Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
eclipsa_turcia_3.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 92, 93, 94 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 15 Sep 2019 18:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Observatiile mele de Duminica 1 Septembrie a.c.,cu doua mici harti de cautare :

http://observoergosum.blogspot.com/2019/09...ica-1.html

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 02 Oct 2019 18:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A mers mai greu cu observatiile si mai ales cu notatul de observatii in ultimele luni... ba erau nori, ba eram pe munte si doar cu camera la mine, ba eram la cer intunecat, cu telescoape mari si prieteni buni prin zona si cine sa mai ia notite in conditiile astea.

Am reusit totusi sa iau ceva notite cand am fost in Rarau acum doua weekenduri la vanatoare de comete. De Africano deja am povestit pe topicul corect, dar restul a ramas pentru aici.

Am inceput inca pe cer albastru inchis cu galaxia Andromeda - mare si cetzoasa, chiar pe cer luminos, discul vizibil usor si la 24mm. Am zis pe urma sa iau Cassiopeia la puricat, ca doar are balta roiuri deschise si, cum nu aveam mult timp de observatie (frig de frig) era bine sa-l petrec observand si nu facand planuri.

NGC 637 - la 27x stralucitor dar foarte mic, greu de separat. La 81x incep sa se vada detalii - e triangular, cu stele de stralucire similara
NGC 559 - la 27x o ceatza de stele cu ceva variatie in stralucire. La 81x se vede deja mai mult detaliu, si se detaseaza 2 stele de el
NGC 654 - la 27x e o ceatza in jurul unei stele, mai mult sau mai putin. La 81x, se vad doua stele si un ghemotoc de nebulozitate langa ele
NGC 663 - la 81x se vad cam 20-25 de stele, separabile in ghemotoace mai stranse de niste dungi mai intunecate. Parca vedeam un pic de nebulozitate?
NGC 659 - mic si strans si la 81x, stele de-abia rezolvabile
M103 - rezolvabil doar partial, o forma interesanta, triunghiulara, cu ceva pacla in ea. Vad cum a fost confundata cu o cometa. Colturile triunghiului sunt perfect rezolvabile, de asemenea vreo 3 stele din interior.
NGC 225 - mare, luminos si usor separabil la 27x, O forma care seamana cu a unei frunze. Stele de stralucire similara. La 81x, perfect separabil - ~15 stele
St 24 - palid si incetosat, forma de mormoloc
Langa k Cas, 3 roiuri formeaza un fel de smiley face. NGC 133 e gura, o dunga distincta de stele luminoase si de abia separabile. Ochii sunt NGC 146 si King 14, ambele ovale palide si cetoase, aparent marginite cu stele pe cate o latura. Efect de rimel Wink
NGC 103 se vede "faint fuzzy" sferoidal si la 81x
NGC 129 e slab dar separabil. Un roi marisor, inconjurat de o banda de stele care-s mai stralucitoare decat el si il fac oarecum de rusine Laughing
M34 - mare si spectaculos, perfect separabil la 27x

Si un meteor superb dinspre Pegas pana in Sagittarius, aratand fix inspre Pietrele Doameni. Mare pacat ca fix atunci eram cu camera in directia opusa Very Happy

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Noi 2019 00:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noa , servus popor astronomic !

Stille

Frumos si interesant raport !
E impresionant ce de obiecte se pot vedea de pe munte cu apertura de 130mm.
Conditiile de cer sunt foarte importante.

In saptamanile trecute am fost ocupat exclusiv cu finalizarea lucrarilor pe care le-am prezentat la cea de a treia conferinta SRPAC,nu mi-a mai ramas timp si energie nici pentru observatii ,nici pentru rapoarte.

Aseara am facut observatii de acasa ,folosind dobsonianul Toleascop de 200mm F/6.16.
Nu am cautat obiecte noi , a fost o revedere cu multi vechi prieteni astrali.
Ma rog,unii nu-s chiar atat de prietenosi dar eu insist...

Asadar ,am revizitat M33 si ,mai ales, regiunea HII catalogata drept NGC 604.
Am facut o schita a lui NGC 604 si am alcatuit o regula astro-mnemonica pentru a o gasi mai usor in viitor.
Voi reveni in viitor cu aceste detalii.
Surpriza a reprezentat-o nu atat observarea nebuloasei NGC 604 cat a stelei Pul -3 120304 de la Sud-Vest de ea si care ,impreuna cu aceasta si cu steaua ''de marcaj'' TYC 2293-642-1 formeaza un triunghi echilateral.
De ce este importanta steaua Pul -3 .... pentru mine ?
Deoarece este prima data cand mi se confirma ca ''am raschetat'' considerabil sub magnitudinea 13mv ,aceasta stea avand o magnitudine vizuala de 13.47mv !
La 154x /Seben zoom 8mm aceasta stea se vedea doar uneori ,cu privire periferica.
La 205x/Radian 6mm am reusit insa sa o vad stabil ,cu vedere directa.
La marirea de 205X si cu privire directa,NGC 604 e ''ditamai'' obiectul de vreo 30''-40'' , amorf ,slab luminos dar bine vizibil.
Cu privire periferica , NGC 604 isi mareste considerabil ''diametrul'' ,poate chiar il dubleaza.
Una peste alta,am petrecut cu NGC 604 si ,cate un pic ,cu M33 cam o ora.

Am vizitat apoi roiul NGC 752,descoperit in secolul XVII de catre Hodierna ca a sa magica luneta galileana de 20x.
Nu stiu cum s-o fi descurcat bietul Giovanni dar eu ,ca sa vad intregul roi ,a trebuit sa schimb ocularul zoom cu ocularul LV 30mm de 2''.Ce roi frumos ,cu zeci de stele ,multe galbene sau oranj!

Am prins M31-M32-M110 in acelasi camp al ocularului LV 30mm la 41x.
Apoi am remarcat ca ''Ghost of Mirach'' /NGC 404 se vedea deja la 41x in LV30mm si la 51x in ocularul zoom.

Momentul de glorie al observatiei a fost insa observarea galaxiei M74 din Pestii.
Am reusit sa o vad la 154x /zoom 8mm si chiar si la 205x /Radian 6mm.
Ceea ce am vazut este fara indoiala doar partea centrala a galaxiei: o ceata circulara,cu o foarte slaba luminozitate si foarte putin mai luminoasa spre centru.
Diametrul acestui obiect era aproximativ egal cu distanta dintre ''gardienii fantomei'' : cele doua stele orientate Nord-Sud ,situate la Est de galaxie.
Aceste stele sunt mai bine vizibile decat vecinele lui NGC 604 ,steaua sudica fiind totusi slab luminoasa la 13.16mv.

Au urmat M1 la care metoda mea de gasire , folosind steaua dubla STF 742 ,este imbatabila si da rezultate in cateva secunde.
Am rezolvat apoi (dar nu am separat) la 246x/Radian 5mm steaua dubla 7 Tau care acum are o separatie de 0.76''.
Am revazut M42-43 si am incheiat parcurgand cateva stele din ''Lista lui Lockyer'' (Rigel,Zeta Ori,Sigma Ori si -mai ales,minunata 52 Ori) la care am adaugat 32 Ori si Trapezul lui Orion devenit ''Hexagonul'' lui Orion datorita vizibilitatii stelelor E si F.

Deci ,a fost o seara de observatii fara noutati ,poate parea plictisitor dar eu intotdeauna ma bucur sa intalnesc vechi si buni prieteni.

Mircea



NGC 604.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  383.3 kb
 Vizualizat:  de 5735 ori

NGC 604.JPG



M74.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  274.63 kb
 Vizualizat:  de 5735 ori

M74.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Noi 2019 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Seara trecuta am fost impreuna cu haverii de astroclub Armand Popa si Sergiu Ancateu la un ''Blair Witch Star Party'' in intunecatii codrii Ceala... (am vrea noi) !

Azi ,la prelucrarea observatiilor ,am ajuns la Rosette Nebula din Monoceros cu a carei observare ne-am delectat prin dobsonianul Toleascop si prin luneta Celestron.Cu filtre de nebuloase ,evident.
Si iata ce aflu :

http://www.oklegislature.gov/BillInfo.aspx?Bill=HB%201292

http://webserver1.lsb.state.ok.us/cf_pdf/2...%20INT.PDF

Incepand din 22 Aprilie 2019 , prin lege , Rosette Nebula (sau Caldwell 50) este obiectul astronomic oficial al statului Oklahoma.

Mircea



Blair Witch Star Party.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  65.59 kb
 Vizualizat:  de 5638 ori

Blair Witch Star Party.jpg



Rosette Oklahoma.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  96.46 kb
 Vizualizat:  de 5638 ori

Rosette Oklahoma.JPG



Rosette Oklahoma.v1.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  59.17 kb
 Vizualizat:  de 5638 ori

Rosette Oklahoma.v1.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 24 Noi 2019 23:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poza "Blair Witch Star Party" este prima din cronologia acestui topic Smile
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 24 Noi 2019 23:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stiu dar pe atunci era doar o dorinta ,acum avem deja cateva zeci de observatii comune la activ.
De-ar fi codrii aia intunecati ...hm...

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 01 Dec 2019 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Una de acum o luna, cand a fost ultima zi cu cer senin si eu fara altele de rezolvat pe care am prins-o. Gara Barnova, Corbu' + Baader 8-24mm, cer din ala senin de val de aer polar, cum sper sa prind si in seara asta.

Am inceput-o lejer in Pleiade, pe cosita lui Alcyone, cu un zoom la 8mm ca sa vad trio-ul de stele de langa Alcyone.

Continuam cu NGC6934 - un globular in Delphinus, de abia vizibil la 24mm si o bilutza mica de ceatza la 8
A urmat NGC 7006, tot globular, tot pe-acolo, foarte palid la 24mm si aproape invizibil la 8. Un petic incetosat, detectabil cu vedere directa dar cu o aparenta f intunecata, desi straniu de contrastanta fata de fundal
Hai si o nebuloasa - inNGC 6826, in Cygnus, e stelara la 24mm si aproape stelara la 8, pana observi incetosarea. Senzatia aia ca nu ai ocularul in focus Laughing
Tot in Cygnus, dar pe roiuri deschise, NGC 6811 e fascinant. Mare, 10-15'', si deja rezolvabil la 24mm. Stele de stralucire similara, mult mai intunecate decat stelele neinrudite aflate in preajma lui. La 8mm, e un sirag de perle negre rasucit de mai multe ori - forma generala e de paralelipiped rotunjit, dar imaginea cea mai distincta e data de siragurile de stele formand bucle. Superb obiect.
Alta chestie draguta e NGC 6866 - o ceatza de stele la 24mm, rezolvabil la 8mm - o linie de stele mici, de stralucire similara.
Pe aici ma cam saturasem de Cygnus, asa ca am trecut pe la Polaris si asterismul "inel de diamant" asociat, si am terminat cu NGC 188 - la 8mm e o pata de zahar pudra pe jumatate topit, stele minuscule, foarte palide, de perceput clar doar cu viziune indirecta.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Dec 2019 22:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare ''bobor'' astronomic !

Stille

E foarte harnic Corbu ,vad ca iti arata o multime de obiecte siderale.Felicitari!
(Facem un club de zoomeri ...sau zumisti...sau ,mai bine fondam Zum-Zoom Club ?)



Puteti vedea la linkul de mai jos o discutie legata de o presupusa ''stea-carbon'' ,raportata de mine la 23 Noiembrie 2018.

http://astronomy.ro/forum/viewtopic.php?t=...;start=945

Deoarece nu am facut schita la momentul observatiei ,care sa ma ajute la identificarea obiectului ,a trebuit ulterior sa fac incercari si presupuneri.
Dar prezumtiva stea-carbon nu am mai vazut-o.Pana aseara,Vineri 13 Decembrie.

Cam de o saptamana ,am folosit patru fereastre de cer ( cat de cat) senin pentru testarea noului meu ocular zoom Baader Mark III 8-24mm.
Aceasta faceam si aseara cand ,in Pleiade am regasit steluta despre care am raportat la 23 Noiembrie 2018.
Conditiile de observare au fost destul de ostile,turbulenta mare,nori subtiri la inceputul sesiunii,frig.
De aceasta data am facut o schita mentala a pozitiei stelei si azi mi-a fost usor sa gasesc niste informatii -nu prea multe - despre ea.
In absenta unei clasificari spectrale,nu putem sa o numim ''stea-carbon'' ,sa o numim deci stea oranj sau stea rosie.
Codul de identificare al stelei este Cl Melotte 22 1426 si apare ca stea de culoare oranj atat in fotografiile DSS2 , Panstarrs/DR1 cat si Mellinger.

Am insistat indelung la Luna ,este un obiect-test dificil din cauza stralucirii orbitoare.
Am mai observat si cateva obiecte DSO luminoase,usor accesibile in ciuda luminii selenare intense ,precum M35 in Gemenii,M37,M36 si M38 in Auriga si M44 in Racul.
Am rezolvat cu usurinta Theta Aur sau Castor dar mult mai greu 7 Tauri la care in Mark III am vazut la 154x ,ceva intre un segment si un opt minuscul dar foarte agitat si instabil.
Pentru a vedea discurile Airy tangente ,a fost nevoie sa arunc in lupta Radian 5mm pentru a obtine marirea de 246x.
Mai multe informatii aici ,inclusiv o harta pentru gasirea stelei Cl Melotte 22 1426 :

https://observoergosum.blogspot.com/2019/1...ta-si.html

Cer senin ,Mircea



stea ''carbon'' in Pleiade.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  262.49 kb
 Vizualizat:  de 5284 ori

stea ''carbon'' in Pleiade.JPG



Cl Melotte 22 1426 PanSTARRS.DR1.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  444.02 kb
 Vizualizat:  de 5284 ori

Cl Melotte 22 1426 PanSTARRS.DR1.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 16 Dec 2019 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare si din partea mea. Very Happy

In ultima vreme nu am mai postat pe forum, nici observatii nu prea am mai facut din cauza vremii inospitaliere din noiembrie,dar si a unor treburi, iar in decembrie am avut senin de cateva ori , printre care si aseara, in care am profitat si am facut observatii sau astrofoto. Smile

Aseara am profitat de cerul senin limpede si am scos telescopul de 114/900mm
si am observat mai multe obiecte de cer profund mai vizibile, acestea fiind:

In constelatia Auriga:
Roiul deschis NGC 2281 - are 19 stele, dn care 4 mai stralucitoare si 15 mai slabe, printre ele fiind si 3 stele duble.
Roiul deschis M 36 - este mic si compact, avand 10-15 stele.
Roiul deschis M 37 - este relativ mare , ocupand 2/3 din campul ocularului de 9mm la 100x si avand o multime de stele , mai mult de 40.
Roiul deschis M 38 - si acest roi este mare, pana de curand il consideram mai mare decat roiul M 37, dar aseara am constatat ca nu este asa; roiul M 38 nu ocupa mai mult de 1/2 din campul ocularului la 100x. Roiul M 37 pare mai mic la prima vedere, dar la o privire mai atenta se poate observa ca zona periferica care contine stele mai slab luminoase il face mai extins decat roiul M 38.
Roiul deschis NGC 1907 - mic si compact , in apropiere de roiul M 38, are 4-5 stele ingramadite intr-o arie foarte mica, cel mai bine se vede la 100x, in telescopul de 114mm.

In constelatia Perseu:
Roiul deschis NGC 1342 - are 10 stele, este relativ mic si are forma constelatiei Scorpionul, nu degeaba se mai numeste Little Scorpion.
Roiul deschis NGC 1245 - este foarte greu vizibil, avand 4-5 stele foarte slab vizibile.
In conatelatia Andromeda:
Roiul deschis NGC 956 - are 3 stele mai vizibile si 4 stele foarte slabe , fiind mic si dispersat.

In constelatia Camelopardalis:
Roiul deschis NGC 1502 - are 2 stele stralucitoare, 8 stele mai vizibile din care 2 duble, si 6-7 stele slab luminoase, fiind de forma alungita.

In constelatia Orion:
Nebuloasa M 42 - se vede mai bine prin filtrul UHC decat fara, la 22x ,45x si 100x, mai ales partea vestica, care este mai slab luminoasa si mai extinsa.
Nebuloasa M 43 - la aceasta nebuloasa am constatat ca filtrul UHC nu prea ajuta, cel putin la 100x, unde pare ca se vede mai slab luminoasa decat fara filtru UHC.
Roiul deschis NGC 1662 - este mic si compact, avand 4 stele din care o stea dubla.
Roiul deschis NGC 2169 - cunoscut ca roiul 37, are 4 stele mai stralucitoare si 4 mai slabe in forma cifrei 3, iar in forma cifrei 7 ,are3 stele stralucitoare si 3 slab luminoase.
Roiul deschis NGC 2194 - nu prea departe de roiul NGC 2169, are3-4 stele foarte slabe, fiind mic si compact.

In constelatia Taurul:
Roiul deschis NGC 1746 - are 10 stele stele din care 5 mai stralucitoare si 5 stele mai slabe, fiind relativ mic.
Roiul deschis NGC 1647 - avand peste 20 stele, din care 7 mai vizibile, roiul este mare si relativ dispersat, ocupand 1/2 din campul ocularului de 20mm la 45x.

In constelatia Monoceros:
Roiul deschis NGC 2264 - cunoscut si sub numele de Bradul de Craciun, roiul are peste 23 stele, din care o stea stralucitoare la baza formei de brad,15 stele mai vizibile, care dau forma coronamentului bradului si 7 stele mai slabe.

In constelatia Racul:
Roiul deschis M 44 - ocupa intreg campul ocularului de 20mm la 45x, avand peste 25 stele, unele mai stralucitoare, altele mai slabe.

In constelatia Gemeni:
Roiul deschis M 35 - ocupa 1/2 din campul ocularului de 20mm, avand 30 stele.
Roiul deschis NGC 2158 - in apropiere de M 35, este greu vizibil ,mic.

In paralel cu observatiile am facut si poze la cateva obiecte DSO, cu camera Canon 450d si teleobiectivul foto Albinar de 200mm f/4 , pe montura EQ1. Mai jos prezint si cateva imagini cu roiurile deschise M 36, M 37, M 38 ,NGC 1907 , M 35 ,NGC 2158, NGC 1528, NGC 1545 ,NGC 1513 si o cometa in apropiere de NGC 1528, fiind vorba de C/2017 T2 (Panstars), cometa fiind indicata cu o mica sageata rosie in imagine.



m35 10x55s b.jpg
 Descriere:
Roiurile deschise M 35 si NGC 2158 din constelatia Gemeni.
 Marime fisier:  874.36 kb
 Vizualizat:  de 5192 ori

m35 10x55s b.jpg



m36 m38 11x55s b.jpg
 Descriere:
Roiurile deschie M 36 ,M 38 si NGC 1907 din Auriga.
 Marime fisier:  1.04 MB
 Vizualizat:  de 5192 ori

m36 m38 11x55s b.jpg



m 37 23x31sbb.jpg
 Descriere:
Roiul deschis M 37 din Auriga.
 Marime fisier:  803.92 kb
 Vizualizat:  de 5192 ori

m 37 23x31sbb.jpg



ngc 1528 12x56sb.jpg
 Descriere:
Roiurile deschise NGC 1513, NGC 1528 si NGC 1545, precum si o cometa surprinsa in imagine langa roiul NGC 1528, fiind vorba de C/2017 T2 (Panstars), fiind indicata cu o sageata rosie.
 Marime fisier:  926.22 kb
 Vizualizat:  de 5192 ori

ngc 1528 12x56sb.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Dec 2019 00:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Sunt excelente aceste fotografii care sunt mai degraba material ilustrativ al observatiilor vizuale decat indelung slefuitele opere de arta la care lucreaza fara sa-si ia pauze colegii astrofotografi.

Marti 17 Decembrie ,patru membrii ai astroclubului nostru, si un musafir , au facut observatii de la marginea orasului ,prilej cu care Ionel a inceput sa faca fotografii cu expunere scurta.
Socotind si observatiile cu ochiul liber (halou lunar,meteori etc) , am vazut 60 de obiecte ,''partea leului'' fiind a roiurilor stelare deschise :

https://astroclubgalaxis.blogspot.com/2019...party.html

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 31 Dec 2019 14:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Prezint o imagine cu roiul deschis M 37 din Auriga, rezultata din stivuirea a 39 cadre de 30s realizate cu camera foto Canon 450D prin luneta de 45/550mm.
Aseara, pe langa pozele la roiul M 37 ,am facut si cateva observatii vizuale prin telescopul reflector de 114mm.
Am inceput cu roiul M 37, apoi M 36 si M 38 din Auriga, care le-am observat la grosismentul de 100x, cel mai frumos mi s-a parut roiul M 37, avand o multime de stele si o arie mai extinsa decat roiul M 38.
Am mai observat si nebuloasele din Orion, M 42 si M 43, in Trapez am observat componenta E la 100x, palpaind slab luminosa intre componentele A si B.
La sfarsit am observat galaxiile M 81 si M 82 din Ursa Major, la grosismentul de 45x am zarit si galaxia NGC 3077 slab luminoasa, in apropiere de o stea, la jumatate de grad spre est de galaxia M 81.



m37 39x31s a.jpg
 Descriere:
Roiul deschis M 37 din Auriga. 39x31s, ISO 1600. Canon 450D, luneta 45/550mm pe montura EQ1 motorizata.
 Marime fisier:  305.22 kb
 Vizualizat:  de 4876 ori

m37 39x31s a.jpg



_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 02 Ian 2020 16:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La multi ani si un an nou cu cer senin tuturor. Smile

Aseara am iesit la stele din nou , fiindca s-a inseninat cerul pe la ora 22 foarte bine , era negru curat, asa ca am profitat de ocazie.

Am instalat telescopul de 114mm, dar si un alt telescop newton mai mic, Optus 76/700 ce l-am cumparat anul trecut din talcioc si l-am curatat si reparat, mai multe detalii puteti vedea in sectiunea "Instrumente si accesorii": http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=191334#191334
,precum si echipamentul astrofoto (camera foto Canon 450D, teleobiectivul foto Albinar f=200mm f/4 si montura EQ1) pe care l-am setat pe mod autmoat sa fac poze la niste galaxii;
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=191941#191941 , apoi am inceput observatiile vizuale.

Mai intai am inceput cu constelatia Orion, unde am observat nebuloasa M42 si Trapezium. La acesta din urma, la grosismentul de 100x, am zarit din nou componenta E intre componentele A si B, mai bine decat pe 30 decembrie 2019, seeingul fiind mai bun (7/10).

Am observat si nebuloasa M 42 la 100x, mai intai fara filtru UHC, zarind niste stele in dreptul nebuloasei, doua mai la nord de Trapezium si una la sud de steaua Theta 2 de langa Trapezium. Cu reflectorul de 76mm acele stele se observau mai greu.
Cu filtrul UHC, nebuloasa M 42 isi etala adevarata intindere pe cer si frumusetea,iesind mai in evidenta in raport cu stelele din Trapezium si din jurul acestuia, iar nebuloasa M 43, la care aveam impresia ca filtrul UHC nu prea ajuta, se vedea ceva mai intunecata dar mai intinsa prin filtrul UHC la 100x. Si prin telescopul de 76/700mm nebuloasa M 42 se vedea frumos prin acelasi ocular de 9mm si filtrul UHC, la grosismentul de 78x, deasemenea se vedea si nebuloasa M 43 dar mai greu.

Am mai observat si nebulasa Runing Man/ NGC 1975, mai sus de M 43, se vedea foarte greu cu filtrul UHC la 45x /ocular 20mm si 100x/ocular 9mm, iar in telescopul mic deloc nu se vedea.

Apoi mi-am indreptat atentia spre roiurile M 46 si M 47, unde am observat nebuloasa planetara NGC 2438 la 100x pr filtrul UHC. Desi foarte slab luminoasa, nu era prea greu de observat, avand aspect de pata mica difuza. Insa fara filtru UHC, NGC 2438 era foarte greu de zarit. Prin telescupul mic de 76mm, nebuloasa planetara NGC 2438 se zarea foarte greu chiar prin filtrul UHC, iar fara acesta nu se vedea deloc.

Am observat si nebuloasa IC 2159 asociata cu roiul NGC 2175 din Orion , in apropiere de steaua Chi 2 Ori. Nebuloasa se observa cel mai bine la grosismentul de 22x cu filtrul UHC, foarte slab luminoasa,dar are ,intinsa pe cel putin 15'. In telescopul de 76mm, aceasta nebuloasa era invizibila.

Am observat si nebulasa Thor Helmet / NGC 2359 din Canis Major ; foarte greu vizibila chiar cu filtrul UHC, la 22x si 45x in telescopul de 114mm.

Am observat roiul M 93 din constelatia Puppis, care este relativ mic, avand peste 15 stele, din care 2 mai stralucitoare ,7 mai slab lumninoase si vreo 6 foarte slabe, iar in telescopul de 76mm se vedeau cam 10-12 stele in roi.

Mai jos am observat roiul Tau Canis Majoris/NGC 2362 ,ce inconjoara steaua Tau CMa, avand peste 12 stele, din care 9 stele mai vizibile (si o tripla larga) si alte 3-4 stele foarte slabe. In telescopul de 76mm, in roiul NGC 2362 se vedeau cam 10 stele.

Iar in Puppis, mai sus de M 93, am observat nebuloasa planetara NGC 2440, intai la 45x ,apoi la 100x prin reflectorul de 114mm, fara filtrul UHC; se vedea bine, foarte mica dar cu aspect de pata, nu de stea; cu filtrul UHC se vedea si mai bine, iesind in evidenta fata de stelele din jur.
In telescopul de 76mm, nebuloasa NGC 2440 se vedea aproape cu aspect pata foarte mica la 78x, dar se vedea bine.

Spre sfarsit am mai observat galaxiile din Ursa Major; M 81, M82 , NGC 3077, din Canes Venatici; M 94, M 63, M 51 si NGC 5195 iar in Leo galaxiile M 65, M 66 si NGC 2903, atat cu relflectorul de 114, cat si cu cel de 76mm, fiind relativ usor de observat in cel de 114mm iar in telescopul de 76mm , doar la M 66, NGC 2903 si NGC 3077 am avut ceva dificultati de observare, dar celelalte galaxii se vedeau bine.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 02 Ian 2020 23:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La multi ani! Iulian, felicitari pentru noaptea prolifica!
_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
milanpicard
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Oct 2015
Mesaje: 720



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 24 Ian 2020 09:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Hey baieti, la multi ani! Scuze ca nu prea am timp sa intru, dar sunt aici. Smile M-am uitat pe forum daca ati vorbit despre supernova, nu am gasit nimic pe tema, daca ati scris altundeva, scuze, doar as vrea sa cu toata bunavointa sa va sugerez o priveliste de neuitat!

Deci, in galaxia NGC 4636 este supernova 2020ue, in sfarsit una care e destul de departe de nucleu sa se vada bine, e chiar in afara petei gri ce se vede in telescop, si e de magnitudinea 12.2 in acest moment! Eu am prins-o ieri noaptea la ora 3 cu 8dob, dar era atat de luminoasa incat se vedea si in 25mm daca ma uitam cu atentie. La 10mm si dupa aceea la 6mm se vedea beton, mai luminoasa decat galaxia, la 46 milioane ani lumina, mi se pare una dintre cele mai faine observatii ale mele! Sunt sigur ca se vede si in instrumente mai mici!

Va atasez si linkul de la rochesterastronomy, daca cineva inca nu stie de acest site, pe lista prima este supernova 2020ue, daca dati clic va baga linkuri si cu imagini ca sa stiti care steluta e supernova. Eu deja stiam drumul pe de rost cand am iesit la observatii, e usor de gasit la cateva FOV-uri de umarul drept a Virgo. Succes!!

http://www.rochesterastronomy.org/snimages/

_________________
Engage! Wink
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 24 Ian 2020 17:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim mult Milan pentru anunt si linkul cu lista de supernove. Smile O sa incerc maine dimineata sau chiar dupa miezul noptii in seara asta sa observ acea supernova din galaxia NGC 4636, daca tine vremea, ca in ultimul timp a fost naspa rau, numai nori si ceata in fiecare zi.
_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 92, 93, 94 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 93 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact