Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
orion_wide.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Publicatii
STELE SI CONSTELATII, Marcel Jinca
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 185297
Numar de utilizatori inregistrati: 2500
Cel mai nou utilizator inregistrat: Szabo Csanad
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii cracoviene

Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
saiph
Moderator
Moderator

Data inscrierii: 19 Sep 2007

Motto: Sky is not the limit, it's the target

MesajTrimis: 24 Sep 2019 12:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
A iesit destul de "curat". Oricum Saturn e mic la focala ta, poti aplica ROI mai "agresiv" si asa nu te mai blocheaza USB2 si nici HDD nu mai este limita.

Pai asa am crezut si eu, pt o secunda Smile dar dup-aia am refacut calculele: daca expunerea pe cadru e de 40ms, n-am cum sa obtin >25 FPS nici sa stau in cap Very Happy
Am facut proba cu ROI de 320x240. La fel, aceeasi rata ca la ROI 640x480.
Pt FPS mai mare am nevoie de apertura mai mare, ca sa iasa mai luminoasa planeta si atunci mi-as permite sa scad expunerea suficient cat sa poata trage cu >25.

Multumesc Iulian Wink ce sa-i faci, un pic alta tehnologie la mijloc..
Apropo de detalii, am remarcat niste "urechiuse" bizare deasupra discului planetei, care apar pe toate stivele, nu stiu ce or fi, ca nu sunt artefacte de la prelucrare. Eu sigur nu le-am pus acolo in Paint Laughing Sau poate doar imi joaca mie ochii feste..

Sus
valy
Membru
Membru

Data inscrierii: 21 Iul 2005

MesajTrimis: 24 Sep 2019 13:20 Download mesaj
Titlul subiectului:

Evident, asa cum ai zis si tu initial, esti limitat si de timpul de expunere. Mai poti jongla cu iso dar devine zgomotos rau, eventual poti pune un peltier sau ceva racire pasiva, nu imi dau seama cat ajuta.
Urechiusele par a fi niste artefacte de la camera, as incerca sa rotesti camera la 90' daca mai prinzi ocazia de seeing bun. La un mom. dat a fost un scandal cu basler despre onion rings, desi la tine parca nu apar: https://www.cloudynights.com/topic/493753-rings-of-jove/
Sus
saiph
Moderator
Moderator

MesajTrimis: 24 Sep 2019 14:44 Download mesaj
Titlul subiectului:

valy a scris:
(...) La un mom. dat a fost un scandal cu basler despre onion rings, desi la tine parca nu apar: https://www.cloudynights.com/topic/493753-rings-of-jove/

Hehe Very Happy gen "fiiiive onion riiiings"?
Webcamul da asa ceva, si telefonul. Pusesem pe seama seeingului, dar probabil exista si o cauza intrinseca ce poate explica efectul ala enervant, de zici ca falfaie planeta.

Sus
saiph
Moderator
Moderator

MesajTrimis: 30 Sep 2019 11:04 Download mesaj
Titlul subiectului:

Dap.. am refacut in cele din urma stiva finala cu jumatate din cadrele luate initial in calcul. Si se pare ca totusi conteaza, dom'le Smile Atasat e rezultatul final --> 6 x ~1000 cadre. Am mai tuns-o un pic, ca randul trecut ramasesera chestii de la curbe si gama ici-colo. Stiu ca sunt un pic cam multe si-asa, daca nu le de-rotesti cu un soft specializat ca Winjupos, dar la scara asta si la puterea de separatie de care dispun, ma cam indoiesc ca as putea obtine ceva detalii fine pe suprafata planetei, mai fine decat acele benzi foarte discrete vreau sa zic.

Mi-am facut si temele - calculele adica - si se pare ca factorul de marire va creste, in noua configuratie a trenului optic, nu pana la 2.3 si mai degraba 2.4x, sau chiar un pic mai sus. Am refacut masuratorile, de doua ori, si de fiecare data am obtinut rezultate apropiate de valoarea asta. Ceea ce inseamna, ca la urmatoarea opozitie, m-as putea apropia serios de "limita" de 200 pixeli pt planete (vorbesc despre cele doua mari si fotogenice, care ne fac vara mai frumoasa) pentru setupul meu. Asta va implica, desigur, o crestere a timpului expunerii proportional cu cei 32% in plus la raportul focal. Mai pot creste din gain, dar asta va insemna si mai mult zgomot. Minunat.. am de ales intre imagine mare si intunecata, sau mare si puricoasa Neutral Bine, asta la Saturn, ca pt Jupiter, Marte si Venus nu-mi fac probleme.
Sper doar ca, de unde le vad eu, sa imi pot si permite sa maresc atat.. si bineinteles, sa am nopti senine cu seeing suficient de bun in preajma opozitiei.

Extension pierul l-am pus la dospit: trebuie indreptate fetele coloanei (un tub de 90/200 mm, cu perete de 4mm, din PVC un pic mai zdravan) si strunjiti conectorii (niste dopuri metalice cu gauri filetate). Sper ca dupa asta sa fie mai confortabile sesiunile de observatii Very Happy si poate creste un pic si rigiditatea monturii - am mai vazut la alti amatori care si-au facut modificarea asta ca sunt multumiti de rezultat.

sat_imx224_220919_prel2b.png
 Descriere:
Saturn 6 x 1000 cadre
 Marime fisier:  19.43 kb
 Vizualizat:  de 290 ori

sat_imx224_220919_prel2b.png

twl_pier_a.PNG
 Descriere:
Twilight I + pier
 Marime fisier:  117.24 kb
 Vizualizat:  de 258 ori

twl_pier_a.PNG

twl_pier_b.PNG
 Descriere:
Twilight I + pier + Mak127 + ADC + RT imx224
 Marime fisier:  199.8 kb
 Vizualizat:  de 258 ori

twl_pier_b.PNG

Sus
starbuck
Membru
Membru

Data inscrierii: 23 Ian 2011

Motto: "Orice natiune isi are conducatorii pe care ii merita." - Joseph de Maistre

MesajTrimis: 30 Sep 2019 22:57 Download mesaj
Titlul subiectului:

Foarte tare imaginea, felicitari Saiph. Din cate vad fps-ul mare sau numarul de frame-uri mare nu este o solutie pentru un castig in detalii ci o combinatie optima intre durata maxima a clipului video care sa nu piarda din detalii din cauza rotatiei planetei (atentie, nu e vorba de de-rotation) si un numar de frame-uri de calitate cat mai buna posibil. Ideea de baza este ca de exemplu 10 frame-uri de calitate marita vor genera o imagine mai buna decat 100 de frame-uri de calitate mai slaba.
Sus
saiph
Moderator
Moderator

MesajTrimis: 01 Oct 2019 08:24 Download mesaj
Titlul subiectului:

Multumesc Smile
Cam asa e, insa ce nu am mentionat anterior e ca am avut putin de munca la rotirea stivelor partiale ca sa aiba aceeasi orientare planeta in cadru, altfel iesea o blureala de toata frumusetea Laughing
De pe alt-az apare rotatia campului la expuneri mai lungi (sau clipuri video mai lungi); se poate si calcula exact cu cat, e in functie de latitudinea locului. In medie, a trebuit sa rotesc cam cu un sfert de grad spre Est fiecare stiva partiala - filmuletele avand cam 2 min fiecare si o pauza de aproape jumatate de minut intre. A fost o adevarata provocare sa pic peste unghiul potrivit, noroc ca Photoshopul stie unghiuri din-astea mici, altfel stivele mele erau bune doar de-un gif cel mult, sau un meme Very Happy

Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5
Download topic
Pagina 5 din 5

Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact