Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
SP-v3_0-cad.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

stele duble: lista lui Lockier, etc


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 42, 43, 44 ... 48, 49, 50  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mai 2020 14:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faine observații, Mircea, îmi lipsesc serile în care făceam ucenicie pe sub vie și copacii din curte, ferindu-ne de felinare. Smile

Telescopul Hinds așteaptă cuminte relaxarea. Între timp a primit suport pentru Telrad și disc de formica la azimut așa că merge ca uns. Planul este să îmbunătățesc și alte părți ale monturii pentru a fi mai prietenoasă cu spațiul din portbagaj la transport.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Mai 2020 15:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Erwin!

Ma bucur sa aud ca montura telescopul Hinds evolueaza ,iti urez spor in finalizarea modificarilor.
Fa tot ce doresti dar il las pe MC Hammer sa faca un comentariu/rugaminte legata de optica lui Hinds Very Happy :

https://www.youtube.com/watch?v=otCpCn0l4Wo

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Mai 2020 23:36 Download mesaj
Titlul subiectului: Lista lui Lockier
Raspunde cu citat (quote)

Excelenta melodia...Ce vremuri...Mare artist MC Hammer. A facut o copie (atat de bine...) dupa
Melodia "Super FREAK" a lui Rick James...(tipul chiar arata a ...Super Freak...).

https://www.youtube.com/watch?v=4xXH5H8mHg0

Inca o data felicitari pentru observatii.
Speram sa nu fim iertati pentru off topic...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 16 Mai 2020 18:25 Download mesaj
Titlul subiectului: stele duble lista lui Lockier
Raspunde cu citat (quote)

Salut prieteni!
Am o admiratie pentru Mircea pentru observatiile facute la
stelele duble si il felicit pentru asta.
Referitor la mine trebuie sa amanam felicitarile masa si dansul
pentru alta data ,deoarece am revizuit cele observate la dubla 78 UM
si mi-a iesit PA aprox.340gr.Ramane sa refac observatia pe viitor
cand atmosfera imi permtie astfel sa pot compara cele vazute.
Poate intre timp reuseste si altcineva sa o separe si sa comparam rezultatele.
Pe curand la stele!
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 17 Mai 2020 10:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor. Smile

Aseara am mai observat niste stele duble prin telescopul reflector de 114/900mm, la 300x, dar cum aveam si echipamentul astrofoto pregatit pentru alte scopuri (planeta Venus si Statia Spatiala) am decis sa mai fac capturi si la stele duble luminoase.
Am inceput cu Porrima/Gamma Virginis , apoi a urmat Izar/ Epsilon Bootis si la urma Mizar/ Zeta Ursae Majoris.
Am utilizat camera Logitech QuickCam 9000 pro (cu senzor de 4,3mm x 3,2mm , cu rezolutie maxima 1600 x 1200 p, dar din greseala am lasat camera setata la 640 x 480 p ) impreuna cu barlow 3x, pe telescopul de 114/900mm, rezultand o rezolutie specifica de 0,51"/pixel la formatul de 640 x 480 p si un camp rezultant de 328,2" x 244,2".



zeta uma.png
 Descriere:
Mizar/Zeta UMa. Separatie= 13,6" , PA= 152 grade.
 Marime fisier:  188.19 kb
 Vizualizat:  de 5055 ori

zeta uma.png



gamma vir.png
 Descriere:
Porrima/Gamma Vir. Separatie= 3,3" , PA nedeterminat din cauza egalitatii de stralucire dintre componente, nestiind care din ele este A.
 Marime fisier:  210.52 kb
 Vizualizat:  de 5055 ori

gamma vir.png



epsilon boo.png
 Descriere:
Izar/Epsilon Boo. Separatie= 2,5" ,PA= 1-2 grade (greu de determinat din cauza separatiei mici dintre componente)
 Marime fisier:  204.63 kb
 Vizualizat:  de 5055 ori

epsilon boo.png



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Mai 2020 12:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

FlorinC

Multumesc pentru cuvintele frumoase si incurajatoare !
Ma insufletesc mult rapoartele tale de observatii si ale celorlati colegi de hobby cu care impartasim acest frumos domeniu al Astronomiei.
Cat despre muzica ...jos clopul cum se zice pe la noi, vad ''ca le ai'' cu muzica, o cunosti in detaliu.
Poate nu-i o intamplare ca cel mai mare astronom al tuturor timpurilor ,vorbesc despre William Herschel,a fost intai muzician.

vicu60

Multumesc pentru aprecieri !
Ai o evolutie foarte frumoasa,te asteapta nenumarate satisfactii si minunate observatii in domeniul stelelor duble.

Iulian

Foarte frumos, e bine ca vedem si noi stelele duble mai de aproape.
Fotografia lui Porrima ti-a reusit foarte bine, cu separatie excelenta, felicitari !
Despre Mizar - prima stea dubla observata in istorie ,ce sa vorbim , nu prea am vazut fotografii la aceasta rezolutie.
Vad ca Izar e dificila si la pozat.
Nu voi uita niciodata cat ma chinuiam in timpul uceniciei mele de dublist sa rezolv Izar.
Imi va face placere sa vad in viitor si alte asemenea actiuni de ''paparazzi'' in lumea dublelor !

O Duminica placuta va doresc tuturor , Mircea (ar prinde bine deseara si un pic de cer senin ...)

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 17 Mai 2020 17:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru felicitari. Smile O sa mai fac poze si filmari la stele duble, cand vremea va permite.Camera e cam putin sensibila la lumina si ma limitez doar la duble luminoase, dar chiar si asa este interesant. Mai sunt destule stele duble luminoase care urmeza a fi pozate (si masurat separatia si unghiul PA la fiecare); Delta Serpentis , Rasalgethi, Acrab, Cor Caroli etc.
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Mai 2020 19:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatii de Joi 14 Mai 2020 cu dobsonianul ''Toleascop'' 200mm :

Transparenta atmosferica scazuta ,turbulenta 4/5 Pickering.

*HJ 1234 AB din Cainii de Vanatoare este o dubla optica foarte democratica cu separatie de 28.6'' dar cu Delta mag de 4.1mv.Doar atat am vazut.
Dar exista un clenci la aceasta stea : A este o dubla formata din Aa si Ab,companionul de 11.55mv fiind separat de primara prin 1.4''.
Oare voi putea vedea aceasta steluta ?
Tabelul lui Sissy Haas spune ''FSNiet''...Crying or Very sad
Incercarea moarte n-are !

*25 CVn are primara alba de 5mv iar companionul de 7mv este separat prin 1.67''.
Este o alta dubla de colectie ,foarte usor de gasit la sapte grade spre Est de Cor Caroli ,ambele stele fiind situate pe declinatia de 38 grade.O recomand cu drag !

*Urmatoarea a fost STT 269 , o stea multipla pe care o recomand cu mai putina caldura.
Ce-i drept , AB-C este foarte accesibila datorita separatiei plicticoase de 123''.
Dar StelleDoppie a facut de mi-a trecut intr-o clipa aceasta stare de superior plictis ( ''...dom'le ,da ' ce l-o fi apucat pe Struve Junior sa treaca si steaua asta in cataloage...'' ) : AB are separatia de 0.3''.
Eu (avand brusc treburi in alta parte) las placerea colegilor cu telescoape de 40-50 cm.Wink

Folosind documentul WDS spre care ne-a indrumat MariusP (inca odata multumesc +++++) ,aflam ca STT este indicativul dublelor descoperite de catre Otto Wilhelm Struve- activ ca dublist intre 1840 si 1860 si care a descoperit 551 de stele duble,dintre care 259 sunt duble fizice (adica 47%).
La numarul de stele duble descoperite, de pilda John Herschel il intrece de departe pe Otto cu cele 5167 ale sale.
Dar numai 7% dintre acestea s-au dovedit a fi sisteme fizice ,restul sunt duble optice.

In atasament il vedem pe Otto Vasilievici Struve intr-un portret de Ivan Kramskoi si preluat de pe Wikipedia.

*S 654 este o alta dubla larga ,cu separatie de 71'',cu companionul in cadranul III.
Dar este una dintre cele 33 de duble fizice descoperite de catre ghinionistul James South.
De ce ghinionist ?
Oare n-ati auzit de scandalul telescopului Dunsink !?

*STF 1825 este o dubla frumusica aflata ''fix'' la un grad spre N-E de Arcturus.
Separatia este aici de 4.4'', iar PA =152 grade.

*Ca sa dau serii de observatii si o usoara savoare Deep Sky, am observat galaxia M94 ,bine vizibila in ciuda conditiilor vitrege.
In schimb, M63 a fost abia vizibila.
Am observat la final Izar /Pulcherima /Epsilon Boo si am inchis ''bottega''.

Mircea



Struve_O.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  42.3 kb
 Vizualizat:  de 5005 ori

Struve_O.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 18 Mai 2020 10:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara a fost senin pentru o ora si am profitat de asta, iesind cu telescopul de 114mm ,camera Logitech si laptopul afara ,la filmat stele duble.
Am mai filmat inca trei stele, acestea fiind: Castor din Gemini, Algieba din Leo si Cor Caroli din Canes Venatici.
In cea ce priveste masuratorile de separatie si unghi de pozitie PA, am fost pe aproape de datele oferite de Stelle Dopie.
Iata o comparatie dintre masuratorile efectuate la stelele filmate pana acum (inclusiv cele filmate in seara anterioara) si datele oferite de Stelle Dopie despre aceste stele:

Mizar/alpha Gem. Separatia: 13,6" (masurata), 14,4" (Stelle Dopie). PA: 152 grade (masurat), 153 grade (Stelle Dopie).

Porrima/gamma Vir Separatia: 3,3" (masurata), 2,8" (Stelle Dopie). PA: nedeterminat , 359 grade (Stelle Dopie).

Izar/epsilon Boo. Separatia: 2,5" (masurata), 2,8" (Stelle Dopie), PA: 1-2 grade (masurat), 347 grade (Stelle Dopie).

Castor/alpha Gem. Separatia: 5,3" (masurata), 5,3" (Stelle Dopie), PA: 49 grade (masurat), 52 grade (Stelle Dopie).

Algieba/gamma Leo. Separatia: 4,6"(masurata), 4,7" (Stelle Dopie), PA: 126 grade (masurat) , 126 grade (Stelle Dopie).

Cor Caroli/alpha CVn. Separatia: 18,7" (masurata), 19,5" (Stelle Dopie), PA: 225 grade (masurat), 230 grade (Stelle Dopie).



algieba.png
 Descriere:
Algieba / alpha Leo Separatie: 4,6" ,PA: 126 grade
 Marime fisier:  163.8 kb
 Vizualizat:  de 4975 ori

algieba.png



castor.png
 Descriere:
Castor / alpha Gem Separatie: 5,3" , PA: 49 grade.
 Marime fisier:  178.93 kb
 Vizualizat:  de 4975 ori

castor.png



cor caroli.png
 Descriere:
Cor Caroli / alpha CVn Separatie: 18,7" , PA: 225 grade.
Companionul este greu vizibil, undeva la dreapta de steaua primara.
 Marime fisier:  145.11 kb
 Vizualizat:  de 4975 ori

cor caroli.png



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 18 Mai 2020 17:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bum! S-a spart gheata Iulian, felicitari pentru imagini si mai ales pentru determinarile de separare si PA. Exista in literatura de specialitate (Observing and Measuring Visual Double Stars -Bob Argyle s.a.) multe metode de determinare a acestor valori.
In cazul in care ai folosit metoda driftului, precizia obtinuta este foarte buna, mai ales comparand-o cu solutia astrometrica pentru care precizia este de pana in 2% din valorile reale ale PA-ului si ale separatiei. Putem discuta si despre cauzele care afecteaza precizia acestor determinari, daca lumea este interesata.
In calcule intervine si masurarea cu acuratete a focalei nstrumentului care difera de valoarea data de producator
Din punctul meu de vedere este un mare pas inainte, pentru ca incepem sa colectam date ce pot fi comunicate unui cerc ce nu se limiteaza la astronomii amatori.

_________________
mihai
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 18 Mai 2020 18:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoase observatii Coane Mirce, strasnica sesiune!
Cat despre STT 269 sa nu uitam ca Otto Wilhem von Struve -aka Otto Vasilievici Struve (al doilea director al Observatorului de la Pulkovo avea la dispozitie doua refractoare de 15 inci si unul enorm de 30 inci, asa ca 0'',3 separatie nu era (cel putin pentru marele refractor) un capat de tara.

_________________
mihai
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 19 Mai 2020 10:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc. Smile Momentan folosesc metoda astrofoto combinata cu masurarea cu rigla pe ecranul monitorului a separatiei si metoda driftului pentru aflarea punctelor cardinale in imaginile cu stelele duble, apoi aflarea unghiului PA cu un raportor suprapus peste ecranul monitorului. Stiu ca trebuie luate in calcul focala instrumentului precum si amplificarea lentilei Barlow, daca este utilizata (in cazul meu un barlow 3x), dimensiunile si rezolutia senzorului camerei, campul obtinut cu camera respectiva la focala rezultata cu utilizarea lentilei Barlow etc. Dar metoda asta da rezultate numai in cazul stelelor duble luminoase.

Pentru stelele duble mai slab luminoase recent am gasit o alta metoda de determinare a separatiei si unghiului PA, folosind un simplu ocular cu reticul (de preferat iluminat) si un cronometru, modul de lucru fiind aratat pe acest site: https://britastro.org/node/10773 .
Metoda implica si niste calcule simple, dar cred ca va da rezultate bune mai ales ca limitele sunt mai largi, mai permisive in ceea ce priveste magnitudinea stelelor si nu implica utilizarea unui echipament astrofoto.
In perioada asta de cateva zile cu innorari o sa construiesc un ocular cu reticul iluminat tip cruce si cand se mai insenineaza o sa incerc sa masor separatia si unghiul PA la cateva stele cu separatia mai mare, apoi trec si la stele duble mai dificile.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 19 Mai 2020 13:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Metoda descrisa in link am imaginat-o si eu si mi-am construit un ocular cu fire reticulare in cruce. Aceste fire sint gradate. Din analiza solutiei rezulta ca penru dublele apropiate eroarea de determinare poate fi mai mare.(triunghiurile rezultate ar trebui sa aiba laturi mai mari) pentru sporirea acuratetii este nevoie de repetarea observatiilor si facuta media aritmetica a acestora (minim 10 determinari) eventual extinse pe mai multe nopti.
Bob Argyle recomanda imprimarea rezultatelor, iar masuratorile sa se faca pe suportul de hartie.

_________________
mihai
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 19 Mai 2020 17:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De asemenea drift-ul masurat in secunde de timp se multiplica nu cu 15 ci cu 15,0041 -fiind vorba de timpul sideral pentru a afla valoarea corespunzatoare in secunde de arc. De multe ori triunghiurile rezultate au latura determinata din drift la o valoare mai mare decat exemplularatat in link (3,7 s) si atunci diferentele acestea conteaza.
_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Mai 2020 23:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara ,Joi 28 Mai ,am facut observatii cu dobsonianul de 200mm.
De fapt am incercat sa fac observatii ... dar nu am reusit.
Azi ''mi-am facut lectiile'' ca de obicei si am inteles ce s-a intamplat si ,oricat de ciudat suna,am trait un sentiment pe care l-as numi ''fericitul esec''.
Pentru ca despre un esec vorbesc.
Am incercat - si am tot incercat in zadar - sa rezolv steaua dubla Dubhe /Alpha UMa.
Baiul a inceput alaltaieri cand am cautat informatii despre companionul lui Dubhe.
Acest companion a fost observat fara probleme in mini-luneta de 45x300mm si este foarte indepartat de primara ,avand separatia de 381'',deci peste sase minute.
Ei bine ,acesta este insa companionul C ,de 7.2mv.
Dubhe se vede ca dubla BU 1077 AC chiar si la 9x in cautatorul RACII.
Am vazut insa in StelleDoppie ca exista si BU 1077 AB cu companionul de 5mv ,separat la 0.8''.
M-am lasat sedus de datele citite si de aici experienta nefericita de aseara.
Am incercat sa rezolv BU 1077 AB cu grosismente de pana la 277x, fara vreun rezultat notabil.
De doua-trei ori si doar pentru o clipa ,mi s-a parut ca zaresc la jumatatea cadranului IV ,deci intre Vest si Nord ,''ceva'' lipit de primara,inecat in artefacte instrumentale si de seeing.
Am ramas doar cu impresia ,cu gustul ca in intunecatul Nord-Vest sta ascuns ''mistretul cu colt de argint'' dar a fost mai degraba o naluca.

O separatie de 0.8'' nu-i mare filozofie pentru naravasul meu telescop.
Am verificat pe dubla STT 235 ,tot din Ursa Mare: a fost rezolvata dar are Delta mag de 1.9mv iar BU 1077 AB de 2.9mv.
Am incercat atunci Izar care are Delta mag de 2.2mv, a fost rezolvata dar separatia de peste trei ori mai mare ca cea a lui BU 1077AB.
Cea mai dificila stea dubla convenabil amplasata (si de care mi-am amintit) a fost Zeta Her la care am vazut ''fara drept de apel'' companionul bine separat,la PA estimat la 100-110 grade.
Azi StelleDoppie a confirmat ca Zeta Her are PA= 112 grade.

Dupa doua ore si jumatate de viata de ''sniper'', am abandonat cu sentimentul ca am irosit o seara de observatii.
Azi m-am indreptat pentru lamuriri spre minunatul ''Celestial Handbook'' al lui Robert Burnham Jr. in al carui volum III am aflat ca BU 1077 AB a fost descoperit in 1889 de catre Sherburne Wesley Burnham cu luneta de 91 cm a Observatorului Lick.
Dupa 1900 nimeni nu a mai vazut companionul lui BU 1077AB pana in 1933 cand a fost regasit de catre Robert Grant Aitken.

Asadar,fara sa imi dau seama,am intrat in arena gigantilor.
M-am ridicat deci, am scuturat tarana de pe nadragii mei si am sarit parleazul inapoi unde mi-e locul,in lumea amatorilor.
Iata povestea unui esec pe care-l numesc ''fericit'' deoarece datorita lui am aflat lucruri foarte interesante.
Cu totul intamplator (dar imi place sa reamintesc aceasta ) cu luneta Lick de 91cm a facut observatii si marele nostru astronom Nicolae Donici,unul dintre nobilii Astronomiei romanesti.

Nota : in ''Celestial Handbook'',Robert Burnham discuta despre roiul deschis Ursa Major ,denumit de el ''Ursa Major Moving Cluster''.
Burnham da un tabel cu 17 stele care apartin acestui roi.
Voi aprofunda insa acest subiect la DSO.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 42, 43, 44 ... 48, 49, 50  Urmatoare

Download topic
Pagina 43 din 50
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact