Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
29aug0232.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

stele duble: lista lui Lockier, etc


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 37, 38, 39 ... 48, 49, 50  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Stele duble

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 20 Oct 2019 23:48 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele double lista lui Lokier
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara!
Chiar acum ora23 si14 am intrat in casa de LA stele duble.
Atmosfera mi s-a parut usor cetoasa.Am stat cateva minute sa caut constelatia Cepheus.Cu greu abia am depistat stelele principale.
Am inceput cu delta Cefeu .E o dubla lejera LA in grosisment de 214x,apoi in centrul
Cefeului de afla o Alta dubla xi Cefeu ceva mai stransa.Catre nordul Cefeului am vazut
dubla kappa Cefeus.Am parasit Cefeul si am admirat tripla iota din Casiopeea.Cele3 stele se vedeau bine separate LA 214x dar mai lejer cu300x.Am folosit ocularul BCO 10mm cu barlou de2x.
Vedeta serii a fost gama din Andromeda,sora lui Albireo.Am stat minute bune sa-i admit cele doua componente.Atmosfera buna pentru double asa ca am vizitat-o si pe delta Lebada.S-a vazut clar si raspicat..
Mircea am incercat si eu sa vad zona de pe langa gama Cefeu si am vazut o dubla stransa de magnitudine mica=.Este prima stea in partea de Est fata de Errai.La 300x cele 2 componente se vedeau ca 2 puncte de lumina foarte fine de magnitudine egala.Or fi STF13 sau STF2 nu stiu.Mentionez ca nu am harti pentru stele duble.Am aflat
cand am fost LA Lisa de LA Theogon de un catalog Taki pentru duble.
Ma rettrag la somn
seara buna!
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 21 Oct 2019 20:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Struve 13 are separarea de 0,9” și PA de 52* și este la est de gamma Cephei, cealaltă Struve 2 este la nord de gamma, are separarerea tot de 0,9” și PA de 18*
Vicule încearcă un PA ca să poți identifica dublele. Și dacă tot ai un T Rex care halește la duble, fă niște estimări de magnitudine , estimări de culoare, poate și niște desene... Oricum splitarea unei stele de 0,9” nu-i de colo.(depinzi de mulți factori nu numai de instrument). Sunt convins că la” linkuri utile ” de pe forumul nostru, vei găsi ce cauți.
Spor

_________________
mihai
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Oct 2019 22:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

vicu60

Ti-am trimis atlasul de duble al lui Taki prin email pe adresa de yahoo.
Eu l-am tiparit pe al meu si l-am spiralat si il folosesc aproape la fiecare observatie.
Inafara de 2000 de stele duble /multiple,atlasul acesta al lui Toshimi Taki si Pete Wehner contine si 304 obiecte DSO.

ありがとう滝さん , thank you Pete Wehner !

***********************************

Nota

In general ,cand cineva obtine un rezultat bun ,eu incurajez colegul sau colega respectiva pentru rezultatul obtinut.
As putea sa pun o lista nominala cu cei pe care i-am incurajat.
Foarte putine instrumente de pe acest forum au fost impinse pana la limita maxima.
Vad insa ca bucuria mea nu este si a voastra ,va multumesc atunci pentru ignorare.
Voi continua sa-mi indeplinesc atributiile de moderator dar nu voi mai publica observatiile mele aici.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Oct 2019 06:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu știu dacă adresarea "domnul Faraon" e cea potrivită, însă cu onoare declar aici că sunt unul dintre privilegiații pe care mult încercatul Mircea, Faraonul nostru cel binecuvântat de RA, i-a călăuzit pașii printre stele! Very Happy

Așadar să-i aducem o ofrandă bogată, să-l înduplecăm ne mai încânte cu minunatele sale rapoarte de observații, poetic și practic cele mai bune!

Pe de altă parte, nu fugiți niciodată de cerul lăptos, indică lipsa vânturilor turbate din stratosferă, așadar e foarte posibil ca mult râvnitul seeing de sub 1 arcsec să-și facă timid apariția.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 22 Oct 2019 08:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Mircea,
Chiar ma bucur ca ati ajuns si chiar depasit limita telescopului dumneavoastra!
Si am observat ca pe acest forum in proportie mare, aproape doar dumneavoastra incurajati si aveti cate un cuvant de imbarbatare si apreciere pentru altii, chiar si cand fac observatii simple de incepatori (pe mine m-ati ajutat mult cu aceste incurajari). Eu cand am timp ma uit cu mare interes la tot ce postati, dar raspund rar. Imi dau seama ca e dureros pt dumneavoastra atunci cand nu este nici o reactie la o mare bucurie a dumneavoastra. Este ca si cum suntem la capatul a doua receptoare. Intr-un capat cineva are de zis tot timpul cate ceva, iar din partea cealalta este o liniste totala. Dar nu trebuie sa va "retrageti de pe front", pentru ca tocmai diferenta asta intre "receptoare" arata diferenta de clasa si experienta bogata a dumneavoastra, si poate o vocatie de pedagog.
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 22 Oct 2019 09:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Din neatenție i-am indicat lui Vicu date despre Struve 13 si Struve 2, splitate deja de Mircea cu Rățușca cea urată. Splitarea unor duble cu separarea de 0,9” este în sine o performanță cu atat mai mult cu cat dobsonianul de 125 mm cu care s-a reușit performanța și-a depășit condiția. De aceea înțeleg bucuria lui MIrcea -care este si a mea și confirmă o dată în plus că dragostea pentru boltă și calitatea unui instrument este hotarîtoare.
De aceea îi propun lui Mircea ca numele dobsonianului să se schimbe în Rățușca cea frumoasă în amintirea anilor de serviciu credincios marcate cu performanțe deosebite.

În zilele acestea am optimizat (din punct de vedere mecanic) un cassegrain de 138 mm cu oglinda șlefuită de Tavi și cu reținere am îndreptat-o spre stele : testul pi aqvile. Am pus ocularul NN de 24 mm pe funcția de căutător. Marea surpriză și bucurie să constat că că la grosismentul de 127X văd deja componentele atingându-se și călătorind grăbite spre vest. Bucuria mea venea și din surpriza placută căpâna acum nu am reușit niciodată splitarea lui pi (separare 1,4”) cu grosismente sub 200X, cu celelalte instrumente comerciale, chiar dacă aperturile acestor instrumente erau mult mai mari.
M-am gandit atunci cât de bucuros trebuie să se fi simțit Mircea cu performanțele la cele două duble din Cepheu.
Am încercatapoi o sumendenie de oculare cel mai bine s-a văzut cu BGO de 9 mm (337X) ceea ce spune multe despre calitatea instrumentului.

_________________
mihai
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 22 Oct 2019 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sper că ne vom mai putea bucura de îndrumările, observațiile și comentariile domniei tale Coane Mircea ca și de faptele Penelopei, Rățuștei sau Toleascopului. Ele dau sarea și pierul multor rubrici si sunt relevante pentru frumusețea observațiilor la ocular ca și pentru reliefarea trcutelor istorii ale astronomiei
_________________
mihai
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 22 Oct 2019 13:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari dl. Mircea Pteancu pentru rezolvarea stelelor STF 2 si STF 13 din Cepheus cu reflectorul de 125mm. Very Happy

Citind raportul dv. de observatii din acea seara, m-am hotarat si eu sa observ aceste doua stele duble din constelatia Cepheus. Aseara fiind senin ,am instalat telescopul reflector de 114/900mm si m-am pus pe cautat si observat stelele SFT 2 si STF 13.

Am constatat ca seeing-ul era foarte bun, 9/10 pe scara Pickering, perfect pentru observarea acestor stele duble dificile.
Am folosit grosismentul de 300x, obtinut cu ocularul TS Optics de 9mm si lentila barlow Bresser 3x.

Am observat urmatoarele aspecte la aceste doua stele:

-STF 2 Cep are aspect de cifra 8 cu componentele lipite intre ele, fara spatiu, care sunt orientate pe directia Nord-Sud.

-STF 13 Cep, deasemenea ,are acelasi aspect la 300x, ca si steaua STF 2 , dar mai pronuntat, tot cu componentle lipite intre ele, orientate pe directia NE-SV.

In afara de acestea ,ca tot seeing-ul a fost foarte bun aseara, am mai observat alte stele duble dificile, acestrea fiind:

-Lambda Cygni, care la 300x avea aspect de ou, cu alungirea orientata spre Nord-Nord-Vest fata de centrul formei de ou. Sigur nu a fost vreun efect de difractie datorat seeing-ului. Imaginea stelei era foarte stabila, doar cateodata mai flutura slab.

-Iota Cas, la care se vedeau doi companioni, A, mai vizibil dar foarte aproape de steaua principala si B mai slab vizibila dar mai departata de steaua principala.

-Zeta Aquarii era bine separata, cu spatiu negru bine vizibil.

-Epsilon Lyrae. Si la acesata se separau bine componentele ,atat la Epsilon 1 cat si la Epsilon 2 Lyr.

-Epsilon Dra. La acesta stea, companionul B se vedea greu, dar bine separat fata de steaua principala.

-Alfa Piscium se separa bine la 300x, companionul B vazandu-se bine.

-Mu Cygni se separa relativ bine, cu spatiu subtire intre componente.

-Psi Cygni. La acesta stea companionul B abia se zarea, dar era bine separat fata de steaua A, spre Sud de aceasta.

-52 Cygni avea companionul B foarte greu vizibil, dar destul de departat de steaua A, spre Est-Est-Nord.

-6 Trianguli. Companionul B se vedea bine si cu separatie mare , spre Nord-Est de steaua A.

-Epsilon Arietis. Mare surpriza a fost pentru mine cand am vazut ca aceasta stea este o dubla cu componentele foarte apropiate intre ele ,cu spatiu foarte subtire, aproape indentice ca stralucire si orientate pe directia Nord-Sud.

-36 Andromedae. La fel, si aceasta stea m-a surprins cu apropierea foarte mare dintre componente ,care aveau un spatiu subtire intre ele. Componenta B era cu putin mai slaba fata de componenta A si orientata spre Nord fata de aceasta.

Toate aceste stele le-am observat numai la 300x, cu combinatia dintre ocularul TS optics de 9mm si barlow-ul Bresser 3x.
A fost o seara excelenta din punct de vedere al seeing-ului, dar si al transparentei care a fost cam de 8/10.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Oct 2019 23:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări, tuturor!
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 23 Oct 2019 09:38 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele double lists lui Lockier
Raspunde cu citat (quote)

Buna seara!

Mircea, nu pot sa spun decat ca am toata admiratia pentru pasiunea ta referitor
LA stelele double.Este in capitol foarte interesant pe care EU l-am descoperit aici pe
forum.De Putin timp incerc sa urmez cararile pe care le-ati batut cu telescoapele spre stele si am vazut ca nu e simplu.
Inr-adevar sa reusesti separarea stelelor de 9"cu o oglinda de 125 mm ,nu-i de Colo!
Asta dovedeste eperienta LA ocular si calitatea optica deosebita a instrumentului
+calitatea seeingului.
Mai vreau sa spun ca citesc cu placere postarile tale ,asa ca imi pare rau daca nu vei
mai face lucrul asta.
Multumesc pentru Taki catalog.

Cer senin!
Sus
vicu60
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2015
Mesaje: 147



Localitate: bucuresti

MesajTrimis: 23 Oct 2019 09:54 Download mesaj
Titlul subiectului: Stele double lista lui Lokier
Raspunde cu citat (quote)

Rectific 0,9" in loc de 9".[/TeX]
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Oct 2019 23:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc tuturor pentru cuvintele bune.
Nu plec nicaieri ,iubesc acest forum ,oricat de suparat as fi.
Am sa explic in doua cuvinte pricina supararii mele.
Exista contorul care arata numarul de vizualizari,daca as scrie ca jurnalist platit , as fi fericit cu vizualizarile.
Dar ceea ce ma atrage la forum sunt discutiile prietenesti despre observatii,obiectele ceresti,instrumentele si metodele de observatii ... intr-un cuvant un dialog viu ,intre oameni care impartasesc aceeasi pasiune.
Asa cum au povestit colegii nostrii ca s-a intamplat la Lisa.
De ce acolo se poate si aici nu ?
La un moment dat a inceput un topic foarte interesant , dinamic ,extrem de util si de interesant ,numit ''Teme de observatii''.
De ce lasam letargia sa ne cuprinda ?
Nu vom fi vesnic aici ,oricand se pot intampla lucruri care sa ne duca departe de stele.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 24 Oct 2019 08:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar insa se mai rupe "letargia" asta si aici pe forum datorita celor ca dumneavoastra, care mai fotografiati o Ratusca "urata", mai spuneti o vorba de duh, sau datorita pasiunii mari va implicati emotional nevinovat ca un copil Wink... doar asa trece timpul mai frumos pe forum Smile ...

Iar la Lisa cred ca este foarte important ca e "live", elementul vizual si chiar tactil primand. Insa pe forum devine ca o rutina, "letargie" cum ati spus, si plus ca trebuie sa citesti si sa cauti in forum, ehe treaba de bibliotecar care ne pune mintea mai mult la lucru Smile Este exact ca atunci cand eram mici cand cautam carti cu poze nu fara Smile Tocmai din cauza asta eu chiar apreciez pozele de la observatii adica din timpul observatiilor, fotografiile acelea nepretentioase cu toate accesoriile si instrumentele imprastiate de febra observatiilor Smile


Domnule Mircea, ca sa revenim la stele noastre... tare as vrea sa imi recomandati si mie o stea dubla ca sa testez si eu limita noii mele lunete 72 ed APO pe care tocmai am prezentat-o aici pe site. Limita ei de separatie am inteles ca este 1,60". Imi dau seama ca nu tine doar de limita instrumentului ci si de "limita de separatie" a observatorului insusi Smile Si eu recunosc ca "limita mea de separatie" la stelele duble este foarte slaba Smile
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 24 Oct 2019 15:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce-mi vine prima data în minte este pi Aqvilae cu separația de 1,4” despre care Sissy Haas spune ”60 mm, 120X:A difficult pair for 60 mm, but beautifully tight...” Stelele au magnitudinile de 6,3 și 6,8 și sunt dispuse west-est (PA 107*)
Tot in Aqvila este steaua 23 separare 3,0” , diferență mare de magnitudine m1=5,3, m2=8,3. Webb zice ”Yellow, blue . Herschel and Sith found the companion incresingly visible with high power...”
Tot aici Struve 2596 separare 2,0” m1=7,3 m2=8,6
Struve 2628 separare 3,3” m1=6,6, m2=8,7 Web: very white, purple. Hartung: both stars are yellow and small apertures show them well
Struve 2644, separare 2,6 m1=6,9, m2=7,1 Comentarii: Grand sight for 60 mm! A bright pair of gloss-white stars exactli alike, locked in a deep kiss at 120X (frumos spus)
H I 93 separare 1,8” m1=7,7, m2=8,4 Sissy a rezolvat-o cu 125 mm la 125X
Perseus Struve 268 separare 3,0” m1=6,7, m2= 8,5
Struve 270 separare 20,9”, m1=7,0, m2=9,7 apar in același camp
Struve 425 separare 2,0” m1=7,5, m2=7,6 la 30 minute de arc de 40 Persei (și ea dublă
Sissy recomandă 125 mm apertura la 200X)
Am dat cateva exemple de duble situate în constelații relativ accesibile de vizitat în această perioadă
Spor la observații Tudor, ca și altora inclusiv mie Very Happy

_________________
mihai
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 24 Oct 2019 17:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe 22 octombrie a mai urmat inca o seara cu seeing foarte bun, asa ca am mai observat niste stele duble dificile, acestea fiind:

-1 Arietis/STF 174. Are separatie relativ mica, componental B fiind relativ vizibila, orientata spre Sud-Sud-Est fata de componenta A.

-STF 2935 Aquarii. Este o stea dubla slab vizibila, la care componenta B este greu vizibila, dar cu separatie nu prea mica, fiind spre Nord-Vest de steaua principala.

-STF 2944 Aquarii. Are componentele foarte apropiate , cu spatiu subitre intre ele, fiind orientate pe directia NV-SE.

-STF 2780 Cephei. Are componentele lipite intre ele, cu aspect de cifra 8, componenta B fiind usor mai slaba decat componenta A, fiind orientata spre Sud-Vest de componenta A.

-Rho Capricorni/Sh 323. La acesta stea, componenta B se vede greu, in dreptul primului inel de difractie din jurul componentei A, spre Sud de aceasta.

STF 2671 Cygni. Componenta B relativ bine vizibila, cu separatie relativ mica, dar cu spatiu maricel intre componente. Componenta B este orientata spre Nord-Vest de A.

-Pi Aquilae/STF 2583. Are separatie foarte mica, cu spatiu subtire intre componente. Componenta B este putin mai slab luminoasa decat A.

-STF 2438 Draconis. Are componentele lipite si suprapuse partial, astfel ca pare mai mult de forma eliptica decat de forma cifrei 8. E foarte dificila pentru telescopul de 114mm diametru sau similar.

Cu aceasta stea am incheiat observatiile ,caci a navalit ceata spre miezul noptii si nu a mai plecat de 2 zile incoace, ziua ridicandu-se mai sus, ca plafon de nori josi, iar noaptea se lasa peste oras ca o cortina .

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Stele duble Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 37, 38, 39 ... 48, 49, 50  Urmatoare

Download topic
Pagina 38 din 50
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact