Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Luna_-_Zoom_2.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie Dobson SkyWatcher 203/1200 Pyrex


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dan O.
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Oct 2019
Mesaje: 6



Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 11 Oct 2019 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Achizitie Dobson SkyWatcher 203/1200 Pyrex
Raspunde cu citat (quote)

Buna,

As avea nevoie de ajutorul dvoastra cu niste informatii.
Atat mie cat si sotiei mele ne place foarte mult sa observam stelele si luna de pe balconul nostru micut din Cluj Napoca. Fiind oarecum la marginea orasului se vad destul de bine in noptile senine.
M-am hotarat sa-i fac sotiei mele ca si cadou de craciun un telescop. Asa ca dupa multe jonglari intre refractor SkyWatcher 90/900 EQ2 si Newton SkyWatcher 130/900 EQ2 si documentari pe multe forumuri am ajuns la concluzia ca cel mai potrivit pentru bugetul meu ar fi un Dobson SkyWatcher 203/1200 Pyrex https://telescop-expert.ro/dobson-skywatcher-2031200-pyrex_100102.
O grija pentru mine ar fi ca nu o sa-mi incapa pe balcon (are doar 110 cm latime) dar l-as mai putea folosi din apartament deoarece am ferestre velux).
Am atasat o poza a cosului de cumparaturi(am mai adaugat niste accesorii de care cred eu ca as avea nevoie).
As aprecia tare mult parerile voastre despre acest telescop, daca credeti ca o sa imi incapa pe balcon si daca e sufiecient continutul cosului pentru inceput (sper sa fie suficient pentru ca deja mi-am depasit bugetul Smile) )
Va multumesc anticipat



Comanda Telescop.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  39.95 kb
 Vizualizat:  de 5324 ori

Comanda Telescop.jpg


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Oct 2019 19:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Paca n-as adauga si colimatorul laser deocamdata, exista metode mai ieftine pentru verificare a colimarii. Barlow-ul este 2"?
Sus
Dan O.
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Oct 2019
Mesaje: 6



Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 11 Oct 2019 21:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, am ales Barlow de 2" ca sa potriveasca cu focalizatorul.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 11 Oct 2019 22:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dan

Ce latime are balconul ?
Ce inaltime are parapetul ?
In nici un caz sa nu trebuiasca sa va aplecati inafara lui!

Focuserul este hibrid ,accepta atat oculare si Barlow de 2'' cat si de 1.25''.
Barlow-ul de 2'' este scump si absolut inutil,cel putin acum.
Muuult mai util ti-ar fi un cautator RACII 9x50mm sau 8x50mm.
Nu fac reclama dealerului ,doar ca exemplu :

https://astromagazin.ro/cautatoare/2271-cu...-9x50.html

Succes,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 11 Oct 2019 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alegerea este foarte buna ca si telescop . De filtre chiar nu ai nevoie , si este f periculos avindule , esti tentat sa te uiti la soare cu 0 experienta .. .Eu alegeam oferta "Dobson SkyWatcher 203/1200 Pyrex + ocular Planetary 4mm - 1,999.75 RON " mult mai util la Saturn , planete , roiuri , duble ...
Daca comanda este inchisa , e cam tirziu , poate telefonic ...
Eu am exact 110cm latime balcon si bag si EQ 6 si tubul de 203 , sau Dob 254 . Nu ai 110cm , ca ar insemna sa il razi de toti peretii. Acum nu o sa vezi tot cerul , dar cimpul fiind in miscare , e suficient cit sa treaca luniile cu multa umezeala si frig . Bafta
Sus
Dan O.
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Oct 2019
Mesaje: 6



Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 12 Oct 2019 09:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna,

Multumesc pentru informatii.
Inca nu am dat comanda, mai astept sa ma mai documentez si sa vad ce pareri aveti dumneavoastra.
Initial am crezut ca si oculare sunt de 2" si de aceea am ales acel Barlow dar am aflat ca sunt de 1.25" asa ca voi lua unul mai ieftin (115 lei).

Citat:
Ce latime are balconul ?
Ce inaltime are parapetul ?
In nici un caz sa nu trebuiasca sa va aplecati inafara lui!

Balconul meu e lat de 110 cm si inalt tot de 110. Nu prea am cum sa ma aplec peste Smile

Citat:
Muuult mai util ti-ar fi un cautator RACII 9x50mm sau 8x50mm.

Telescopul vine cu un Cautator: 9x50 SpringLoad. Nu e ok acesta?

Citat:
Eu alegeam oferta "Dobson SkyWatcher 203/1200 Pyrex + ocular Planetary 4mm - 1,999.75 RON "

Cred ca asa o sa fac, vad mai tarziu de filtre Smile

Cred ca asa o sa imi arate comanda



Comanda 2.png
 Descriere:
 Marime fisier:  46.49 kb
 Vizualizat:  de 5171 ori

Comanda 2.png


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Oct 2019 12:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu nu am fost deloc multumit de ocularul planetary de 4mm skywatcher luat demult si folosit pe newton 200/1000, imaginile erau foarte neclare, nu aducea nimic in plus, prea puternic pentru balcon, sau ceva nu era in legatura cu el. De asemenea nici colimatorul laser nu a adus un bebeficiu, si nici barlowul de 1.25 skywatcher nu prea l-am folosit des.
Eu as lua doar tubul cu un ocular de 25mm cu care vine, cel de 10 daca vine si el la pachet de asemenea nu mi-a placut.
Lumea avea cuvinte de lauda la adresa unui ocular UWAN de 7mm de la TS, costa 100E, as incerca macar de dragul unghiului aparent mare, banui ca Luna s-ar vedea interesant prin el.
Cand comanzi online stiu ca exista tentatia sa adaugi in cos cat mai multe ca doar e gratis... Smile.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 12 Oct 2019 13:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularul de 4mm e bun pentru determinarea capabilitatilor de magnificatie a telescopului, altfel posesorul se va intreba permanent ce s-ar fi putut vedea cu un ocular de focala mai mica decat cel de 10mm din dotarea initiala. Seeing-ul oricum isi are legea lui unde nici o formula teoretica de marire maxima nu mai e valabila Smile. Eu pentru inceput cel putin as renunta la Barlow si as opta mai degraba pentru un filtru UHC daca tot e vorba de observatii urbane si daca as mai vrea sa vad si altceva dupa ce apun Jupiter, Saturn si Luna dupa blocul vecin in perioada asta Smile ....
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2811

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 12 Oct 2019 14:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si eu as renunta la barlow. Pentru ca e bine sa iti iei daca vrei cu timpul oricum unul de calitate care te va costa de la 100euro in sus, dar va merita pentru ca nu iti va "trage in jos" viitoarele oculare mai bune. Dar mai intai foloseste ocularele cu care vine in dotare si tot cu timpul iti vei lua si alte oculare mai de calitate. Nu investii acum in multe accesorii care, chiar daca ti se par ieftine in comparatie cu telescopul, vei ajunge cu timpul singur la concluzia de a le schimba cu ceva mai bun. Deci ori ceva bun cumparat de la inceput, ori cu ce vine minim in dotare telescopul.
Un exemplu de oculare bune "pe viata" si nu prea scumpe, sunt cele Plossl de la TeleVue.
Daca vrei totusi si un ocular cu focala mica la preturi decente imi vine in minte seria SkyWatcher UWA 58 grade. Au o definitie foarte buna si sunt comode de privit prin ele. Eu il am pe cel de 3.2mm si sunt multumit. Sau la alta clasa de pret, dar mai bune, sunt cele de la ExploreScientific seria de 82grade au un 4.7mm foarte bun. Campul vizual de 82 grade te va ajuta la vizual sa reincadrezi mai rar obiectele in ocular.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 12 Oct 2019 19:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ocularele , barlow se pot lua si second in timp . Totul este important , dar daca nu ai setul complet de oculare , si plaja de maririi acoperita prin barlow , care mai trebuie si la video/foto astronomie , se cheama ca ai bagat banii in ceva "inutil". Acel barlow GSO 2X 2"cu reductie 1,25 este necesar ca aerul , (eu am identic dar de la Tele Vue luat second de pe forum ) trebuie si la DSO cu oculare pe 2" si in viitor pentru DSLR astrofoto .
Sus
Dan O.
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Oct 2019
Mesaje: 6



Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 13 Oct 2019 12:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Buna,

Multumesc mult pentru raspunsuri desi acum sunt putin confuz Laughing
Colimatorul o sa il cumpar 100% pentru a ma scapa de o grija. Am vazut ca sunt metode mai ieftine de colimare dar cu laserul mi se pare cel mai simplu.
Legat de Barlow, inteleg ca cel cu 115 lei e ieftin si ma gandesc ca nu e foarte bun dar si ocularele care vin cu telescopul sunt pe 1.25". Daca l-as lua pe cel GSO ED de 2" am ce face cu el? Il pot folosi?
Cu timpul o sa vreau sa-mi iau si alte oculare mai bune, ma gandesc ca de 2" is mai ok decat de 1.25", nu?
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 13 Oct 2019 14:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In general la oculare orice distanta focala poate fi posibila atat in format 1,25" cat si 2". Diferentele constau in campul vizual mai mare si confortul marit de utilizare permise de formatul 2" si desigur, pretul mai mare la 2". Exceptie fac unele design-uri optice (gen Nagler la oculare cu camp de peste 80 si 100 de grade) care desi necesita volumul unui format pe 2" pot fi folosite atat pe 2" cat si cu adaptoare pe 1,25" fara modificarea campului vizual.
Cat despre Barlow 2x eu il consider necesar la astrofoto si daca vrei sa ai asigurata o plaja larga focala folosind un numar limitat de oculare, gen 10, 15 si 25 si 40mm comparativ cu oculare mai multe pentru focalele rezultate anterior cu Barlow. Uneori mai creste si confortul in utilizare la ocularele de focala scurta, ex. 10mm + Barlow e mai confortabil (eye relief marit) decat un ocular de 5mm sa zicem din aceeasi gama.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Oct 2019 15:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Standardul de 2'' se justifica doar la distante focale maricele ,gen 30mm,25mm ,20mm.
La distante focale scurte e gargara de marketing si risipa de metal si plastic deoarece lentilele fiind de diametru mic ,mai mic de 30mm ,la ce bun grajdu' mare daca armasarul e ponei !?

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 13 Oct 2019 15:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte adevarat, dl. Pteancu, mai ales daca te uiti la un Kokusai Kohki Fujiyama de 5mm pe 1,25" si un Hyperion tot de 5mm dar pe format 2" chiar daca are numai adaptor la 1,25". Au design-uri diferite dar primul e de 10 ori mai usor, are volum de 5 ori mai mic, ofera calitate vizuala de 10 ori mai mare si e apropiat de pret cu al 2-lea.

Ultima modificare efectuata de catre starbuck la 13 Oct 2019 22:18, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Oct 2019 20:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dan O. a scris:

Colimatorul o sa il cumpar 100% pentru a ma scapa de o grija.
Daca e decolimat o sa ai o grija in plus...
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact