Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
sol-sp1_0_a590is.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Cafeneaua lui cata2


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 11, 12, 13 ... 19, 20, 21  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 06 Aug 2019 08:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

n-arata rau solutia, dar.. cum zice si Erwin - ai de rezolvat problema cu distanta intre tuburi pt DIP corecta.

uite, am verificat aseara cu doua oglinzi diagonale puse in focuser (una culcata, cealalta in picioare) o data pt ochiul drept, apoi intoarse pt ochiul stang, si cam asa aratau imaginile - nu le-am mai pozat prin ocular, am gasit o poza care seamana f bine
deci, am o vaga banuiala Smile cum ca n-ar fi iesit ok daca mergeai pe varianta asta.



bec-sodiu.jpg
 Descriere:
cu ochiul liber
 Marime fisier:  23.68 kb
 Vizualizat:  de 5801 ori

bec-sodiu.jpg



bec-sodiu-epc.jpg
 Descriere:
prin ocular
 Marime fisier:  13.5 kb
 Vizualizat:  de 5801 ori

bec-sodiu-epc.jpg



bec-sodiu-R.jpg
 Descriere:
prin ocular cu doua oglinzi pt ochiul drept
 Marime fisier:  13.34 kb
 Vizualizat:  de 5801 ori

bec-sodiu-R.jpg



bec-sodiu-L.jpg
 Descriere:
prin ocular cu doua oglinzi pt ochiul stang
 Marime fisier:  13.49 kb
 Vizualizat:  de 5801 ori

bec-sodiu-L.jpg



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Aug 2019 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă rămâne corpul binoclului atunci am să-l desfac în două. Reglarea distanței dintre ochi se v-a face prin rotirea fiecărui corp în focuser. Astfel axele lunetelor rămân paralele. Oricum am să abordez și această variantă măcar pentru terestru....
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 06 Aug 2019 11:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Da, separat s-ar putea sa faca o treaba mai buna.
Stiu ca sunt binoscoape care pentru redresarea imaginii folosesc ansambluri rotative cu prisme Abbe-Porro - apropo, e promotie pe SurplusShed, cu 54$ + shipping iti iei doua Abbe-Porro meseriase, de 34mm deschidere utila. Eu am un astfel de ansamblu (nu de la ei, dar foarte asemanator) si i-am facut carcasa, pus mufe pt focuser si ocular, si se vede foarte bine. A iesit fain, atata doar ca a e un pic cam greut Very Happy, nah, multa sticla; dar ca idee, sunt solutii.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Aug 2019 13:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mulțumesc pentru link, dar momentan fac cu ce am.....am investit deja prea mult.
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Aug 2019 17:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Gata, am tăiat și corpul binoclului...am pus în locașul obiectivelor două țevi de carbon tăiate dintr-un cotor de undiță, aliniate cu greu la șubler + ceva epoxi...Am folosit momentan ocularele binoclului până strungarul termină adaptoarele pe 1,25. Lunetele le-am aliniat relativ repede, dar alinierea este provizorie deoarece creierul joacă feste.....mixează imaginile ușor diferite într-o imagine real-falsă. Reglajul distanței dintre ochi? Generoasă de la 40mm la 151mm..... Very Happy Very Happy Very Happy la mine distanța este 67 mm...poze cu distanța minimă....optimă și maximă....


20190806_183530.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  347.55 kb
 Vizualizat:  de 5739 ori

20190806_183530.jpg


Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Aug 2019 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

...


20190806_183646.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  779.36 kb
 Vizualizat:  de 5731 ori

20190806_183646.jpg



20190806_183711.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  766.67 kb
 Vizualizat:  de 5731 ori

20190806_183711.jpg




Ultima modificare efectuata Cata2 la 06 Aug 2019 18:00, modificat de 2 ori in total
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Aug 2019 17:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Very Happy Very Happy Very Happy
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 06 Aug 2019 18:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O frumusete Smile ptiu ptiu ptiu, sa nu ti-o deochi Laughing

Ca parere de pe tusa, eventual ii poti distanta mai mult tuburile, acum ca se poate (teoretic), a.i. sa ai la minim 60mm, iar la maxim cat o da domnu' Porro Very Happy In felul asta capeti mai multa parlaxa si o sa creasca profunzimea de camp. Bine, repet, e doar o idee, nu am testat-o, doar mi-a tunat. Daca e prea mare bataia de cap, las-o-asa ca oricum a iesit prea bine. Sunt curios cum ti se va parea experienta binoculara (reala, nu cea simulata de care se bucura binovieweristii de pe-aici Very Happy adica si eu, sic!)

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Aug 2019 19:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mda, în viață înveți ori din sfaturi (gratis), ori din greșeli (cu anumite costuri). Azi am primit setul de oglinzi...da oglinzi diagonale, iar eu aveam prisme!!!!. Combinația de prismă+oglindă are un efect ciudat, imaginea se rotește odată cu rotirea oglinzii. Rezultatul în mod binocular? Două imagini identice în ”V”. Așa că am trecut la planul doi, într-o lunetă oglindă+oglindă și în cealaltă prismă+prismă...imagini la fel în ambele lunete indiferent de poziția ansamblelor doar că distantele de focalizare erau diferite. În aceste condiții trebuia să pun lunetele în poziții diferite ceea ce nu-mi place, punct. Deci am două oglinzi și două prisme care merg în cutia cu nimicuri. Acum să vorbim un pic și de lunete.....una am cumpărat-o din RO și una este cumpărată de un prieten din UK. Cea din România este ok din toate punctele de vedere. Cea care am primit-o din UK, deși nouă are niște mici bube...focuserul la capătul strâns se blochează un pic, la capătul extins pierde conexiunea pinion/cremalieră și în rest are joc mare sus-jos. Când am desfăcut luneta ca să o scurtez am observat că îi lipsea cele două știfturi cap cursă și o bandă de teflon. Ca să nu mai zic că imaginea era clară doar în centru, pe margini ziceai că se vede prin picături de apă...am remediat prin sucirea primei lentile a obiectivului.... Ce să înțeleg că mama China are mai multă grijă de noi și la englezi le dau rebuturi? Very Happy . Binocularul v-a rămâne cu prismele de binoclu și până vin adaptoarele de 1,25 v-a servi cu ocularele de binoclu care din teste par a avea distanța focală de 10mm. Asta înseamnă ca binocularul merge acum la 40x. Câmpul este destul de generos, contrastul este bun și mult mai luminos decât fostul binoclu....diferență mare între obiectivele de 50mm și cele de 80mm. În sera asta voi face un test despre care am să scriu mâine.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Aug 2019 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant!
Luneta din UK probabil a fost desfăcută. Bănui că ai confecționat o plăcuță din teflon? Tubul focuserului trebuie să culiseze exact pe axa optică altfel e normal să se vadă prost.
Spor!

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Aug 2019 06:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Probabil a fost desfăcută....acum totul este ok. Am făcut toate testele și am obținut rezultate satisfăcătoare. Acest binocular merge bine terestru, lună și planete. La stele mai puțin, poate dacă găsedc un corp de binoclu mai luminos. Oricum weekendul viitor merg la Vadu cu tot arsenalul și dacă am cer senin am să fac un top al instrumentelor din dotare. Până atunci mă lupt cu un D3000 care la ISO 1600 și 30s expunere nu prea vede.....mai citim....mai primim sfaturi...
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 19 Aug 2019 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Azi meșterind pe la newtonian am făcut o descoperire "macabră". Partea centrală a focuaerului este din plastic cromat Shocked ..... Din acest motiv am decis să schimb focuserul. Sfaturi vă rog. Focuser cu reducție sau motorizat?
Sus
Cata2
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Noi 2018
Mesaje: 230



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2019 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nimeni? Nimic?
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Aug 2019 17:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este vremea concediilor și taberelor așa că trebuie să ai puțintică răbdare... Smile

Există și a treia opțiune: focuserul elicoidal. Eu am pus unul de 1.25" la newtonianul meu, luat de la chineji cu 25$. Dar are cursa doar de 5mm așa că unele oculare ies din range. Le pot folosi cu un prelungitor pe unele dintre ele.

Dacă vrei astrofoto atunci cel cu motorizare e indicat. Dacă vrei vizual atunci ori unul cu reducție ori elicoidal fac treabă bună. Depinde și de buget dar un focuser bun, metalic, crayford ajută mult la observații de calitate, nu se decolimează așa ușor ca unul de plastic și îl poți regla precis.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 21 Aug 2019 11:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cata2 a scris:
Azi mesterind pe la newtonian am facut o descoperire "macabra". Partea centrala a focuserului este din plastic cromat Shocked ..... Din acest motiv am decis sa schimb focuserul. Sfaturi va rog. Focuser cu reductie sau motorizat?


Stai, care-i partea centrala? Smile In centru trebuie sa fie gol Laughing
E stil R&P, sau Crayford?
Pt vizual e ok si unul R&P cu dinti inclinati. Dual speed Crayford e mai mult pt foto - e mai precis si ceva mai robust, dar nah, trebuie sa decartezi cateva foi in plus, variaza de la o marca la alta.
Cel putin la refractor, am sesizat o imbunatatire fata de dotarea "standard" cu focuser R&P, in sensul ca nu mai fuge imaginea pe camera cand caut clarul, stelele stau pe loc si doar se micsoreaza sau se maresc in functie de cat de focalizate sunt. Plus ca poti bloca mai eficient pozitia tubului, precum si roti subansamblul cu tot cu camera dupa pofta inimii.
Probabil un GSO mai entry level te-ar scoate din dilema Smile cu motor doar daca vrei foto (eventual remote).

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 11, 12, 13 ... 19, 20, 21  Urmatoare

Download topic
Pagina 12 din 21
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact