Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
14644124180_a439ee7c54_o.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224012
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce am vazut aseara! (II)


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 34, 35, 36  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Dec 2019 22:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Ai realizari observationale formidabile ,bravo!
NGC 1907 se vede foarte bine in fotografia ta desi vizual nu este foarte usor de vazut cu apertura de 200mm.
Foarte interesante observatiile tale de spectre stelare.
Eu cred ca ar trebui sa folosesti un grosisment de 100x ,daca atmosfera permite.

Cer senin si spor la observatii ,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 19 Dec 2019 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc dl. Mircea Pteancu. Smile

Intr-adevar, roiul NGC 1907 se vede mai grandios in imaginile facute cu camera Canon prin luneta de 45mm diametru, decat la observatiile vizuale prin telescopul de 114 mm diametru. Asta arata cat de putin sensibil este ochiul uman, dar care insa compenseaza cu definitia mare, inca neatinsa de nicio camera , pana acum. Smile
La spectrele stelare am incercat si grosismentul de 100x si cel de 300x, dar am observat ca de la grosismentul rezolvant in sus, care la telescopul meu este de 57x, imaginea stelei incepe sa creasca si duce la estomparea liniilor Fraunhofer din spectrul stelelor. Pe de alta parte nici grosismentul minim nu este potrivit deoarece spectrul se vede cam slab luminos din ce am vazut. Deci , grosismentul rezolvant pare a fi cel mai potrivit pentru observarea liniilor intunecate in spectrele stelelor. in cazul meu, cu ocularul de binoclu de 15mm ,echipat cu retea de difractie, grosismentul este de 60x, deci aproape de grosismetul rezolvant.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Dec 2019 08:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări și de la mine, Iulian! Ai putea descrie la ATM construcția acestui ocular cu rețea de difracție? Mulțumesc și spor la observații!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 19 Dec 2019 13:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Erwin. Smile Am prezentat ocularul in sectiunea DIY/ATM/Reparatii/ topicul Home Made Optics-Lunete si alte sisteme optice : http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=192195#192195
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 21 Dec 2019 08:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc! Spor!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 30 Ian 2020 21:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noaptea trecuta ,pentru o scurta vreme dupa miezul noptii ,cerul a avut pete mari ,aparent senine.
Am incercat sa regasesc cometa C 2017 T2 PANNSTARS dar nu am reusit.
Am patrulat o vreme in triunghiul dintre Roiul Dublu, Stock2 si NGC 957 dar ... nada.
Pe la 0:30 toata zona lui Cassiopeia si Perseus s-a innorat.
Ca sa nu plec taman ''cu mana goala'' am observat in Canes Venatici M51-NGC5194 care se vedeau foarte slab ca doua obiecte cetoase,mici si amorfe.
Le-am pastrat in ocularul Mark III pana ce galaxiile au disparut din imagine ,apoi a disparut triunghiul de stelute care se vede la Sud de acestea.Norii au ajuns si aici.
Se mai vedea doar steaua HIP 6604,de care insa ''nu am fost curios''.
Mi-am strans catrafusele si am trecut la somn obligatoriu ,lucru care a bucurat-o nespus pe pisica mea care (in ciuda frigului) a facut gresala de a-mi tine companie ... ca in tineretile noastre. Confused

Mircea

Edit :

Curios sa aflu pe unde umbla dumneai ''comeata'' , m-am uitat in Heavens Above.
Am folosit mai degraba coordonatele decat harta rudimentara de acolo si am gasit in Stellarium ca ,la momentul observatiei,cometa oculta sau trecea foarte aproape de steaua 8 Per - steaua pe care am pus cursorul.
Sa vorbim in termeni practici : cometa de gaseste in lantul de stele ca pare sa uneasca roiul NGC 869 cu roiul Muskle Man.
La noi sunt nori grosi,poate voi veti avea ... BAFTA ! Mircea



C2017 T2 - HA 21h50min utc.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  84.97 kb
 Vizualizat:  de 5340 ori

C2017 T2 - HA 21h50min utc.JPG



C2017 T2 - Stellarium 21h50min utc.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  42.64 kb
 Vizualizat:  de 5340 ori

C2017 T2 - Stellarium 21h50min utc.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric


Ultima modificare efectuata de catre Mircea Pteancu la 30 Ian 2020 22:11, modificat de 1 data in total
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 13 Feb 2020 23:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In seara asta am iesit la observatii cu un nou telescop reflector Seben de 150mm diametru si focala de 1400mm, care l-am primit de la FlorinC si a ajuns azi prin curier. Este vorba despre un reflector tip newton-catadioptric, adica un newton de constructie clasica, dar care contine un corector din doua lentile lipite care are menirea sa reduca sfericitatea oglinzii primare, care din ce am inteles ar fi sferica, cu raport focal scurt ,f/3,3, tubul nu are mai mult de 500mm lungime, este compact.
Azi l-am colimat, am reglat numai oglinda primara, inca nu m-am bagat la oglinda secundara, se vede bine imaginea prin telescop, dar mai trebuie colimat si din oglinda secundara.

La lasarea intunericului am inceput mai intai sa caut si sa observ obiectele DSO mai vizibile , mai intai M 42 si M 43 din Orion. Am ramas uimit ce luminoasa si bine se vedea nebuloasa M 42, era diferenta vizibila intre imaginea vazuta prin telescopul de 150mm si cel de 114 mm, caci l-am scos si pe acesta afara la observatii, ca si fac comparatii. Smile Am pus si filtrul UHC la ocularele de 40 mm , 20 mm si 9 mm si am privit iar nebuloasa M 42 , se vedea aproape ca in Stellarium, asa de frumoasa si extinsa ce se vedea, culoarea fiind predominant verzuie. Si nebuloasa M 43 se vedea mai bine prin reflectorul de 150mm.
Apoi am trecut la roiul M 35 din Gemenii si l-am observat cu ocularele de 40 mm si 20 mm, la grosismentele de 35 x ,respectiv 70 x. Cel putin la 70 x roiul M 35 umplea tot campul ocularului de 20mm, multe stele slabe se vedeau. Am omis insa roiul NGC 2158, dar il voi observa in alte seri.
Am mai observat roiurile M 36 M 37 , M 38 si NGC 1907 din Auriga. Cel putin roiul M 37 m-a uimit cel mai mult, cu puzderia de stele ce umplea campul ocularului de 9mm la 155x, M36 are relativ putine stele dar luminoase, iar M 38 are relativ multe stele si o forma ca de fluture.
Am observat si micul roi NGC 1907 si se vedea mai fain decat in telescopul de 114mm, in loc de 5-6 stele, acum am observat peste 10 stele in reflectorul de 150 mm la 155 x. Smile
Am mai observat si nebuloasa 1931 din Auriga si se vede mai bine ca o pata cu margini difuze si o stea in mijloc, parca ar fi nebuloasa planetara, in catalog fiind trecuta ca nebuloasa de reflexie.
Nebuloasa M 1 Crab din Taurus deasemenea , se vede mai bine in reflectorul de 150mm, mai ales cu filtrul UHC.
In Cassiopeia am observat roiurile M 103, NGC 663, NGC 654, NGC 659 si micul roi Tr 1, toate se vedeau fain in reflectorul de 150 mm, iar roiul Tr 1 situat la aprox. 1 grad spre N-E de roiul M 103 , m-a impresionat prin faptul ca am putut deslusi stelele componente, care erau vreo 4 insirate in linie dreapta si una dintre ele este o dubla foarte stransa, dificila, cu componentele lipite intre ele si egale ca stralucire. Smile

Deci pe scurt ,m-a impresionat noul reflector de 150/1400mm, sunt multumit de el.
Dupa ce il voi colima bine si ii voi face o montura Dobson, caci acum l-am pus pe montura EQ1, fiindca montura Dobson de la telescopul de 114 mm e prea mica pentru diametrul telescopului de 150 mm, atunci o sa isi dezvaluie adevaratul potential telescopul de 150 mm. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Feb 2020 00:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Sa folosesti sanatos noul telescop,il meriti pe deplin!
Felicitari ''bunului samarinean'' pentru gestul frumos pe care l-a facut!
Multe telescoape de acest gen sunt lamai dar ca sa fie clar ,nu toate.
Prietenul meu si colegul de club Emil Pasculescu are un asemenea telescop care da imagini ca orice bun telescop de 114mm.
Cer senin,succes la observatii !

La sfarsitul lui Ianuarie si in prima saptamana a lui Februarie am fost ocupat cu scrisul dar apoi mi-am luat revansa.
Am observat de patru ori cometa Pannstars ,ultima oara aseara ,mai multe stele duble si cateva obiecte Deep Sky.
Am pana acum cinci observatii pe Februarie si un halou lunar nedescarcat din aparat.

In aceasta seara am bantuit in Lepus unde am observat nebuloasa planetara IC 418 ,roiul globular M79 avand la S-V de ea eleganta stea dubla HJ 3752 , steaua RX Lep de clasa spectrala M6 - oranj.
Cel mai mult mi-a placut steaua carbon R Leporis cu indice de culoare 2.71.Am pastrat-o in ocular macar un sfert de ceas ,incercand sa-mi imaginez ce peisaje fantastice s-ar putea vedea pe planetele ei - daca are vreuna.
Acuma stau in barlogul meu si lustruiesc trofeele de azi,asa cum face oricare Predator care se respecta. La loc de cinste sta dubla 14 Ori de la Vest de Bellatrix ,cu separatie de 0.98''.Razz
Am vazut multe alte duble ,voi reveni.

Am incheiat in Orion unde Rigel este ea insasi o dubla deosebita dar are imediat la Nord si Vest cate o dubla si doua la Est.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 14 Feb 2020 02:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea, frumoase trofee! Le "lustruiesti" ca pe niste obiecte nou achizitionate Smile

Iulian, sa te bucuri de noul tau telescop cat mai mult! Si eu chiar acum am terminat de colimat noul meu telescop pe care il am... tot de la FlorinC...Smile el este furnizorul nostru de telescoape Smile
Este vorba de SkyWatcher 203/1200 FlexTube (Colapsabil) pe montura Dobson. Prima lumina de pe balconul meu a primit-o newtonianul chiar acum o ora. Am testat daca l-am colimat cum trebuie pe steaua luminoasa Capella si totul este OK. Apoi l-am indreptat mai in sus catre Roiul "Broken Heart" NGC2281 care prezenta multe stele. Si eu sunt multumit de noul meu telescop!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Feb 2020 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări și spor tuturor! Eu nu am mai ieșit demult din păcate. M-am ocupat de alte lucruri.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
DDaniel
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 18



Localitate: Falticeni

MesajTrimis: 16 Mar 2020 21:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu am stiut unde sa intreb asa ca daca gresesc nu ma criticati va rog, in seara de 16.03.2020 pe la ora 20.10 am circulat cu masina pe drumul ce leaga Suceava de Falticeni si am observat pe partea nordica o stea foarte stralucitoare, oprind masina sa vedem mai bine, eu si sotia, am observat ca din dreptul acelei stele au iesit aproximativ 8 alte lumini mai mici dar care urmau un traseu pe bolta cereasca exact unul dupa altul dar la intervale aleatorii, totul a durat cam 10 minute. ajunsi in oras nu s-a mai vazut la fel din cauza luminilor. Ce credeti ca ar putea fi? ca imi tot instalez aplicatii pe telefon sa imi dau seama dar nu prea reusesc.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Mar 2020 11:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Steaua" strălucitoare este planeta Venus, vizibilă ca Luceafăr de seară în această perioadă. Luminițele mici în formație sunt deja enervantele componente ale rețelei Starlink pe care musiu Musk le-a lansat să dea internet la popor și să-și îngrașe portofelul... Twisted Evil
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 29 Mar 2020 18:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vineri 27 Martie a.c.,dupa ce ''am terminat-o'' cu Venus ... (am zis ''cu'' nu ''pe'')... am observat Luna pe care am vazut detalii foarte multe.
Am folosit dobsonianul de 200mm.
Cand fac observatii generale , m-am obisnuit in ultimele luni sa folosesc doar doua oculare :LV 30mm pentru 41x si Mark III zoom de la 24mm la 8mm ,pentru 51x la 154x.
Este foarte comod sa observ asa deoarece ambele sunt pe format 2'' si acopera gama de mariri de la 41x la 154x ,si campuri efective de la 88 minute la 23 minute de arc.
Pe Luna se vedeau multe detalii atat la Est,pe fasia ingusta luminata de Soare dar si in partea vestica a Lunii ,aflata in noapte.
Nu ma pricep la Selenografie dar cred ca am identificat - dupa atlasul lui Rukl- Mare Frigoris ,Mare Humorum si craterele Aristarchus si Copernicus.
Se vedeau multe altele ...mais je ne sais pas.
Lumina cenusie a Lunii a fost foarte luminoasa in aceasta perioada,bine vizibila si cu ochiul liber.

Apoi am parcurs secventa lui Lockyer : am rezolvat si separat Mintaka (floare la ureche),Lambda Ori ca tripla ,Rigel,Sigma Ori cu trei companioni si dubla invecinata (parca STF 761?) , Zeta Ori ca tripla , 52 Ori frumos rezolvata cu spatiu negru de catre ocularul zoom la 154x.

Candva dupa ora 21,cineva a tras apa si am fost intrerupt de trecerea unui grup din budele zburatoare ale lui Muskoi.Au traversat Auriga ale carei stele ,cu exceptia lui Capella, au fost vax albina ca stralucire pe langa vopsitele si ecologicele marelui geniu in pustiu.
Cu semnul pacii afisat la toate membrele mele articulate ,i-am transmis niste frumoase urari din folclorul tribului meu si apoi m-am intors la ale mele.

A urmat apoi dubla subarc STF 1126 de la Est de Procyon cu o separatie de 0.82'',excelent rezolvata la 246x.

Propus sau Bu 1008 ,este o dubla dificila nu prin separatia ''foarte civilizata'' de 1.61'' ci prin Delta mag = 2.6mv.A fost superb rezolvata la 246x +filtru Skyglow ,lucru pe care pot sa-l spun despre putine dintre dublele lui Burnham ,majoritatea niste ''rupe oase''.

N-am mai vazut cam de multisor,din oras, roiul deschis NGC 2158 de langa M35.
Nu a fost prea aratos nici de aceasta data :cinci-sase stele vizibile cu vedere directa si ceata luminoasa palida.

Am cheltuit mult timp ca sa gasesc si sa vad ''Galactic Wanderer/ Pribeagul galactic'' adica roiul globular NGC 2419 din Lynx.
Gasit cu mare greutate pe un cer plin de o pacla ,mazga ,ceata sau ce o fi ...roiul acesta s-a vazut foarte ,foarte...as putea continua inca mult asa ...slab luminos.Imediat la Sud de roi am localizat doua stelute extrem de slabe , bune pentru focalizare : vezi stelele,sunt sanse sa se vada bagabontul de roi.
Daca nu,nu.

Mi-am mutat telescopul astfel ca sa pot sa cotrobaiesc prin Ursa Mare.
Am vazut planetara M97 foaaaarte palida si ea ,fara filtru.

M-am pregatit apoi sa rezolv steaua dubla subarc STT 235 din UMa.
Eram cu ochiul lipit la ocularul cautatorului RACII 9x50mm al carui reticul tintea STT 235 cand s-a intamplat...

...pur si simplu am vazut o procesiune (sau un grup) de obiecte zburatoare neidentificate.
Voi descrie intr-un topic separat ceea ce am vazut, dupa ce fac vreo doua schite.

Am rezolvat fara probleme STT 235 dar fiind prea bulversat ,mi-am strans jucariile si am intrat in casa.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 02 Apr 2020 15:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara Venus a fost deja suficient de aproape de M45 ca sa devina un subiect interesant.
Iar Orion ne cam spune la revedere.
Pozele sunt facute cu sapuniera mea Coolpix S3300.
Imaginile sunt posterizate pentru ca asa imi place mie,le da un aer pictural...
Asa ca daca vi se pare ca vedeti aberatii si alte d-alea ... sunt de la posterizare,capisci!?

Mircea



Venus+M45.1.apr.2020.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  699.77 kb
 Vizualizat:  de 4674 ori

Venus+M45.1.apr.2020.JPG



Orion.1.apr.2020.redus.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  184.15 kb
 Vizualizat:  de 4674 ori

Orion.1.apr.2020.redus.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Klaus von Burg
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Oct 2015
Mesaje: 67



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 19 Apr 2020 17:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

În noaptea învierii, au dispărut norii deasupra mea pentru 1 ora, am avut parte de o transparență de 5 magnitudine vizuală (destul de bună aici).
Am scos noul telescop Orion 120/600 (sosit în joia mare) și am căutat 51 UMa, ajuns în zenit, lângă care așteptam observarea unuia dintre blazarii cei mai apropiați (și asta undeva la 434 milioane ani lumină) Markarian 421.
De la ocularul Plössl de 32mm (cu care am localizat asterismul de neconfundat) am ajuns repede la Baader Ortho de 6mm, prin care în sfârșit am reușit - doar cu privirea laterală - să observ primul blasar.
Nu am reușit să desenez, deoarece au apărut norii.
Fotografia nu-mi aparține.



FB_IMG_1587243553988.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  9.76 kb
 Vizualizat:  de 4562 ori

FB_IMG_1587243553988.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 34, 35, 36  Urmatoare

Download topic
Pagina 14 din 36
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact