămânal și cu ocazia
evenimentelor astronomice;

Grup țintă al programului sunt elevii ai claselor V – XII, studenți, astronomi amatori;

Iar localizarea: Complexul Muzeal de Științele Naturii
Galați - Planetarium;

Acum sa trecem la chestiile mai concrete...

1. Obiectivul general

• Stimularea interesului elevilor, studenților și astronomilor amatori, pentru cunoașterea spațiului cosmic prin intermediul astronomiei, dar și popularizarea astronomiei de amatori în Galați și-n țară.

2. Obiective specifice

• Încurajarea elevilor de a participa la activități extrașcolare.
• Sprijinirea astronomilor amatori pentru a-și perfecționa cunoștiințele în domeniul astronomiei.
• Participarea membrilor Astroclubului „Călin Popovici” la diverse activități interactive în cadrul Planetariului.
• Popularizarea astronomiei prin diverse mijloace și atragerea publicului prin participarea la diverse acțiuni în cadrul Planetariului.


Tipul Activităților

Activități teoretice

• Organizarea de cursuri și lecții tematice.
• Vizionarea de diferite proiecții și filme documentare în cadrul Planetariului.
• Dezbateri pe teme de astronomie în cadrul Planetariului.


Activități practice

• Realizarea de observații astronomice cu ocazia diverselor evenimente astronomice.
• Realizarea de observații curente în conformitate cu programul de observații al Astroclubului, aprobat de conducerea Complexul Muzeal de Științele Naturii Galați
• Participarea membrilor Astroclubului la organizarea de conferințe și observații.
• Organizarea unor tabere de astronomie, având sprijinul și aprobarea conducerii Complexul Muzeal de Științele Naturii Galați.
• Organizarea de observații astronomice în afara orașului Galați.

Si programul de activitate al astroclubului, atat pe anul 2005, cat si pe 2006, il puteti gasi aici:
http://planetarium.lx.ro/program2005.doc
http://planetarium.lx.ro/Programul_educational_astro_2006_nou.doc

Cam atat am avut de spus...
Cer senin,
Alex Dumitriu

_________________
Vreau sa stiu gandurile lui Dumnezeu... restul sunt doar detalii
Sus
florin1982
Membru
Membru


Data inscrierii: 14 Apr 2006
Mesaje: 300




MesajTrimis: 20 Apr 2006 07:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragon iti recomand sa te uiti la propriile mesaje si sa-ti analizezi singur cele spuse. Ti s-a aratat punct cu punct unde gresesti; dupa aceea ai inceput sa arunci in stanga si in dreapta cu acuzatii, injurii... aceste lucruri nu pot fi trecute cu vederea si in momentul in care ma jignesti daca am fi fata in fata ti-as riposta in acelasi fel. Pe forum mi-am permis sa-ti intorc fix ceea ce ai oferit!

Sa explicam de ce ai fost caracterizat analfabet si incompetent:

Ai fost caracterizat analfabet deoarece ti s-a spus: banii provin din bugetul local si tu ai continuat sa aberezi cum ca banii ar veni din alta parte. Ori daca ti s-a scris si n-ai priceput am crezut ca esti analfabet deoarece am considerat ca rea vointa din partea ta nu exista. Bineinteles ca se poate sa fi inteles ce ti s-a scris si atunci inseamna ca exista rea vointa din partea ta. Deci am lamurit problema analfabetismului.

Despre incompetenta: nu te-a facut nimeni incompetent fara sa existe dovezi. Acele dovezi rezulta din mesajele tale si anume:"facem de 43 cand galatiul isi ia de 40" si "ce conditii de astroclimat rezulta la Galati". Daca tu crezi ca la Galati ar exista conditii de astroclimat care sa nu justifice 40 cm dar la Timisoara ar exista conditii de astroclimat care sa justifice 40 cm cu bani galateni atunci inseamna ca esti incompetent.

Nu uita ca nu ti-a pus nimeni NIMIC in spinare (asa cum faci tu altora); nu ti s-a pus in spinare decat ceea ce ai spus!

Consider subiectul incheiat.

Florin
dragon a scris:
Eu am spus ceea ce aveam de spus, cred ca subiectul este epuizat. Ma bucur ca pana si dl Robert de la HoO, care are unele dificultati cu limba romana, a inteles despre ce e vorba. Nu am nimic personal cu nimeni de la Galati. Era vorba doar despre discutarea unor principii. Exact aceeasi discutie se poate starni si despre faimosul proiect AHR ... dar mai bine nu, cel putin deocamdata. Cat despre florin1982, mi-e intr-adevar scarba de toate mitocaniile si balivernele acestui analfabet incompetent cu obrazul gros. (Nu am facut decat sa citez din zoaiele pe care le-a aruncat el pe ecrane). Daca asa arata un cercetator stiintific, nu e de mirare in ce hal e cercetarea.
Sus
Roman
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Apr 2005
Mesaje: 229



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 20 Apr 2006 09:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin1982 a scris:
Consider subiectul incheiat.


Salut baieti.
Urmaresc acest topic demult. Discutia a fost intr-adevar interesanta. A inceput de la o simpla intrebare a lui habarnam si intre timp a devenit cam .... incinsa. Au fost aduse acuze, au fost facute declaratii... bla bla
Totusi prin intermediul intrebarilor lui habarnam, speculatiilor altor membri si contrarilr dintre dragon si florin am reusit sa aflam mai multe despre proiectul de la Galati, despre programul sau, despre conducatorii acestuia, despre instrumentele folosite, observatii, surse de finantare.

Hey florin, dragon nu mai fiti suparati asa. Este un simplu topic. Dc aveti sa va reprosati ceva va rog sa o faceti prin pm.

Consider acest topic inchis.
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1893



Localitate: Munich

MesajTrimis: 20 Apr 2006 12:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Discutia aceasta ca si multe altele a deraiat. Au fost amestecate iar diferite teme si polemici.
Totusi pentru a da o sansa discutiilor despre cluburi si institutii am recreat o categorie, care in trecut nu a fost un succes.
Este vorba despre o noua categorie, "Cluburi & Institutii", care a fost recreata la adresa:

http://www.astronomy.ro/forum/viewforum.php?f=33

Rog prin aceasta toate cluburile si institutiile autohtone sa se prezinte sumar in acesta categorie. Unele prezentari o sa le facem noi, echipa @stronomy.ro.

Alex Dumitriu si Tercu Jan Ovidiu deschideti va rog o tema in aceasta categorie in care va rog, prezentati sumar dotarea si activitatea institutiei dvs. de la Galati. O actualizare periodica si sumara nu ar strica.

Chiar daca acest lucru va deschide noi polemici sau discutii (sper ca aceastea sa fie pe un ton decent!) totusi va fi un loc de referinta la noi un forum, in care persoane active ale institutiei dvs. vor contura imaginea acesteia pentru comunitatea astronomilor amatori si profesionisti din Romania.
Stiu ca aveti si pe pagina institutiei o descriere de rigoare, insa eu consider ca nu strica sa va faceti publica imaginea si pe alte site-uri si forumuri. Noi va apreciem activitatea si va invitam astfel sa va prezentati si la noi pe forum.

Astept feedbackul dvs. in noua categorie. Prin aceasta, discutia curenta este incheiata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Eclipse Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4

Download topic
Pagina 4 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact