Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
6888.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Bine v-am gasit !


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
cipicu
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Sep 2019
Mesaje: 6



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2019 15:39 Download mesaj
Titlul subiectului: Bine v-am gasit !
Raspunde cu citat (quote)

Va salut cu respect


am ajuns la site-ul astronomy.ro cautand initial informatii despre binocluri ... cand eram copil, bunicul meu (veteran WW2) avea cateva binocluri militare (Carl Zeiss) si de multe ori am avut ocazia sa-l insotesc in natura pentru a privi "de aproape" animalele salbatice

Cu timpul binoclurile respective s-au "imparstiat" pe la rude, dar am ramas cu acea "tresarire" atunci cand vad un binoclu vechi ... si bineinteles cu dragostea pentru natura

In intervalul 1990 - 2014, am fost un muntoman infocat si in mai toate peregrinarile mele am avut tovaras un IOR 7x40
In 2014 am devenit parinte, si de atunci tot astept sa mai creasca un pic copilul pentru a relua vechile obiceiuri ... intre timp mai arunc cate o ocheada pe la echipament si mai surubaresc pe la el sa-l mentin in parametrii

Recent am observat niste pete pe partea interioara a lentilelor IOR-ului si eram in cautare de informatii despre cum as putea sa il desfac si sa ii curat lentilele la interior, si asa am gasit articolul postat de utilizatorul Dbird (excelent material)

ulterior am gasit in paginile forumului diverse alte informatii si dicutii interesante ... pe care le-am urmarit pasiv , dar cu mare placere si interes ... unul din ele fiind observatiile astronomice ... pe viitor, daca imi voi permite, as dori sa investesc timp si bani in aceasta directie

Decizia mea de a schimba statutul de cititor cu acela de membru vine in contextul in care as dori sa imi maresc colectia de binocluri, si prefer sa fac acest lucru intr-un mediu in care cei care le vand le-au folosit / pretuit / ingrijit corespunzator

Multumesc
Ciprian
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Sep 2019 16:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit! ...si te asteptam sa-ti prezinti colectia de binocluri!
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 18 Sep 2019 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit Ciprian, vei găsi pe forum multe informații și review-uri pertinente privind subiectul care te pasionează precum și -cireașa de pe tort- observațiile astronomice făcute și cu ajutorul unui binoclu.
_________________
mihai
Sus
Matrixul
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iun 2012
Mesaje: 420



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2019 13:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit !
_________________
Un Om, cu bune si rele. Din praf de stele...
Sus
cipicu
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Sep 2019
Mesaje: 6



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2019 13:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru mesajele de intampinare

Nu am cine stie ce colectie ... piesa cea mai de calitate fiind (momentan) IOR-ul B7x40
Cu foto mai intarzii deoarece sunt in plina schimbare de domiciliu si totul este pe undeva printr-o cutie Smile

In momentul de fata, sunt in cautare de un Binoclu SH pentru observatii Astro ... dar fiind la inceput in acest domeniu ... am un buget de pana in 400 RON si tintesc catre un Pentax SP 12x50

revin de indata ce am noutati ... ca intrebari am o gramada ... dar prefer sa caut mai intai prin forum deoarece cu siguranta exista raspunsuri pentru majoritatea

Ciprian
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 19 Sep 2019 13:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate un 10x50 ar fi o idee mai buna - deja un 12x e foarte greu de folosit fara trepied. Tremura mult imaginea.
_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
cipicu
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Sep 2019
Mesaje: 6



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2019 17:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Stille
Pe de o parte alegerea se datoreaza lipsei de experienta cu astfel de binocluri, pe de alta am gasit unul nou la ~350 ron
Vad ca ai in dotare un Pentax sp 10x50 ...
Esti multumita de el ?
Daca achizitionez si un trepied , 10x ar fi in continuare o idee mai inspirata ?

Ciprian
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 19 Sep 2019 18:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Trepied la astfel de binocluri nu se justifica. Daca folosesti trepied avantajul portabilitatii dispare, asa ca mai bine pui pe el o luneta. Iar un binoclu mai mare (gen 20x80) necesita o montura speciala ca altfel te chinui cu el pe trepied. Deci binoclul 10x50 este interesant tocmai datorita faptului ca il poti tine in mana! Unele persoane pot stabiliza din maini pentru reprize scurte si 12x, depinde de fiecare in parte.
Pentax SP 12x50 WP (atentie varianta WP!!!!) am testat-o si este un binoclu foarte reusit. Singurul minus al lui fiind campul vizual mic de 4.2 grade, dar este foarte bine corectat pana pe margini.

aici am scris parerea mea despre Pentax SP 12X50 WP
http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...p;start=30
Sus
cipicu
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Sep 2019
Mesaje: 6



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Sep 2019 19:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Tudor
Multumesc de comment ... tocmai review-ul tau m-a determinat sa aleg Pentax SP 12x50 . Momentan nu am buget pt un WP, si am presupus ca optica este aceeasi indiferent ca e WP sau nu ... iar 350ron pt unul nou mi s-a parut un pret decent

Asa cum spuneam sunt la inceput, nu pot aprecia cat de mare este diferenta de 2x pentru observatii astro .. daca e mica, as prefera un 10x WP in locul unui 12x nonWP
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 22 Sep 2019 20:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Is foarte, foarte multumita de el Smile Dar vezi ca-i WP, nu simplu. Nu m-am uitat printr-un SP simplu sa-ti spun care-i diferenta (desi vad ca Pentax zic ca au modificat si coatingurile, ceea ce o sa-ti schimbe performanta optica) dar pt mine varianta WP a fost obligatorie. De ce? Observatiile cu binoclul le fac de pe munte de obicei (ca trebuie compensat pt apertura mica cu cer foarte intunecat Smile ) si acolo vremea e proasta, condensul in draci, si momentele in care poti pune tot circu' la uscat cum trebuie is rare. Cu un binoclu waterproof, umplut cu azot, e simplu - nu se formeaza mizerii decat pe suprafetele externe, pe care le stergi (cu grija!) si gata. Cu camera foto, de exemplu, care nu are un obiectiv umplut cu azot, iese distractie.

Eu 10x50-ul il folosesc pe trepied, cel mai des, ca altfel o multime de putere de procesare merge in stabilizarea imaginii. Dar 12x50 chiar nu pot tine in mana, deci canci observatii de zi, capre negre etc. Plus ca si pt noapte e mai luminos 10x50, si are camp vizual mai mare (5 grade nu 4.2, deci vezi intreg obiecte gen Melotte 111) .

Unde ai gasit, totusi, Pentax nou la 350 roni?

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
cipicu
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Sep 2019
Mesaje: 6



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Sep 2019 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de raspuns

Mai astept sa apara un 10x50 wp ...
Gasisem unul pe eBay Kleinanzeigen, dar s-a dus ...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Sep 2019 09:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit pe forum!

De la 7X în sus, pentru observații astro trebuie să fii foarte zen ca să nu-ți tremure mâinile. Dar există o soluție ieftină și la îndemâna oricui: stabilizatorul de binocluri de ținut pe umeri (bizooka cum a botezat-o colegul nostru Mircea Pteancu). Un cadru dreptunghiular pe care îl poți confecționa singur din lemn sau țeavă de aluminiu, suport de binoclu (se găsește de cumpărat gata făcut dacă nu le ai cu bricolajul) și o contragreutate.

Spor la mutat, știu cum este... Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob


Ultima modificare efectuata de catre Erwin la 23 Sep 2019 16:53, modificat de 1 data in total
Sus
cipicu
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Sep 2019
Mesaje: 6



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Sep 2019 09:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de intampinare, de sugestie si de incurajari Very Happy
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact