Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
8.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

conectare ocular de 1.25 la camera T2


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
zahei
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Iul 2019
Mesaje: 29



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Aug 2019 22:28 Download mesaj
Titlul subiectului: conectare ocular de 1.25 la camera T2
Raspunde cu citat (quote)

salut,

ce optiuni am pentru a conecta o camera cu filet interior T2 la un ocular Plossl de 1.25?

_________________
Celestron Evolution 6 StarSense
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Aug 2019 05:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dacă ai o cameră astro sau DSLR NU se conectează la niciun ocular, se pune în focuser ÎN LOC DE. Există adaptor T2-1.25 dacă nu ai filet T2 la capătul port-ocularului de la telescop.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zahei
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Iul 2019
Mesaje: 29



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Aug 2019 06:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

deci daca vreau magnificatie, trebuie sa folosesc doar oculare cu filet la care se pot conecta adaptoare?
_________________
Celestron Evolution 6 StarSense
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Aug 2019 07:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei magnificatie folosesti barlow, 2x, 2.5x, 3x, 4x, 5x, etc.
Merge si cu ocular, cauta 'eyepiece projection adapter', dar in general asta se foloseste cand ai camera cu obiectiv care nu se poate scoate, sau daca vrei tu neaparat zoom.
Exista si adaptoare care permit utilizarea ocularelor fara filet.


Ultima modificare efectuata valy la 06 Aug 2019 07:41, modificat de 2 ori in total
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 06 Aug 2019 07:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ai magnificatie si fara sa folosesti oculare. Cu cat lungimea focala a obiectivului e mai mare, cu atat va fi mai mare magnificatia. Poti folosi si teleconvertoare (Barlow) pt. a mari magnificatia.
_________________
0770403936
Sus
zahei
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Iul 2019
Mesaje: 29



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Aug 2019 07:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

inteleg. deci pozele planetare sunt facute in general doar cu barlow? aveam cumva ceritudinea ca sunt facute prin eyepiece Smile
_________________
Celestron Evolution 6 StarSense
Sus
Remus Boldis
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Iun 2014
Mesaje: 463



Localitate: Buzias

MesajTrimis: 06 Aug 2019 07:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fotografia prin ocular nu este cea mai buna optiune. E de preferat o focala lunga, eventual ajutata de Barlow.
_________________
0770403936
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 06 Aug 2019 09:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ca sa maresti mult ai trei optiuni unde sa montezi camera:
- direct in focar, ajutata de un Barlow (fie unul mai puternic, fie faci stiva de ce ai la-ndemana - daca vrei sa maresti MUUUULT Very Happy )
- proiectie prin ocular - cu inelul M43-M42 de care aminteai pe alt topic (pui camera pe ocular, fara alt obiectiv foto interpus)
- proiectie afocala prin ocular - camera cu tot cu obiectiv se uita prin ocular.

Ultima metoda nu este foarte practica pt DSLR-uri, decat daca ai un ocular foarte mare, dar chiar si atunci, intervin muuuuult prea multe sticle in trenul optic si-ti strica imaginea (o intuneca si o spalaceste).
A doua metoda e folosita cu oarece succes, depinde si de asteptari acuma, e mai safe decat ultima, si presupune sa ai cum sa montezi ocularul la camera. Pt oculare mici exista acele adaptoare pt proiectie, unele sunt chiar variabile si permit obtinerea unor mariri diferite, obiectul apare mai mare si mai intunecos sau mai mic si mai luminos pe senzor.
Prima varianta este de regula cea mai apreciata pt calitatea imaginii, desi uneori pt a castiga marirea necesara e nevoie sa pompezi la capitolul Barlow; nu e imposibil, dar daca folosesti DSLR e bine sa mergi pe modul crop video, ca sa nu umple toata suprafata senzorului cu nimic, iar informatia utila (daca tragi planete) sa fie cateva zeci-sute de pixeli in centru.

O chestiune interesanta, am remarcat ca tragand afocal, cumva castigi la capitolul luminozitate - adica la un ISO mic, poti trage timpi mai scurti si obtii aceeasi luminozitate pe care ai obtine-o tragand timpi lungi la ISO mare folosind numai Barlow(-uri) ca sa obtii aceeasi dimensiune a obiectului in campul foto.

Fotografia afocala se preteaza pt camere relativ mici, sau mai nou telefoane (care, apropo, au ajuns sa rivalizeze cu dSLR-urile - cine e inscris pe Smartphone Astrophotography a vazut ce nebuloase, roiuri si galaxii trag baietii... pe langa deja banalele Luna si planete; si chiar arata de nu se poate) pt ca sunt mai usor de montat pe ocular si au senzori micuti.
Apropo de asta, cam asa mi-a iesit mie Saturn ultima oara cand l-am pozat cu telefonul prin ocular.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
zahei
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Iul 2019
Mesaje: 29



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Aug 2019 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

multumesc pentru explicatii, incepe sa se ridice ceata. am incercat sa fac poze cu telefonul prin ocular, chiar si cu un adaptor, dar m-am lovit pe rand sau simultan de urmatorul set de probleme:
- nu am reusit sa prind imaginea din ocular in lentila aparatului
- imaginea era supraexpusa
- imaginea era nefocalizata.

o sa incerc prin ocularele Hyperion cu filet T2 si cu barlow-ul de 2.5x din dotare, singurul de altfel si revin cu impresii.

imi mai trebuie un reducator de focala pentru DSO-uri, dar deocamdata s-a terminat bugetul Smile

_________________
Celestron Evolution 6 StarSense
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Aug 2019 05:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fotografia planetară este diferită de cea DSO, ai nevoie de instrumente, camere și accesorii diferite, nu prea merge cu același setup.

Fotografiile afocale cu telefonul sunt așa, de joacă, să ai amintire "cum se vede". Recomand oculare simple, nu Hyperion. Hyperion are un efect de întunecare a zonei centrale și multă sticlă. Folosește un Plossl de minim 20mm, nu mai scurt. Există un adaptor special pentru a pune telefonul pe ocular sau poți construi unul dintr-un suport de mașină. Chiar și cu suport doar la Lună mi-au ieșit bine pozele afocale. La Jupiter sau Saturn ai nevoie de montură ecuatorială și o telecomandă sau app de declanșare întârziată, altfel când apeși pe vreun buton sau touchscreen vibrația îți strică poza. Alte planete ies din discuție, eventual Soarele cu filtru solar de apertură.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
zahei
Membru
Membru


Data inscrierii: 26 Iul 2019
Mesaje: 29



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Aug 2019 07:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am o camera entry level struțocămilă, merge si la foto planetare si la DSO. evident ca face niste compromisuri in acest scop. voiam sa stiu daca am cum sa o atasez la ocularele Plossl.

la F10 nu pare sesizabil intunecata zona centrala de la Hyperion, dar sunt incepator si probabil nu sesizez multe lucruri Smile

_________________
Celestron Evolution 6 StarSense
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Aug 2019 08:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru inceput fa cateva teste pe timp de zi pe obiecte departate, incearca sa mergi pe focus manual, expunere manuala si vezi pozitia ideala dintre camera si ocular unde apare imaginea clara focusata. Poti confectiona un suport distantier din lemn sau polistiren si legi camera/telefonul la ocular, dai cu scoci.
Hyperionul e facut cu dedicatie inclusiv pt foto afocal, are camp mare, lentila este larga, eu am ramas cu impresii bune afocal, sau incearca si cu plossul de 25.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 07 Aug 2019 08:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Fotografiile afocale cu telefonul sunt asa, de joaca, sa ai amintire "cum se vede".


Nu stiu ce sa zic.. Smile adica, da, in general cam asa e. Dar, depinde si de tipul telefonului (camera + soft) dotare (telescop + ocular + adaptor), experienta, tehnica de achizitie si procesare a imaginilor. Cu noua generatie de senzori cu care sunt dotate smartfoanele nu prea mai e de joaca Very Happy
As vrea sa amintesc doar doua nume, ce-i drept, nu de pe la noi: Matthijs Burgmeijer si Jason Stromback, printre alti cativa pasionati care fac o treaba foarte buna pe aceasta nisa. Printre reusitele lor, cu telefonul mobil, amintesc numai cateva obiecte: M45, M42, M27, M57, M76, M16, M17, M8, M31, M13, M51, M81, M82, Iris Nebula, Bubble Nebula, Helix Nebula, si desigur - Luna, Jupiter, Saturn, Marte si ISS. Trebuie sa le vezi ca sa crezi ca se poate face asa ceva cu o camera de telefon Smile Daca-ti pui mintea cu ele, poti scoate ceva chiar dragut.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2019 12:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La ocularul meu Hyperion 17mm telefonul este la aprox 3cm de baza filetului. Cu Luna incadrata central si nitel zoom digital cat sa incadrez pe latura scurta iese ok:


20190811_215927.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  60.19 kb
 Vizualizat:  de 5476 ori

20190811_215927.jpg



00100dPORTRAIT_00100_BURST20190811234824058_COVER.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  415.94 kb
 Vizualizat:  de 5475 ori

00100dPORTRAIT_00100_BURST20190811234824058_COVER.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact