Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Aspectul_cerului_-_09_01_2013_a2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

M42 cu set-up-ul meu ultrausor


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Mar 2020 09:17 Download mesaj
Titlul subiectului: M42 cu set-up-ul meu ultrausor
Raspunde cu citat (quote)

Poza de mai jos este incercarea de prelucrare folosind HDR - High Dynamic Range - la M42 (cred ca singura nebuloasa care necesita o astfel de abordare, pe aici pe la noi, in emisfera nordica).
Am avut ca punct de plecare imaginile facute in 17 martie a.c., folosind monturica iOptron Skyguider PRO, noua prisma ecuatoriala de la Vixen pentru aceasta montura (o sa fac un mic review la aceasta prisma ecuatoriala, fiindca este chiar o piesa de echipament exceptionala), luneta Omegon de 66 mm si camera ATIK 460EX. Punerea in pol am facut-o cu camera PoleMaster, careia i-am facut o adaptare prin care o pot muta de la o montura la alta.
Toate pozele au fost facute fara ghidaj (bine , unele nu ar fia avut nevoie de ghidaj oricum), dupa cum urmeaza: 99 x 1 sec, 48 x 10 sec si 28 x 60 sec.

Am pus mai jos rezultatul prelucrarilor, folosind urmatorul workflow:
- achizitie, calibrare cu dark, flat, bias si stack individual pe acelasi timp de expunere - MaximDL
- aliniere pe stele pentru cele 3 cadre de 1, 10 si 60sec , HDR Compozition, Histogram Transformation si HDR Multiscale Transform - PixInsight
- Contrast, Deconvolutie, Sharpening, Denoise - StarTools

A fost de pretentioasa si laborioasa prelucrarea, urmand toti acesti pasi si nu a fost singura varianta de prelucrare, dar a fost cu siguranta cea mai buna.

L-am avut "alaturi" de mine pe CUBIX (George Vanturis) si prelucrarile facute in doi au fost mult mai productive si mai putin plictisitoare, iar rezultatul mai bun cu siguranta.



99x1 sec.jpg
 Descriere:
Stack la expunerile de 1 sec
 Marime fisier:  23.34 kb
 Vizualizat:  de 2812 ori

99x1 sec.jpg



48x10 sec.jpg
 Descriere:
Stack la expunerile de 10 sec
 Marime fisier:  32.64 kb
 Vizualizat:  de 2812 ori

48x10 sec.jpg



28x60 sec.jpg
 Descriere:
Stack la expunerile de 60 sec
 Marime fisier:  58.94 kb
 Vizualizat:  de 2812 ori

28x60 sec.jpg



M42_PixHDR_ST_PS_winner.jpg
 Descriere:
Poza aleasa castigatoare dintre toate procesarile facute (vreo 6)
 Marime fisier:  951.78 kb
 Vizualizat:  de 2812 ori

M42_PixHDR_ST_PS_winner.jpg



20200318_182003_resized.jpg
 Descriere:
Montura, prisma ecuatoriala, luneta si camera cu care au fost facute achizitiile.
 Marime fisier:  304.63 kb
 Vizualizat:  de 2812 ori

20200318_182003_resized.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 30 Mar 2020 17:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Evident ca ultima prelucrare este cea mai buna si dupa opinia mea. Bogatia de detalii este impresionanta pentru setup -ul folosit.Felicitari echipei.
_________________
mihai
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Mar 2020 20:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O mica observatie - primele 3 nu sunt prelucrari ci pasi necesari de urmat in obtinerea prelucrarii finale (adica sunt stack-urile de 1, 10 si 60 de secunde). Celelalte prelucrari au plecat tot de la astea 3 si au fost in general mai slabe decat rezultatul final din ultima poza. Am pus cele 3 imagini pentru cei care nu stiu prea bine cum functioneaza HDR-ul, ca sa vada de unde s-a plecat si unde s-a ajuns.

Ca sa explic mai pe indelete - din poze cu timpi de expunere diferiti, se obtin detalii in diversele nivele de iluminare pe senzor. Cele scurte, "vad" detaliile din centrul foarte puternic iluminat. Cele lungi, vad detaliile din zonele externe, cu putina iluminare si putin contrast. Prin acest HDR se combina astfel cele 3 (in cazul de fata) imagini astfel incat sa se vada bine si ce e in centrul puternic iluminat si ce e in periferia slab iluminata.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
dmtr69
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 24 Sep 2011
Mesaje: 2482



Localitate: BUSTENI

MesajTrimis: 31 Mar 2020 10:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte frumos! Felicitari! Inteleg ca ai facut intai poza HDR si apoi "strech"-ul. Eu procesez fiecare stiva separat, apoi fac HDR-ul. Imi pemite sa am control mai bun la "highlights". Iar cu stiva cu expunerea cea mai mica fac un HDR cu doua procesari cu nivele diferite de "strech". Astfel evit "arderea" Trapezului.
_________________
Marius
Sus
Virgil Zet
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2016
Mesaje: 26



Localitate: Comarnic

MesajTrimis: 04 Apr 2020 15:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos! De altfel toate lucrarile tale publicate sunt la superlativ. E un detaliu aici care ma intereseaza: Ioptron SkyGuider cu Omegon 66/400 mm si fara ghidaj cu timp de expunere de 60sec. E corect? Oare merge si mai mult timp de expunere in conditiile date? Presupun ca alinierea polara este cat se poate de corecta si trepiedul stabil. Ai experimentat cumva pana la ce focala ar fi imaginea ok cu 30-60 sec?
_________________
IM M703, CGEM, SW ED100, EQ5GT etc
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 04 Apr 2020 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru apreciere, dar sa nu exageram. Fac si eu ce pot. Nu intotdeauna iese ce vreau eu sa iasa. Din pacate munca mea, din care traiesc, imi ia extrem de mult timp si imi ramane foarte putin timp pentru astronomie. In plina carantina, muncesc minim 10 ore la birou si pe teren, dar asta e o alta poveste...
iOptron Skyguider Pro, monturica pe care o folosesc cu mare drag acum, merge fara probleme la 60 sec cu 400 mm distanta focala. Din 10 expuneri, 7...8 imi ies cu roundness (rotunjime a stelelor - termen din MaximDL) sub 0.15, ceea ce le face perfect utilizabile in procesare pe mai departe. Pana aseara, asa era. Insa de aseara am reusit sa asamblez ultimul upgrade la aceast set-up, care in testele facute pana sa vina norii, mi-au dat expuneri de 100 secunde cu rotunjime sub 0.1 (!!!). Pentru asta am scos finderul albastru la 90 grade (ca sa usurez un pic hardughia) si am pus noua luneta de ghidaj SV-Bony (o marca chinezeasca, desigur) la care am pus ca si luneta de ghidaj ASI 174, camera mea de planete. Totul este pus pe o bara side-by-side, care imi permite o buna echilibrare a intregului ansamblu.
Montura permite ghidajul pe RA si evidenta arata ca trackingul s-a imbunatatit semnificativ. Astept o noapte cu stele ca sa fac teste pana la cat merge sa trag la seep-sky in noua configuratie. Asteptarile mele sunt mari si tinta mea este sa ajung la 5 minute (300 secunde) cu acest set-up.



2020-04-04_000730.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  293.77 kb
 Vizualizat:  de 2553 ori

2020-04-04_000730.jpg



20200404_001310_resized.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  292.35 kb
 Vizualizat:  de 2553 ori

20200404_001310_resized.jpg



20200404_001332_resized.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  319.59 kb
 Vizualizat:  de 2553 ori

20200404_001332_resized.jpg



20200404_001707_resized.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  293.74 kb
 Vizualizat:  de 2553 ori

20200404_001707_resized.jpg



20200404_001853_resized.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  303.06 kb
 Vizualizat:  de 2553 ori

20200404_001853_resized.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Virgil Zet
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2016
Mesaje: 26



Localitate: Comarnic

MesajTrimis: 05 Apr 2020 10:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, traim o situatie inedita si dificila, mai ales prin incertirudinile care definesc mediul actual, insa luam totul "la pachet", cu bune si cu rele, renuntand la "neesentiale".

Graficul arata surprizator de bine, mai ales ca montura este incarcata acum si cu placa de tandem plus cele doua clamp-uri! Eu as reduce distanta intre Omegon si luneta de ghidaj; am inteles ca reducerea momentului conteaza la stabilitate. Am si eu montura si, deocamdata, experimentez cu DSLR si diferite obiective, insa stau cu un ochi la un telescop wf (din magazin!), si, din cauza asta, ma intrebam pana la ce focala ar merge. Acum m-am lamurit! Multumesc!

_________________
IM M703, CGEM, SW ED100, EQ5GT etc
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - avansati

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact