Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
4_copy.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224483
Numar de utilizatori inregistrati: 2833
Cel mai nou utilizator inregistrat: Paneristo
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Start timid in astrofoto :)


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mai 2020 23:47 Download mesaj
Titlul subiectului: Start timid in astrofoto :)
Raspunde cu citat (quote)

Prima mea poza, de fapt si de drept a doua (prima a fost mai neclara). Un petic de cer in jurul Stelei Polare. De pe balcon, cu lumina parazita, Bucuresti.
10 expuneri stacate cu 30 secunde F 5,6 obiectiv 50 x1,5=75mm, Nikon D5100, Omegon MiniTrack LX2 NS
Softuri de prelucrare: DeepSkyStacker 4.2.3 si Paint.net 4.2.7



final1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.49 MB
 Vizualizat:  de 5956 ori

final1.jpg


Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3993



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 10 Mai 2020 00:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai prins o zona interesanta. UniMap zice ca ai 25.5 x 16.8 grade si ai ajuns pana la magnitudinea 10.1.
Cred ca daca mai insistai, s-ar fi vazut si cele doua comete din zona: C/2017 T2 (PanSTARRS) si C/2019 Y1 (ATLAS). Parca o "fantoma" de-a lui C/2017 T2 se vede marind mult si crescand luminozitatea, dar s-ar putea sa fie doar zgomot...
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mai 2020 11:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din nefericire, doar aceasta zona o vad din balcon...restul este obturat aiurea. Da, in mod sigur exista zgomot, inclusiv au fost ceva nori, dar mai ales multe becuri, vecini mei fiind convinsi de utilitatea lor in locatii nelocuite. Asta inseamna Bucuresti-ul vazut din balcon. Very Happy Dar este si asa bine pentru inceput. Pentru antrenament si experienta castigata...in mod totusi comod. Este de fapt pregatirea pentru momentele cand voi ajunge la tara, in locatia ceva mai permisiva. Voi incerca si cu alte obiective, ceva mai puternice, precum si cu expuneri mai lungi decat comodul 30 de secunde disponibil implicit din meniul lui Nikon.
Ca si date tehnice, cum ziceam am facut in total 17 poze cu timp 30secunde si diafragma 5.6, precum si 5 dark frames. 7 poze am eliminat deorece aveau nori... in trecere...prea evidenti. La prelucrare au ramas doar 10 poze. Declansarea a fost facuta cu telecomanda IR fara (contact cu aparatul).
Intrebare: Eliminarea filtrului UV, existent momentan pe obiectiv, este sau nu indicata pentru astrofotografie?
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 10 Mai 2020 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dap, e sticla degeaba acolo, bine sigur n-o sa faca.

Eu tare is curioasa daca nu s-or vedea si cometele totusi in datele alea...

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10631



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mai 2020 13:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
. Eliminarea filtrului UV, existent momentan pe obiectiv, este sau nu indicata pentru astrofotografie?
Senzorul are oricum filtru UVIR cut, nu vad util un alt filtru pus pe obiectiv, introduce aberatii, reflexii si mai taie din lumina.

Ce iso ai avut? Incearca si cu 1600/3200/6400. f5.6 e maxim, nu mai poti deschide diafragma?
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 10 Mai 2020 16:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nikonul ala e iso invariant din cate stiu, deci cam de la 4-800 in sus (si poate si mai jos) poate sa bage cat ISO vrea, tot la fel o sa arate dupa delinearizare.
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mai 2020 17:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Filtrul pur si simplu l-am uitat pe obiectiv ... la mine toate obiectivele au filtre, in special pentru protectie mecanica, si nu atat pentru alte efecte optice. Un reflex vechi, astfel incat nu prea le scot de acolo Smile
Da, am uitat sa o spun ISO = manual = 640.
Am preferat F5,6 (desi obiectivul are inclusiv F1,8 ) deoarece la aceasta deschidere are cea mai buna rezolutie. Voi face si teste cu deschideri mai mari...dar mi-e teama ca conditiile din balcon sunt cele care ma deranjeaza cel mai mult, oricum alte teste se impun inainte de a concluziona imposibilitatea obtinerii unor detalii mai Ok.
Nikon are firmwareul schimbat. Printre altele nu mai are functia "Nikon Star Eater", Formatul RAW nu mai este compresat de loc si altele neimportante astrofoto.
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 10 Mai 2020 21:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O idee e sa cauti pe astrobin poze facute cu obiectivul tau (de obicei e ceva de sapat, pt ca lumea ii da cate 5 nume diferite) si sa vezi la alea la care spun si ce apertura au folosit cam de la cat iti arata cum trebuie. Sau, si fara tracking, sa faci poze scurte deschizand diafragma din ce in ce, si sa vezi cand incep sa deranjeze stelele cu aripi din coltzuri.

Si da, balconul e 95% din belea. Hai liberare.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10631



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Mai 2020 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
..Am preferat F5,6 (desi obiectivul are inclusiv F1,8 ) deoarece la aceasta deschidere are cea mai buna rezolutie..
Rezolutia este pentru mire de test, la astro conteaza si lumina care intra, iar rezolutia obiectivului cateodata e stricata de seeing. As urca cu iso si/sau apertura pana dai de probleme de poluare luminoasa, altfel detaliile fine se ascund in negrul cerului.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mai 2020 16:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sfaturi ... voi face in continuare testele si incercarile sugerate ... e mult de munca si cum bine zicea Stille ...asteptam si liberarea Smile
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 11 Mai 2020 17:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu am NIKON D3100 nemodificat . Nu ai setare de "bulb" pe M manual ? Uite niste pdf-uri interesante . Nu ai filmat ? ai pozat ?
http://bf-astro.com/wideDSLR.pdf
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&...9z1z3xpK0_
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Mai 2020 22:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ba da, am setare Bulb si TIME.. dar mi-a fost lene sa o folosesc ... si mi-a fost foarte comoda setarea automata .. cred ca am tot ce imi trebuie pentru un start bun in astro, mai putin experienta Smile
Da am facut poze, cadre, nu film.
Multumesc pentru documentatii le voi studia...
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Iul 2020 12:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O noua incercare, din nefericire tot din balconul meu ... caci nu am avut deocamdata acces la un cer mai limpede Smile
Nikon D5100; timp expunere 1 min; diafragama 5,6; obiectiv Nikon 50 mm/1,8 (50 x 1,5 = echivalent 75 mm); prelucrare doar "DeepSkyStacker (64 bit)" ; 7 picture frames si 3 dark frames. Urmarirea efectuata cu Omegon MiniTrack LX2 NS.
Poza Tiff :
http://www.mediafire.com/view/2hfac7lqxedfmuk/1min_5_6.TIF/file
Urmeaza sa maresc timpul de expunere la 2 minute (desi nu este recomandat de creatorul lui MiniTrack).
Alinierea polara a fost facuta cu ajutorul unui laser verde (impreuna cu un adaptor pentru MiniTrack).
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 19 Iul 2020 16:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La cum arata stelele, deja as cobori cu incredere mai jos de f1.8. Merita facuta si proba asta, de la cat capata stelele aripi deranjante. Pt wide-uri gen 75mm, oricum sharpnessul conteaza mai putin ca capacitatea de a strange lumina
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Iul 2020 12:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Draga Stille,
am facut cu acelasi obiectiv .. initia,l cateva teste cu diafragma 2,2 ... vreo 2-3 poze. Mi-sa parut ca la margini stelele erau putin alungite ... si am abandonat ideea. Asta si din cauza ca stau prost cu timpul. Astfel incat am hotarat ca primul pas sa fie determinarea timpului maxim posibil de expunere la care trakerul meu poate urmari stelele. Ar fi minunat sa pot obtine expuneri mai lungi (3-5 minute) ... dar imi trebuie mai mult timp de teste. Bineninteles ca voi mai folosi si alte diafragmari mai mici (1,8; 2, 2,2 etc). Sunt multe de incercat si din nefericire am si timp putin la dispozitie si din balcon in nici un caz nu e chiar perfect Smile, si trebuie sa le fac oarecum sistematic Smile. Dar este o experienta interesanta. Astfel incat am ajuns la concluzia ca se poate face reglajul polar foarte ok cu un laser verde ... Smile si acum mai vreau sa fac 2 incercari:
1- montare de laser verde pe suportul de blitz (astfel incat sa pot alege eu de data asta zona de fotografiere, foarte lejer...
si
2 - incercarea utilizarii unui sistem optic suplimentar pe displayul aparatului foto pentru a putea face clarul pe stele in real time ... Smile
Smile teste si iar teste ... festina lente Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact