Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
comet.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Explore Scientific 10" Ultra Light DOB


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mar 2020 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:
. Valy te antrenezi inainte si dupa aia il cobori Idea
In egala masura te antrenezi si la colimat. Nu iti pui peruca/basma, iti faci freza de fiecare data cand iesi.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Mar 2020 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Comentariile tale denota ,ca intotdeauna, intelepciune si echilibru.
Sa mergem la o figura iconica a Istoriei Astronomiei : William Herschel.
Desi avea la indemana telescopul de 120 cm , cel mai folosit a fost reflectorul de 18'' adica 45cm.
Cel mare nici nu a adus contributii fundamentale stiintei.

Acela este telescopul cel mai bun cel care vede cel mai frecvent lumina astrilor.

Doar cateva precizari doresc sa fac.
Dobsonianul meu nici nu stie ca exista pe lume ceva numit ''living''.
Un telescop poate fi pastrat in garaj sau intr-o anexa.
In fond ce cauta un telescop in casa ?Shocked

Inafara de driblingurile prin curte ,vreo zece in aceasta luna ,dobsonianul meu a fost si la ''padure,draga padure'' de doua ori in Februarie.
Fara sa ma fi atins de suruburile de colimare , iata mai jos ce am notat pe 27 Februarie ,deci dupa o luna intensa de observatii plus doua drumuri la padure - fara colimari.
De ce sa colimez? Colegul de club si forum Kitaro a verificat colimarea telescoapelor noastre la iesirea la padure din 24 Februarie si a gasit-o aproape perfecta.
Traducerea hieroglifelor din 27 Feb- o mica parte :

''...Propus-rezolvat,imagine pixelata dar separata,cu spatiu ''negru''
6Leo Omega Leo si vecina (adica 3 Leo sau H 4 47) -rezolvate clar...''

Ma indoiesc ca un telescop compus si descompus la fiecare observatie este capabil sa rezolve Propus /BU 1008,separatie larga de 1.61'' dar faimos de dificila sau Omega Leonis de 0.87''.

Mircea



20200301_143415.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  909.06 kb
 Vizualizat:  de 5517 ori

20200301_143415.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 01 Mar 2020 18:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor,Valy daca tot va plac truss -urile asa mult , la primele 2 cumparate , vi le fac cadou ...numai sa imi spuneti cam ce apertura sa aiba , si termenul limita sa ma grabesc . Embarassed
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mar 2020 18:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Palinca ajuta mult in rezolvarea dublelor!
... iar paharul aproape gol vine sa confirme povestea scrisa sub el Confused

stiu ce o sa spuneti: ... in pahar era apa!
... dar paralelismul liniilor de subliniere ... va contrazice Wink

(scuze, dar nu m-am putut abtine, prea buna ocazia ca sa o ratez!)

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT


Ultima modificare efectuata de catre zoth la 01 Mar 2020 19:33, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mar 2020 18:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

zoth a scris:
..(scuze, dar nu m-am putut abtine, prea buna ocazia ca sa o ratez!)
Ce'nseamna dom'le invidia, cum are cineva un echipament mai bun, o soutie mai buna, cum apar... Il stiu serios pe Dl. Mircea Pteancu deci sigur nu este intamplatoare acea aranjare in pagina, trebuie sa fie un secret la mijloc, poate acel pahar doar pare gol, o fi inventat palinca cu indice de refractie 1... Smile

Pana la urma colegul initiator nu mai este pe aici, vad ca ne contram pe uscat Wink

2Sky, n-ar strica un truss de 16".
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 01 Mar 2020 21:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sistem tub inchis , fara peruca , basma/e , bigudiuri , freze , un truss minim . Am negociat si nu este de 16" . Montura e solida , oglinziile nou refacute . Asta nu sta in garaj , si cred ca fac rate multe , ca ar fi prima din cele 2 promise . Mai truss nu imi da voie forumul si consciousness .

inpiratie: https://www.youtube.com/watch?v=5IfiLehLFJw



Sistem tub inchis - fara peruca - basmafreze - un truss mini.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  33.38 kb
 Vizualizat:  de 5475 ori

Sistem tub inchis - fara peruca - basmafreze - un truss mini.jpg


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 01 Mar 2020 21:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Comentariu off-topic :

Vai,ce oameni , da' voi nu urmati indicatiile autoritatilor ?
Trebuie tot omul sa se dezinfecteze ,cat mai des.
(Deci sa fie clar ,in primul rand ''instrumentul'' in cauza este folosit in scop preventiv-terapeutic si abia apoi ... experimental-stiintific.)

Inapoi la topic :

Cum bine a sesizat Valy (felicitari ! ) ,exista un clenci legat de topic :

Ia sa vedem ,cu care am obtine rezultate mai bune ,cu paharelul ''solid'' ... sau cu un paharel truss ? Shocked Very Happy

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Mar 2020 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:

Ia sa vedem ,cu care am obtine rezultate mai bune ,cu paharelul ''solid'' ... sau cu un paharel truss ? Shocked Very Happy

In fata acestui argument imbatabil ma declar, si anume, intr-adevar conteaza instrumentul sa fie "plin" si nu "cu goluri". Inca odata trebuie sa remarc: ce'nseamna dom'le experienta! Daca nu observa Zoth elementul cheie eram si acum in dilema.

Oricum daca ai cum sa gestionezi tubul plin inclin si eu spre tub din tabla cu obs ca masinile uzuale gestioneaza cam greu lungimi mai mari de 1m, decat daca sacrifici locurile/pasagerii.
Sus
von Bedi
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Oct 2018
Mesaje: 38



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mar 2020 00:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
zoth a scris:
..(scuze, dar nu m-am putut abtine, prea buna ocazia ca sa o ratez!)


Pana la urma colegul initiator nu mai este pe aici, vad ca ne contram pe uscat Wink

".


Valy, urmaresc subiectul. Very Happy

Am luat decizia deja si am mentionat-o undeva in paginile anterioare. Voi lua Explore Scientific-ul acceptand faptul ca il voi colima des si nu voi reusi sa rezolv Propus /BU 1008 sau Omega Leonis. Very Happy
Am masurat deja locul disponibil in masina si Orion XT10 nu prea ar incapea, in special montura.

Am urmarit procesul de montare si demontare si e foarte facil, iar pentru colimare voi lua un colimator laser. N-ar trebui sa fie eforturi care sa ma faca sa renunt la portabilitatea fantastica.

Nu caut neaparat un instrument pe care sa il tin tot restul vietii ci o modalitate sa practic hobby-ul asta cat mai des.

Multumesc tuturor pentru pareri! Very Happy
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mar 2020 02:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

von Bedi a scris:
..sa practic hobby-ul asta cat mai des..
Te referi la colimare desigur.. Laughing

Orice alegere e mai buna deca nicio alegere. Spor, si sa ne dai si noua de veste despre instrument.
Sus
von Bedi
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Oct 2018
Mesaje: 38



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2020 00:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu un feedback al telescopului din titlu. Very Happy

Sa ajung in posesia lui a fost o aventura. L-am comandat in luna mai de pe Astromagazin.ro avand termenul afisat de livrare de 7 - 14 zile. Am fost anuntat ca termenul poate fi prelungit pana la 3 - 4 saptamani. Am zis ok. Apoi termenul s-a prelungit cu inca 2 saptamani. Apoi cu inca o luna pana cand persoana de contact de la Astromagazin a admis ca nu are niciun termen relist de livrare. Domnul a fost politicos, nu ma plang de asta, dar imi putea spune de la inceput ca nu are nicio idee cand ajunge telescopul pentru ca am asteptat fiecare termen nou de livrare precum un copil care asteapta Craciunul. Intre timp telescopul a devenit disponibil pe teleskop-express, am anulat comanda pe Astromagazin, iar de la TE a ajuns intr-o saptamana.

Nu sunt foarte experimentat in astronomia observationala. Inainte de DOB-ul Explore Scientific am avut o luneta Vixen NA140SSF, iar printr-un newtonian nu am privit niciodata cerul. De aceea nu am indraznit sa postez review-ul in rubrica dedicata de Review instrumente. Fata de ES, imaginea lunetei e mai sharp, mai clara, parca fundalul cerului e mai negru, ceea ce m-a facut initial sa fiu dezamagit de schimbare. Plus ca luneta era extrem de bine corectata pana la marginea campului.

In cele 10 zile de cand il am l-am scos la stele de 3 ori. O data de langa Comana si de doua ori din Sanmartin, o comuna la cativa km de Oradea. Montarea telescopului dureaza 3-5 minute. E foarte simpla si nu necesita prea multa atentie si precizie.. in mare parte strans suruburi, iar daca te mai ajuta cineva e chiar floare la ureche (cei de la ES au si un clip de youtube in care explica foarte clar fiecare pas). Odata montat m-am pus sa il colimez (folosind colimatorul HoTech SCA Laser Collimator with Cross-Hair comandat tot de pe teleskop-express). Si procesul de colimare e rapid. Cand spun ca montajul si colimarea sunt rapide ma raportez la experienta anterioara cu refractorul pe montura ecuatoriala unde ansamblul era mult mai greu si ma incomod si necesita balansarea telescopului, punerea in pol, echilibrarea monturii regland inaltimea picioarelor etc. ceea ce mereu mi s-a parut pain in the ass. Fiind dator cu o parere legata de cat de bine tine colimarea telescopul am o observatie: Cand l-am montat prima oara si l-am colimat cred ca a pastrat colimarea maxim 2 minute. Initial am fost total dezamagit si ma gandeam sa il returnez. Apoi 15 minute... apoi 30... apoi pana la finalul serii de observatii. A doua seara a fost similar... a treia seara am incercat un lucru: Dupa ce montam telescopul il miscam destul de brusc in toate directiile pe ambele axe timp de ~1 minut. Il bruscam de colo colo si il tineam fix de cusca pe care e montata oglinda secundara sau fix de tevi (nu de cutia oglinzii principale asa cum as face in mod normal). Abia dupa procesul asta colimam telescopul si asa am observat ca nu se mai pierdea colimarea... Probabil ca telescopul e intr-o stare de echilibru instabil imediat dupa ce e montat si e nevoie sa fie miscat pana cand "se aseaza" componentele lui. Fiind prima oara cand colimez si folosesc un newtonian nu stiu daca e normal sau se intampla doar la cele truss tube sau chiar doar al meu face asta. Voi mai studia fenomenul in urmatoarele sesiuni de observatii.

Dupa ce am rezolvat si cu colimarea am trecut la observatii. Am revenit la tintele deja vizitate in trecut pentru a putea compara performantele telescopului cu ce stiam deja (tinte usoare pentru ca dupa cum am spus nu sunt exprimentat in ceea ce priveste astronomia observationala).
Am inceput cu planetele. La Saturn am putut distinge Diviziunea Cassini si detalii pe suprafata planetei. Nu era doar o sfera alba, ci puteam observa straturi de nuante diferite, mai inchise si mai deschise. Asta a fost ceva nou. 5 sateliti erau acolo: Titan, Dione, Rhea, Tethys si Enceladus. Jupiter se holba inapoi la mine cu GRS. Parca faceam staring contest. Very Happy La magnificatii mai mari (175x) parca puteam distinge si neuniformitati (ca sa nu le numesc detalii) in cele doua benzi ecuatoriale. Nu mai erau doar doua benzi parca trase cu pixul pe suprafata planetei. Cei 4 sateliti galileeni erau clar vizibili, de asteptat... Am vizitat si Marte la care puteam distinge una dintre calotele polare si detalii pe suprafata planetei (delimitata clar zona dintre emisfera nordica mai rosiatica si cea sudica mai inchisa la culoare).
Dupa am trecut catre Andromeda foarte bine vizibila impreuna cu M32 si M110. Nu am reusit sa disting totusi altceva in afara de nebulozitate (acele dust lanes pe care le-am vazut mentionate de alti observatori). La DSO mai am totusi multe de invatat cand vine vorba de tehnica de observatie. Dupa M31 am trecut la M101, dar era foarte slab vizibila. As fi putut sa insist mai mult asupra ei, dar eram foarte incantat si nerabdator sa incerc cat mai multe obiecte.
Roiurile observate sunt M13: foarte vizibil si luminos, insa puteam rezolva stele doar cu vederea periferica, in rest era doar nebulozitate. Asta ar fi una dintre limitarile newtonianului fata de refractor. Cu luneta Vixel roiul era mai putin luminos, insa foarte usor de observat stele distincte in el chiar si cu vederea directa. M56 era mai putin luminos si cu o suprafata aparenta mai mica, dar cu toate astea spectaculos. Roiul dublu din perseu se vedea ca la astofoto prin ocularul Celestron Ultima LX cu distanta focala de 32mm si camp de 70 de grade. Fiecare roi era incarcat de stele. La Pleiade cred ca am distins si putina nebulozitate in dreptul stelelor Maia si Merope.
Am intrat putin si pe taramul nebuloaselor, dar nu cu foarte mare succes. Am reusit sa observ nebuloasa inel (foarte bine vizibila, iar cu filtrul UHC forma de inel se distingea foarte bine cu privirea directa si indirecta) si nebuloasa Dumbbell (am fost impresionat de cat de clar se vedea, iar cu filtrul UHC puteam distinge zonele mai dense si mai putin dense din forma ei de.. acadea) si cele doua Veil Nebulae, cea estica si cea vestica (mari si frumoase cu filtrul UHC). In zona nebuloaselor am avut cele mai multe tinte pe care nu le-am gasit. Cel mai curios mi se pare ca nu am reusit in niciuna dintre cele 3 seri sa vad Crescent nebula care era la zenit si nu are o magnitudine chiar imposibila.

Toate comentariile mele sunt orientative pentru ca nu am luat in calcul seeing-ul, distanta planetelor fata de Pamant si alti factori importanti la observatii.

Concluzia dupa cele 3 seri e ca Explore Scientific 10" Ultra Light DOB e un instrument extraordinar de portabil, foarte versatil si in linii mari foarte bine gandit si conceput de cei de la ES. Am traversat tara cu el cu inca 3 oameni + bagaje pentru 4 oameni intr-o singura masina. Incape in aprox o treime de portbagaj. E gandit sa poata fi impachetat usor si toate componentele intra unele in celelalte ca in final sa se reduca la doua cutii (sa zicem cubice) cu latura de ~30 cm si masa totala de 24 kg (avand manere si tot ce trebuie sa poata fi usor transportate). Nevoia de colimare de 2-3 ori pe noapte e o limitare a instrumentului, dar e un pret mic de platit pentru portabilitatea fantastica. Dupa ce am experimentat cu el si m-am obisnuit cu tot ce inseamna folosirea unui newtonian nu mai regret schimbul pe care l-am facut in defavoarea refractorului. Iesitul cu el la stele e o experienta extrem de fun si prevad multe nopti pline de observatii.

Scuze pentru raspunsul lung si care probabil ar fi trebuit spart si impartit in mai multe categorii ale forumului, dar a fost o ocazie speciala. Smile

Cer senin tuturor! Very Happy
Sus
von Bedi
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Oct 2018
Mesaje: 38



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2020 00:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am uitat sa mentionez ca toate observatiile au fost facute fara pelerina sau orice tip de protectie impotriva luminii parazite. Cat de curand urmeaza sa ii fac una si ma astept sa observ o imbunatatire a performantelor telescopului. Very Happy
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2020 12:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poze, poze!! Smile

Sa-l stapanesti cu placere.

Citat:
termenul afisat de livrare de 7 - 14 zile
Informatiile astea sunt destul de vagi si imprecise, practic nu cred ca pot gestiona termene de liivrare la mii de produse, pun si ei niste informatii ca sa fie. Insa intr-adevar nu este scuzabila situatia ca te-a udus cu zaharelul pana cand au recunoscut ca nu au termen final. Dar e bine ca totul s-a sfarsit cu bine.

Citat:
Fata de ES, imaginea lunetei e mai sharp, mai clara, parca fundalul cerului e mai negru
Poate e de la lumina parazita sau oglinda nu era aclimatizata, sau seeingul era necooperant.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 18 Sep 2020 13:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

von Bedi a scris:

Concluzia dupa cele 3 seri e ca Explore Scientific 10" Ultra Light DOB e un instrument extraordinar de portabil...


Sa-l folosesti sanatos!
Pentru cat de mare e hardughia, modul constructiv il face relativ... portabil. Laughing Acum depinde ce intelege fiecare prin asta. Dar daca tu esti multumit, nici nu mai conteaza.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2020 14:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF a scris:
. Acum depinde ce intelege fiecare prin asta.
Portabil = sa poata fi mutat din punctul A in punctul B
Extraordinar de portabil = sa o poti face dintr-un sigur drum/fara sa trebuiasca sa lasi copoi acasa ca n-au loc in masina
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact