Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC281klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224480
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Inel ce patrunde in camp magnetic


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Meditatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
C_Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iul 2007
Mesaje: 54



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 29 Oct 2007 23:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Inel ce patrunde in camp magnetic
Raspunde cu citat (quote)

Dintr-un fir conductor foarte subtire se realizeaza un inel circular cu raza a, având masa m si inductanta L. Inelul patrunde, prin translatie cu viteza V0 , intr-o regiune unde exista un câmp magnetic uniform cu inductia magnetica B =const , zburând intr-un plan .perpendicular pe liniile câmpului

magnetic, asa cum indica figura 1. Rezistenta electrica a inelului este foarte mica, neglijabila pe durata
intrarii si a iesirii inelului din regiunea câmpului magnetic.

a) Sa se determine viteza inelului imediat dupa patrunderea totala in regiunea unde exista câmpul magnetic. Ce conditie trebuie îndeplinita pentru a fi posibila patrunderea inelului, in totalitate, in regiunea câmpului magnetic? Sa se justifice caracterul miscarii inelului (accelerat/uniform/încetinit) pe durata patrunderii in câmp.

b) Sa se justifice caracterul miscarii inelului (accelerat/uniform/încetinit) in interiorul regiunii unde exista câmpul magnetic uniform, daca pe durata (suficient de mare) a deplasarii in regiunea câmpului magnetic (d » a) , curentul electric din inel dispare foarte lent.

c) Sa se determine viteza inelului dupa iesirea din regiunea in care actioneaza câmpul magnetic.
Ce conditie trebuie îndeplinita pentru ca inelul sa poata iesi din regiunea in care exista câmpul magnetic?
Sa se justifice caracterul miscarii inelului (accelerat/uniform/încetinit) pe durata iesirii din câmp.
Sa se identifice un sistem mecanic a carui evolutie sa modeleze procesul analizat in problema.



problema a fost data la concursul evrika 2003 la clasa a XI-a http://fizica.trei.ro/olimpiade/Evrika/Evrika2003.zip.

Presupunand ca stiu cum se rezolva a,b,c ma poate ajuta cineva sa gasesc un sistem mecanic a carui evolutie sa modeleze procesul analizat in problema ? Am gasit si eu cateva analogii , dar sunt trase putin de par.

_________________
Winners never guit
Quiters never win
Idiots never win and never quit
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 30 Oct 2007 02:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Energia cinetică inițială este , iar fluxul magnetic produs în inelul intrat complet în câmp este , de unde . Atunci, energia magnetică va fi . Fie acum viteza finală a inelului după ce acesta a pătruns în totalitate în câmpul magnetic. La această viteză, inelul are energia cinetică . Cum inelul este supraconductor și energia nu se disipă prin căldură, trebuie să avem , adică , de unde
a). . Condiția care trebuie îndeplinită pentru ca inelul să pătrundă în totalitate în câmp este ca această viteză finală să fie . Evident, această viteză este mai mică decât viteza inițială, deci inelul este frânat când pătrunde în câmp.
b). Din moment ce câmpul magnetic este uniform, iar curentul electric în conductor nu scade, viteza finală în câmp este constantă.
c). Viteza inelului după ieșire trebuie să fie egală cu viteza inelului înainte de intrare, deoarece s-a presupus că inelul nu pierde energie în câmp. Altfel ar trebui să ni se dea ritmul în care se pierde această energie. Condiția care trebuie îndeplinită pentru ca inelul să poată ieși din câmp este asemănătoare cu condiția îndeplinită pentru intrare: . De data aceasta, egalitatea nu mai poate fi suficientă, deoarece la o viteză nulă nu există nicio cauză internă care ar putea produce ieșirea din câmp. Caracterul mișcării este accelerat, deoarece energia totală trebuie să se conserve, iar inelul pierde energia magnetică, pierdere care trebuie să se reflecte în creșterea energiei lui cinetice.

Modelul mecanic mai interesant care îmi vine acum în minte este prezentat în figura de mai jos în care o bilă se rostogolește fără frecare pe cele două suprafețe.



Bila ajunsă pe suprafața mai înaltă se comportă ca și inelul ajuns în câmpul magnetic.

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
C_Ovidiu
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Iul 2007
Mesaje: 54



Localitate: Suceava

MesajTrimis: 30 Oct 2007 15:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se spune in problema ca , in timpul deplasarii in camp curentul scade la 0 . Asadar isi pierde energia inmagazinata in in camp magnetic(daca m-am exprimat bine) , viteza dupa intrare ramanand constanta in timpul deplasarii in camp. . Acest lucru se intampla datorita rezistentei inelului , care nu mai e neglijabila (in problema se neglijeazarezistenta doar la intrare , iesire ), corpul eliberand caldura . La iesire este din nou franat , inmagazinand iarasi o energie magnetica .
Asa mi-a iesit mie , daca vreti pun si demonstratiile . Am gresit ceva ?
Presupunand ca e asa cum am zis eu , cum poate fi facut un sistem mecanic analog. Singura energie "mecanica " (nu stiu sigur daca ii pot zice asa) pe care o poate pierde un corp , fara sa-si micsoreze viteza(cum o pierde inelul) , mi s-a parut caldura .Mai este alta ?

_________________
Winners never guit
Quiters never win
Idiots never win and never quit
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 31 Oct 2007 07:27 Download mesaj
Titlul subiectului: Frecarea nu mai trebuie neglijată
Raspunde cu citat (quote)

C_Ovidiu a scris:
Se spune in problema ca , in timpul deplasarii in camp curentul scade la 0 .
Într-adevăr, dacă aș fi citit mai atent problema, aș fi luat în considerare că durata mișcării inelului în câmp magnetic este mare și că rezistența inelului nu este nulă, ci doar neglijabilă în intervalul de timp scurt de la intrarea și ieșirea din câmp.
C_Ovidiu a scris:
Asadar isi pierde energia inmagazinata in in camp magnetic(daca m-am exprimat bine) , viteza dupa intrare ramanand constanta in timpul deplasarii in camp. . Acest lucru se intampla datorita rezistentei inelului , care nu mai e neglijabila (in problema se neglijeazarezistenta doar la intrare , iesire ), corpul eliberand caldura . La iesire este din nou franat , inmagazinand iarasi o energie magnetica .
Asa mi-a iesit mie , daca vreti pun si demonstratiile . Am gresit ceva ?
Corect, n-ai greșit nimic, deoarece energia magnetică depinde de pătratul intensității, deci chiar dacă la ieșire intensitatea curentului are acum semn opus, energia este pozitivă.
C_Ovidiu a scris:
Presupunand ca e asa cum am zis eu , cum poate fi facut un sistem mecanic analog. Singura energie "mecanica " (nu stiu sigur daca ii pot zice asa) pe care o poate pierde un corp , fara sa-si micsoreze viteza(cum o pierde inelul) , mi s-a parut caldura .Mai este alta ?
În acest caz, sistemul mecanic ce modelează fenomenul trebuie să țină seama de forțele de frecare. Așadar, el va fi cel din figura de mai jos, în care, de data aceasta, suprafețele au coeficientul de frecare nenul.

De data aceasta, energia totală a sistemului la ieșire nu mai este , ci este . Cum această energie totală trebuie să conțină și energia magnetică pe care o obține inelul la ieșire, va trebui să avem , unde am notat cu , viteza finală.
c). Așadar, . Pentru ca inelul să poată ieși din câmp este necesar ca viteza finală să fie , evident, mai mică decât viteza în câmp.

Aș vrea să revin acum puțin asupra întrebării tale care mi s-a părut a fi foarte importantă:
C_Ovidiu a scris:
Singura energie "mecanica " (nu stiu sigur daca ii pot zice asa) pe care o poate pierde un corp , fara sa-si micsoreze viteza(cum o pierde inelul) , mi s-a parut caldura .Mai este alta ?
Numim „căldură” orice schimb de energie care se face fără schimb de lucru mecanic. Dar asta nu înseamnă că aici este implicată viteza. Putem efectua lucru mecanic asupra unui sistem chiar dacă nu modificăm viteza lui. Este suficient să-i imprimăm o mișcare de rotație (sau, după cum se va vedea în viitor, o mișcare de precesie Smile).

Felicitări pentru problemele puse!

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Meditatii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact