Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Q2_-_Machholz.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224034
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Astrofoto.. cu telefonul


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2020 03:11 Download mesaj
Titlul subiectului: Astrofoto.. cu telefonul
Raspunde cu citat (quote)

Buna dimineata,

Pentru ca practic de aproape 10 ani astronomia vizuala si de jumatate din acest timp astrofoto de camp larg.. am zis sa incerc si prin telescop si cum nu imi permit sa investesc intr-un setup dedicat am zis sa folosesc ce am si anume: Mak-127 si montura Celestron NexStar SLT cu Go-To + ocularul de 20mm GSO SuperView.

Si da poate era mai usor sa iau un adaptor sa imi pun DSLR-ul direct pe telescop, dar am zis sa incerc fotografia afocala cu telefonul pentru maxim de confort si poate sa inspir si pe altii sa incerce Smile.

Asadar, saptamana trecuta am decis sa imi iau un adaptor de smartphone fiindca nu am dexteritatea sa stau cateva secunde nemiscat cu mana in fata ocularului si cum camerele telefoanelor au ajuns sa aiba aceleasi setari ca si DSLR-urile (dpdv al setarii expunerii si ISO) am zis ca nu o sa fie asa greu deoarece undeva am o baza si stiu ce se intampla in astrofoto si ce trebuie sa fac sau sa nu fac.
Aaa sa nu uit, telefonul initial a fost un P20 Lite de la Huawei ca apoi sa fac un upgrade la P30 Pro(nu neaparat ca m am apucat de astrofoto cu telefonul, dar a fost un factor important in decizie si nu am regretat dupa ce am vazut ca lucreaza mai bine.. dar revenind).

O sa urmeze o serie de postari in care o sa descriu ce am facut in 3 nopti in care am testat setup-ul, iar acesta arata cam asa:



setup.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  147.51 kb
 Vizualizat:  de 5447 ori

setup.jpg



setup1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  279.66 kb
 Vizualizat:  de 5447 ori

setup1.jpg



_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2020 03:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Miercuri 22 aprilie a fost prima zi in care am testat setup-ul. Initial am zis sa pozez 2 comete si anume C/2017 T2 si C/2019 Y1 si am reusit.
Bine... daca ieseam mai devreme reuseam sa trag cadrele cand erau mai sus pe cer fiindca eu le am facut cam cand erau la minimul lor de inaltime si din Bucuresti sa faci poze
la 20-30 de grade inaltime nu e amuzant Smile). Asadar pt T2 au fost vreo 12x8sec ISO1600 si pt Y1 13x8sec ISO1600, prelucrate in DSS si PhotoShop
(bine nu ma tin minte daca in DSS s-au stackuit toate, dar parca stiu ca da).

Dupa aceea am zis ca cea mai usoara tinta si care este si sus pe cer este M13.. am dat comanda monturii sa se duca catre el si cum nu aveam mari asteptari ca o sa iasa cine stie ce,
chiar nu ma asteptam la ceea ce avea sa se intample:
dupa ce am vazut primul cadru am zis ca nu e adevarat si efectiv imi venea sa dansez pe bloc cand am vazut cat de bine arata in cadrul brut pentru ca stiam ca dupa stack o sa
iasa bine de tot Very Happy.
Pentru M13 am avut 10x8sec la ISO3200. O sa atasez si un cadru brut aici.

Cadrele brute sunt toate roscate din cauza poluarii luminoase, in Photoshop am incercat pe cat posibil sa aduc cerul la o culoare cat de cat normala.. si da am facut crop pe imagini pentru ca dupa stack in marginea campului vizual era haos cu stelele si se vedeau urat.



t2.jpg
 Descriere:
C/2017 T2
 Marime fisier:  1.3 MB
 Vizualizat:  de 5442 ori

t2.jpg



Y1.jpg
 Descriere:
C/2019 Y1
 Marime fisier:  1.5 MB
 Vizualizat:  de 5443 ori

Y1.jpg



m13f.jpg
 Descriere:
cadru final
 Marime fisier:  1.06 MB
 Vizualizat:  de 5442 ori

m13f.jpg



IMG_20200423_0059361.jpg
 Descriere:
cadru brut
 Marime fisier:  887.26 kb
 Vizualizat:  de 5442 ori

IMG_20200423_0059361.jpg



_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2020 03:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara de 23 apr. am iesit din nou, dar doar am facut cateva cadre de test pentru cateva obiecte si anume M5 si M81-82, am doar cadre brute aici, pentru M5 am tras mai multe dar nu stiu de ce nu m am ocupat de ele, acum am vazut ca am suficiente cat sa fac un stack mic.


m8182.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  890.2 kb
 Vizualizat:  de 5437 ori

m8182.jpg



m5.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  984.39 kb
 Vizualizat:  de 5437 ori

m5.jpg



_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2020 03:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe 25 am tras cadre doar pentru asteroidul 1998 OR2, cel ce a trecut ieri pe langa noi, am facut doar 10 cadre la 2 min distanta intre ele fiindca s-a innorat. Fiecare cadru are 8 sec expunere cu ISO3200. Se afla cam pe la 20 de grade inaltima si cobora in momentul in care am facut cadrele.

Primul cadru este la ora 00:51 si ultimul la 01:11 se vede spre final cum imaginea se lumineaza in principal datorita norilor. Compresia la gif probabil nu am facut o prea bine si a cam umflat stelele. Pun si un cadru brut.

In filmulet am facut un mirror flip ca sa redea traiectoria reala a asteroidului.



1998OR2gif.gif
 Descriere:
 Marime fisier:  1 MB
 Vizualizat:  de 5437 ori

1998OR2gif.gif



1998or2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.12 MB
 Vizualizat:  de 5436 ori

1998or2.jpg



_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2020 04:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe 27 aprilie am cumparat P30 Pro si seara a fost senin, asa ca am iesit acum sa fac teste cu acesta.

Am pozat pe rand M104, M64, M13(din nou) si M81-82(dar m am focusat mai mult pe M82).

La M104 am tras 10x8sec la ISO 1600. Pentru ca a fost primul obiect pe seara respectiva am cam neglijat focusul si la final m-am trezit ca am gogosi in loc de stele.. Nu am reusit nici sa inchid mai mult culoarea cerului fiindca pozam spre sud-vest unde am maxim de poluare.. de fapt pe toata partea de vest a cerului e asa.

A urmat M64 unde am avut la fel 10x8sec la ISO 1600.. doar ca in DSS nu prea a vrut sa imi faca stack cum trebuie asa ca nu am mai stat sa aranjez totul manual in Photoshop si sa stackuiesc acolo si cred ca pana la urma am editat o poza aproape bruta fiindca am mult zgomot in ea. O sa revin la ea cu un stack cum trebuie Very Happy.

Am tras din nou catre M13 de data asta am avut cadre combinate la stack unele de 8sec@1600ISO si altele de 13sec@1000ISO., in total cam vreo 15 cadre au fost in stack. In DSS nu a vrut in ruptul capului sa imi faca stack(nu stiu de ce) asa ca am facut totul aproape manual in Photoshop.

Ultimul a fost M82(am facut si un cadru simplu cu perechea M81, dar doar atat cu ele impreuna) si am facut la el vreo 10x13 sec cu ISO 1600, la fel DSS nu a vrut in ruptul capului sa faca stack asa ca am lucrat iar manual in photoshop doar ca am folosit o metoda diferita fata de cea cu "auto-align layers si apoi stack median automat pe layere) si anume am aliniat singur cadrele si pe fiecare layer am folosit functia "overlay" la 25-30% si a iesit foarte bine, dupa aceea am folosit si metoda clasica de auto align si stack si parca nu a iesit asa bine. Atasez ambele variante.



m104final1.jpg
 Descriere:
M104
 Marime fisier:  662.05 kb
 Vizualizat:  de 5409 ori

m104final1.jpg



m64-11.jpg
 Descriere:
M64
 Marime fisier:  1008.64 kb
 Vizualizat:  de 5409 ori

m64-11.jpg



m13-2finalf.jpg
 Descriere:
M13
 Marime fisier:  1.15 MB
 Vizualizat:  de 5409 ori

m13-2finalf.jpg



M82finalf.jpg
 Descriere:
M82 aliniat si stack-uit manual
 Marime fisier:  1 MB
 Vizualizat:  de 5409 ori

M82finalf.jpg



m82f.jpg
 Descriere:
M82 aliniat si stackuit de Photoshop
 Marime fisier:  1.11 MB
 Vizualizat:  de 5409 ori

m82f.jpg



_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 30 Apr 2020 08:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna treaba! Am facut si eu cateva experimente doar cu telefonul meu (PocoF1, fara telescop), iar cele mai bune rezultate le-am atasat pe alt topic. De departe, cea mai buna captura (de fapt vreo 30 de RAW-uri prelucrate temeinic) e cea de aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=194078#194078

http://www.astronomy.ro/forum/files/sequator2_122.jpg

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2020 09:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai pozat din balcon?

Ce e ciudat e ca nu prea ai zgomot de imagine, la iso 3200 la dslr e destul de vizibil. Face el cumva stacking intern? La Pixel am functie astro si face mai multe cadre, la final arata destul de curat, altfel daca pozez un cadru normal arata oribil.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 30 Apr 2020 11:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo Niky Smile
Huaweiurile astea noi au senzori foarte sensibili, se pare. Am incercat si eu deep sky cu S6-le meu, dar nu am reusit sa obtin mare lucru (desi la planete e chiar ok) - se vedea cat de cat, bine nici cerul nu e minunat de negru aici.. (in buricul targului, cum ar veni), dar chiar si dupa stivuire si procesare, cu tot cu darkurile de rigoare, tot nu a iesit macar la jumatate de luminos/clar ca imaginile scoase de baietii de pe "Smartphone astronomy" sau "Smartphone astrophoto for beginners" cu Huawei (am vazut ca a aparut P40 - ma intreb cu asta ce s-ar putea face)

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 30 Apr 2020 11:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lol, nu din balcon. A fost in vacanta, la Sambata de Sus. Cer foarte bun, curat, negru.
RAW-urile (30 buc.) au fost luate cu Open Camera (ISO 800, cam 20 s fiecare), care nu face fotografie computationala. Gcam-ul face. Insa nu l-am folosit tocmai de aceea, caci ar fi alterat RAW-urile. Smile Gcam e buna pentru nocturne in general. Night Sight chiar asta face: capturi multiple, stack, iar rezultatele rivalizeaza cu ale camerelor cu senzori mult mai mari. Mai mult, in Gcam 7 functia Astrophotography a marit expunerea si, uneori, rezultatele chiar sunt spectaculoase. Totusi, pentru astrofoto, RAW-urile multiple si stackate de tine sunt sfinte.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2020 11:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
Lol, nu din balcon. ...
Ma refeream la colegul Niky, in cazul tau mi-am dat seama ca nu e in balcon.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 30 Apr 2020 11:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mno, cand raspunzi imediat dupa cineva fara sa citezi alt mesaj anterior, se intelege ca raspunzi acelui mesaj. Wink
Cel putin, eu asa procedez pe toate forumurile unde sunt membru: citez doar daca raspund unui mesaj anterior celui imediat precedent (adica ultimului din topic). Celui precedent ii raspund fara quote. E o regula pe care o impun alte forumuri. Smile

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2020 12:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Scuze pt. confuzie Smile.
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2020 13:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@GunDALF merci de apreciere, am vazut poze facute cu telefonul Caii Lactee, iar tie ti-a iesit bine.

@valy: am tras cadrele de pe bloc si folosesc doar modul PRO al camerei care imi permite sa ma joc cu setarile de expunere si ISO la fel ca la un dslr, iar cadrele sunt individuale, nu cred ca face stack intern (are si modul night in care acolo stiu ca face stack intern doar ca ies pozele net inferioare fata de ce fac in modul pro, chiar daca si acolo pot seta iso si expunerea), probabil softurile camerelor pe Huawei lucreaza sa estompeze din zgomot, stiu si eu de pe dslr meu ce zgomot e la 3200.
Daca la P20 Lite eram limitat in modul pro la 8 secunde maxim de expunere, pe P30 Pro ma pot duce in 30 de secunde, doar ca incerc sa nu trec de 15sec fiindca nu fac eu alinierea perfecta si deja incep sa se intinda stelele..bine de la un GoTo-AZ nu am mari pretentii, eu oricum plecasem cu ideea de la inceput ca daca reusesc macar 10 secunde sa expun e foarte bine.

@saiph: pai crezi ca eu n-am tras din buricul targului Smile), abia astept sa expire ordonantele militare sa ma duc la tara sa ma bucur cum trebuie de cer. Cred ca S6 e cam in urma pentru deepsky Embarassed

Venind vorba de planete, cred ca pe 22 am iesit sa pozez Venus pe cerul zilei.. mai bine zis l-am filmat si am facut stack in RegiStax. Aici am mai folosit un barlow 3x si din cer albastru am ajuns la un fel de cer de seara Very Happy chiar daca era ora 18, am umblat ulterior doar la contrast, culorile le am lasat la fel.



venus.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  71.19 kb
 Vizualizat:  de 5316 ori

venus.jpg



_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 30 Apr 2020 14:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aaa, cu Luna am si eu cateva. Trase printr-o jumatate de binoclu ordinar (vezi foto, + suportul pentru telefon). Laughing Una e cu x2 digital.
La Venus am folsit Mak-ul si webcamul, cu telefonul doar pe post de inregistrator de clipuri.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Niky360
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2012
Mesaje: 479



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Apr 2020 19:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe 27 apr. am facut o scurta filmare cu Luna, mai mult in joaca fiindca era jos pe cer la ora 23 si erau la turbulente grupa mare Smile).
Stack de 230 de cadre pe repede inainte Smile



Luna.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  74.43 kb
 Vizualizat:  de 5269 ori

Luna.jpg



_________________
Cu stima,
Corlaci Niky
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact