Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_oct2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Delta Optical Extreme 10x50 ED


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Feb 2019 08:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da Mircea,
momentan am 2 filtre (ca si in poza de mai sus) :
Filtre si urmeaza cel mai probabil o pereche de Filtre Galben deschis Nr.8. Nu sunt probabil cele mai performante dar deocamdata pentru ceva teste sper sa ajunga.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 22 Feb 2019 23:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Yes Sir !

Asteptam cu interes rezultatele testelor , succes maxim,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Feb 2019 11:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Filtrul GSO Galben deschis nr. 8
Asa cum am promis voi incepe prin a povesti ceva incercari cu filtre montate la acest binoclu.
Deocamdata teste de zi cu filtrul din titlu.
Undeva in anii 70, un mare fotograf american celebru la vremea aceea (nu imi mai amintesc numele) intrebat despre parearea lui vis a vis de utilizarea filtrelor in fotografie a definit filtrul ca fiind "o bucata de sticla de un dolar pus in fata unei sticle de 1000 de dolari". Imaginea mi-a parut si atunci si acum extrem de plastica si de ce nu realista. Si totusi ... ca sa nu rada de mine respectivul artist fotograf, am hotarat sa pun filtrul de un dolar ... in spatele lentilelor de 300 de euro ! Twisted Evil Laughing Twisted Evil Very Happy Laughing astfel trecand peste un impediment psihologic, am montat filtrele galbene pe Delta Extreme.
Doleanta mea in acest caz, a fost sa dau o tenta cat mai palida de galben imaginii absolut perfect corectate a binoclului. Destul de penibil ca si dorinta dar ... reminiscente din tinerete si nu numai. Totusi doleanta mea s-a implinit. Adaugarea tentei palide 8 galben a inviorat imaginea, a marit contrastul si definitia, chiar daca acest lucru se datoreaza unui artificiu fizilogic pana la urma, efectul a fost cel dorit. Astfel fara sa fie probleme de pierdere de luminozitate se poate spune ca atingem si un alt deziderent, repectiv transformarea unui binoclu "periculos" pe timp insorit intr-un binoclu utilizabil mai relaxant din punct de vedere al ochilor si utilizabil mult timp in observatie fara oboseala retinei.
Tenta unui Galben 8, este ceva mai scazuta decat cea de CZ Jenopterm 10x50 sau Dekarem 10x50.
Practic comparand mereu celebreu IOR 7x40 cu mai toate binoclurile moderne, am fost mereu incantat de contrastul si definitia acestuia, desi ambele sunt mai slabe evident decat cele comparate. Dar, cel putin pentru ochii mei ...galbenul (in proportii mici) face minuni. Acum nu mai sunt deranjat ca 7x40 e mai frumos ...caci si monstrul Extreme 10x50 poate face aceeasi imagine placuta doar cu ajutorul acestor filtre. Astfel incat filtrele galbene vor ramane montate deocamdata pe binoclu.
Concluzia mea este ca pe timp de zi, daca va place o imagine calda ca la vechile CZ, IOR, merita sa investiti in doua filtre. Daca nu, binenteles ca nu. Eu sunt foarte incantat, dar vin dintr-alta generatie Laughing cu o cultura "putin mai galbena a ochiului" Smile
Acest test este poate mai putin important pentru voi, testele reale si importante trebuie sa se refere la filtrele de tip Nebuloasa/Poluare atmosferica, UHC etc...care ar trebui sa dea efectiv un randament mai bun in astro. Dar aceste teste urmeaza intr-un viitor apropiat.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 06 Mar 2019 22:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
...,astept cu mare interes sa aflu ce rezultate dau filtrele pe binocluri.

Mircea


Astazi 6 martie 2019 ora 22:00 am iesit pe strazile luminate ale capitalei sa testez filtrul Baader UHC-S Nebula atasat la binoclul Zeiss Conquest HD 10x42.
Combinatia se poate vedea aici: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=17660&start=15
Mentionez ca am un singur filtru UHC asa ca observatia a fost facuta in regim "monoclu". Studiul a fost facut pe cea mai facila nebuloasa a sezonului, adica Nebuloasa Orion (M42).

Ce am vazut:
Fara filtru (tot in regim "monoclu" cu acelasi ochi si prin acelasi tub) am vazut M42 ca o nebulozitate slaba ce inconjura doua stele foarte luminoase. Insa cu filtrul mai sus pomenit am vazut nebulozitatea mult mai extinsa, conturata si luminoasa, dar cele doua stele din interiorul nebulozitatii mult mai palide, parca cele doua stele topindu-se in lumina nebulozitatii.

Deci, dupa cum am spus-o si in alte dati, filtrele sunt foarte utile chiar si pe instrumentele de diametru mic, contrar parerilor generale care spun ca musai trebuie folosite pe apertura mare. Diferenta intre "cu filtru" si "fara filtru" este evidenta pe orice apertura cand vine vorba de nebuloase.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2019 09:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am incercat din balcon cateva teste cu filtrele poluare/nebula prezentate mai sus. Nu am putut testa prea mult, deoarece mici probleme de sanatate , "side efects" m-au impiedicat sa stau mai mult de 3-4 minute in total, fara sa ametesc Smile . Oservatii din mana, cu sistem "monolcu" ca si tudor. Cred ca noi doi suntem vorbiti Smile)
Doua "senzatii" mai degraba decat concluzii ar putea fi formulate.
1- Fara sa prind vreo nebuloasa, pe stele obisnuite am privit cateva stele palide din Cassiopea. Cu filtre poluare/nebula sau fara filtre ..parea acelasi lucru.
2- Surpriza mare este ca am avut senzatia ca aceleasi stele palide, dar cu filtrele galben palid #8 se vad mai bine cu filtre decat fara filtre.
Sper ca in viitorul aproiat sanatatea sa imi permita totusi teste mult mai coerente....
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Mar 2019 14:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noa,nu ma pun eu cu ditamai fotograful celebru dar presupun ca dumnealui habar nu avea de preturile filtrelor astronomice gen OIII ,UHC etc.
(Pentru un dolar nu ar primi nici macar cutiuta goala a filtrului ... Very Happy )
Filtrele color sunt mult mai ieftine, ce-i drept.
Pentru cele mai bune lucruri in viata insa nu dam insa bani , de exemplu sotia ,copiii ,fratii, familia mare,prietenii...

Revenind la filtre,vara trecuta nu as fi vazut nimic pe Marte fara filtru.
Ce mai conteaza pretul , asa ceva il face sa fie foarte valoros.

Multumesc lui Dbird si Tudor pentru impartasirea experimentelor cu filtre pe binocluri.
V-as sugera sa incercati observatia binoculara ,cu un singur filtru atasat la careva dintre oculare.
Indraznesc sa cred ca rezultatul ar putea fi foarte interesant ,ceva de genul ''win/win'' in care sa vedeti in Orion atat nebuloasa mai bine cat si stelele mai luminoase.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 07 Mar 2019 22:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Normal ca in acea noapte nu am rezistat sa nu ma uit prin ambele oculare cu filtrul pus doar pe un singur ocular. Rezultatul a fost un fel de strutocamila, adica nu vedeam nici nebuloasa cum trebuie, dar nici stelele foarte luminoase. Era ceva "intre" ce iti lua din avantajele vederii numai prin filtru, dar iti lua si din avantajele vederii numai fara filtru. Sau poate nu am stat eu suficient de mult sa mi se obisnuiasca creierul cu acest amestec Smile
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Mar 2019 23:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hm...nici un ''win/win'' atunci , o fi tocmai reversul ''lose/lose''...ce dezamagitor.

Ce mi se pare ciudat este de ce atunci la binoclurile militare e suficient reticul intr-un singur ocular ? Shocked

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mar 2019 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Testele mele nu pot spune ca sunt inca elocvente caci nu pot inca privi in sus fara sa ametesc ...deci vom reveni cu observatii mai bune putin mai incolo. Am privit putin aseara Pleiadele (Messier-ul meu favorit Smile ... prima oara in acest an ... am vrut sa mai fac o comparare intre 10x42 Delta Titanium si 10x50 Extreme Delta ...circa 20 de secunde am putut privi, in reprize Very Happy ... e clar, inca nu pot face teste ok ... Very Happy
Mircea, chestia cu reticolul pe un singur tub, pot sa ti-o explic. Am intalnit acest aspect la robotul pe care l-am avut de construit in ultimul meu proiect. Aici robotul se conduce cu un sistem VR (OCULUS) respectiv pentru ca operatorul sa vada 3D si sa-l poata conduce de la distanta. Toate bune si frumoase, mi-a luat ceva timp sa colimez camerele video astfel incat totul sa fie OK. Problema a aparut cand a trebuit sa scriu in imaginea 3D o informatie privind distanta (masuram distanta din centru ecranului pana la primul obstacol pentru o idee mai clara a operatorului ca si spatialitate - el trebuie sa comande si un brat robotic). Si trebuia sa scriu "Distanta= valoare m" in imaginea D. Am scris in ambele imagini si cea dreapta si cea stanga. Daca imaginea generala era perfect colimata ... ei bine scrisurile nu se colimau de nici un fel din recolimarea camerelor. Pentu a obtine colimare trebuia asa: ... sa colimez perfect camerele si apoi sa colimez separat prin pozitionare software a scrisului in ecranul cu imaginea propriu-zisa. Dar colimarea scrisului se face in functie de rezolutia camerelor (unica per dimensiune imagine). Cum aceast lucru nu putea fi facut (sunt situatii in care schimb rezolutia, adaug wide-uri de 180 grade pe camere pt a vedea mai mult spatiu etc,) mi-amadus aminte de binoclul IOR si am sters de pe canalul drept inscriptionarea. Si creierul a facut restul ... merge frumos. Cred ca acelasi lucru este si la binoclu. Deoarece imaginea campului vizual este intr-un plan si cea a reticolului in alt plan.



coliomareBiprocesor.jpg
 Descriere:
Sistemul de testare colimare camere. :D
 Marime fisier:  532.89 kb
 Vizualizat:  de 5309 ori

coliomareBiprocesor.jpg


Sus
dan.smarandoi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2007
Mesaje: 134



Localitate: Barcea-Galati

MesajTrimis: 17 Feb 2020 18:47 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Review binoclu Delta Optical Extreme 10x50 ED
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
Astfel incat in 2012 cei de la Delta Optical fac la randul lor o astfel de copie a lui Fujinon. Modelul 2017, despre care vom vorbi azi, are, se pare mai multe imbunatatiri fata de cel din 2012. Dar elementele de baza raman.

Puteti detalia un pic mai mult cele afirmate mai sus...am tot cautat aceste diferente intre modelul 2012 si 2017 si nu gasesc nici o referire
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Feb 2020 12:52 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inainte de a face pasul si a achizitiona acest exemplar, am studiat enorm pe net. Observatia de care zici am gasit-o cred intr-un site polonez sincer sa fiu nu mi-am notat. Doar atat, nu erau mentionate efectiv diferentele.
Daca ai rabdare intra pe siturile poloneze (forumuri), acolo ...cu google mai intelegi cate ceva si polonezii sunt foarte activi si iubitori de Delta si Lacerta si mai gasesti ceva informatii.
Cei de la Delta ca si multi altii care produc binocluri in China sunt foarte limitati in datele tehnice efective publicate (cat despre istoric ...si mai grav) ceea ce face dificila hotararea de a purcede la o achizitie ... semanad mai mult cu o loterie Smile
Una din posibilitatile pe care le banui eu este utilizarea unei sticle ED de mai buna calitate. Sticla ED produsa in China a crescut enorm in calitate intr-o perioada relativ scuta de timp. Extreme 10x50 seamana tare mult ca si structura ED cu cea de la Bresser Montana 10,5x45 care figureaza ca fiind "Hoya". Cel putin ochii mei asa spun ... sticla de aceeasi calitate mai am vazut la Vanguard si Nikon de exemplu.
Sus
dan.smarandoi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2007
Mesaje: 134



Localitate: Barcea-Galati

MesajTrimis: 18 Feb 2020 13:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am comandat si eu unu de la plonezi,aproximativ 200 euro....e la mana a doua,dar arata bine.Pe hartile din poza e trecuta data de Ianuarie 2019.Acum nu stiu daca se refera la garantie(data la care a fost vandut)sau la data fabricatiei.
Sper sa fie 2019.....abia astept sa-l primesc.Mai era un DO Extreme 10,5x70 cam la acelasi pret,dar am ales 10x50.De fapt am avut de ales intre Wiliams Optic 10x50ED (250 euro) si acest Delta la 200 euro.



hc.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  170.35 kb
 Vizualizat:  de 4259 ori

hc.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Feb 2020 13:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Practic dupa poza ...din cate vad este identic cu al meu ... inclusiv accesoriile. Pretul tau de achizitie este excelent. Eu merg la risc si spun ca ai facut o treaba foarte buna si vei fi foarte multumit de el. Eu sunt foarte multumit de el inclusiv din punctul de vedere al unui binoclu de tinut in mana. Culmea este ca in pofida unui aspect si greutati pe masura, el fiind foarte bine echilibrat poate fi tinut in reprize destul de lungi si comod in mana inclusiv pe stele.
Asteptam cu interes, daca nu un review complet, macar cateva impresii pentru noua achizitie.
PS- recomand sa il cureti pe armura si pe tot ce este cu cauciuc cu putina apa si alcool. Apoi ungi tot ce inseamna plastic si cauciuc cu ulei siliconic (nu ii faci chiar baie in ulei ... doar asterni un strat cu o carpa) pe care il lasi 24 de ore. Dupa 24 de ore stergi bine bine de tot surplusul de ulei cu mai multe carpe curate si uscate. Aceste operatii sunt bine de facut (la orice binoclu cu cauciuc si plastic) cam o data la 2 ani macar. Cacuciucul chinezesc si armurile cauciucate isi vor pastra elasticitatea si vor imbatrani in timp mult mai greu, altfel pot aparea probleme (inclusiv la firme de renume, care insa, lucreaza in China).
Nu va temeti de uleiul siliconic in ceea ce priveste plasticul si cauciucul! Poate ca nu va vine sa credeti dar eu imi ung cu el inclusiv volanul masinii ... dupa procesul descris mai sus, aderenta acestuia pe palme creste enorm. Smile
Sus
dan.smarandoi
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Iul 2007
Mesaje: 134



Localitate: Barcea-Galati

MesajTrimis: 19 Feb 2020 14:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

E pe drum....luni sau marti sper sa ajunga.O ideie buna curatatul,si eu le mai sterg cu o carpa inmuiata in alcool medicinal,dar la silicon mi-e teama sa nu sicleasca,sau sa crape cauciucul.Grasimile si uleiul nu prea dau bine cu caciucul, acum depinde si de cauciuc....daca-i cauciuc adevarat sau cauciuc din bidoane topite,ca mai nou asa e .La masini stiu ca siliconul se usuca si sicleste parbrizul pe interior.La IOR 7x40 cauciucul era protejat cu pudra de talc,daca nu ma insel.Cel mai bine este ca binoclulsa nu fie expus prea mult la soare.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Feb 2020 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alcoolul este neindicat in curatirea cauciucului sau plasticului ...dar daca diluezi cu apa 50% este foarte bine ... prima data ... sa il cureti si sa eliberezi porii materialului de praf si mizerie!.... nu il va ataca caci imediat dupa ce se usuca (2-3 minute) se da cu ulei siliconic. Uleiul siliconic nu trebuie confundat cu nici un alt ulei ...din punctul asta de vedere ...el patrunde in material (plastic sau cauciuc). Suplusi cum ziceam il cureti dupa 23 de ore (poti lasa si mai mult nu este problema) Siliconul readuce materialul la elasticitatea lui originala il reimprospateaza si il impiedica sa se degradeze. Nu este indicat sa folosesti spray auto pentru bord ...acela are o multime de alte componente aiurea si putin ulei efectiv .... nu este scump este pe undeva pe la 10 lei 20 grame.
Acum ... eu asa fac ... nu este obligatoriu , bienteles. Very Happy
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatoare

Download topic
Pagina 3 din 6
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact