Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax8.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Luneta


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2007 07:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din ce spui inteleg ca nu vezi detalii pe suprafata lunii.
Cel mai probabil nu esti in focus, ai incercat vreun test stelar?
Cauze mai pot fi: daca ai folosit ca obiectiv un dublet poate acesta nu e pus in sensul corect in calea luminii si/sau nu e asamblat corect si/sau nu e spatiat corespunzator si/sau elementele lunetei nu respecta axa optica si/sau asa mai departe...
Dupa cum vezi sunt multe "si/sau" iar daca tu nu dai nici un amanunt in legatura cu luneta ta, este greu sa-ti spuna cineva unde e problema...
O hartie neagra pusa in interiorul lunetei nu e suficienta pentru a scapa de reflexii parazite, de obicei se foloseste panza sau catifea neagra sau se vopseste tubul la interior in negru mat.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 24 Sep 2007 11:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Problema ce o descrii tu, fara date prea multe, pare a fi una banala greu de dobindit chiar si intentionat.
Acele dungi "crengi" ce apar in cimpul vizual nu au nimic de a face cu alinierea precisa a elementelor optice. O dezaxare brutala ar putea duce la vignetare totoala, intr-o parte a cimpului ocularului.
Am testat obiective cu distante focale de 100..300mm cu elementele tinute in mina, si mai lungi pina la 6m intr-o camera oarecum obscura sau noaptea cu oc. tinut in mina, fara asfel de probleme.

Eu suspectectez ca ar fi posibil sa ai ceva fire, scame sau pinze de paianjen in interiorul tubului portocular (sau chiar in ocular) undeva in vecinatatea diafragmei de cimp a acestuia. Dungile sint liniare? curbate? bine definite? sau neclare?
La fel ai grija in privinla hirtiei negre din tub sa nu se rasfringa spre interior, iar diafragmele sa nu le pui aiurea, stabilesti mai intii distantele, dupa care diametrele lor.

Uite ce propun:
- scoate tot din tub: ob., oc., diafragme si hirtie daca nu le-ai lipit prea bine;
- priveste prin el (spre fondul cerului) asigura-te ca e liber;
- monteaza doar obiectivul si priveste prin tubul portocular (fara ocular), distantezi ochiul pina cind observi imaginea rasturnata clara data de obiectiv (nu folosesti nici un fel de oglinda diagonala);
- verifici ocularul, privesti prin acesta spre o sursa difuza (cerul), trebuie sa-i vezi diafragma bine delimitata si cimpul iluminat uniform;
- in final amplasezi ocularul in focalizator si asta e... presupunind ca ai dimensionat bine tubul pt. a putea focaliza la infinit.

De aici, se pune problema reglajelor fine (daca sint necesare). Mai verifica amplasarea corecta a lentilelor obiectivului, cea convergenta (cu marginea subtire) spre exterior, in caz contrar o sa ai multa aberatie de sfericitate.
Sus
Valentin
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Iul 2006
Mesaje: 85



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 24 Sep 2007 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Uf ... unde nu-i cap vai de picioare Very Happy. Am luat ocularul si m-am uitat la bec si uite asa am descoperit ca acele dungi de la el provin. Am sters ambele lentile cu un betisor de urechi si acuma se vede bine.
_________________
Traim sub acelasi cer dar nu avem aceleasi orizonturi
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Sep 2007 15:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intotdeauna este un inceput. Fiecare a patit asa ceva sau ceva asemanator. Data viitore vei sti si poate vei spune unuia care inca nu stie Smile
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 18 Oct 2007 19:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In privinta cautatorului, imi ziceai ca acesta e o problema inca nerezolvata pt. tine, daca ar fi sa fac niste recomandari, le fac aici pe topic.

1. Obiectivul, ideal ar fi unul de la un binoclu mai vechi, cu D=30…50mm. Mai poti folosi o lentila biconvexa sau intreg ansamblul de la vreun obiectiv de proiectie daca are distanta focala peste 100mm. In fine poti sa cumperi o lentila de ochelari de +4, avind f=250mm, taiata la diametru mai mic la magazin.
In orice caz o lentila simpla se limiteaza la o deschidere utila de ~30mm iar dist. focala 150…300mm.

2. Ocularul, cauti pe la magazinele de optica medicala lupe pliante pt. textile. Am gasit mai demult dublete (gen Ramsden), cu mariri de 10x si 6x.
Cunoscind marirea lupei (m), distanta focala este f[mm]=250/m.

In functie de obiectivul procurat, alegi ocularul necesar pt. a obtine un grosisment de 5...8x. In rest, tuburile din PVC reprezinta un suport bun, raminind de facut si un recticul simplu, dupa imaginatia fiecaruia.

Inca ceva: RDF mi se pare o prostie, mai ales folosit pe cer de oras; iar cautatoarele comerciale o risipa de bani.
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Oct 2007 20:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un punct de vedere asupra notei de final de mai sus:
Citat:
RDF mi se pare o prostie, mai ales folosit pe cer de oras; iar cautatoarele comerciale o risipa de bani.

Dincolo de parerile personale pe care nu vreau sa le discut aici, finderele indiferent de tipul lor reprezinta dupa parerea mea un accesoriu util mai mereu, daca este gandita judicios alaturarea lor diferitelor instrumente:
- pentru catadioptrice in special cele cu raportul focal mare si apertura mare, pentru apocromate in general, pentru newtoniene si acromate cu focala mare, un finder tip luneta cu un grosisment cuprins intre 6x si 10x reprezinta solutia ajutatoare ideala.
este adevarat ca punand un RDF pe un astfel de instrument utilitatea lui va fi apropiata de zero.
- pentru refractoare acromate cu raportul focal mic, deasemeni pentru newtoniene de acelasi fel (focala mica), pentru instrumentele cu apertura mica sau pentru cele folosite in modul terestru, folosirea unui finder tip RDF este solutia cea mai potrivita.
ar fi aproape caraghios sa folosim un finder tip luneta cu o deschidere de 6-8 grade pe un instrument cu un camp de 2-3 grade.

daca va uitati pe site-urile producatorilor importanti de instrumente astronomice nu este greu sa descoperiti asemenea alaturari.
evident mai sunt si exceptii...
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 19 Oct 2007 23:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, in primul rind ar fi trebuit cunoscuti parametri "maduvei"acestui topic. E vorba de un obiectiv Fraunhofer cu diametrul de 60mm, f/15.
O luneta cautatoare 5x25 sau 6x30 mi s-ar parea cea mai indicata.

Criteriile care stau la baza stabilirii necesitatii si a caracteristicilor finder-ului sint mai multe, principalul ar fi cimpul vizual maxim al instrumentului de baza.
Avantajul important al cautatorului tip luneta, in comparatie cu RDF-ul, este precizia pozitionala, la aceasta contribuind:
- puterea de patrundere, superioara ochiului liber;
- grosismentul supraunitar.

PS. Avantajul asta al lunetei cautatoare, vine si la un pret final mai mic, optiunea RDF-ului mi se pare absurda, chiar folosit pe un instrument care nu cere o toleranta mica la orientare.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact