Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M106-04-04-24.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225076
Numar de utilizatori inregistrati: 2843
Cel mai nou utilizator inregistrat: GabiBirsanu
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Salutari din Timisoara. Bine v-am gasit.


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
TheNuts
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Dec 2020
Mesaje: 11

Motto: "Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Dec 2020 16:41 Download mesaj
Titlul subiectului: Salutari din Timisoara. Bine v-am gasit.
Raspunde cu citat (quote)

Buna tuturor,
Bine v-am gasit.

Numele meu este Dan (numele de utilizator este porecla din trupa in care cant (NuyBai este trupa)).

Am decis sa ma alatur comunitatii din dorinta de invata mai multe despre astronomie, termeni, telescoape, astro fotografie.

De mic copil am fost pasionat de astronomie si astrofografie. O pasiune care vad ca incolteste si la fiul meu (4 ani, probabil trag concluzii premature) . Ramane de vazut.

Imi e dificil sa spun acuma unde doresc sa ajung cu acesta pasiune pentru astronomie, insa ma atrage astro fotografia. O interpretez ca o calatorie.

Acestea fiind spuse, abia astept sa imi hranesc mintea cu informatiile postate in comunitate si evident sa iau legatura cu voi pentru eventuale intrebari si nelamuriri.

Pana una alta, presimt ca este multa lectura de parcurs pe forum.

Numai bine,
Dan
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3171

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 04 Dec 2020 17:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Salutari din Timisoara. Bine v-am gasit.
Raspunde cu citat (quote)

TheNuts a scris:
Buna tuturor,
Acestea fiind spuse, abia astept sa imi hranesc mintea cu informatiile postate in comunitate si evident sa iau legatura cu voi pentru eventuale intrebari si nelamuriri.

Pana una alta, presimt ca este multa lectura de parcurs pe forum.

Numai bine,
Dan


Welcome!
Pai, daca tot esti muzicant, invata-le pe muzica si... ai grija sa nu uiti versurile. Wink
Sunt multe spuse despre astrofotografie pe la rubrica de achizitii de instrumente. In orice caz, si fara a vrea sa te descurajez, astrofotografia e mare devoratoare de buget. Necesita echipamente ceva mai bune decat astronomia observationala. Dar o poti lua incet: mai o fotografie afocala cu un telefon prins pe suportul-adaptor, mai un dSLR la mana a doua... insa pentru foto planetare/DSO de calitate, trebuie investitii serioase. In primul rand in montura (ceva cu urmarire, eventual si cu Go-To), apoi in camere (planetare sau DSO).
Ideal ar fi sa spui ce echipamente detii si cam cat esti dispus sa "spargi" din buget pentru aceasta pasiune mult prea costisitoare, dar nobila si frumoasa.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
TheNuts
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Dec 2020
Mesaje: 11

Motto: "Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 04 Dec 2020 18:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Salutari din Timisoara. Bine v-am gasit.
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Dar o poti lua incet: mai o fotografie afocala cu un telefon prins pe suportul-adaptor, mai un dSLR la mana a doua... insa pentru foto planetare/DSO de calitate, trebuie investitii serioase. In primul rand in montura (ceva cu urmarire, eventual si cu Go-To), apoi in camere (planetare sau DSO).
Ideal ar fi sa spui ce echipamente detii si cam cat esti dispus sa "spargi" din buget pentru aceasta pasiune mult prea costisitoare, dar nobila si frumoasa.


Buna GunDALF, multumesc.
Inteleg perfect ce spui legat de astro fotografie. Am mai incercat efect de genul star trail sau expunere indelungata pentru o imagine cu cerul si stelele. Le iau pe rand, pas cu pas.

Buget, da, intrebarea critica. Imi e greu sa zic acuma. Cochetam cu un telescop newtonian 130/650 (Skywatcher daca nu ma insel).
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 04 Dec 2020 20:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit , si bafta la vizual si la astrofoto . Vezi ca telescoapele mici ~toate au principala sferica , cel mai sigur este sa incepi cu 150mm/750mm Skywatcher , pt ceea ce vrei .
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2831

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 04 Dec 2020 21:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!
Cel mai bine sa incepi cu inceputul, adica cu vizualul! Familiarizeaza-te cat mai mult cu cerul! Fa observatii cu ochiul liber sau cu orice instrument cat mai des pana te obisnuiesti cu cerul ca in palma. Apoi treci si la fotografie! Cer senin!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9494

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Dec 2020 23:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!

Vei găsi foarte multe informații pe forum. Acordă-ți timp de studiu suficient, ca atunci când te vei decide ce dorești să fii în cunoștință de cauză. Sunt multe lucruri importante de aflat înainte de a investi bani, să-i investești cu folos și să te poți folosi de instrumente după așteptări, nu să le scoți dezamăgit la vânzare în scurt timp. Sunt topicuri dedicate, citește-le cu atenție și răbdare.

Dacă ai un binoclu este bun pentru început, dacă nu, merită să iei unul bun și pentru astronomie și pentru natură. Asta înseamnă dimensiunea minimă a obiectivelor = 50mm. Mărirea între 7-10X. 7x50 îl poți ține în mână, chiar și 10x dar 15x70 necesită trepied. Poți lua și second, cu condiția să nu fie decolimat sau să prezinte alte defecte. De asemenea, un prim telescop poate fi second, în caz că te răzgândești nu pierzi prea mult la revânzare.

Nu recomand monturile ecuatoriale (ne)motorizate pentru începători. Un newtonian pe montură Dobson cât de mare îți permiți e cel mai la îndemână. Sau o lunetă decentă.

În Timișoara există mulți amatori care te pot ajuta, ieși cu ei la observații și poți să te uiți prin instrumentele lor și să vezi concret "cum se vede".

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
TheNuts
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Dec 2020
Mesaje: 11

Motto: "Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Dec 2020 00:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:
Bine ai venit , si bafta la vizual si la astrofoto . Vezi ca telescoapele mici ~toate au principala sferica , cel mai sigur este sa incepi cu 150mm/750mm Skywatcher , pt ceea ce vrei .


Multumesc. Am sa ma documentez.
Sus
TheNuts
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Dec 2020
Mesaje: 11

Motto: "Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Dec 2020 00:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

tudor a scris:
Bine ai venit!
Cel mai bine sa incepi cu inceputul, adica cu vizualul! Familiarizeaza-te cat mai mult cu cerul! Fa observatii cu ochiul liber sau cu orice instrument cat mai des pana te obisnuiesti cu cerul ca in palma. Apoi treci si la fotografie! Cer senin!


Multumesc.
Într-adevăr, recunosc pana la partea cu fotografia mai este cale lunga însă sunt convins ca pana ma familiarizez cu cerul am sa am parte de momente foarte faine. Recunosc abia aștept .
Sus
TheNuts
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Dec 2020
Mesaje: 11

Motto: "Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Dec 2020 00:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Bine ai venit!


Multumesc Erwin.
Am cu ce sa îmi petrec Weekend ul Smile.
Vreau sa ma documentez și de scule si sa iau forumul “la pas” dacă pot zice așa.

Cu siguranța, dacă am întrebări apelez la voi. Probabil vor fi multe.
Multumesc și pentru pontul cu binoclul. Am sa ma documentez.

Anul trecute ma documentam despre ce opțiuni de telescoape exista și am sunat la una din site-urile care comercializează telescoape. Am fost foarte plăcut surprins sa primesc același sfaturi cu cele expuse de tine însă din partea unui comerciant . Știa ca pierde o achiziție însă m-a pus pe calea corecta și mi-a dat teme de casa.

Printre altele mi-am propus sa ma vad cu amatori in Timișoara. Timpurile pe care le trăim mi a limitat opțiunile . Speram ca anul ce vine va fi Mai blând.

Numai bine
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact