Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
1aug2020_0237.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cafeneaua lui cata2


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 19, 20, 21  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2020 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adaug și o poză făcută ziua cu luneta 90/900.


luna timp de zi.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  677.03 kb
 Vizualizat:  de 6730 ori

luna timp de zi.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Apr 2020 20:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Catalin

Nu ai gresit prin metoda grafica folosita de tine decat acolo ca tu trebuie sa trasezi un trapez /trunchi de con.Tu ai un plan focal (si noi toti de fapt) nu un punct focal.
Inteleg din masuratoarea ta ca ai o cotire de 230mm,aceasta inseamna ca ai un camp de plina lumina de 6mm.
Campul de plina lumina se recomanda sa fie de 12mm ,dar e doar o recomandare empirica.

Imaginea obiectelor din planul focal al telescopului tau, situate la mai mult de 3mm de axa optica ,nu mai este formata de intreaga oglinda.
Daca te opresti aici si nu scoti si mai mult imaginea inafara tubului, poti folosi linistit telescopul pentru observatii generale dar sa nu-l folosesti la estimari de stele variabile sau de magnitudini de comete, pentru ca iti va da rezultate eronate.
La planete si stele duble - deci la observatii pe axa optica, telescopul este OK.

Imi place cum ti-a iesit poza Lunii pe cerul de zi.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Apr 2020 16:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragi colegi azi din plictiseală m-am apucat să fac curat prin calculator...filme xxx n-am găsit, că n-am, însă am dat peste niște fișiere mai vechi, care mă țin în priză. Chiar dacă nu au legătură cu acest forum, pot pune la dispoziție aceste fișiere pentru plictisiți, curioși, amatori sau nostalgici. Ele conțin colecția complectă a revistei Tehnium (1970-2006) cu tot cu suplimente, numere internaționale și almanahuri. Revista Modelism (tot un supliment Tehnium). Revista rusească Modelist-Konstriuktor (1966-1989). Am ceva și din revista Sport și Tehnică, dar din Rahan și Pif nu dau... că n-am. Dacă sunt doritori să-mi comunice și o metodă de transfer....Tehnium=5,6Gb, Modelism=4,4Gb, MK=1,27Gb.....
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2020 06:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ehe....instrumente noi, experiențe noi. Deși îmi doream un Rubinar și pentru că nu am avut ocazia să-mi iau unul am făcut un compromis. Mi-am luat un mak de 127. Primul test și singurul l-am făcut la planeta Venus. Am folosit un trepied foto și oculare de 30-10-6 mm plus unul zoom 8-24 mm. Prima dată am folosit ocularul de 30 mm mai mult ca să reglez căutătorul. Fiind un instrument extrem de scurt, dar cu o focală mare (1500 mm) este foarte greu să țintești fără căutător. Trecând la cel zoom am avut o surpriză neplăcută....nu se vedea bine deloc. Am trecut la cel de 10 mm la care am avut o imagine foarte bună. Cel de 6 mm a întunecat un pic imaginea, dar......la 250x Venus-ul se vedea....n-am cuvinte, dar le-a avut fiul meu de 14 ani....” Oau, ce tare.... se vede luna când nu e pe cer...” . Deși se spune că aceasta este maximul ce poate duce mak-ul de 127 cred că duce și mai mult. Ideea este că trebuiește musai să iau o montură ghidată. Am trecut la compararea rezultatelor cu a celorlalte instrumente din dotare. Luneta 80/400....nici cu un barlow 3x și ocular de 6 mm n-am atins magnificația mak-ului, plus că imaginea era foarte întunecată, deci nu. Luneta 90/900 a atins magnificatia mak-ului cu un barlow 2x și ocularul de 6 mm, dar Venus avea un halou ușor mov. Cu telescopul 150/750 altfel a stat treaba, am testat magnificatia atât cu un ocular 6 mm plus barlow 2x, dar și cu un ocular de 2,6 mm. Varianta câștigătoare fiind 6 mm + 2x . Imaginea finală a fost poate ușor superioară față de mak, dar greu, foarte greu obținută. Chiar dacă pe telescop am microfocus focalizarea a durat ceva. Orice atingere provoca un val de vibrații de 5-6 secunde. Și mak-ul avea ceva vibrații, dar nu durau mai mult de o secundă maxim două, în condițiile în care acesta era montat pe un trepied foto. Concluzia este clară...trebuiește să investesc iar într-o montură ghidată și eventual într-un reducător de focală.

Ultima modificare efectuata de catre Cata2 la 26 Apr 2020 07:00, modificat de 1 data in total
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2020 06:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

....poze


unu mic si unu mare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.12 MB
 Vizualizat:  de 6331 ori

unu mic si unu mare.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Apr 2020 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu spun ca-s achizitii bune ambele.
Reflectorul a demonstrat ca ,un pic mai chinuit,este capabil de grosismente si claritati comparabile cu ale Mak-ului.
Dar reflectorul este un F/5 ,marele sau avantaj este campul mare.
Deci el poate atinge mariri ca ale Makului dar acesta nu poate asigura un camp mare ca reflectorul.
Deci sunt instrumente complementare,sa le folosesti sanatos !
(Da' sa nu scoti focala mai tare inafara pe newtonian,e bine asa ...)

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 04 Mai 2020 17:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Zici ca ai facut un compromis cumparand mak-ul de 127 mm. Eu zic ca ai procedat cum trebuie si ca Rubinarul ar fi fost un compromis. Acesta din urma este in fapt un teleoiectiv foto si cu unele interventii se poate transforma intr-un instrument portabil si puternic, dar oricum am lua-o ar fi in urma mak-ului de 127 ( apertura mai mica, obstructie mult mai mare).

Pentru telescoapele maksutov nu am vazut pe piata reducatoare de focala dedicate (in afara de intes rumak) si dupa opinia mea nici nu ai nevoie de asa ceva, mai ales ca ai un newtonian f5 care iti poate furniza grosismentele mai mici si y compris si campuri mai mari. Cum focala nativa a mak-ului este mare te poti folosi de grosismente furnizate la duble si planete fara efort si fara sa inserezi trenuri optice care induc si ele aberatii.
Asa ca doua instrumente complementare (am si eu astfelde instrumente) ar face casa buna si ar tine cafeneaua deschisa muta vreme de acum incolo

_________________
mihai
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mai 2020 13:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, aveți dreptate și pentru asta vă mulțumesc pentru sfaturi. Azi am reușit să-mi schimb aparatul foto, ocazie cu care am făcut cunoștință și cu un Rubinar. Este fain, dar mak-ul mi se potrivește mult mai bine. Acum trebuiește neapărat să-mi iau o montură solidă pentru telescop. Am citit despre găsirea obiectelor astronomice folosind cercurile gradate ale monturii, însă n-am găsit documentație în acest sens....orice ajutor mi-ar prinde bine. Mulțumesc anticipat.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 07 Mai 2020 18:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hmmm... cercurile gradate...M-a preocupat mult subiectul asta si l-am intors pe toate fetele. Primul instrument modern (refractorul de 9 toli instalat in 1824 la Observatorul din Dorpat ( la comanda lui F Struve) si realizat de Fraunhofer pe montura ecuatoriana, avea cercurile gradate ale ascensiei si ale declinatiei de 54 cm respectiv 35 cm, plus sistem de orologerie si micrometre. Acest instrument a stat ca model pentru toare refratoarele celebre din secolul al XIX-lea. Pe aceste cercuri se putea citi cu un vernier pana la minutul de arc.

Monturile actuale comerciale (vorbesc de monturile ecuatoriale) sunt construite pe aceleasi principii, insa pentru monturile fara GO TO, cele care fac doar urmarirea (in cazul in care exista motoare pe ascensie si declinatie sau in lipsa lor manual) au si ele de decor aceste cercuri gradate. Doar ca dimensiunea lor le face cu totul improprii pentru pozitionarea (in campul instrumentelor) a astrelor cautate.
La HQ5 valoarea unei diviziuni pe ascensie este de 10 minute de timp care este egal cu 150 minute de arc adica doua grade si jumatate. Cu precizia asta nu poti gasi obiecte mai putin stralucitoare si atunci prietenii nostri folosesc cu mult mai mult succes metoda star-hoping-ului, ce se poate aplica la toate monturile mai putin pretentioase (inclusiv dobson)
La HEQ5 diametrul cercului de ascensie este de 78 mm (foarte, foarte putin)
La monturile sub HEQ5 ( EQ4,EQ3-2 EQ1 s.a.m.d) aceste cercuri au un diametru si mai mic, deci precizia si ma scazuta.

Ce se oate face: se pot monta suplimentar cercuri gradate de ascensie si declinatie, cercuri prevazute cu un vernier, Aceste cercuri ar trebui sa aiba in jur de 30 cm diametru pentru a realiza o precizie de caa 5 '

O alta posibilitate ar fi achizitionarea unei monturi GO TO care realizaeaza (mecanic vorbind) o precizie de 0,28") Precizia de pozitionare a astrilor cautati depinde si de acuratetea punerii in pol ca si de jocurile inerente existente in partea mecanica a monturii ca si de precizia softului implementat in montura. Si evident de precizia cu care sunt determinate coordonatele punctului de statie ( una este citirea acestor coordonate de pe harta, alta este determinarea cu GPS (global positioninsg system), dar in mare vei gasi steaua cautata in camp .

Daca exista nelamuriri pot reveni cu explicatii suplimentare

_________________
mihai
Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 308



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iun 2020 18:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pun si eu o intrebare de cafenea; daca la un instrument optic de focala lunga (de ex f/10) atasez un reducator de focala (de ex 0,5x), inseamna ca am doua instrumente, unul de focala lunga si unul de focala scurta? Ce limitari, neajunsuri implica? Dupa umila mea experienta, reciproca, adica utilizarea unui barllow, este adevarata. Dar "directa"?
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Iun 2020 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un răspuns sincer și direct....o să ai tot un singur instrument, dar două perspective...Dacă ai două costume nu înseamnă ca ești două persoane...și nici barlow-ul nu-ți dublează nr de oculare....le-am numărat de trei ori după ce mi-am luat barlow.....tot atâtea erau.
_________________
Meade 80/400 in
Meade AC 90/900 Diy telescop 150/750
Mak 127/1500 & SW-azGTi
SkyMasterPro 15x70 Lacerta smart 10x50
Nikon D3100
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 03 Iun 2020 20:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sorini a scris:
Pun si eu o intrebare de cafenea; daca la un instrument optic de focala lunga (de ex f/10) atasez un reducator de focala (de ex 0,5x), inseamna ca am doua instrumente, unul de focala lunga si unul de focala scurta?


Fizic n-o sa ai doua instrumente, stiu la ce te refereai. Wink Insa vei avea unul cu doua pozitii, inchipuie-ti FR-ul ca pe un comutator: pozitia 1 - focala x, pozitia 2 - focala x/2. Adica, vei avea un instrument ceva mai versatil.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Iun 2020 22:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca Sorin a intuit bine : va avea doua instrumente.
Telescopul de F/10 cu reducator de focala sau cu amplificator de focala nu mai este acelasi telescop.
Nu-i acelasi lucru cu a folosi diferite oculare deoarece acestea lucreaza dupa planul focal.
Reducatorul sau amplificatorul de focala este inserat inaintea planului focal.
Si ori ca ne place ,ori ca nu ne place , nu doar modifica focala ci afecteaza intregul raspuns optic.
Daca ma gandesc la un newtonian ,parerea mea este ca daca-i adaug un reducator sau amplificator de focala atunci acesta nu mai este un reflector ci devine un instrument catadioptric.
In cazul folosirii lentilei Barlow de pilda obtin rezultatul pe care l-as obtine cu oglinda Cassegrain.
Telescopul despre care vorbeste Sorin este insa deja catadioptric asa ca intervin de aici nuantari pe care nu le discut.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
sorini
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Ian 2015
Mesaje: 308



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Iun 2020 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu cateva postari mai inainte a fost atins aspectul focalelor lungi versus scurte si mi-am adus aminte de o neclaritate, in ceea ce ma priveste, referitoare la utilizarea reducatorului de focala. De aceea am postat aici intrebarea mea, cu toate ca am banuit ca nu e locul potrivit, dar n-am vrut sa mai deschid un topic pt atata lucru.
Multumesc pt raspunsurile date (in cel cu costumele, chiar nu inteleg ce a vrut sa spuna poetul; si da, Barlow-ul iti dubleaza numarul de oculare, dar acestea nu se numara in cutie ci la observatii).
Detaliile oferite de Mircea sunt ceea ce as fi vrut sa aflu. Fizic / optic, in ce mod intervine in optica unui instrument (refractor) un element reducator. Reducand focala nu vor fi amplificate aberatiile inerente ale obiectivului – coma, sfericitate, etc? Un f/10 este foarte permisiv cu ocularele, iar din cate stiu obiectivele acromate se construiesc cu focale mari si pt ca cele cu focale mici (f/5) sunt mult mai pretentioase constructive si vin la pachet cu aberatii. Adaugand un reducator de focala ne “apropiem” de schema Petzval, se pastreaza performantele obiectivului “mama”, sau in contra-balanta sunt amplificate neajunsurile acestuia?
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Iun 2020 06:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sorini a scris:
...; si da, Barlow-ul iti dubleaza numarul de oculare, dar acestea nu se numara in cutie ci la observatii).

.....depinde, primul meu set de oculare cumpărat conținea 3 oculare de 6 mm, 12 mm și 25 mm plus un barlow 2x. Foarte inteligent alese......Acum instrumentul oferă informații diferite și la doar simpla schimbare a ocularului sau ansamblului ocular-barlow/ ocular-reducător. După cum am zis reducătoare n-am folosit, dar cu barlow-ul am observat că la reflectorul din dotare combinația de barlow-ocular vs ocular focala scurtă dă imagini mai bune, pe când la lunetă am pierdere de lumină.
....treaba cu costumele a fost o cafea reîncălzită....de mai multe ori.

_________________
Meade 80/400 in
Meade AC 90/900 Diy telescop 150/750
Mak 127/1500 & SW-azGTi
SkyMasterPro 15x70 Lacerta smart 10x50
Nikon D3100
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 14, 15, 16 ... 19, 20, 21  Urmatoare

Download topic
Pagina 15 din 21
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact