Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IMG_60743_copy4.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Tunning+GoTo Dobson 12"


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cladeus
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Oct 2013
Mesaje: 4



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 22 Noi 2019 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoasa prezentare! In cazul in care mai urmaresti forumul, pun si eu o intrebare: unde ai gasit fuliile acelea fara flanse?
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Noi 2019 12:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut...am folosit fulii CNC,ca de exemplu:
https://www.hi-end.ro/componente-cnc-si-au...dinti.html

Cu un patent cu virf lung,am desfacut cu grija marginile fuliei si a ramas doar roata dintata.

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 23 Aug 2020 09:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deoarece dupa un an petrecut afara,cu toata protectia,discul inferior de MDF s-au ondulat cca 1mm,suficient cit sa afecteze goto-ul,m-am hotarit sa trec la "next step",adica transmisie melc+roata dintata.
Am facut o noua montura Dobson,mai adecvata traiului in gradina:baza din blat de 4cm,grunduit de mai multe ori si dat cu multiple straturi de lac de barci;partea superioara din "baltic birch" de 20 mm,pentru punti de barci,adus de la austrieci,la fel,baituit si lacuit.Baza se sprijina pe 3 roti mobile,iar pentru reglarea orizontalitatii are 3 picioare reglabile in inaltime.
Rotile dintate au 8"/197 dinti.Raportul de transmisie motor/melc este 1 la 4,ceea ce ar da o rezolutie teoretica de 0.24 sec/arc.Maxim slew rate este 3.4 grade/sec.Toata cablaraia electrica trece pe dedesubt si prin centrul monturii,asa ca nu mai exista pericol de agatare a cablurilor.
Montajul a fost facut in ideea de a nu modifica tubul telescopului;strungarul si-a facut datoria si aseara l-am putut testa.
Rezultatele au fost bune...am facut alinierea dupa 4 stele,nu dupa maximul de 6 cite suporta softul...in acelasi quadrant,go2 aducea toate obiectele in cimpul ocularului de 30 mm...la deplasarea in quadrante diferite,obiectele se incadrau intre 0.5 si 2 grade abatere,dupa cercurile din telrad..dupa o sincronizare locala pe un obiect din noul quadrant,precizia revenea la cimpul ocularului de 30 mm.Cu siguranta,alinierea in 6 stele va micsora abaterile.Precizia trackingului nu o pot evalua fara foto;am lasat dobul centrat pe un obiect cca 15-20 de minute si nu am putut sesiza o deplasare a tintei in ocular.Testele au fost facute pe cca 50 de obiecte,stele+DSO+planete..
La 32 pasi ai motoarelor,miscarea tracking-ul este invizibila.



Baza.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  204.57 kb
 Vizualizat:  de 3377 ori

Baza.jpg



Baza1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  485.71 kb
 Vizualizat:  de 3377 ori

Baza1.jpg



Tub.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  132.48 kb
 Vizualizat:  de 3377 ori

Tub.jpg



Tub2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  165.21 kb
 Vizualizat:  de 3377 ori

Tub2.jpg



Gata.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  220.66 kb
 Vizualizat:  de 3377 ori

Gata.jpg



_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Ian 2021 16:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna,
Acum am intrat si eu un pic in acest domeniu fabulos, care este OnStep & friends si nu am vazut pana acum nimic care sa imi indice ca acest sistem poate fi folosit si la monturi alt-azimutale. Ce am vazut eu este pentru monturi ecuatoriale. Ma insel cumva? E ceva ce mi-a scapat?
Vreau sa imi automatizez si eu o montura (ecuatoriala), dar e foarte interesant ce ai facut tu acolo.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 266



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 17 Ian 2021 20:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare si la multi ani!

OnStep se poate folosi pentru monturi ecuatoriale,Alt/Az si Fork;e doar o simpla modificare in fisierul de configurare al softului;
Eu am folosit si monturi Alt/Az cu OnStep,hand-made;merge excelent,fara probleme,cel putin pentru mine,care sunt doar "vizualist";cea mai buna performanta obtinuta de mine la traking,de ex,a fost Double Cluster in ocular de 20 mm in acelasi loc dupa vreo ora si ceva (e drept,dob-ul de 12" reglat ca la carte,aliniat dupa 6 stele,reglata orizontalitatea perfect,etc);despre precizia goto,pot spune ca,reglat ca mai sus,aduce cam75% din obiecte in cimpul ocularului de 30 mm,restul in cimpul cautatorului
In poza e montura Alt/Az hand-made cu OnStep cu refractorul de 6" f/10,care are cca 1.80 m si vreo 16-17 kg;intre timp,am renuntat la ea,pentru ca e foarte grea si ca am descoperit ca EQ5 cu OnStep duce excelent refractorul;mecanic,EQ5 duce multe kg,eu am testat-o pe la vreo 20;problema e cu softul de goto de firma,care nu permite reglajul acceleratiei/deceleratiei,backslash-ului si vitezei de goto;cu OnStep,duce refractorul de mai sus cu pina la 2.2 grade/sec cu o atenuare a vibratiei la oprire de cca 2 sec.
Am pregatit deja al 4-lea OnStep Blue pill pentru urmatorul dob in constructie,de 16" pentru care astept blancul de sticla sa ma apuc de slefuit;
Daca mai ai intrebari,cu placere iti stau la dispozitie,si in privat;dar,cu siguranta,OnStep merita un topic separat.



AltAz.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  329.7 kb
 Vizualizat:  de 2767 ori

AltAz.jpg



_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Ian 2021 09:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu siguranta merita un topic separat, este o chestie pe care am descoperit-o acum si m-a fascinat din prima.

Totusi am sa continui topicul in care am descris cum am terminat montura "mioritica" fiindca acolo este primul prototip pe care vreua sa il fac. Mioritica sa devina o montura motorizata, controlata prin calculator/telefon si cu posibilitate de auto-guiding, ceea ce este MUUULT peste ce speram eu sa obtin la inceput!

Abia astept!

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
apis21
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2019
Mesaje: 54



Localitate: Comanesti / Bacau

MesajTrimis: 18 Ian 2021 11:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cand am cumparat cele doua monturi AZGTe am luat in calcul defectarea hardware sau software a unitatii de comanda dupa expirarea garantiei.

Solutia in acest caz este exact perechea OnStep (software) cu WiFicontroller ESP8266 NodeMcu (hardware) conectata la App OnStep Controller2.
Cireasa de pe tort este ca functioneaza si cu Astroberry si atunci avem o solutie open source completa pentru controlul monturii AZGTi.
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Ian 2021 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am spus in interventia mea de mai inainte ca ce voi face "mioriticei" va fi un prototip fiindca in faza a doua, voi face o interventie pe "creier deschis" la iOptron-ul Skyguider pe care il am, unde am sa motorizez ambele axe in mod similar. Asta presupune sa scot fara mila tot ce este inauntru in cutia de control, sa ii pun motoarele astea mai puternice (cel din interior este pentru jucarii) si sa fac si din iOptron o montura super-capabila, cu portanta mult mai mare si cu precizie superioara data de un autoguiding pe ambele axe (RA si DEC).
In paranteza fie spus, am facut un upgrade important la iOptron, pe care o sa vi-l arat aici cand o sa am un pic de timp, prin care sistemul cu totul si cu totul rudimentar de miscare pe axa DEC a monturii a fost inlocuit cu ceva absolut superb, si care suporta si motorizare, desigur.
Toate la timpul lor...

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
apis21
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Dec 2019
Mesaje: 54



Localitate: Comanesti / Bacau

MesajTrimis: 18 Ian 2021 15:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am vazut ca cautati o montura AZGTi.
Pot sa va intreb ce planuri aveti cu ea ?
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 18 Ian 2021 20:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vroiam sa am o montura ultra-portabila cu care sa fac astrofoto cu autoguiding pe ambele axe. Dar acum s-a schimbat schimbarea. Ma ocup de astea pe care le am ("mioritica" si iOptron Skyguider) sa le fac motorizate pe ambele axe cu OnStep si vedem dupa aia daca mai trebuie ceva.
Mi se pare mult mai tare si mai buna chestia asta decat ceva venit de la chinezi si la care nu poti face nici o modificare asa cum ai dori sa fie. In plus, sistemul asta este extensibil/upgradabil si daca il faci cu mana ta, stii exact ce merge sau ce nu merge bine si faci exact ce trebuie ca sa corectezi problemele.
E fabulos, abia astept...
Nu am mai fost asa de entuziasmat de un proiect DIY de astronomie de cand cu "Mioritica".

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact