Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M45,_Pleiadele,_mic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Venus - CAdi


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 17 Ian 2020 18:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg , vorbeste mai clar, ai desigur o experienta mare in domeniul astrofotografiei.
Sigur ca imaginea mea nu este asa cum trebuie si nu respecta standardele foto sunt de acord.

Voi incerca mai multe moduri de imagine, asta am vrut sa zic.

_________________
The truth is out there
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Ian 2020 18:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am argumentat logic/matematic ca nu este asa cum crezi, in film se vede exact ce ai si tu, acelasi aparat, acelasi Venus, acelari rezultat, altceva nu am ce sa mai zic. Dar daca tu crezi ca totul este ok doar atat iti mai arat - nu exista diferenta asa de mare intre cele doua imagini ale lui Venus la focale relativ apropiate decat daca prima este puternic defocalizata, caz in care nici nu mai conteaza haloul, reliefarea sau imaginea puternica, asta sunt doar inchipuiri de explicatii ca acolo ar fi ceva bun sau relevant (nori, atmosfera, detalii reale):


Untitled.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  164.6 kb
 Vizualizat:  de 4167 ori

Untitled.jpg


Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 17 Ian 2020 18:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK ti-am inteles punctul de vedere.
Daca am prilejul voi face o poza a lui Venus dupa standarde.
Sa vedem la Nikon ce iese...

_________________
The truth is out there
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 17 Ian 2020 18:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci focalizarea sau cu alte cuvinte clarul imaginii trebuie sa se faca indiferent de ce focala folosesti. Fi atent, iti dau un exemplu:
- sa zicem ca folosesti focala cea mai mare a zoomului tau de la aparat (sa zicem 1000mm), deci maresti din aparat cel mai mult posibil, la maxim. Pasul al doilea dupa ce ai ales aceasta putere de marire maxima a aparatului este punerea in clar cu aceasta putere de marire maxima. Deci simpla alegere a unei focale sau putere de marire nu iti da imaginea clara. Trebuie sa reglezi din alt buton sau rotita de focus pana ce imaginea devine clara. Este exact ca la telescop la vizual. Ai ales ocularul cu cea mai mare putere sa zicem dar Venus se va vedea ca un guguloi (halou) mare de lumina defocalizata. In momentul cand reglezi focusul acest guguloi dispare si razele de lumina se vor concentra cat mai exact si iti vor arata cu adevarat Venusul. Haloul acela mare ca un guguloi nu este Venusul marit ci doar deformat optic sub forma de halou defocusat fara nici un detaliu.

Iti atasez mai jos ca o analogie, ca sa sa inteleaga mai bine, o secventa de 6 poze cu aceasi focala si cu acelasi aparat (cu aceeasi marire) singurul lucru pe care l-am schimbat a fost doar clarul. Cu cat ma defocusam (schimbam clarul) cu atat becurile devin mai neclare si devin ca niste halouri din ce in ce mai mari si blurate. Accentuez inca o data ca nu am modificat zoomul sau puterea maritoare si nici distanta de fotografiere ci doar am umblat la rotita de clar (focus sau sharf cum i se mai spune). La fel ca si la Venusul tau defocusat, aceste beculete daca sunt incorect focusate devin ca niste halouri de lumina fara detalii si cu cat sunt mai neclare cu atat devin mai mari. Tie unde ti se par beculetele mai clare? Poate iti vine greu sa crezi, dar in cele 6 imagini sunt aceleasi beculete facute de pe trepied cu acelasi teleobiectiv si din acelasi loc, dar doar ca in poza nr 1 sunt clare si se pot numi ca focusate corect, iar restul cu cat te apropii de poza nr 6 sunt din ce in ce mai neclare ca niste halouri de lumina din ce in ce mai mari si defocusate. Exact asa se comporta aparatele foto si la stele sau planete. Deci grija mare la focus in viitor ca Venusul sa nu fie ca un halou mare defocusat ci cat mai clar!



1.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  1.46 MB
 Vizualizat:  de 4154 ori

1.JPG



2.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  780.24 kb
 Vizualizat:  de 4154 ori

2.JPG



3.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  678.08 kb
 Vizualizat:  de 4154 ori

3.JPG



4.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  629.11 kb
 Vizualizat:  de 4154 ori

4.JPG



5.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  628.48 kb
 Vizualizat:  de 4154 ori

5.JPG



6.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  657.44 kb
 Vizualizat:  de 4154 ori

6.JPG



_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 17 Ian 2020 19:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi se pare clar daca analizam sub acest aspect .
Dar in pozele tale finale nu se vad deloc becurile!
In poza mea se vede sub halou conturul planetei.
Sau ma insel ?

_________________
The truth is out there
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 17 Ian 2020 19:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Te inseli!
In poza ta se vede planeta defocusata cum se vad becurile in poza nr 6. In poza nr 1 becurile se vad foarte clar! Le poti vedea doar in poza 1, si poti observa doar in poza 1 ca ele nu sunt sferice si le poti vedea si fasungul de plastic si acele de brad daca maresti poza. In celelalte 5 poze cat de mult ai marii pozele tot nu vei vedea asemenea detalii ca in poza 1. Aceste 5 poze le-am pus ca exemplu negativ de focus gresit deci e normal sa nu se vada beculetele cum zici si tu! Este exact cum ai gresit tu focusul la Venus si practic nu se vede Venusul, cum nu se vad becurile in pozele 6, 5, 4, 3 sau 2

Conturul acela luminos care se observa in interiorul haloului tau de la Venus este tot un halou sau un fel de aberatie optica nu este conturul planetei. Iar daca observi in unele halouri de la beculete din poza 6 apar niste accidente optice ca niste pete in halouri, acelea tot aberatii optice sunt si nu au legatura cu beculetele

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia


Ultima modificare efectuata de catre tudor la 17 Ian 2020 19:19, modificat de 1 data in total
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 17 Ian 2020 19:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci conturul acela sub forma de cerc, plin, luminos, de sub halou, nu este planeta...


Nu te supara ca insist : Stii sigur, sau este punctul tau de vedere ?

_________________
The truth is out there


Ultima modificare efectuata de catre CAdi la 17 Ian 2020 19:32, modificat de 1 data in total
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 17 Ian 2020 19:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doar in poza nr 1, focusata corec, se mai poate citi si: ""Let it snow Merry Chrirstmas!" Very Happy
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
CAdi
Membru exclus
Membru exclus


Data inscrierii: 07 Iun 2015
Mesaje: 2225

Motto: Cogito ergo sum


MesajTrimis: 17 Ian 2020 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CAdi a scris:
Deci conturul acela sub forma de cerc, plin, luminos, de sub halou, nu este planeta...




In loc sa dau quote am dat edit mai sus din greseala .

Tudor, nu te supara ca insist : Stii sigur, sau este punctul tau de vedere ?

_________________
The truth is out there
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 17 Ian 2020 19:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Venusul fiind defocusat, acel inel nu reprezinta un detaliu al planetei ci doar o aberatie optica data de lumina defocusata a planetei. Daca ar fi fost corect focusat Venusul trebuia sa se vada, la acea data, cu faza de 80%, deci nu cu un contur sferic ca in alte momente ale anului, ci ca o Luna care nu este plina. Tot asa si pata aceea neagra din NE haloului de lumina defocusata nu este un detaliu de pe Venus ci un accident optic, similar cu accidentele optice din poza nr 6 cu beculetele mele. (Initial am crezut ca Venusul este punctul acela mic luminos din dreapta haloului, iar haloul era vreun bec defocusast de pe vreo antena indepartata)... Oricum ar fi, acum sti cum trebuie sa arate Venus in poze cand are faza de 80% deci este clar ca nu trebuie sa mai discutam pe un halou de lumina defocusat fara detalii.
Asteptam noi incercari si nu uita sa "te joci" si sa schimbi clarul (sharful) manual ca sa vezi si practic diferenta intre o imagine corect focusata si una incorect focusata. Pentru ca ce incercam noi sa iti explicam acum in scris, daca am fi la aparat impreuna ai intelege mult mai repede din practica! Spor la observatii!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Ian 2020 20:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt cercurile/patternuri de difractie combinate cu praf de pe optica sau senzor combinate cu ceva aberatii optice. Asa cum o stea defocusata in ocular o poti vedea ca o gogoasa si devin vizibile cercurile de difractie asa si la tine, nimic neobisnuit in fond tot ca un telescop se comporta si aparatul.
https://www.google.com/search?safe=active&...mp;bih=920

Daca defocusezi planeta nu ai cum sa obtii detalii, ca altfel ai fi revolutionat optica si fotografia.
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 17 Ian 2020 21:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CAdi: Tudor stie sigur, stiu sigur si eu. Dupa ce setezi zoom-ul, faci focus manual cum ti-am explicat, si vezi ce iese atunci.

Edit: https://www.youtube.com/watch?v=6sncmX0mNqM uite cum arata niste luminite defocalizate pe un aparat similar cu al tau, daca n-o fi chiar acelasi model. Sunt mai subexpuse decat al tau, de aia se vad mai evident cercurile concentrice, pe cand la al tau toate cercurile in afara de primul se confunda intr-un disc. Aspectul asta al luminilor defocalizate se cheama "onion ring bokeh" (bokeh in inele de ceapa) si este caracteristic obiectivelor moderne cu elemente asferice si pret mai redus https://www.imaging-resource.com/news/2014...ric-lenses

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Ian 2020 23:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CAdi a scris:
Mi se pare clar daca analizam sub acest aspect .
Dar in pozele tale finale nu se vad deloc becurile!
Eee, cum sa nu se vada, se vad, da zoom maxim.
Dupa care compara cu poza ta, cu deosebirea ca la tine ai turbulente si atmosfera/discul planetei este putin mai neclar/difuz.

Citat:
Dar in pozele tale finale nu se vad deloc becurile!
Asta este cumva edificatoare in privinta perceptiei gresite pe care o ai despre fotografie si focalizare, dar si in general. In conditiile astea nu prea avem cum sa ne intelegem, cat timp nu incerci macar aproximativ sa iti clarifici niste aspecte practice, altfel ne invartim in cerc si pierdem timpul toti. Dupa cum vezi suntem la pag. 6 si de mai multe ori parea ca iti este clar dupa care revii la pozitia initala cu afirmatii de forma celei de mai sus, si tot asa, si tot asa. Incearca sa focusezi varful nasului cu privirea, cum se vede Luna, tot clara si cu detalii?

PS: Pacat ca in exif nu apare si distanta unde a focusat, sigur o stie aparatul (manual, pag. 42), poate ca exif viewerul folosit de mine nu poate interpreta, am vazut ca este tag de distanta dar e neclar.



Untitled.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  77.56 kb
 Vizualizat:  de 4046 ori

Untitled.jpg



 Descriere:
 Marime fisier:  43.32 kb
 Vizualizat:  de 4044 ori




Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 18 Ian 2020 05:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

CAdi parca aveai la profil artist plastic , sau ma insel ?
Artistii plastici nu prea vad realitatea , ei abstractizeaza , aduc sau scad chestii intr-o imagine , chiar daca mina /pensula a gresit , ei aduc intrebuintare acelei greseli ca , umbra , pinza a tras mai multa umezeala ...etc . Deci este defect profesional .


CAdi a scris:

Nu te supara ca insist : Stii sigur, sau este punctul tau de vedere ?

Asa ceva nu se intreaba numai la gradinita , si intre 4 ochii ....nu pe un forum de optica /astronomie , si dupa 6 pagini , sau ai tras ceva ?.

CAdi a scris:

"Deci conturul acela sub forma de cerc, plin, luminos, de sub halou, nu este planeta"...

ESTE DOAR O LUMINA DEFOCALIZATA CARE POATE FI DE LA ORICE

Buna ocazie , sau e prea mare , nu mai ai nevoie ?
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=192733#192733.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Ian 2020 09:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Valy, nu-l mai incurca cu desenele ironice si hazli Smile ca si asa treaba e incurcata...

Eu cred ca a inteles si va intelege si mai bine daca ar fi cineva langa el sa-i explice direct cu aparatul foto sau telescopul.

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 6 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact