Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Saturn0002_10-03-19_st1900_final.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Lacerta Explorer 8x45


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 21 Noi 2019 17:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi s-ar parea complet inutil sa dau jos ocularele ca sa colimez Smile ce control as mai avea?
Suruburile incercuite cu rosu par sa fie cele care tin capacul prismei dinspre ocular; cele incercuite cu galben par sa fie cele pt reglarea colimarii (sau mai bine zis gaura in care stau si suruburile de colimare, pt ca ele stau ascunse sub primele suruburi false).



suruburi.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  34.51 kb
 Vizualizat:  de 3221 ori

suruburi.JPG



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 21 Noi 2019 19:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-am colimat si eu doua binocluri (10x50 si 20x80) iar parerea mea este ca daca prismele nu prezinta semne de deplasare sau socuri iar suruburile de colimare nu par atinse atunci trebuie lasate asa cum sunt. Atentia trebuie concentrata asupra tuburilor care dupa cum spunea si Dbird trebuie realiniate prin rotire succesiva.
Chestia e ca fara o grila optica cu repere gradate si eventual asistata de laser care sa arate clar deviatia e greu sa-ti dai seama care tub e decolimat. Daca au fileturile din plastic acestea se pot deforma in timp din cauza unei depozitari necorespunzatoare sau din cauza vreunui transport fara ambalaj cu protectie suficienta.
Eu am inceput cu tuburile stranse pana la o rotatie distanta de punctul final si le-am strans succesiv mai departe cu cate 2-3mm odata pana cand am obtinut alinierea corecta. Foarte important este ca bratele de suport ale ocularelor sa fie paralele cu corpul binoclului pe toata cursa focalizarii iar alinierea sa se mentina la schimbarea distantei interpupilare. Testul de aliniere a fost facut direct pe stea cu binoclul fixat pe trepied si pot sa zic ca am avut noroc. Daca deformarea fileturilor la tuburi este mai mare atunci ar fi necesara o prelucrare sau ajustare mecanica a fileturilor. Daca teoretic trebuie intervenit si la suruburile de colimare (deoarece e greu sa-ti dai seama daca acolo e sursa problemei) atunci m-as limita numai la reglarea tuburilor in lipsa unei depanari de specialitate.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 21 Noi 2019 20:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ok, poate ar fi bine sa clarific cateva aspecte Smile

- nu e primul binoclu caruia vreau sa-i colimez prismele Smile nici pe departe..
- binoclul asta a fost cumparat de nou, nu a suferit socuri dupa achizitionare, sau alte interventii
- am incercat solutiile alternative pt colimare, ce implica rotirea tuburilor obiectivelor, a celulelor in care stau lentilele
- deviatia e undeva sub un arcminut, probabil de ordinul arcsecundelor, dar partea neplacuta e ca e si pe verticala, iar ochii nu pot compensa
- corectia finala o voi face pe stele, dintr-un singur canal (dreptul, in cazul asta)

problema la modelul asta e: cum fac sa ajung la suruburile care inclina placuta pe care stau prismele Smile este un sistem similar cu cel de la Bushnell Powerview 7-21x40, doar ca un pic altfel, suruburile de colimare fiind mascate de niste pseudo-suruburi, care par sa se invarta-n gol. cum le scot eu pe alea? Smile

dar oricum, apreciez ideile, multumesc pt sfaturi Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Noi 2019 11:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici unul din suruburile galbene sau rosii nu au legatura cu reglajul prismelor....
Asa se face colimarea .... ca sa ajungi la prisme trebuie scoase ocularele.... si obiectivele ... apoi scoti capacele aparatoare din plastic .... vezi prismele ...daca gasesti crapatura o aduci la loc daca nu trebuie reglat din aproape in aproape ...si atunci remontezi oculare si tuburi ...verifici colimarea .le dai jos si le recolimezi ...iar le pui ...etc pana rezolvi. Deoarece cel mai probabil tuburile de cilusare oculare sunt corp comun cu capacele ...la fiecare operatie trebuie inseamna remontate si capacele ce se tin in suruburile rosii si galbene.
Ai verificat totusai daca nu cumva nu exista suruburi de reglaj pe laterale ? Poti face o poza ?
Chaestie ar fi ca nu e bine sa misti , chiar daca exista , aceste suruburi de reglaj ....este mult mai usor de readus in pozitie prisma/prismele dupa crapatura in chit , decat sa te apuci sa il colimezi prin suruburi ... caci o prisma sarita din locu ei ...trebuie mai intai adusa in pozitia originala altfel ..colimare nu va fi corecta sau va fi dar cu ochi de pisica.
Poate mai multe poze daca poti pune , sa ne formam o imagine mai corecta asupra tehnologiei binocului ?
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 22 Noi 2019 12:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, sigur, diseara cand ajung acasa am sa pozez binoclul din mai multe unghiuri, sa fie cat mai explicit.
Pana acum, din cate mi-au trecut prin mana, numai binoclul Baigish 12x45 a necesitat colimarea "in blind", cu ocularele scoase. A, da, si binoclul ala indian, Skypoint 8x36, tot asa, dar ala avea prismele lipite si prinse pe suportul ala cu surubelele de reglaj. Bushnell Powerview a avut nevoie de capacele prismelor indepartate, ca nu avea gauri ca Lacerta 8x45, dar macar am putut pune ocularele la loc. La Lacerta am remarcat ca are niste izolatie de silicon sau ceva pusa pe zona de imbinare intre capacele prismelor si corpul principal. Mi-e sa nu-i stric izolatia daca-l dezmembrez. De aceea contez pe faptul confirmat si de cei de la Tavcso ca prin gaurile incercuite cu galben va fi posibila colimarea, dar numai dupa ce indepartez (cumva...) acele surubele false care mascheaza accesul la cele care fac efectiv reglajul.
M-am uitat la prismele din spatele obiectivelor, la care am avut cat de cat acces, cel putin vizual, si nu am remarcat sa aiba vreun chit la baza prismelor; nu stiu despre cele dinspre oculare, dar am sa incerc sa indepartez ocularele sa vad daca sesizez ceva nelalocul lui.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Noi 2019 14:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

OK , revin la idee ... daca este o prisma sarita , nu prea mai ai sanse sa il colimezi fara ochi de pisica , motiv pentru care iti sugeram ca e bine sa scoti bratele ocularelor si sa te uiti la situatia efectiva a prismelor.
Cat despre izolarea, care fara doar si poate exista la nivelul capacului peste prisme, nu credca trebuie sa iti fasci griji ... nici ea nici oringurile de pe oculare ... nu sunt oricum perfecte. Evita sa rupi sau sa scoti materialul izolant ... probabil un fel de mastic ... dar chiar si asa ..la sfarsit poti sa curesti peferct masticul si sa il inlocuiesti cu unul nou de exemplu de tip siliconic sanitar (dar nu modelul ce contine agent de lipire). Asa se intampla de multe ori , daca vrei sa faci ceva bine trebuie sa intervii putin mai mult ... pe de alta parte creste inclusiv experienta in domeniu Smile
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 23 Noi 2019 19:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

well.. nu pot decat sa zic ca cei de la Tavcso au avut dreptate Smile
surubelele incercuite cu verde erau tinute pe loc doar de putin silicon ramas in gaurile din capacul carcasei.
dupa ce le-am scos, folosind varful unui compas, am putut accesa suruburile din interiorul carcasei, cu care am reusit sa retabilesc colimarea corecta, verificarea facand-o pe o stea.
Smile me happy



20191123_133542-.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  188.57 kb
 Vizualizat:  de 3062 ori

20191123_133542-.jpg



20191123_133448-.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  205.06 kb
 Vizualizat:  de 3062 ori

20191123_133448-.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact