Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
PA250003.JPG
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Lipire piese de aluminiu cu Superglue si bicarbonat de sodiu


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 12 Sep 2019 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului: Lipire piese de aluminiu cu Superglue si bicarbonat de sodiu
Raspunde cu citat (quote)

https://www.youtube.com/watch?v=eub3GnzkIZA

Ar fi interesant de incercat treaba asta la tot soiul de brate rupte de binoclu.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 12 Sep 2019 14:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Super tare metoda Smile
Am experimentat si eu, mai demult, pe textolit, exact asa - am avut de lipit cap la cap doua placute pe care le-am dat pe smirghel si am pus pilitura de rasina in santul umplut cu superglue; pe toate partile.
Mai recent am repetat figura cu plastic, am avut un brat de binoclu de reparat si am folosit pe langa pilitura si o fasie de ABS peste lipitura respectiva, ca o atela - tine de n-ai treaba.
Inca nu am incercat cu aluminiu, dar merita incercat, de ce nu. Sunt putin surprins de cat de rezistenta zice/arata ca e lipitura. N-as fi zis.. Smile

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________


Ultima modificare efectuata de catre saiph la 12 Sep 2019 16:18, modificat de 1 data in total
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 12 Sep 2019 15:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

mai este si metoda de brazing - https://www.youtube.com/watch?v=QLAjeSa6CqI
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 13 Sep 2019 22:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Putem renunta linistiti la ''...ing'',metoda se numeste de multa vreme ''brazare''.
Sper ca nu supar cu aceasta remarca.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 15 Sep 2019 20:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mergand la tot soiul de expozitii prin Germania si Italia, am vazut niste tipi care vindeau la stand niste combinatii de adeziv cu "chestii" care faceau "sudura" chimica. Este exact ce am vazut in clipul cu bicarbonatul de sodiu. Am cumparat si eu "adezivul magic" impreuna cu substanta "minune" care facea posibila lipirea a doua piese care nu aveau o suprafata de contact continua. Acum realizez ca era vorba de super-glue si bicarbonat. Nu vreau sa va spun cat costa combinatia "magica" la baietii aceia destepti. Oricum, este demn de retinut ce am vazut in clipul asta! Super tare!
_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 16 Sep 2019 06:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@jimao: nu stiu daca e aceiasi chestie, chiar daca modul de lucru e similar. Mai sunt si alti acceleratori pentru cianoacrilat, si mai sunt si alte combinatii de adezivi (nu neaparat cianoacrilat) si acceleratori.

Am inceput sa experimentez cu genul asta de lipitura. In ambele cazuri insa (ax si brat) am pregatit un pic suprafetele cu smirghel. Iar in cazul bratului, am mai facut si niste "canale" cu o pila fina, in ambele capete ale bratului.
Sa vedem cat or sa tina. Deocamdata poze cu piesele lipite, maine o sa fac niste poze si cu piesele montate la locul lor.



ax-binoclu-s.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  99.77 kb
 Vizualizat:  de 7394 ori

ax-binoclu-s.jpg



brat-binoclu-1-s.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  59.19 kb
 Vizualizat:  de 7394 ori

brat-binoclu-1-s.jpg



brat-binoclu-2-small.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  65.17 kb
 Vizualizat:  de 7394 ori

brat-binoclu-2-small.jpg



brat-binoclu-3-s.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  77.84 kb
 Vizualizat:  de 7394 ori

brat-binoclu-3-s.jpg



_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 16 Sep 2019 10:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesanta combinatie, am vazut si eu mai demult demonstratii asemanatoare pe youtube. Ar mai fi o singura problema: din experienta mea am vazut ca lipiturile cu superglue sunt sensibile la temperaturi extreme pozitive sau negative, devin casante. Incalzirea este chiar o metoda de inlaturare a acestei lipituri. Nu stiu in ce masura bicarbonatul schimba acest comportament dar banuiesc ca se va gasi vreun entuziast pe youtube (sau alte surse) sa ne lamureasca.
Eu recomand totusi rasina epoxidica (gen Poxipol). Am lipit cu asta (chiar daca am folosit o cantitate destul de generoasa) o portiune rupta din maneta de blocare a monturii EQ5 chiar in jurul surubului de strangere si tine de parca e turnata din fabrica. Dupa uscare are proprietatile unui plastic foarte dur si se poate slefui dupa forma dorita.
Desigur, raman deschis la nou, orice experiment de genul acesta este interesant si poate revolutiona domeniul (cum a fost chiar superglue o senzatie pe la noi cand a aparut dupa revolutie).
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 16 Sep 2019 12:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

starbuck a scris:
(...)
Eu recomand totusi rasina epoxidica (gen Poxipol)
(...)


Odata, mai demult, am folosit Poxipol ca sa completez golul de material intr-o sina tip Vixen pe care o facusem din textolit; s-a intarit asa bine Poxipolul ca am putut da si filet in el Very Happy

Oricum, legat de remarca cu desfacerea lipiturii la variatii termice mari - pt obiecte de genul celor pe care le folosim (si) la astro, nu cred ca se pune problema; adica, chiar si daca le stocam numai, nu cred ca se depaseste, fie in jos fie in sus, plaja termica pt stabilitatea legaturii chimice (mai ales aditivata cu pulberi) pt cianoacrilati. Desi stiam ca e un pic mai ingusta aceasta plaja, am gasit urmatoarea informatie:

permabond.com a scris:

Gap fill ranges for cyanoacrylates are 0.015mm (0.006") to 0.5mm (0.02").
Temperature resistance ranges from -55 to +250 C (-55 to +482 F).


_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Sep 2019 13:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Și eu am folosit mult timp cianoacrilat combinat cu bicarbonat, însă de ceva timp folosesc cianoacrilat cu întaritor.....foarte bun. Eu lipesc piese din fibră, metal și plastic....lipiturile sunt puternice. Produsul folosit de mine se folosește larg la mobilă în loc de șuruburi....


Screenshot_20190916-141850_Gallery.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  856.65 kb
 Vizualizat:  de 7333 ori

Screenshot_20190916-141850_Gallery.jpg


Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 18 Sep 2019 15:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am slefuit excesul de material cu o pila fina, apoi cu smirghel. Lipitura de la bratul de binoclu am acoperit-o apoi cu marker negru.
Deocamdata ambele lipituri tin.



arm_in_place_1_edited-01.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  178.9 kb
 Vizualizat:  de 7243 ori

arm_in_place_1_edited-01.jpg



focuser-in-place.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  78.82 kb
 Vizualizat:  de 7243 ori

focuser-in-place.jpg



_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 18 Sep 2019 17:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate ca sunt eu prea pretentios dar din punct de vedere atat functional cat si estetic eu as mai aplica o bucata de platbanda subtire inoxidabila (gen zincata) care sa acopere uniform lipitura circular pe tot suportul metalic fara sa se suprapuna la capete. Fixarea platbandei s-ar face cu ceva adeziv in plus pe langa suprafata lipita.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2269

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 07 Oct 2019 10:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant efect are bicarbonatul de sodiu asupra cianoacrilatului Smile

Ieri am incercat din nou sa lipesc tija mecanismului de focalizare dintr-un Zeiss Notarem 10x40 - apropo, neinspirata idee au avut sa puna asa ceva, o tija/tevusca de 3mm diametru, lunga de vreo 15mm, prinsa la un cap de suprafata exterioara a unei alte tevi (parte a aripioarei ce impinge elementul optic care asigura focalizarea). Zic ca-i o idee neinspirata pt ca din 3 binocluri de acest tip ce mi-au picat in mana la reparat, toate aveau fix aceeasi buba, si culmea, tot pe partea stanga... Really, Zeiss...??.. :facepalm:
Puteau sa-l faca si ei un pic mai robust, ca zici ca-i binoclu de domnisoare si sa se asigure cumva ca nu pleaca piesele din loc daca depaseste putin forta de actionare a focuserului cea nominala - ca ma indoiesc ca cine a patit asa ceva a insistat ca neamu' prost sa iasa prin ocular cu elementul mobil din corpul binoclului Laughing

Anyho', si cum ziceam, am incercat mai intai cu Picatura, simplu, fara "aditiv" - a plesnit la prima actionare a rotitei de focalizare.
Apoi am zis "hai sa-l fac sa nu se mai miste", incercand sa cositoresc; aiurea.. nici nu a aderat fludorul la tija aceea mica; la aripioara da, fara probleme, dar tija se pare ca era din alt material - da, le-am curatat si decapat, pur si simplu nu face aderenta fludorul, nici topit, nici dupa ce se solidifica.

Asa ca am zis "ia stai, ma, ca mai e o metoda" Very Happy si chiar a mers! Am picurat cianoacrilat in zona de contact intre componente, am presarat bicarbonat, apoi dupa ce s-a uscat am repetat figura (nu stiu daca era nevoie, dar am zis sa fiu sigur), iar dupa ce s-a uscat am probat rezistenta lipiturii tragand usor de tija, apoi un pic mai tare - nu a plecat din loc neam Smile nici dupa ce am reasamblat binoclul si am actionat de cateva ori rotita de focalizare de la un cap la altul al cursei, tija n-a schitat nici cel mai mic gest. Am putut chiar pili excesul de lipici fara grija ca-mi cad piesele de la vibratii sau presiune.

Poze n-am mai facut, poate reusesc zilele urmatoare, mai am de curatat optica la el si-l mai dezasamblez o data. Dar oricum, am vrut doar sa adaug o confirmare a eficacitatii metodei. Cred ca e cea mai rezistenta lipitura la rece, dupa cea cu epoxi bi-component (bine, probabil depinde intrucatva si de materialul, forma si suprafata componentelor ce se lipesc).

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 30 Apr 2020 08:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am cumparat ieri niste electrozi pentru aluminiu din dedeman, am sa testez zilele astea sunt curios cum iese cu invertorul meu. Ideal ar fi cu sudura tig ac.
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 03 Mai 2020 10:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pierdere de vreme, n-am reusit sa obtin un arc decat foarte greu si a tinut foarte putin, am incercat de la 70 la 180 de amperi. E necesar un tig a/c.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 03 Mai 2020 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Brazarea e cea mai buna si nici nu-i cine stie ce filozofie, mai ales ca acum se gasesc si materiale.

https://www.youtube.com/watch?v=DnklTF1Lr40

In lipsa unui arzator capabil e buna si metoda cu super glue si bicarbonat.

_________________
AZGTi;SAM-WiFi;C6;SW-ED72;ZWO ASI462MC;ZWO ADC;PM 2,5x
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact