Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
mercur_soare_20191111_150619_139.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224029
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatii cracoviene


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 24 Sep 2019 11:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
A iesit destul de "curat". Oricum Saturn e mic la focala ta, poti aplica ROI mai "agresiv" si asa nu te mai blocheaza USB2 si nici HDD nu mai este limita.


Pai asa am crezut si eu, pt o secunda Smile dar dup-aia am refacut calculele: daca expunerea pe cadru e de 40ms, n-am cum sa obtin >25 FPS nici sa stau in cap Very Happy
Am facut proba cu ROI de 320x240. La fel, aceeasi rata ca la ROI 640x480.
Pt FPS mai mare am nevoie de apertura mai mare, ca sa iasa mai luminoasa planeta si atunci mi-as permite sa scad expunerea suficient cat sa poata trage cu >25.

Multumesc Iulian Wink ce sa-i faci, un pic alta tehnologie la mijloc..
Apropo de detalii, am remarcat niste "urechiuse" bizare deasupra discului planetei, care apar pe toate stivele, nu stiu ce or fi, ca nu sunt artefacte de la prelucrare. Eu sigur nu le-am pus acolo in Paint Laughing Sau poate doar imi joaca mie ochii feste..

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10589



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Sep 2019 12:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Evident, asa cum ai zis si tu initial, esti limitat si de timpul de expunere. Mai poti jongla cu iso dar devine zgomotos rau, eventual poti pune un peltier sau ceva racire pasiva, nu imi dau seama cat ajuta.
Urechiusele par a fi niste artefacte de la camera, as incerca sa rotesti camera la 90' daca mai prinzi ocazia de seeing bun. La un mom. dat a fost un scandal cu basler despre onion rings, desi la tine parca nu apar: https://www.cloudynights.com/topic/493753-rings-of-jove/
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 24 Sep 2019 13:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
(...) La un mom. dat a fost un scandal cu basler despre onion rings, desi la tine parca nu apar: https://www.cloudynights.com/topic/493753-rings-of-jove/


Hehe Very Happy gen "fiiiive onion riiiings"?
Webcamul da asa ceva, si telefonul. Pusesem pe seama seeingului, dar probabil exista si o cauza intrinseca ce poate explica efectul ala enervant, de zici ca falfaie planeta.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 30 Sep 2019 10:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dap.. am refacut in cele din urma stiva finala cu jumatate din cadrele luate initial in calcul. Si se pare ca totusi conteaza, dom'le Smile Atasat e rezultatul final --> 6 x ~1000 cadre. Am mai tuns-o un pic, ca randul trecut ramasesera chestii de la curbe si gama ici-colo. Stiu ca sunt un pic cam multe si-asa, daca nu le de-rotesti cu un soft specializat ca Winjupos, dar la scara asta si la puterea de separatie de care dispun, ma cam indoiesc ca as putea obtine ceva detalii fine pe suprafata planetei, mai fine decat acele benzi foarte discrete vreau sa zic.

Mi-am facut si temele - calculele adica - si se pare ca factorul de marire va creste, in noua configuratie a trenului optic, nu pana la 2.3 si mai degraba 2.4x, sau chiar un pic mai sus. Am refacut masuratorile, de doua ori, si de fiecare data am obtinut rezultate apropiate de valoarea asta. Ceea ce inseamna, ca la urmatoarea opozitie, m-as putea apropia serios de "limita" de 200 pixeli pt planete (vorbesc despre cele doua mari si fotogenice, care ne fac vara mai frumoasa) pentru setupul meu. Asta va implica, desigur, o crestere a timpului expunerii proportional cu cei 32% in plus la raportul focal. Mai pot creste din gain, dar asta va insemna si mai mult zgomot. Minunat.. am de ales intre imagine mare si intunecata, sau mare si puricoasa Neutral Bine, asta la Saturn, ca pt Jupiter, Marte si Venus nu-mi fac probleme.
Sper doar ca, de unde le vad eu, sa imi pot si permite sa maresc atat.. si bineinteles, sa am nopti senine cu seeing suficient de bun in preajma opozitiei.

Extension pierul l-am pus la dospit: trebuie indreptate fetele coloanei (un tub de 90/200 mm, cu perete de 4mm, din PVC un pic mai zdravan) si strunjiti conectorii (niste dopuri metalice cu gauri filetate). Sper ca dupa asta sa fie mai confortabile sesiunile de observatii Very Happy si poate creste un pic si rigiditatea monturii - am mai vazut la alti amatori care si-au facut modificarea asta ca sunt multumiti de rezultat.



sat_imx224_220919_prel2b.png
 Descriere:
Saturn 6 x 1000 cadre
 Marime fisier:  19.43 kb
 Vizualizat:  de 6264 ori

sat_imx224_220919_prel2b.png



twl_pier_a.PNG
 Descriere:
Twilight I + pier
 Marime fisier:  117.24 kb
 Vizualizat:  de 6232 ori

twl_pier_a.PNG



twl_pier_b.PNG
 Descriere:
Twilight I + pier + Mak127 + ADC + RT imx224
 Marime fisier:  199.8 kb
 Vizualizat:  de 6232 ori

twl_pier_b.PNG



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 30 Sep 2019 21:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte tare imaginea, felicitari Saiph. Din cate vad fps-ul mare sau numarul de frame-uri mare nu este o solutie pentru un castig in detalii ci o combinatie optima intre durata maxima a clipului video care sa nu piarda din detalii din cauza rotatiei planetei (atentie, nu e vorba de de-rotation) si un numar de frame-uri de calitate cat mai buna posibil. Ideea de baza este ca de exemplu 10 frame-uri de calitate marita vor genera o imagine mai buna decat 100 de frame-uri de calitate mai slaba.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 01 Oct 2019 07:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Smile
Cam asa e, insa ce nu am mentionat anterior e ca am avut putin de munca la rotirea stivelor partiale ca sa aiba aceeasi orientare planeta in cadru, altfel iesea o blureala de toata frumusetea Laughing
De pe alt-az apare rotatia campului la expuneri mai lungi (sau clipuri video mai lungi); se poate si calcula exact cu cat, e in functie de latitudinea locului. In medie, a trebuit sa rotesc cam cu un sfert de grad spre Est fiecare stiva partiala - filmuletele avand cam 2 min fiecare si o pauza de aproape jumatate de minut intre. A fost o adevarata provocare sa pic peste unghiul potrivit, noroc ca Photoshopul stie unghiuri din-astea mici, altfel stivele mele erau bune doar de-un gif cel mult, sau un meme Very Happy

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 16 Mar 2020 23:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Rarut pe-aici Laughing ce sa zic..
Pe scurt, duminica seara am avut parte de un cer senin si foarte transparent, dar si foarte stabil. Da, suna a unicorn, dar asa a fost (a, da, si uscat, nici pic de roua), iar decizia sa profit de ocazie a fost cumva intamplatoare Smile stiu, nu asa se face, insa planul initial era usor altul..

In jur de 6 p.m. ora locala am instalat montura alt-az Twilight I pe terenul de joaca dintre blocuri si mi-am vazut de treaba, aproape ignorand pe oricine in jur (nu mi-e felul sa fac chiar asa, dar date fiind conditiile, cu masurile de siguranta, am cam fost obligat de situatie) si aproape era sa ignor si calitatea seeingului, pe care am remarcat-o abia cand am pus Barlow-ul sub ocular (cam 385x putere rezultata.... enorm pt un mak de 5"). Am aflat de la vecinul de observatii Razz ca pe alt telescop (Cassegrain 300) a tinut pana la 1000x.

ADC-ul face totul atat de usor Smile parca ma uitam la un bec curat; stiti, din-ala cu LED, vopsit alb dar care lumineaza usor galbui? E, tot cam asa, doar ca un pic mai frumos Very Happy
Ceea ce a urmat a fost un adevarat dezmat, cu camere, barlowuri, oculare si extensii perindandu-se prin spatele telescopului mai ceva ca clientii unui supermarket la raionul cu hartie de toaleta Laughing asta a fost asa, de sezon, pe modelul "da-bum-tssssss".
Aproape dihotomie, aproape "pierogi" (asta a fost prima impresie pe care mi-a lasat-o la ocular), parea ca se disting ceva "umbre" pe suprafata, cel putin pe ecran live, dar la procesare nu le-am mai remarcat la fel de usor. Trebuia sa fi luat eu si filtrele la mine, ca de-aia le am... Uituc..

In total am tras 10 inregistrari, cu toate cele trei camere din dotare, insa n-as putea spune care mi-a placut cel mai mult, fiecare avand farmecul ei aparte. Ce-i drept, camera web are, pe departe, cea mai mica/scurta/ingusta plaja dinamica, asa ca am tinut expunerea si gainul jos de tot, urmand sa o aduc la lumima in post-proc. Camera telefonului e ea mica si amarata, cu o dinamica ceva mai vioaie dar cu o compresie mai accentuata parca; posibil sa fi uitat sa schimb WB-ul, ca l-am dat pe "manual", dar se lasase asa un frig asa de repede, ca ma mir cum de nu s-a pus roua pe telescop (si pe neuronul inghetat) si am uitat sa-l reglez cum trebuie; iar la prelucrare a ramas asa.
Cu camera planetara am tras cel mai rapid de pana acum: gain de 9 (din 50) si expunere de 3ms, iar asta cu tot cu extensie in spatele Barlowului. Randul trecut am zbarcit-o un pic, am dat cu gainul de pereti Very Happy

Sper sa bucure privirea "doamna" din poze cel putin la fel cum a facut-o si live. Fiecare poza e obtinuta din stiva cea mai OK cu fiecare configuratie in parte, din 1500-2000 cadre dintr-un total de 3000-6000 pe fiecare inregistrare.
As vrea sa revin curand cu poze de la conjunctie si apoi cu doamna in prin-plan, dupa ce trece de elongatia maxima si se face mai mare.



venus_15-03-20_all_descr.png
 Descriere:
Venus Mak 127/1500 + Twilight I (+pier) + ADC
 Marime fisier:  100.86 kb
 Vizualizat:  de 5538 ori

venus_15-03-20_all_descr.png



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Mihail Tudose
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2019
Mesaje: 65

Motto: We all are made of stardust

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 17 Mar 2020 19:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Superbe capturi,te invidiez!Cer senin in continuare!
_________________
Binoclu Omegon Argus 25x100
Celestron Telescop Schmidt-Cassegrain SC 203/2032 NexStar 8 SE GoTo
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 17 Mar 2020 22:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumoase imagini. Mie cel mai mult imiplace ultima, poate pentru ca tonurile sunt mai retinute. Felicitari Mihai! (Ai zis de filtre..., poate data viitoare, eu unul te astept)
_________________
mihai
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 17 Mar 2020 23:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc frumos Smile
Am incercat sa nu alterez nuantele, am mers pe mana softurilor care au estimat ce li s-a parut lor ca a fost mai aproape de neutru, chiar daca pt cazul inregistrarii cu telefonul asta a insemnat sa o duca un pic in nuanta aceea bombonita. Am vazut la alti astronomi amatori ca in UV + IR s-a evidentiat mult mai clar acea "umbra" de care aminteam, chiar e o zona extinsa roscalie, iar spre surprinderea mea, a fost pe bune ceea ce am vazut pe ecran si la ocular (refuleaza un pic de rezidual si in spectrul vizibil).
Pt data viitoare sper sa reusesc sa folosesc filtre si un telescop mai mare Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 14 Apr 2020 17:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai bine mai tarziu decat niciodata Very Happy nu?
Da, scuze de intarziere.. nu-s decat vreo zece zile Laughing
Deci, asa cum stiti, a avut loc o frumoasa conjunctie Venus-Pleiade. Abia am reusit sa gasesc cateva ore sa prelucrez cadrele trase atunci.
Iata mai jos ce a iesit.

Am reusit sa trag niste cadre in fiecare din cele trei zile de conjunctie stransa (2, 3 si 4 aprilie), cu un maxim de nereusita fix in ziua cand Venus se afla exact in inima Pleiadelor. Oh well.. Asa ca, daca vi se pare usor jalnica (si) poza respectiva, sa stiti de la ce e Smile
Am mai tras cateva cadre cu Luna la 450mm (pe 1 aprilie) si la 900mm (pe 2 aprilie), iar ultima dintre poze e cu setupul inculpat in cazul asta.
Nu am sa prezint acum pe larg despre ce e vorba, doar in doua vorbe, pt ca mai am ceva sa-i corectez la un detaliu functional, dupa care vor urma alte teste. Practic, cu ocazia conjunctiei i-am facut un fel de "first light", dar cu "mici" neajunsuri din cauze ce tin, asa cum spuneam, de o hiba la partea mecanica.

E un tracker la care am lucrat in ultimul an si jumatate (mai mult am avut de asteptat, decat de lucrat efectiv, dar nah..) si care-si trage inspiratia din cateva solutii ce se pot gasi de-a gata, pe raft cum se mai zice - probabil le veti identifica dintr-o privire. Cu una din ele, recunosc, nu mi-am propus sa semene (cel putin la partea estetica generala, ca la functionare... ce sa mai zicem), dar pe cand eram in faza de asamblare am remarcat ca isi aduce bine cu respectivul tracker. Varianta asta pe metal e greuta, un pic poate prea greuta ca sa mai fie portabila, dar mai am o varianta pe lemn (placaj) ce solicita mai putin muschii - ambele vor avea un mic review cand va sosi momentul potrivit.

In fine, expuneri de 6s au fost posibile, date fiind conditiile - destul de multe, cam 30 in prima seara, tot cam atatea in a treia seara (din care am pastrat doar jumatate, din cauze de incompetent user, sa zicem - am experimentat trackingul manual, sa vad daca mai am simtul timpului), iar in a doua seara a fost cel mai jalnique, cu doar 6 cadre cat de cat reusite; cerul a fost senin pe 2 si pe 4, iar pe 3 am pandit cateva sparturi in nori.



venus-m45-02042020.jpg
 Descriere:
Venus & Pleiade - 2 aprilie 2020
 Marime fisier:  797.64 kb
 Vizualizat:  de 5346 ori

venus-m45-02042020.jpg



venus-m45-03042020.jpg
 Descriere:
Venus & Pleiade - 3 aprilie 2020
 Marime fisier:  959.36 kb
 Vizualizat:  de 5346 ori

venus-m45-03042020.jpg



venus-m45-04042020.jpg
 Descriere:
Venus & Pleiade - 4 aprilie 2020
 Marime fisier:  778.72 kb
 Vizualizat:  de 5346 ori

venus-m45-04042020.jpg



Venus-M45_conj_all3days.jpg
 Descriere:
Venus & Pleiade - colaj 2, 3, 4 aprilie 2020
 Marime fisier:  1.06 MB
 Vizualizat:  de 5346 ori

Venus-M45_conj_all3days.jpg



moon-450mm.jpg
 Descriere:
Luna prin Tair3S + 1.5xTC
 Marime fisier:  318.85 kb
 Vizualizat:  de 5346 ori

moon-450mm.jpg



moon-900mm.jpg
 Descriere:
Luna prin Tair3S + 1.5x TC + 2x TC
 Marime fisier:  763.45 kb
 Vizualizat:  de 5346 ori

moon-900mm.jpg



trk1mk2_Tair3s_1.5xTC.jpg
 Descriere:
Tracker 1 Mk. II
 Marime fisier:  1.03 MB
 Vizualizat:  de 5346 ori

trk1mk2_Tair3s_1.5xTC.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 15 Apr 2020 08:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Imi place masinaria Smile
Si ma bucur de fiecare data cand vad un Taiir in actiune!

_________________
Fara nemurire nu exista adevar!
Instrumente: Ceva binocluri, o luneta mica ED, un newtonian maricel si un maksutov de la "mama" lui Rusia
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 15 Apr 2020 09:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc frumos, Tudor Smile
Recunosc ca si eu am o usoara tresarire si un mic zambet in coltul gurii de cate ori vad o poza facuta cu un "tanculet". Poate din simpatie, poate din respect pt optica ruseasca (deloc de lepadat, chiar si in epoca moderna, in care am putea zice ca e depasita tehnologic), totusi performantele lui nu sunt chiar asa groaznice Laughing in cei 10+ ani de cand il am, am invatat sa convietuiesc cu aberatia lui cromatica si sa-i apreciez versatilitatea.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Apr 2020 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mihai, felicitări!

Deschide un topic la ATM pentru montură, vrem mai multe detalii.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 20 Apr 2020 10:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Tavi, am sa revin, cu siguranta, de-ndata ce finalizez piesele si ma asigur ca merge asa cum trebuie.

.

Aseara a fost din nou senin, ca de obicei, in ultima luna, de cand cu izolarea Laughing
Asa ca am zis sa incerc ceva mai special, nitica indoor astronomy, ca tot spalasem geamurile acum cateva zile.
Am pus Makul pe Twilight, iar pe mak ocularul Psy35 si am inceput sa caut galaxii in Leu.
Pare un pic misiune imposibila, deep sky cu un mak, dar surpriza avuta, dupa un mic star-hop, sa vad in camp NGC 2903 a fost destul de mare/placuta. Desi cu mag. de aproape +9, cu un diametru aparent maricel de 12', s-a putut vedea, cu o oarecare dificultate, forma alungita a barei centrale, iar din cand in cand o parte din disc, chiar in unele momente aparea neobisnuit de stralucitoare si se distingea sensul in care se rotesc bratele (fiind prin oglinda diagonala, era in sens opus celui in care apare in Stellarium). M-a tinut ocupat vreo jumatate de ora.

Apoi, incurajat de reusita, am zis sa vad si tripleta, insa am reusit numai M66 si M65 sa vad - o idee mai mici si mai slabute decat NGC2903, iar M65 mai dificil de vazut decat M66, insa usor de recunoscut forma mai alungita a lui M65, pe cand M66 semana cu o cochilie de melc. Inca o jumatate de ora petrecuta in compania celor doua faint fuzzies. A treia componenta a tripletei nu se putea zari aproape deloc, aparea din cand in cand, dar am zis ca mai bine sa continui cu ce se poate.

Vederea periferica (la sfert sau chiar jumatate de camp departare de obiect), precum si caracteristicile ocularului, ale carui lentile sunt acoperite cu ciudatenia aia de ruby coating (actionand ca si un filtru pt poluarea luminoasa) au ajutat la identificarea si observarea galaxiilor cu Makul de 127mm.

Abia astept sa revina lumea la normal si sa putem continua sa iesim in voie la stele.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Urmatoare

Download topic
Pagina 5 din 11
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact