Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Garadd_15min,_21_03_2012_21h50m.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

SW - AZ GTi


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 02 Mai 2020 14:00 Download mesaj
Titlul subiectului: SW - AZ GTi
Raspunde cu citat (quote)

Planuiesc sa-mi cumpar aceasta mica montura atras de faptul ca are GoTo si in plus ca poate fi folosita si ca EQ, nu doar Alt-Az. Mi-as folosi accesoriile de la SAM (Star Adventurer Mini) pe care deja o am.
Din ce-am mai citit pare ca trepiedul e cam firav. De aceea, in prima faza as achizitiona doar capul de montura. Ii stiu si limitarile (payload de 5 kg, lipsa luneta polara, lipsa port autoguider si care or mai fi), probabil ca sunt compromisurile obisnuite pe care le fac producatorii, altfel nu si-ar mai vinde alte produse.
Exista altceva similar de la concurenta, in aceeasi marja de pret/capacitate/performante?

PS: aaa, am uitat sa precizez, scopul principal al achizitiei e de fapt acela ca doresc sa-mi fac niste setup-uri (ultra)portabile. Deja am SAM si de aceea renunt la HEQ5@Newtonian200/1000, care la mine a șomat.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
motzu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2007
Mesaje: 64



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mai 2020 17:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti face guiding prin synscan - m-am tot uitat si eu le montura - are si bune si rele - personal nu am vazut ceva la concurenta ca si pret/performance

Ramane de vazut ce versiune poti cumpara - cele din 2018 erau mai fragile - acum suntem in 2020

Am gasit un document foarte interesant - eu zic sa arunci un ochi pe el cat mai e de gasit

https://www.scribd.com/document/433702070/Skywatcher-AZ-Gti

Daca ai vreo concluzie, please share

Dragos
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 02 Mai 2020 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu reusesc sa descarc, poti sa il uploadezi aici sau pe PM, te rog?

EDIT: am reusit. Mersi pentru pont. Very Happy Hmmm, in afara de cateva analize ingineresti, nu vad mare lucru, doar "ce ne-ar placea sa avem la AZ GTi". Sau ce-am putea noi, ca proprietari, imbunatati sau upgrada. Asta nu cred ca va fi posibil din partea Skywatcher, din motivul descris in prima mea postare.

Unde ai citit despre probleme cu cele productie mai veche?

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 02 Mai 2020 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

... pe de alta parte mai am o dilema: nu stiu cat de utile mi-ar fi encoderele acelea.
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
motzu'
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Aug 2007
Mesaje: 64



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mai 2020 22:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu mai gasesc unde am citit de versiuni - am tot cautat dar am avut zeci de site-uri deschise

Ce-i cu encoderele alea ? In ce sens nu ti-ar fi utile ? Fara alea ciuciu goto

Acum inteleg ca in primul rand are roata dintata RA mai mica decat cea de pe SA. Pe de alta parte e spring loaded daca am citit bine. Materialul ala e interesant
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 02 Mai 2020 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: SW - AZ GTi
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
....
Exista altceva similar de la concurenta, in aceeasi marja de pret/capacitate/performante?

PS: aaa, am uitat sa precizez, scopul principal al achizitiei e de fapt acela ca doresc sa-mi fac niste setup-uri (ultra)portabile. ....


Exista optiuni in acest sens. Si eu am fost lovit de aceeasi boala, a set-up-urilor ultra-portabile. Telescopul din obsevator am zis ca nu il mai scot de pe pilon decat cand il voi vinde. Asadar, pentru intalniri astro, star-party-uri si evenimente tranziente, aveam nevoie de ceva ultra-portabil. Asta este solutia la care am ajuns:
- iOptron SkyGuider Pro
- luneta apo cu focala mica (66/400 mm) - urmeaza sa ii pun motor pentru autofocus
- luneta de ghidaj derivata din finder de 50 mm, cu focuser mixt (liniar si elicoidal)
- trepied de StarAdventurer, care este destul de bun si de usor
- camera de aliniere polara POLEMASTER (esentiala pentru o montura cu limitare de autoghidaj)
- laser, red-dot-finder
- camere - evident (ghidaj pe RA si principala)
- computer autonom EAGLE (PrimaLuceLab) care face local toata treaba si transmite remote, prin wi-fi, toate datele finale sau permite controlul de la distanta

Tot ce este pe montura cantareste sub 5 kg, calculatorul nu se pune, el fiind montat pe trepied. Deocamdata set-up-ul este in teste, am facut ceva imagini cu el, dar urmeaza niste upgrade-uri importante si mai dureaza nitel pana e ful operational.



20200428_232618_resized.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  341.46 kb
 Vizualizat:  de 6640 ori

20200428_232618_resized.jpg



20200428_232628_resized.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  322.97 kb
 Vizualizat:  de 6640 ori

20200428_232628_resized.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 03 Mai 2020 08:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru astrofoto de camp larg am luat si eu SAM. Am avut de ales vs. SA. Avantajele principale sunt: marimea (ultraportabila), controlul WiFi, diverse setari pentru timelapse-uri astro sau generale, rate de urmarire multiple. Singurul dezavantaj ar fi absenta portului de autoguiding, dar pot trai cu asta. La dezavantaje n-as pune payload-ul mai mic (3 kg), fiindca la a ei marime, face destul. Ba chiar a dus cele 0,7 kg in plus ale Mak-ului de 127mm.
Pe de alta parte, AZ GTi va avea alta destinatie: all arounder. Cand ies la vanatoare de stele, SAM isi va face treaba pe partea de astrofoto, iar AZ GTi ma va incanta cu observatiile. Posibil pe viitor, daca voi reusi, sa iau o mica luneta APO/ED pentru camp mai larg. Mak-ul de 127 va ramane responsabil pe partea cu planetele, tot pe AZ GTi. Si cine stie, din ce am vazut, poate o voi folosi si la ceva astrofoto.

PS: foto... mai "destept" si mai mic nu cred ca se poate! Mr. Green

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 03 Mai 2020 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

motzu' a scris:
Ce-i cu encoderele alea ? In ce sens nu ti-ar fi utile ? Fara alea ciuciu goto

Nu-i adevarat. Exista cele doua versiuni, AMBELE CU GoTo: GTi si GTe, prima cu encodere (si e cu vreo 300 de lei mai scumpa decat), cea de-a doua, fara encodere.
Poate cineva explica avantajele prezentei encoderelor? Din cate am inteles acestea nu au o rezolutie de speriat...

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 03 Mai 2020 12:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca cumva ai miscat din greseala montura, encoderul iti spune unde a fost inainte si eventual da comanda motoarelor sa revina la pozitia initiala.
_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 03 Mai 2020 12:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bun, asta stiu, ca retine pozitia, dar afecteaza cumva precizia, sa zicem, in cazul in care as folosi-o cu ghidare?
Sau altfel spus, daca voi folosi EQMOD cu ASCOM, encoderele alea vor functiona? Pe unele site-uri straine, mai implicate Mr. Green , unii spun ca ar fi utile, altii ca nu prea.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mai 2020 12:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uite ce zice de exemplu in manualul de la AZ EQ5 GT:
5.1 Freedom FindTM Function

The AZ-EQ5 GT mount is equipped with auxiliary encoders on both the R.A. axis and Dec. axis. Therefore, the mount can keep track of its current position even when a user unlocks the clutches and rotates the mount in R.A. axis and Dec. axis manually.
With this feature, a user can manually operate the mount anytime without worrying about losing the mount’s alignment status. When the user wants to operate the mount with the SynScan hand control again, no alignment is required and all that is needed to be done is to re-lock the clutches.
This feature can be enabled or disabled on the SynScan hand controller.

Resolution of Aux. R.A./Dec. Axis Encoders: 5144 Counts/Rev., approx. 4.2 arc-minutes


Iar in manualul SynScan:
Enable/Disable Auxiliary Encoder
6.5 Setting Autoguider Speed
• The screen will display “Set Elev. Limits:” in the top row, and “Upper=+XXX. Xo
” at the
bottom row. Use the Left/Right keys to move the cursor and use the numeric keys to fill
the upper limits. The leading sign can be changed with the scroll keys. Press the ENTER
key to end the input and proceed.
• The screen will display “Lower=+XXX. Xo
” at the bottom row; fill in the data in a similar
way.
Some Sky-Watcher’s mounts are equipped with auxiliary encoders on their primary axes to
support manually rotating the axes without worrying about losing the mount’s alignment status. Users may turn off the auxiliary encoder to obtain the best pointing accuracy. The auxiliary
encoder can be turned on again at any time for manually moving the mount.
1. Access the menu “SETUP\Aux. Encoder” and press the ENTER key.
2. Use the scroll keys to select between “Enable” or “Disable” and press the ENTER key.
Note:
• After re-enabling the auxiliary encoders, it is recommended to use the direction keys to
move both axes for a little bit before asking the hand control to locate an object.
• For mounts which do not have auxiliary encoders, the hand control will display “Not availiable !“

Cred ca encoderele mai sunt utile si la PEC, ca sa isi dea seama de punctul de referinta fata de care sa aplice corectiile.

Avand motoare stepper nu cred ca are closed loop ca sa corecteze trackingul, deci nu cred ca ajuta la tracking ci doar ca sa isi dea seama de pozitia axelor in caz ca il muti manual sau vrei PEC. Si nici "saritul" pasilor nu cred ca il corecteaza, banui ca nici backslashul. Mai curand motoarele DC au nevoie de encodere pentru tracking, ele nefiind precise ca stepperele care sunt discrete.

Poate exista si un manual pentru GTI.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 03 Mai 2020 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Utile chestiile ce le-ai citat. Pare ca encoderele astea sunt numai pentru memorarea pozitiei in cazul in care folosesti montura manual. Pai, de-aia iau GoTo? Se pare ca la ghidaj chiar ar trebui dezactivate encoderele... sau n-am inteles eu bine?

Da, exista un manual al naibii de general al AZ GTi, unde spune ce se vede in screenshot. La fel, specificatiile.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mai 2020 14:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca il ghidezi/supervizezi extern nu vad dece ai avea nevoie de encodere, cumva prezenta lor sugereaza o bucla inchisa, ori prin ghidare externa tu inchizi bucla deci ai putea intra in conflict cu ce zic encoderele. La mine nu zice ca trebuei dezactivate, zice doar ca pot fi activate si dezactivate, dar nu si motivul sau situatia, dar sigur are o influenta undeva altfel nu ziceau ca pot fi activate/dezactivate.

Din ce am vazut in documentatia de control a monturii la AZ EQ5, nu pare sa poti interoga din soft pozitia encoderelor, ai comenzi doar pentru activare/dezactivare, deci ma gandesc ca nici ASCOM sau EQDIR nu poate utiliza encoderele, se pare ca ele sunt folosite doar de catre controllerul monturii.

1. How the motor controller control the motor speed
- In the motor controller, there is a hardware timer T1 that is used to generate stepping pulse for stepper motor or reference position for servomotor. The input clock’s frequency of the timer, plus the preset value of this timer, determine the slewing speed of the motors.
- When T1 generates an interrupt, it might:
o Drive the motor to move 1 step (1 micro-step or 1 encoder tick) for low speed slewing.
o Drive the motor to move up to 32 steps for high speed slewing. This method applies to motor controller firmware version 2.xx. For motor controller with firmware 3.xx or above, the motor controller always drive the motor controller 1 steps/interrupt


3. Calculation on Master Device
A Skywatcher motor controller does not do complex calculation. The master device do it instead.
- Calculate the angle
A Skywatcher motor controller only counts the step or the ticks of an incremental encoder on the motor shaft. But a master device can inquire the motor controller the resolution of the telescope axis (how many steps the telescope axis have for one revolution). We called it CPR (Counts per revolution). With CPR, the master device can convert an angle to steps or vise versa.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3161

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 03 Mai 2020 14:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dilema mea e legata de faptul ca nu sunt convins ca merita cei vreo >300 de lei in plus cea cu encodere. La pretul ei as putea-o lua pe cea fara encodere cu tot cu trepied. Desi nici trepiedul ala nu stiu daca face cei peste 350 de lei. Laughing
_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 03 Mai 2020 14:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu putin antrenament poti face tracking din mana, nu-ti mai trebuie montura motorizata Laughing

Din ce inteleg acolo, odata aliniata, poti sa misti manual fara sa piarda referinta la GOTO sau PEC (daca ai). Altfel o pierde si trebuie realiniat/resetat. Daca n-ai nevoie de GOTO sau PEC nu cred ca iti trebuie encoderele. Apropos, ai vazut ce precizie au, 0.3 grade...


Ultima modificare efectuata de catre valy la 03 Mai 2020 14:50, modificat de 1 data in total
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact