Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna_r90_910_20180917_212102_113x_nord.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Salutari din Arad


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Who's Who

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Kitaro
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2019
Mesaje: 5



Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Iul 2019 19:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Salutari din Arad
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor,

Numele meu este Daniel Ghita, sunt din Arad si am 44 de ani. Am fost fascinat de bolta cereasca inca de mic copil, petrecand aproape toate vacantele la bunici, in apropierea Aradului, unde de multe ori stateam intins pe iarba si numaram stele. Odata cu cresterea in varsta nu am mai dat asa mare inportanta cerului, singurele evenimente care imi captau atentia fiind eclipselele de soare si de luna. Asta pana de curand, mai exact prin iarna lui 2018 cand am fost in concediu la Arieseni. Am fost cazat la o pensiune mai retrasa, departe de poluarea luminoasa, iar intr-o noapte senina, am iesit la plimbare cu cainele si am ramas tintuit cu ochii spre cer aproape 1 ora cat a durat plimbarea. Nu mai vazusem in viata mea atatea stele adunate la un loc. Cainele ma tragea in toate directiile si ma impiedicam de nametii de zapada, dar privirea tot in sus imi era. M-am intors in camera si am luat binoclul 10-30x60 cumparat din Lidl pentru fiu-meu de 12 ani si am iesit din nou afara. Dupa ce am privit prin binoclu, am ramas marcat pe viata. Desi cu ochiul liber Pleiadele se vedeau foarte bine, cand am privit cu binoclul in acea directie mi-au aparut printre cele 7 stele luminoase alte cateva zeci sau chiar sute. M-am uitat in toate directiile pana a inceput sa ma doara gatul si spatele si amortisem de frig.

Cam asta a fost povestea care a declansat in mine nevoia de aprofundare pentru acest subiect atat de fascinant.

Mai apoi mi-am instalat pe telefon aplicatii cu care sa ma orientez pe cer si sa gasesc obiecte care le pot vedea cu ochiul liber sau cu binoclul. Spre rusinea mea habar nu am avut ca stele mai luminoase pe care le vedeam aproape zilnic erau de fapt planetele Jupiter, Saturn, Marte si Venus.

Am inceput sa particip la observatiile publice organizate de Astroclubul Galaxis din Arad, carora le multumesc pe aceasta cale pentru bunavointa si amabilitatea de care au dat dovada pentru a raspunde si explica ceea ce vedeam prin telescoape pe intelesul participantilor necunoscatori. Vizualizarea "pe viu" a inelului lui Saturn si a satelitilor lui Jupiter, dar si a catorva roiuri stelare, nebuloase si galaxii m-au determinat sa caut tot mai multe informatii in acest domeniu.

M-am inscris pe forum pentru a afla cat mai multe informatii de la utilizatori mai experimentati, pentru a ma decide ce fel de echipamente mi s-ar potrivi mai bine. As dori sa achizitionez cateva instrumente pentru a-mi satisface aceasta noua preocupare, nu neaparat noi, pentru ca am vazut ca exista pe forum o sectiune de bazar unde pot gasi echipamente la un pret mai accesibil de la utilizatori care isi fac upgrade sau care se plictisesc mult prea repede de observatii. Inainte de achizitie as dori sa aflu detalii cat mai multe despre fiecare tip de telescop.

Voi incepe prin achizitia unui binoclu bun si ulterior ma voi decide ce tip de telescop mi se potriveste cel mai bine si pentru ce voi dori sa il folosesc.

Va doresc tuturor cer senin si privire agera!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Iul 2019 19:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daniel /Kitaro

Bine ai venit pe forum !
Mi-a facut placere sa citesc despre modul in care ai devenit pasionat de Astronomie.
Vei avea cu siguranta sprijinul colegilor de hobby care participa cu entuziasm la discutarea optiunilor instrumentale.
Pana atunci,asa cum ai spus ,un binoclu te va ajuta sa cunosti mai bine cerul instelat.
Atat acum ,cat si in viitor ,esti asteptat cu bucurie la observatiile Astroclubului Galaxis din care ai acceptat sa faci parte.
(Cum ,de altfel, s-a intamplat si aseara cand am observat eclipsa partiala de Luna.Fain a fost!)

Iti urez sa ai parte de cer senin si de observatii astronomice cat mai multe si mai interesante,Mircea

PS : poti oricand sa imi scrii mesaje private ,ma straduiesc sa raspund la toate

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Iul 2019 19:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit!


PS: Kitaro are legatura cu Kitaro, sau e doar o coincidenta de nume?
Sus
Armand Popa
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 30 Mar 2017
Mesaje: 517



Localitate: ARAD

MesajTrimis: 17 Iul 2019 20:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit pe forum! Vei gasi aici toate informatiile de care ai nevoie.
Cer senin!

_________________
https://armandpopa.blogspot.ro/
https://www.facebook.com/astroclub.galaxis/
__________________________
T Newton Omegon 203/1000
T Newton Orion 305/1500
L Bresser Skylux 70/700
L Celestron 102/500
B 10x50, 8x40, 8x30, 15x50, 20x80
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 18 Iul 2019 08:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Ma regasesc si eu un pic in felul in care te-i apropiat tu de stele!
Sus
Kitaro
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Iul 2019
Mesaje: 5



Localitate: Arad

MesajTrimis: 18 Iul 2019 11:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Kitaro are legatura cu Kitaro, sau e doar o coincidenta de nume?


Kitaro este pseudonimul pe care il folosesc de aproape 20 de ani pe internet si are legatura cu celebrul artist japonez de muzica electronica, pe care il ascult cu incantare de cand l-am descoperit. Muzica lui ma ajuta sa ma relaxez, iar daca fac o combinatie intre privitul stelelor si ascultatul muzicii lui Kitaro, reusesc deseori sa uit pentru o clipa ca sunt pe pamant.

https://www.youtube.com/watch?v=BddSN2jNS9E
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2019 12:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandeam eu ca nu e o simpla coincidenta Smile

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...mp;start=0

Citat:
..M-am intors in camera si am luat binoclul 10-30x60 cumparat din Lidl pentru fiu-meu de 12 ani si am iesit din nou afara. Dupa ce am privit prin binoclu, am ramas marcat pe viata. ..
Ceva similar am patit si eu, in copilarie: "Avem doua vesti, una buna, una rea: vestea rea e ca v-a luat vantul cortul, vestea buna e ca se vede Calea Lactee ca in pozele de la APOD!"
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Who's Who

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact