Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0430.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224030
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Calea Lactee


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 26 Sep 2019 09:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce misto! Si da, pt o camera de mobil e fantastic. Ce i-ai mai facut in postprocesare, daca pot sa intreb? Smile
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 26 Sep 2019 11:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand a fost nasol ca a trebuit sa fac panorama manual. Confused
Apoi a trebuit sa minimizez diferentele din zona de imbinare (care inca se vad de un ochi ultracritic). Apoi tiff-ul obtinut l-am incarcat in Lightroom si de-aici, fiecare cu gusturile lui. Am crescut cate (foarte) putin Whites, Dehaze, Clarity, am scazut Blacks si m-am jucat pe la Noise si Sharpness. White Balance-ul se potriveste si el. Ulterior, am incarcat intr-un program de editare generala si am mai bibilit-o nitelus.
Cum ziceam, am acum background la telefon, fara a mai incalca Copyrightul. Il aveam pe-al altuia, acum il am pe-al meu. Very Happy
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 26 Sep 2019 14:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Camerele (senzorii si optica) telefoanelor au evoluat spectaculos in ultima perioada. Unele aplicatii folosesc fotografia computationala, care face ca rezultatele obtinute sa rivalizeze cu cele obtinute pe camere cu senzori mult mai mari. Gcam e un exemplu.
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 28 Sep 2019 13:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce sa spun, aparatura asta o avem, cu ea inaintam. Si mie mi-ar placea setupurile altora, dar pe moment am un DSLR entry level de-acum 12 ani pe un trepied foto, cu ajutorul caruia incerc sa deprind chestii de grupa mica gen focusat unde trebuie, stors signal-to-noise-ratio sau, la postprocesare, Pleiade albastre si nu roz Laughing

GunDALF, vezi totusi ca partea aia cu fotografia computationala e cam citat de reclama. Nu zic nu, ies poze frumoase, dar ce fac aplicatiile alea e sa preia o parte din postprocesare, adesea in moduri neoptimizate pt astro Smile Limitarile fizice date de senzori mici dar cu multi megapixeli sau de "pupile" milimetrice nu pot fi rezolvate magic din software, sa vezi daca ai pune un RAW de camera foto prin aplicatia aia ce chestie iti iese Wink

Pentru panorama eu as mai incerca o mizerie, ca sa nu fac joinul de mana - presupunand ca exista totusi o bucata de cer care apare in ambele imagini,importa-le in DSS ca 2 cadre light, foloseste modul de stacking mozaic (tot de acolo de unde ai aliniat pt prim plan cu copacu') si lasa algoritmii sa munceasca pt tine

Atasez si eu doua chestii cu care m-am mai jucat in ultima vreme - prima e cu star trails de pe platoul Bucegilor, peste poluarea luminoasa din Valea Prahovei (pescuiam Perseide dar n-am nimerit-o) si a doua e ce-am mai prins din zona spectaculoasa a Caii Lactee anul asta



acele_morarului.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  179.06 kb
 Vizualizat:  de 4697 ori

acele_morarului.jpg



acvila_si_calea.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  188.12 kb
 Vizualizat:  de 4697 ori

acvila_si_calea.jpg



_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 28 Sep 2019 13:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai, nu, ca n-am folosit decat RAW (60 lights, 30+30), app fara foto computationala. Si eu am un dSLR Canon, ba chiar si un mirrorless Olympus, insa capturile de mai sus au fost luate intr-o deplasare de destindere si n-am umplut portbagajul si cu rucsacul dSLR-ului. Poate o s-o fac alta data.
Despre lipit automat, hmmm, ma tem ca e mai complicat. Cei 20 mm echivalenti ai minusculului obiectiv fac ca poza sa fie soft pe margini, de aici probleme. Eu sunt constient de limitele unei camere de telefon, dar si de faptul ca au progresat remarcabil si ca pot da rezultate satisfacatoare.

PS: daca te pricepi mai bine, iti pot pune la dispozitie cele 60 de RAW-uri, sa te joci cu ele. Poate iti iese ceva mai bun decat mi-a iesit mie.


Ultima modificare efectuata de catre GunDALF la 28 Sep 2019 13:57, modificat de 1 data in total
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Sep 2019 13:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

uite fara panorama si lipituri de bucatele originala 5600x 3800 20 M arata mai bine aici e comprimat sub 1M


Autosave003ggxzz.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  946.08 kb
 Vizualizat:  de 4682 ori

Autosave003ggxzz.jpg


Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 28 Sep 2019 13:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

De acord, aratã mai bine. Cu ce?
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 28 Sep 2019 14:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu e camera pentru astronomie dedicata e doar canon dsrl 6d se foloseste si la astronomie (racit devine aproape zeu). cu obiectiv normal de foto bunicel modest la diafragma f/4 16- 35mm dar pus pe montura EQ 6 sunt cateva expuneri de 90 secunde
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 28 Sep 2019 16:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu n-am full frame, doar APS-C. O sa incerc sa-l folosesc cu prima ocazie. Din pacate, si eu am tot un obiectiv wide cam slabut: 11-18, f/4.5-5.6. Sau eventual voi folosi 17-50-ul cu f/1.8. Dar e cam soft la 1.8. Nu stiu cat va afecta capturile. Daca ma voi invrednici si voi avea chef de carat, poate o sa-l pun pe HEQ5-ul meu.

Pana acum, cea mai buna captura cu el a fost single shot acum cativa ani, RAW la ISO 6400, cca. 20 s, cu obiectivul de kit, 18-55. De asteptat sa nu iasa prea bine.
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 28 Sep 2019 17:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Stanescu Octavian: maaama ce misto, se vede nebuloasa din jurul Antares! Vad ca a iesit IC 4665 roz, ma intreb daca o fi aceeasi problema pe care am mai avut-o eu pe Pleiade, si daca da, de unde apare. Stackingul l-ai facut tot cu DSS sau cu alt program? Si da, 6D-ul e un zeu ...mie imi face cu ochiul 250D ca upgrade, ca-i la juma' de greutate, dar na, nu-i acelasi senzor Smile

@GunDalf cel mai bun telescop e ala prin care te uiti, cea mai buna camera e aia pe care o ai la tine in momentu' fatidic, dar zau ca-i pacat de un obiectiv 17mm f1.8 sa stranga praf Very Happy Mai ales ca acum ai invatat sa faci si stacking. Trage-i niste darkuri si alte alea, si de abia astept sa vad ce o sa iasa. Zici tu de obiectiv ca-i soft dar nush daca e mai soft decat kit-ul la f3.5, si daca o fi, ai loc sa inchizi Smile Acum inteleg de unde problema cu ansamblat panorama, si nu cred ca m-as descurca mai bine ca tine.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 29 Sep 2019 07:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am gresit, e f2.8. Embarassed Dar merge si-asa.
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 29 Sep 2019 08:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, tot nu-i rau. Pot sa intreb ce camera si obiectiv ai, apropo?
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 29 Sep 2019 13:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Canon 550D + Tamron 17/50 mm ( f/2.8 ). Un Canon 50 mm f1.8 mai am. Camera e acceptabila la high ISO.
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 07 Oct 2019 06:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fain, 350D-ul meu merge doar pana la ISO1600. Lipsa de liveview doare rau la focus, dar sper ca la obiectivul urmator (un prime Samyang de 16mm f2) sa mearga mai usor, ala fiind totusi obiectiv cu focus manual.

Am terminat zilele astea de prelucrat o Cale Lactee peste Pietrele Doamnei - e prima cu care ma joc in PixInsight.



pietrele_doamnei.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  166.88 kb
 Vizualizat:  de 4447 ori

pietrele_doamnei.jpg



_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 08 Oct 2019 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aratã binișor. Am mai colorat și eu un crâmpei din Calea Lactee, cea surprinsã cu PocoF1.
350D a fost primul meu dSLR. Bunã camerã a fost. Smile
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact