Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Halo_lunar_1.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 478 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Stele duble Lista FARO-300+


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mar 2020 15:50 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble Lista Faro300+
Raspunde cu citat (quote)

Continui cu rezumatele rapoartelor de observatii mai vechi, astfel sa reusesc sa vin la zi.
23.10.2019
Instrumentul folosit a fost Luneta SW 120/1000 + NEQ6-Pro.
Nori pasageri treceau dinspre Nord blocand cate o data zona de observatie.

Am inceput cu...M45.
Cu toate ca scopul principal au fost stelele duble, nu ma pot abtine sa admir de fiecare data cand sunt in apropiere de ceva deosebit (si e cerul plin de lucuri deosebite...altfel nu ne-am uita la ele...). Pleiadele (M45) reprezinta un adevarat punct de atractie pe cer (cel putin pentru mine) mai ales ca se pot observa si cu ochiul liber...binoclul...telescopul. Superb spectacol.

171 B - 118 Tau - m. 5.83, 6.68, 11.89, sep. 4.7", 140.2". Localizata cu 25mm TV Plossl (40x) si separare reusita la 100x (10mm Vixen Plossl). Am incercat apoi si cu 7mm orthoscopic Vixen...parca mai putin clar ca si cu 10mm... Nu am putut observa din pacate componenta C...

30 Ari - m. 6.50, 7.02, 11, sep. 37.7", 0.6". Superbe ! Observate la 40x. Apropiate ca magnitudine (A-ul si B-ul). Alba-Alba-galbuie

201 C - 1 Ari - m. 6.33, 721, sep. 2.8". Separatie reusita la 200x (5mm orthoscopic Celestron) si apoi cu 10mm Vixen Plossl + 2x TV Barlow. Mult mai bine insa cu orthoscopicul de 5mm...Frumos.

Au urmat doua nereusite...10 Ari si 5 Aur...voi reveni asupra lor.

M37 - Superb ! Mereu surprinzator...
M38, IC 408 foarte frumoase.
M36 - Excelent. Alaturi de M45, cele mai frumoase roiuri din seara asta (IC 408 este galaxie spirala).
Si am incheiat cu UU Aur - Carbon Star...foarte frumoasa (m. 5.1...7)

Stele duble observate din
Lista FARO-300+ --> 102/300

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mar 2020 21:52 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble Lista Faro300+
Raspunde cu citat (quote)

10.12.2019
Cerul traversat de nori pasageri, cam racorica...2*C.
Instrument folosit: Luneta SW 120/1000 + NEQ6 Pro.

HJ 2682 (UMi) - m. 6.71, 10.26, 9.15, sep. 25.8", 43.8". Le-am putut observa (sistem stelar triplu), de la bun inceput la 40x (25mm TV Plossl). Curios dar nu asa bine la 100x (10mm Vixen Plossl)...Ceva mai bine la 142x (7mm orthoscopic Vixen). Oricum, excelent s-a putut vedea la 40x. B-ul si C-ul la inceput cu privire indirecta si apoi le-am putut vedea si cu privire directa (dupa ce le-am localizat cu privire indirecta).

Pi 1 UMi (STF 1972) - m. 6.64, 7.30, 11.40, sep. 31.8", 187". Sistem triplu Foarte frumos. Observat deja la 40x. C-ul ca un mic fir de nisip incandescent...Se vedea foarte bine si la 142x.

STT 340 (UMi) - m. 8.40, 9.25, 10.72, sep. 31.4", 78.1". Sistem triplu (se pare ca in seara asta am parte de triple...)observat la 40x. B-ul si C-ul cu privire indirecta.

STTA 143 (UMi) - m. 6.87, 8.78, sep. 46.9". Sistem binar foarte frumos, pe care l-am observat la 40x apoi la 100x si mai departe cu 142x. Pot sa spun ca cel mai mult m-a impresionat la 40x.
Nu stiu, dar cate o data, nu este necesar sa maresti mult ca sa poti observa si mai ales sa iti placa ceea ce observi. Pana la urma observatiile le facem de placere nu? (suntem doar niste astronomi amatori...).

15 Gem...Nu am reusit sa o localizez. Era un nor ratacit in zona respectiva.
In consecinta am schimbat zona de observatii...

27 Cep - m. 4.21, 13, 6.11, 13.90, 13.90, 13.89, 14.90, 15.20, 15.20, sep. 21.8", 40.7", 108.5", 37.4", 89.8", 27", 38", 33.3". Am putut observa A-ul si C-ul la 40x. Restul sunt prea..."fine" pentru luneta mea. Se vedea ceva sclipind in jurul C-ului dar nimic care sa pot spune sigur ca ar fi una din componentele si care dintre ele.

Mu Cep (Garnet star) - Pentru ca eram in Cephei, nu m-am putut abtine sa nu revad aceasta stea absolut deosebita. Nu atat pentru "pudra" de companioni dintre care cel mai mare are magnitudinea de 11...cat pentru ce spectacol ofera aceasta minune de un rosu intens. Doamne ce frumusete...

Apoi
M39 - Vorbeam de spectacolul oferit de Mu Cep...Un altfel de spectacol nu mai putin frumos si spectaculos este oferit de acest roi deschis din Cygnum (Lebada). Superb

C19 (IC 5146) - Cocon nebula...ceva...ceva...fara filtre greu spre imposibil.

NGC 7243 (Lac)- Superb roi deschis. Cu cat stai mai mult lipit de ocular, cu atat "se inmultesc" stelele pe care le poti vedea...



Garnet star-111.jpg
 Descriere:
Garnet star (Mu Cep).
Captura este de pe net.
 Marime fisier:  4.53 kb
 Vizualizat:  de 5601 ori

Garnet star-111.jpg



_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 24 Mar 2020 18:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Florin pentru observatii si pentru raportul postat. Frumusetea acestor obiecte ne atrage dincolo de statistica, dar faptul ca ai trecut de suta de stele observate este si acesta datator de satisfactii
_________________
mihai
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Mar 2020 19:06 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble Lista Faro300+
Raspunde cu citat (quote)

Theogon,
Multumesc pentru cuvintele frumoase. Am depasit 100 pe Lista FARO-300+ dar am la activ peste 250 de duble. Tabelul meu de stele duble are deocamdata 1963 (vi-l ofer si dumneavoastra daca il doriti...asa cum l-am mai dat si altor colegi de forum...). Deci sunt cam la ceva mai mult de 10% din baza mea de date. Daca facem socoteala ca in baza de date WDS (Washington Double Star Catalog) sunt deocamdata 151.109 sisteme stelare...Cred ca as mai avea ceva de vazut cu ajutorul lui Dumnezeu. Insa asa cum bine spuneati, nu statistica este cea care ma atrage la ocular ci frumusetea a ceea ce vad acolo...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Mar 2020 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin

Ma alatur lui Theogon,felicitari pentru progrese.
Tu muncesti ,nu te mira ca esti ramas in urma cu rapoartele de observatii.
Ca stim pe altii care ''este'' penzionari si tot ramasi in urma sunt...nu zicem nume ! Razz
Imi place si faptul ca impletesti observatiile de stele duble/multiple cu cele ale obiectelor DSO.
Acceptia actuala este ca doar obiectele cetoase sau cu intindere sunt DSO.
Ceea ce este incorect.Creatorul termenului ''Deep Sky'' a fost Walter Scotty Houston pentru care roiurile stelare ,nebuloasele,galaxiile sunt partile interesante ale Deep Sky /Ciel Profond /Cerului profund ...dar impreuna cu stelele duble,stelele variabile si stelele carbon.Si asterismele si... si ...
Cer profund inseamna tot ce este ''departe'', dincolo de granita Sistemului Solar.

Un autor practic necunoscut este profesorul Iosif Genilie de la Colegiu National Sf. Sava din prima jumatate a secolului XIX.
In partea de Astronomie a cartii sale ''Printipuri de Geografie Statistica,Politica,Fizica si Astronomica'' , Genilie da aceasta definitie la pag. 73/74 :

''Firmamentul sau Taria este bolta steloasa a Cerului,vazut noaptea din strelucirea stelelor si zioa dintr'a soarelui.Taria coprinde stelele ficse,constelatiile si nebulele''

Genilie a stabilit ca ''sistema soleasca'' are limita sa externa la doi ani-lumina.
In acceptia actuala se considera ca Norul lui Oort ,limita sistemului solar,se intinde pana la 3.2 ani-lumina.Am fost socat de acuratetea previziunii lui Genilie intr-o epoca in care erau cunoscute doar trei comete periodice.

Iar Firmamentul sau Taria incepe ,dupa acelasi autor ,de la cea mai apropiata stea cunoscuta pe vremea lui :61 Cygni. (O dubla foarte sexy,de altfel.)

Am prezentat in Noiembrie anul trecut ,la Conferinta SRPAC de la Timisoara o comunicare despre partea de Astronomie a manualului lui Genilie .Comunicarea contine transliteratia documentului din alfabetul de tranzitie/chirilic in cel romanesc.Dar am decis sa nu fac deortosire,am pastrat limbajul epocii cu tot farmecul sau vetust.

Inafara de actualitatea modului in care Genilie a vazut ceea ce numim noi acum Deep Sky/Cer profund , m-a frapat viziunea sa ''avant la lettre'' de natura astrofizica asupra Universului.
Genilie a privit lumea astrala in continuumul spatiu-timp,mai mult chiar, a intrezarit ideea fenomenala de singularitate.

Revenind la actualitatea sumbra a acestor zile,voi sublinia ca Genilie s-a ocupat cu aceste idei si intuitii pe vremea in care Bucurestiul era ocupat de trupele rusesti imperiale conduse de generalul Kisselef iar Nicolae Balcescu era elev intr-unul din ''clasurile'' de la ''Sfantul Sava''.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 25 Mar 2020 22:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble Lista Faro300+
Raspunde cu citat (quote)

Foarte interesant referatul dumneavoastra domnu' Pteancu.
Multumesc pentru aprecieri. Ar trebui sa va denunt, ca sunteti unul dintre cei de la care am luat...virusul asta...cu stelele duble...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Apr 2020 14:12 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble Lista Faro300+
Raspunde cu citat (quote)

Invitatie la Spectacol !

Scriu in avans (am ramas in urma cu rapoartele de observatii undeva prin decembrie 2019...) un mic raport despre o observatie care ar vrea sa fie si o invitatie sa incercati sa vedeti o mica bijuterie pe care am vazut-o aseara.
In LISTA de duble FARO-300+ la numarul 211 C (gradul de dificultate C - relativ dificile...) se gaseste sistemul binar:

STF 1871 (Boo) - magnitudini 8.02, 8.07, separatie 1,7", PA 312.

Acest sistem binar ofera (dupa parerea mea) un spectacol deosebit, nu atat prin gradul de dificultate (magnitudini relativ mici...separare stransa) ci prin ceea ce reusesti sa vezi la ocular.

Am folosit aseara (9.04.2020) luneta mea Bresser 150/1200 de care sunt foarte multumit si care imi ofera stele "punct"...asa cum numai refractoarele sunt capabile sa ofere (scuze pentru "reflectoristi"...de altfel si eu folosesc si C8-ul...si am avut si newtoniene...).
Sa trec insa la subiect...

1. La 48x (25mm TV Plossl)...nimic, cu toate ca se vedea ca ar fi ceva interesant acolo,

2. Apoi la 96x (25mm TV Plossl + 2x Tv Barlow)...parca..parca dar inca nimic sigur.

3. A urmat apoi 10mm Vixen Plossl (120x)...Da...Separatie reusita. Superba senzatie. Nu stiu daca am observat pana acum un sistem binar la care magnitudinile sa fie relativ mici ( m. ~8 ) si separatie stransa intre ele (sep. 1.7") si totusi sa se vada asa de clar separatia...Imi venea sa nu ma mai dezlipesc de ocular...
Ca doua bobite de mac...luminoase, ba chiar mai mici...Am incercat totusi si celelalte oculare.

4. La 171x cu ocularul de 7mm orthoscopic de la Vixen, se vedea frumos...curios insa, contrast ...o idee mai slab decat la 10mm Vixen Plossl...dar oricum separatie clara...cele doua "pitice" (de 2,3 ori mai mari ca Soarele nostru) se "tineau" de mana...strans...strans.

5. Cu ocularul de 5mm ortho Celestron-Vixen (vintage Celestron facut in Japonia... ), deci la 240x cam la fel ca si cu 7mm Orthoscopic Vixen, contrastul si mai scazut dar separatie clara...

Am stat mult timp sa imi desfat privirile cu acest sistem binar absolut superb.

Va invit sa il vizitati (e gratis...inca).

Stele duble observate de mine din
Lista FARO-300+ --> 103/300

De fapt FARO-300+ contine 350 de posibile "tinte"...
In fapt include Listele lui Lockier si Lista de stele duble Astronomical League ...plus inca 200 de sisteme binare...

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Apr 2020 20:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin

Am retinut excelenta sugestie de observatii,multumesc !
Am verificat in jurnalul meu de observatii si STF 1871 nu figureaza printre obiectele observate.

Am sa te rog sa nu te superi dar am sa fac - cu cele mai bune intentii - un mic comentariu despre claritate si contrast.
Este fundamental incorect sa comparam claritatea si contrastul imaginilor obtinute cu oculare de focale diferite si cu care obtinem deci grosismente diferite.
Dupa modesta mea opinie,putem compara corect contrastul ocularului Vixen orto 7mm doar cu un Plossl 7mm ,sau Kellner sau orice al soi.Dar de aceeasi focala.
Cu atat mai putin putem compara contrastul si claritatea obtinuta cu Vixen orto 5mm contra Plossl 10mm.
Nu fac pronosticuri care ar fi mai bun,am ambele oculare orto Vixen mentionate de tine.
Dar precizez ca nu am acea parere proasta despre ocularele Plossl care a inceput sa se extinda recent printre amatori.
Un coleg de al nostru se hazarda de curand si facea afirmatii comparand imaginile dintre un ocular de 8.8mm cu cea a unui ocular de 5mm.
Intotdeauna imaginea data de ocularul mai slab va fi mai ''sexy'',mai luminoasa in primul rand,cu o aparenta (numai aparenta) de contrast mai bun.Desigur,cu detalii mai putine dar (cum majoritatea ne uitam doar la M42 ,Pleiade si Saturn) asta nu prea conteaza. Wink

Sa stii ca ''suferim'' impreuna ,eu sunt cu actualizarea jurnalului de observatii in Septembrie 2019... Very Happy
Cer senin si astept cu interes continuarea observatiilor tale a caror citire este o mare placere ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Apr 2020 10:44 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble Lista Faro300+
Raspunde cu citat (quote)

Domnu' Pteancu,
Multumesc de vizita si aprecieri. Faceam remarca respectiva pentru ca ma asteptam ca imaginea oferita de orthoscopic sa fie mai clara...nefiind o diferenta chiar atat de mare de la 10mm la 7mm...Dar aveti dreptate, diferenta exista si comparatia cam...fortata, recunosc. Si eu va dau dreptate, si tin mult la ocularele mele Plossl. 25mm TV Plossl este ocularul care il folosesc cel mai des si este de super calitate (TeleVue...de...) iar 10mm Vixen Plossl este "locotenentul" primului, al doilea la comanda. Mai am un 7,4mm TV Plossl (vintage) de care sunt de asemeni foarte multumit, dar care e un pic tras pe dreapta de ortoscopicul de 7mm Vixen...care e pentru mine un fel de..."Spargatorul" de...duble final. Oricum multumesc inca o data pentru precizari.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Apr 2020 16:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin

Sa le luam pe rand :

1) Nu ca n-as sti ce zile traim ci tocmai de aceea , iti urez tie si tuturor celor cu nume de flori

La Multi Ani cu sanatate cu ocazia Duminicii Floriilor !

2) La ce ma gandeam eu cand am comentat : cand o imagine are dimensiunea de doua ori mai mare ,ea se intinde pe o suprafata de patru ori mai mare.
La observatiile vizuale te confrunti cu aceasta realitate brutala ,nu exista cale de ocolire a ei si (in naivitatea mea) ma astept ca amatorii sa priceapa si sa accepte acest lucru ca pe un ''fectoflaif''.
Tu esti printre curajosii care se confrunta cu aceste lucruri si invata sa traiasca cu ele ,deci comentariul a fost prilejuit de ceva ce ai scris tu dar nu ti-a fost adresat tie ci plangaciosilor care se vaicaresc ce rau se vede in ocularul de 10 fata de cat de ''sharp'' se vede in cel de 25... Evil or Very Mad
Ce sa zic !?
Cei care se ocupa cu astrofoto nu se vaicaresc atunci cand ''cropuiesc'' si indeasa in una si aceeasi imagine chiar si mii de imagini individuale.
Asta-i de laudat si admirat in ochii chibitilor dar la dinozaurii astia care mai fac observatii vizuale se asteapta ca imaginea sa fie instantaneu si mereu perfecta.
Ma opresc aici,nu cu cei care fac astrofoto am treaba...lor le urez cropuire si stacking si alte d'alea fericite ... ci sper intr-o maturizare a observatorilor vizuali.
Pe mine ei ma intereseaza , grija lor o am, acesta e biznisu' meu.

3) Asa mai merge: Plossl TV 7.4mm este deja comparabil cu Orto Vixen 7mm.
Fara sa pierdem vreodata din vedere ca primul este avantajat cu vreo opt procente...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 13 Apr 2020 00:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

... care la un observator experimentat ar trebui sa se vada

Florin sugestia ta este excelenta. In cataloagele pe care le am (Sissy si Taki) aceasta dubla nu apare ( cred ca Sissy ''merge'' pana la 8 m, iar Taki doar pana la 7m,5- este vorba de componenta primara) Ce vroiam sa spun esta ca foarte aproape de STF 1871 se afla STF 1863 (si ea o dubla foarte stransa, cu ro= 0'',6) la 3' la vest si 11' la sud, practic in acelasi camp.
Acum STF 1863 ar fi o incercare dura pentru un instrument de 200 mm, chiar daca se afla aproape de zenit
Am sa le caut si eu pentru o vizita de bune maniere.
Spor in continuare si ma alatur si eu urarilor rmesserului Pteancu

_________________
mihai
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Apr 2020 15:58 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble Lista Faro300+
Raspunde cu citat (quote)

Theogon si Domnu' Pteancu, va multumesc pentru urari.
_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2020 12:09 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble Lista Faro300+
Raspunde cu citat (quote)

25.04.2020
Am hotarat ca trebuie sa ma apuc sa fac pasul urmator si pe langa observatii sa fac si fotografii la dublele observate.
Deocamdata am de gand sa experimentez, ca sa pot sa imi organizez un setup, un set de proceduri, sa imi intre cumva in automatism...si sa imi "fac mana".
Am mai facut in trecut incercari la Eta Cas (destul de timide...) aseara am incercat la Polaris si parca a iesit ceva mai bine. Am probleme legate de setup-ul aparatului, dar am de gand sa deschid o discutie la Astrofoto incepatori unde cred ca am mai multe sanse decat la topicul de observatii sa gasesc raspunsuri de la colegii de forum mai experimentati in domeniul astrofoto.
Instrumente folosite: C8 + NEQ6 + Canon 650D (nemodat) + 3x barlow + 5x barlow + adaptoare.



IMG_1115_Polaris_111__1587889009_19027.jpg
 Descriere:
Polaris + B (m. 2.04, 9.10; sep. 18.1", PA 233*)
 Marime fisier:  10.32 kb
 Vizualizat:  de 5098 ori

IMG_1115_Polaris_111__1587889009_19027.jpg



_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 26 Apr 2020 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Florin

Succes in fotografierea stelelor duble.
Vorbesc in nume personal ,eu intradevar nu pot sa te ajut in privinta flaturi/blaturi/stackuri si toate pacanelele alea.
Tu avand monturi cu urmarire,succesul este garantat daca la duble cu separatie mare eu am reusit poze cu dobsoniene ,chiar si cu telefonul.
Da' nu ne uita ,rezultatele vrem sa le vedem si noi.

Succes , Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
FlorinC
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Mar 2016
Mesaje: 1115

Motto: ...ca mii de ani i-au trebuit luminii sa ne-ajunga...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Apr 2020 13:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele duble Lista Faro300+
Raspunde cu citat (quote)

Domnu' Pteancu,
Dupa cum am mai spus, vreau sa imi fac un "Album de familie" cu toate sistemele de stele binare...multiple pe care le observ. Eu am fost, sunt si voi ramane indragostit de observatii...Astrofoto la mine inseamna (deocamdata...) capturi la stele duble...Ca vreau sa evoluez si in domeniul asta, nu este un secret (altfel nu ar avea sens...nu s-ar justifica ...cuvantul pasiune pentru domeniul astro). Capturile reusite le voi posta bine inteles si la topicul de Observatii.

_________________
Toate cele bune...
si mai ales...CER SENIN...

Florin C.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 15, 16, 17, 18  Urmatoare

Download topic
Pagina 16 din 18
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact