Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DSO / Obiectele cerului profund


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 90, 91, 92 ... 98, 99, 100  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Observatii astronomice - avansati

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 02 Iul 2019 16:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru sugestie @starbuck, am sa incerc si metoda asta ,cu activarea AF din aparatul foto chiar daca obiectivul este in mod MF.
La mine obiectivul Canon EF-S 18-55mm nu a venit odata cu aparatul, ci l-am cumparat de anul trecut din targ, la un pret foarte mic (50lei), dar avea electronica defecta, doua conexiuni flexibile tip panglica ce faceau legatura dintre cipul obiectivului si senzorii din mecanismul obiectivului fiind rupte, deci nu se mai putea repara deloc, asa ca am scos cabajul din obiectiv si l-am facut 100% manual, deci nu mai merge nici confirmarea AF, nici diafragma, care a ramas deschisa la maxim. Dar nu prea conteaza pentru ca folosesc obiectivul mai mult in astrofoto.
Totusi am sa incerc si metoda prezentata de tine ,sa vad daca functioneaza, desi obiectivul nu mai are electronica in el. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
starbuck
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Ian 2011
Mesaje: 1111




MesajTrimis: 02 Iul 2019 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am folosit acea confirmare de focus cu obiective manuale care nu aveau nici o componenta electronica. Confirmarea era facuta de aceeasi logica de comanda la nivel optic singura diferenta fiind actionarea manuala a inelului de focus in loc de miscarea lui motorizata din obiectiv sau din aparat.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 03 Iul 2019 20:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

''Repetitio matter studiorum est'' si n-as vrea sa devina ''Repetitio matter molestiae est'' dar poate ca unii observatori seniori nu viziteaza sectiunea pentru observatorii juniori , de aceea pun si aici linkul spre ''Celestial Calendar by Dave Mitsky'' pentru Iulie 2019 ,are extrem de multe informatii utile :

https://astroclubgalaxis.blogspot.com/p/va...icare.html

Sambata 29 Iunie a.c.

Observatii cu telescop Dobson ''Toleascop'' 200mm :

-galaxia 5474 de langa M101
-M101 insasi s-a vazut foarte slab chiar si la 41x in ocularul LV 30mm
-am rezolvat superb ,cu ''nenumarate'' stele ,roiurile sferice M13 si M3
-L-am vizitat si am facut schimb de amabilitati cu M13 deoarece urmaream sa vad galaxia invecinata cu dumnealui ,adica NGC 6207 ,ceea ce am si reusit.
Galaxia se vede spre Nord de un asterism stelar triunghiular si are ,doua stelute foarte slabe in imediata apropiere :una spre Est si alta,cea mai apropiata ,cam la un diametru al galaxiei ,spre Sud.
(Rog onor eventualii cititori sa considere indicatiile de puncte cardinale la modul cat mai relaxato-aproximant...)
-la sistemul Mizar-Alcor am vazut o steluta ,imediat langa Sidera Ludovicea ,pe partea opusa de acestea.Pana acum nu am remarcat aceasta steluta.Degeaba am incercat cu Stellarium sau cu Aladin Lite sa o identific ,nu am reusit.
(Dupa memorie,am notat care cred sa fi fost steaua cu pricina ,folosind litera ''N'' de la ...''nova'' ,sa zicem... Razz )
-dupa care a inceput dezmatul DSO din Sagetator : M28 si M22 ,ultimul incepe sa fie rezolvat deja la 41x,rezolvat in nenumarate stele la 154x.Minunat si e bafta lui M13 ca roiul acesta este atat de departe in Sud...
-nu departe de M22 se gaseste roiul sferic NGC 6642 dar acesta,desi se vede cu vedere periferica la 41x, este mic de doar un minut diametru dar are o luminozitate de 10.24mv ,se vede binisor,dar totusi palid la 154x
-Cr 367 e un roi rarefiat ,in drumul de la M28 spre Laguna si Trifid
-am parcurs secventa :M20-M21-M24-M17-M18
-alta secventa : M16-M17-M18-M24-M23.
M8 culegea deja mere verzi cand mi-am amintit de ea,nu am vazut-o.
-am incercat sa vad nitel contestatul roi Mellote 186 in Ofiucus dar campul Toleascopului e prea mic...iaca ,niste stele razlete...
-am incheiat cu M11 si M26.
M11 este un alt obiect glorios ,superb ,rezolvat in multe stele si stelute ,cu o dubla bonus in apropierea sa.

Duminica 30 Iunie a.c.

Observatii cu binoclul Fujinon 7x50mm :

-Mu Boo ca dubla
-Albireo ca dubla
-spre uimirea mea ,am vazut din oras M51 in binoclu ,am verificat cu dobul de 200mm... Shocked
-am incheiat partea binoculara cu un mic tur al roiurilor : M13-M3-M92

Observatii cu telescop Dobson ''Toleascop'' 200mm :

-in Sagetator am parcurs secventa : M28-M22-M8-M20-M21-M23-M24-M25-M16-M17-M18.Fara cuvinte!!! Nu-i vreme de dormit !
-am observat planetara NGC 6818 /''Little Gem'' aflata in coltul Sagetatorului dinspre Alfa-Beta Cap.
''Galaxia lui Barnard/NGC 6822'' a pus paznicii sa ma dea afara din club,deci n-am vazut-o
-am incheiat cu observarea Nebuloasei Veil Est/ Vest ,se vedea foarte lesinata ,asa ca am inchis, ''observator'' in greva japoneza aici impotriva poluarii generalizate a mUE!

Mircea



NGC 6207.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  322.69 kb
 Vizualizat:  de 4327 ori

NGC 6207.JPG



Sidera Ludovicea.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  180.33 kb
 Vizualizat:  de 4327 ori

Sidera Ludovicea.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Iul 2019 20:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Luni 1 Iulie a.c.

Observatii cu reflectorul Newton RFT 125mm F/4.5 :

-dubla 70 Ophi si o dubla slaba ,inegala care cred ca a fost HIP 89000 /BU 637 de langa ea ,cu separatie 6.7''.Dar Stelle Doppie spune ca are companion de 11.7mv ...!?Stiu eu !?Baiul este ca langa 70 Ophi sunt multe duble dar majoritatea sunt ''de fitze'' chiar si pentru Toleascop.De elucidat!

-am aruncat o privire spre IC 4665 ,M10 si M12

-in Sagetator ,pacla isi facea de cap , m-am multumit sa vad M25 ,slab ,cu stele putine iar M24 a incaput complet in campul de 2.3 grade la 22.5x/Plossl 25mm

-dupa ce am vazut Omega Nebula ,am indreptat telescopul spre Scorpion unde am observat slab luminoasele roiuri M4 si M80 ,ambele mult mai bine vizibile la 94x/Radian 6mm

-planetara NGC 6572 , este mica dar foarte luminoasa ,usor de gasit langa Mel 186.Am folosit marirea de 94x /Radian 6mm +UHC , se vedea in acelasi camp un asterism de stele slabe , in forma de X ,spre Est.

-in NGC 6633 am numarat 30 de stele ca intr-un dreptunghi ,foarte aspectuos !

-IC 4756 este mult mai discret ,cu stele mai putin luminoase din care am numarat peste 50.Superb!
Ati remarcat ''poteca'' stelara care leaga roiurile NGC 6633 si IC 4756 ?

-intre timp in Sagetator s-a mai inseninat cerul ,am parcurs o secventa glorioasa de obiecte DSO ,aflate la Nord de declinatia lui Kaus Borealis /Lambda Sgr : M28-M22-M8-M20-M21-M24-M25-M18-M17-M16

-am incheiat cu observarea planetarei M27

Newtonianul de 125mm F/4.5 este un instrument capabil pentru observarea obiectelor luminoase.

Cu dobsonianul Toleascop de 200mm am observat galaxia NGC 6207 de langa M13 , foarte palida si ,la limita,vizibila cu vedere directa daca stii unde sa privesti.

Marti 2 Iulie a.c am continuat testarea newtonianului RFT 125mm F/4.5 :

-am verificat starea termica a instrumentului pe Beta Sco si pe asterismul ''Napoleon Hat'' de langa Arcturus

-apoi am decis sa tin un mic festival de nebuloase planetare ,folosind ocularul Seben zoom setat la f=8mm si cu filtru Skyglow,prilej pentru a vedea sase asemenea obiecte:

*NGC 6210 din Hercule
*NGC 6826 din Cygnus ,in acelasi camp cu dubla binoculara 16 Cyg
*NGC 6543/''Ochiul de pisica'' din Draco
*M57 si M27 nu mai au nevoie de nici o prezentare
*NGC 6572 din Ophiucus


Miercuri 3 Iulie a.c.,cerul nu parea favorabil observatiilor,nu am fezandat nici un telescop ,totusi fiind cat de cat senin am folosit dobsonianul ''Ratusca cea urata'' de 125mm F/6.9 ,cel mai rezistent ''la tavaleala'' dintre telescoapele mele :

-am parcurs din nou obiectele din Sagetator accesibile din locul meu de observatii de acasa : M28-M22-M8-M20-M21-M24-M25-M18-M17-M16

-am reobservat roiurile M71 din Sageata si M56 din Lyra ,planetara M27 din Vulpecula ,mini-roiul deschis M29 din Cygnus,planetara NGC 6543 din Draco ,roiurile sferice M10 si M12 din Ophiucus si roiurile deschise Mel 186 , NGC 6633 si IC 4756 ,pe care le-am neglijat in trecut.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 07 Iul 2019 11:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara am mai observat si eu obiecte de cer profund, cerul fiind bun, cu transparenta buna, folosind telescopul de 114mm, cu ocularele Celestron 40mm (G=22x), RK 20mm (G=45x), TS Optics 9mm (G=100X) , precum si filtrul Castell UHC.
Am stat pana dupa 1 noaptea si am observat doar 24 obiecte, dar cu atentie mai mare , acordand mai mult timp de observatie pentru fiecare. Smile

Obiectele observate au fost urmatarele:

-NGC 6552 (Cat eye nebula) din Draco.Nebuloasa planetara. Este bine vizibila la 45x si 100x cu filtrul UHC,fiind mica si rombica.

-NGC 6503 din Draco. Galaxie. Este relativ greu vizibila la 22x si 45x si relativ vizibila la 100x, fiind slab luminoasa si alungita..

-M 102 din Draco.Galaxie. Este relativ bine vizibila la 100x , fiind mica, relativ slab luminoasa si alungita.

-M 29 din Cygnus.Roi deschis.Este relativ mic, avand pe langa cele 8 stele mai vizibile inca 6 stele slabe si foarte slabe.Observat la 100x.

-NGC 6910 din Cygnus.Roi deschis.Are 2 stele mai stralucitoare si intre ele vreo 5 stele slab luminoase .Observat la 45x.

-Cr 419 din Cygnus.Roi deschis. Este mic, continand o stea mai stralucitoare si alte 2 stele slabe, precum si o stea dubla situata mai departe de steaua stralucitoare.Observat la 100x.

-NGC 6819 din Cygnus.Roi deschis. Este relativ mic si compact,relativ slab luminos, avand in jur de 10-15 stele slabe si foarte slabe.Observat la 100x.

-NGC 6811 din Cygnus.Roi deschis. Este mare si dispersat, avand cam 20-25 stele slabe.Observat la 100x.

-NGC 6992+6995 (Veil nebula) din Cygnus.Nebuloasa de emisie. Este greu vizibila la 22x si foarte greu vizibila la 45x cu filtru UHC, fiind intinsa, ca un filament lung, subtire si putin curbat spre est.

-NGC 7000 (North America nebula) din Cygnus. Nebuloasa de emisie. Este foarte greu vizibila la 22x cu filtru UHC, fiind vizibila doar o portiune situata in zona cavitatii intunecate dintre stelele ξ Cyg si 57 Cyg.

-NGC 6940 din Vulpecula.Roi deschis. Este mare si intins, avand peste 30 stele slabe.Observat la 45x si 100x.

-M 27 din Vulpecula.Nebuloasa planetara. Este bine vizibila fara filtru UHC la 22x si 45x, foarte bine vizibila cu filtru UHC la 45x si 100x, fiind relativ mare, forma aproximativ ovala, la 45x cu filtrul UHC fiind vizibil putin aspectul de haltera.

-M 39 din Cygnus. Roi deschis. Este mare si dispersat, avand10 stele mai stralucitoare si 11 stele slabe.Observat la 22x.

-M 57 din Lyra.Nebuloasa planetara. Este relativ bine vizibila fara filtru UHC la 100x si bine vizibila cu filtrul UHC la 100x, fiind relativ mica, ovala si avand un aspect cvasiinelar mai bine vizibil cu fultrul UHC,la 100x.

-M 71 din Sagitta.Roi globular. Este relativ mic si relativ slab luminos cu aspect difuz usor granulat la 100x.

-M 22 din Sagittarius.Roi globular. Este mare, relativ slab luminos, cu aspect granular la 100x .

-M 28 din Sagittarius.Roi globular. Este mic, relativ luminos si cu aspect difuz.Observat la 100x.

-M 8 din Sagittarius.Nebuloasa de emisie. Este greu vizibila fara filtrul UHC la 22x si 45x si relativ bine vizibila cu filtru UHC la 22x si bine vizibila cu filtru UHC la 45x, la acest grosisment fiind vizibila un centru usor mai luminos decat periferia nebuloasei.

-M 20 din Sagittarius.Nebuloasa de emisie . Este greu vizibila numai prin filtru UHC, la 22x si mai ales la 45x, ca o pata difuza foarte slab luminoasa fara margini definite, in jurul unei stele duble.

-M 23 din Sagittarius. Roi deschis. Este mare ,dispersat, avand peste 20 de stele relativ slabe.Observat la 45x.

-M 24 din Sagittarius. Roi deschis. Este foarte mare si dispersat, avand mai mult de 30 stele , unele mai stralucitoare, altele slab luminoase.Observat la 22x.

-M 25 din Sagittarius. Roi deschis. Este relativ mare, avand o stea mai stralucitoare si 8-10 stele slabe.Observat la 45x.

-M 17 din Sagittarius. Roi deschis asociat cu nebulozitate. Roiul este bine vizibil la 45x si 100x fara filtru UHC, iar nebuloasa este relativ greu vizibila fara filtru UHC la 45x si 100x, iar cu filtrul UHC este bine vizibila la aceste grosismente .

-M 11 din Scutum. Roi deschis . Este relativ mare avand peste 100 stele ce dau un aspect granular, precum si o stea mai stralucitoare dispusa excentric in roi . Observat la 100x.

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 07 Iul 2019 18:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iulian

Frumoase observatii ,felicitari !
24 e un numar frumos , nu trebuie sa iti faci griji , nu facem intrecere.

Joi 4 Iulie a.c.

Observatii cu dobsonianul Toleascop 200mm F/6.16: am fost binecuvantat cu o pana de curent cu durata de o ora ,incepand cam de la 23:15.Pana de curent a afectat intreaga parte a orasului in care locuiesc asa ca am avut conditii de observatii cum mi-as dori sa am mai des...cum as accepta chiar in fiecare seara !

-galaxia NGC 6207 de langa M13 se vedea cu privire directa

-galaxia NGC 5474 se vedea mult mai bine decat vecina ei M101,uimitor de slaba

-am parcurs in lumina integrala sau cu filtru UHC secventa de obiecte : M28-M22-M8-M20-M21-M24-M25-M18-M17-M16.La 154x ,cu filtru (si fara filtru ,mai slab) se vedea bine nebuloasa Trifid, nu numai roiul.

-nebuloasa Veil Est si Veil Vest s-a vazut mai bine ca de obicei ,fara a fi un obiect luminos.
La Veil Vest se vedea bine, cu privire directa,''coada cometara'' izvorand parca din steaua 52 Cyg

-fara dubii ,indoieli sau ''drept de apel'' s-a vazut bine , cu vedere directa ,portiunea cea mai luminoasa din NGC 7000 ,cea despre care vorbeste si Iulian ca fiind situata intre Xi Cyg si 57 Cyg.
Aceasta zona este indicata de catre Sue French pentru a fi cautata ,numindu-se ''Golful Mexicului''.
Pentru indicatii mai concrete putem urma indicatiile lui Stephen O'Meara din cartea ''Herschel 400'' ca sa incercam sa vedem NGC 7000.
Nebuloasa NGC 7000 este uriasa ,ati avea nevoie de un telescop RFT si de cer negru pentru a vedea acest obiect.
In Lista Herschel 400 insa nu este inclusa intreaga nebuloasa ci doar acea parte mai luminoasa a ei ,descoperita de catre William Herschel si denumita de el HV-37.

Va prezint mai jos metoda mea de a gasi nebuloasa HV 37 , parte a NGC 7000 /Nebuloasa ''America de Nord''.
Pentru a gasi HV 37 , cautam spre Vest de Xi Cyg doua asterisme formate fiecare din cate trei stele egal departate,foarte asemanatoare.
Marea deosebire dintre cele doua asterisme sta in diferenta de luminozitate.
Sirul b1-b2-b3 cuprinde stele de 8.65mv - 9.54mv.
Sirul a1-a2-a3 cuprinde stele de 10.28mv-11.13mv.
Nebuloasa HV 37 se vede ca o masa nebuloasa alungita ,slab luminoasa,de-a lungul si spre Nord-Est de asterismul mai slab luminos de trei stele.
Pentru a vedea HV 37 corespund si telescoapele de F/6-F8 ,cu siguranta si cele de F/10,nu avem nevoie de camp foarte mare ca pentru toata nebuloasa NGC 7000.
Atasez doua harti de cautare , obtinute cu ajutorul Aladin Lite ,respectiv Stellarium,adnotate in Paint si cu coordonatele verificate in Vizier prin portalul CDS.
Cu aceasta metoda ,am vazut HV 37 in 2018 ,impreuna cu prietenul si colaboratorul meu Armand Poapa de la Maltaret ,din Padurea Ceala cu luneta ''zoth'' 90x600mm.
Foarte slab ,am mai vazut-o si cu alte dati din Arad dar niciodata atat de pregnant ca in timpul amintitei caderi de curent.

- m-am delectat cand am inteles in sfarsit de ce i se spune roiului NGC 6910 ''Rocking Horse'' ! Intradevar acest roi seamana cu un calut-leagan ,o jucarie pentru copii.Sau ma rog, nu se stie ...poate si pentru altii...

-am rezolvat stele in roiurile deschise NGC 6866 si NGC 6811 ''Hole in a Cluster''

-am incheiat cu rezolvarea excelenta a lui Delta Cyg deoarece odiosul iluminat public a inceput iar sa functioneze.

Mircea



NGC 7000-HV 37.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  384.76 kb
 Vizualizat:  de 4206 ori

NGC 7000-HV 37.JPG



HV 37-Stellarium.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  215.58 kb
 Vizualizat:  de 4206 ori

HV 37-Stellarium.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 09 Iul 2019 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@iulian90 - din cate stiu eu, panglicile alea pot fi inlocuite, si le-am vazut destul de des la 10-20 lei pe OLX. Bine, e treaba mai de finete, si cum obiectivul ala il gasesti nedefect la ~100-150 lei pe OLX, nush daca merita. Faine observatiile, totusi - citesc si iau notite

Eu am iesit sambata asta la un star party in preajma Barladului, impreuna cu cei de la astroclubul Perseu. Am petrecut multisor din noapte chinuindu-ma la planete, la poze sau jucandu-ma pe telescoapele altora, dar mi-a mai ramas si ceva timp de DSO-uri pe care sa le pot nota drept capturi proprii. Am folosit in principal ocularul Baader zoom 8-24mm, mai mult la capatul de 8mm (oriunde nu-i specificat altfel in notite). Foarte utila si comoda dracia, apropo - evident, nu ofera o imagine de Televue, dar arata totusi binisor, si e foarte comod sa faci star hop la 24mm, zoom-uind apoi la 8 (sau la cat cere obiectul) odata ce ai ajuns in pozitie.

Am inceput cu obiecte usoare, ca nu simt ca mi-am facut inca mana suficient de bine pe telescop. M13 e mare, stralucitor, cu o textura spumoasa (stelele aproape dar nu chiar rezolvabile la 8mm) si margine neregulata - zici ca bunica-sa a fost stea de mare, uneori. M81 are un centru foarte luminos dar discul nu este vizibil la 8mm. M82, in schimb, e spectaculoasa la acest ~80x, zgarietura pe care o vedeam cu Bufnitza se expandeaza intr-o dara vie de lumina care pare sa oscileze, traversata de un val inghetat in timp. Andromeda si satelitii, superb ca intotdeauna. Andromeda este foarte foarte vizibila - disc luminos, dar fara detalii, nici chiar la 27x - cred ca nu am eu ochii suficient de adaptati la intuneric inca. M110 este destul de slab, un oval de ceata la limita vederii directe, dar M32 e mult mai luminos si bine definit. Daca tot eram prin zona, am trecut si pe la NGC 7662 - Blue Snowball Nebula, care s-a vazut ca o stea usor defocusata, cu cea mai vaga urma de albastru in colorit.

Cumva m-a luat cheful de galaxii, deci hai in Canes Venatici. Dupa o vizita rapida pe la M51 (la care se vedeau centrele si spirala care le inconjoara - in trecut a aratat mai bine in ES 24mm cu Barlow de 2.5, dar mi-era lene sa verific daca era din cauza ocularului sau a conditiilor), m-am dus catre M94 - centrul e mic, stralucitor si usor pufos, inconjurat de un disc destul de restrans. A urmat NGC 4490, Cocoon galaxy. Un obiect lung si usor de distins - ar semana cu o galaxie spirala cu centrul foarte mare in raport cu discul, vazuta pe muchie, daca nu ar fi cam de aceeasi stralucire pe toata suprafata, ceea ce ne spune ca se intampla chestii mai interesante pe acolo, daca a ajuns atat de supa crema biata de ea Laughing . Din pacate, nu am reusit sa vad companionul de vina pentru starea ei curenta, acesta fiind un obiect ceva mai slab. A urmat alta neregulata NGC 4449. Daca 4490 se vedea bine direct, 4449 o prindeam numai cu vederea indirecta, ceea ce a dus la un efect destul de distractiv. Galaxia e foarte neregulata, cu tentacule in toate directiile, si indirect prindeam doar o parte din tentacule odata. Alternez sacadat privitul direct cu cel indirect, bazandu-ma pe faptul ca nu o sa prind mereu trecerea de la conuri la bastonase fix in acelasi unghi, si, ca in desene animate, bazdagania incepe sa miste Laughing ba prind un tentacul, ba prind altul, dar mintea mea le interpreteaza ca acelasi obiect, deci clar trebuie sa fie unul care se foieste. Poanta asta o stiam de la Bufnita, cu care faceam Pomu' de Craciun chiar sa sclipeasca, si e misto s-o aplic si la obiecte mult mai slabe. Am incheiat tura de Canes Venatici cu NGC 4631 - Whale Galaxy. Asta la 80x disparea complet, dar la 27x se mai vedea indirect o dara usor curba de lumina.

Nu mai stiu ce-am mai facut in jumatatea de ora lipsa din notite, dar dupa ea, vad ca am reluat in Sagittarius. M28 e suficient de aproape de orizont ca atmosfera sa-i manance fluorescenta clasica de globular - tot e stralucitor, dar e mult mai mic decat ar trebui, vad doar centrul. M22 e imens dar de asemenea foarte plat pentru un globular - am senzatia ca la obiectul asta vad doar centrul, ca de la centrul unui globular m-as astepta la genul asta de nuanta plata. Zice Wikipedia ca asta ar fi unul dintre cele mai spectaculoase roiuri globulare daca n-ar fi atata praf intre noi - oare efectul de atenuare dat de praful asta functioneaza similar optic cu efectul de atenuare dat de o atmosfera incarcata pe globulare mai mici,,, M7, roiul lui Ptolemeu, e aproape la orizont, si atat de slab de zici ca-l vad prin fum. Ce ti-e si cu atmosfera asta.

In drum spre Laguna, dau de NGC 6520 - un roi deschis de o forma foarte interesanta. E liniar, aproape ca o taietura in cer, subliniat de 2-3 stele mai stralucitoare conducand catre un petic de stele nerezolvabile. Test de fosforescenta in Laguna pe urma (se vede muuuult mai bine la 24mm vs la 8, am probat si faza cu magnificarea care fura din stralucire) si ajung pe urma la M20 si M21, care se vad in acelasi camp la 14mm. M21 e un roi deschis destul de rotund, o puzderie de stele rezolvabile dar foarte apropiate de zici ca-i acoperit cu sclipici, iar in M20 se vede nebulozitate in jurul stelei cele mai stralucitoare.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 09 Iul 2019 20:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sambata 6 Iulie a.c.

Observatii cu telescop dobsonian 200mm F/6.16 :

-Am parcurs din nou secventa de obiecte din Sagetator aflate la declinatii superioare celei a lui Kaus Borealis :

M28-M22-M8-M20-M21-M24-M24-M25-M18-M17-M16

Are rost reobservarea repetata a acelorasi obiecte ?
Eu spun ca da ,are rost.
Daca esti atent,la noile observatii ai sanse sa vezi detalii noi.
Astfel la Nebuloasa Laguna /M8 si la Nebuloasa Omega /M17 am remarcat stele foarte slabe vizibile in masa nebulara.
In ''Laguna'' am zarit sapte sau opt asemenea stele iar in ''Omega'' am zarit trei sau patru stele.
Daca acestea fac parte din sistem si nu sunt suprapuneri aleatoare ,atunci acestea sunt stele in curs de formare ,deci adevarate stele noi.
''Laguna'' se gaseste la 4100 ani-lumina de Sistemul Solar iar ''Omega'' este situata la 5000 ani-lumina.
Observarea acestor stele in formare este interesanta deoarece dovedeste ca in urma cu 4000 de ani ,respectiv 5000 de ani, in aceste doua regiuni HII ale Caii Lactee inca se mai formau stele.
Ceea ce este ceva extraordinar de interesant daca ne gandim ca Galaxia noastra ,Calea Lactee are o varsta de 14 miliarde de ani.
Si inca este fertila !

-Am remarcat de asemenea multe stele oranj in zona norului galactic M24 si a roiului deschis M25 .
Vreo trei sau patru asemenea stele sunt bine vizibile in interiorul lui M24 , o stea oranj se gaseste intr-un asterism in forma de bumerang de la S-E de M24 iar altele sunt la N-E de M24.
Plus o stea cu aparenta de dubla iar una are aparenta de tripla.
In interiorul lui M24 se gaseste roiul NGC 6603 pe care l-am vazut la 41x in ocularul LV 30mm.
''Aedes Arboribus Visibiliter'' ,autorizatia mea de a vedea Sagittarius in acea seara ,cea primita de la copaci, era pe punctul de a expira asa ca nu am avut timp disponibil pentru a cauta planetara NGC 6567.

-Mi-am incercat puterile si la niste stele duble ''de fitze'' din Ophiucus dar seeingul a fost potrivnic:

*73 Oph sau STF 2281 este o stea dubla de 6mv/7.5mv , separatie 0.75''.
Am folosit grosismentele de 205x/Radian 6mm si 246x/Circle V ortho 5mm.Aspectul notat a fost : ''...aluna alungita la PA =aprox. 300 grade''.
Cautand in Stelle Doppie am aflat ca in PA = 281 grade.BINGO !

*STF 2244 este o stea dubla de 6.9mv/6.6 mv ,separatie 0.67''.
Folosind grosismentele de mai sus am notat aspectul : ''...aluna la PA = aprox. 300 grade''.
Verificand in Stelle Doppie intai am fost dezamagit deoarece are PA = 102 grade.
Apoi am inteles ca datorita unui Delta mag = 0.33mv - foarte mic - este greu de vazut ,atunci cand dubla nu este rezolvata , care este primara si care este companionul.
Asadar , ar fi trebuit sa notez ''...aluna la PA =aprox. 300 grade sau 120 grade''... deci MINI -BINGO!

Nu am rezolvat aceste duble si cu atat mai putin nu le-am separat.
Dar semnele sunt bune ,ambele stele duble de mai sus sunt cu mare probabilitate rezolvabile intr-un seeing bun.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 12 Iul 2019 23:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Miercuri 10 Iulie a.c.

Observatii cu dobsonianul Toleascop 200mm

-am inceput seara de observatii intai cu reflectorul de 76mm ,apoi am observat Jupiter,stiam deci ca atat transparenta cat si seeingul erau mai bune decat la precedentele sesiuni.
Am revenit asadar in zona dublelor ''de fitze'' din apreajma lui 70 Oph.
Am inceput cu STF 2244 ,am aplicat grosismente de la 205x/Radian 6mm ,la 246x/ortoscopic CircleV 5mm si 308x/ ortoscopic Kasai 4mm.
La 205x se vedeau discurile Airy ale celor doua stele,in contact.
La 246x cele doua stele au fost rezolvate si separate iar la 308x ,spatiul negru se vedea clar intre discurile Airy bine distantate.
Bingo,bingo si iar bingo : nu in fiecare zi reusesc sa rezolv si sa separ stele duble de 0.67''!
Nu va pot spune cat de incantat am fost.
Am mangaiat cu privirea si am sorbit cu lacomie fotonii acestui astro-peepshow care cine stie cand se va mai repeta.
Cand a pornit spre noi lumina acestei duble (1633) vazute de mine in acea seara,luneta era inventata abia de 24 de ani (1609). Iar de la prima observatie a unei stele duble ,cea a lui Mizar de catre Benedetto Castelli (1617) ,trecusera abia 16 ani.

-companionul lui 73 Oph in schimb ,s-a vazut doar fluctuant,la intervale de sa zicem 50/50.
Atunci cand se zarea ,companionul se zarea ca o steluta la PA=aprox. 300 grade ...''mic,mai slab'' ,fara separare.
Desi aceasta dubla ar trebui sa fie mai lejera la o separatie de 0.75'' ,este mult mai dificila decat STF 2244.
Deci in razboiul dublelor, diferenta de magnitudine este o arma mult mai puternica decat separatia.
Fara separatie si numai fluctuant dar am vazut cu certitudine rezolvat companionul lui 73 Oph.

-70 Ophiuchi este o stea tripla ,cu AB la o separatie eleganta de 6.6''.Aici dificultatea o ridica insa AC dar nu prin separatia relaxata de 93'' ci prin luminozitatea ''mica de mica'' a celui de al doilea companion =12 mv.
Am vazut 70 Oph ca tripla, cautati al doilea companion la distanta ,la Vest.

- 68 Oph = NU !
Stelle Doppie m-a calmat azi intr-o clipita ,separatia este de 0.41''.Poate daca ''Boyler'' de 305mm are optica perfecta si va fi vreodata seeing asa de bun...cine stie !?

-61 Oph/STF 2202 are o separatie de 21'' si stele aproape de aceeasi magnitudine, este o dubla cu aspect foarte elegant,de cautat cu luneta de 60mm

-SHJ 251 ar fi o tripla cu AB si AC de ordinul a doua minute,deci plicticoasa daca nu ar oferi un frumos contrast de culoare primara fiind de un galben intens,clasa K0III

-Marfic/Lambda Ophiuchi/ STF 2055 este o dubla despre care am notat doar atat :''SUPERBA''!
Am vazut a doua zi ca are stele de 4.15mv si 5.15mv ,cu o separatie de 1.41'' ,numai buna pentru a pune la incercare lunetele de 100mm si tinta sigura pentru Makuri de 5''.

Joi 11 Iulie a.c

Observatii cu dobsonianul meu veteran ''Ratusca cea urata'' de 125mm F/6.9, aflat de 24 de ani in slujba ''Infanteriei Stelare''.
Am folosit : G=27x/ TS 32mm WF in format de 2'' ,camp de 2.6 grade ;G= 36x- 108x/Seben zoom 24-8mm ,folosit prima oara pe acest telescop ; G=144x/Radian 6mm.

- cerul s-a deschis un pic in emisfera sudica ,abia dupa ora 23:30.
Am pus rapid pe pozitie dobsonianul cu un singur gand : sa rezolv si sa separ pe Marfic / Lambda Ophiuchi.Ceea ce s-a si intamplat.

-am comparat apoi aspectul lui Lambda Oph cu cel al lui Pi Aql care are aceeasi separatie dar este mai slab luminoasa.
Marfic este o dubla mai aspectuosa ,mai spectaculosa pentru ca este mai luminosa.
Desigur ,Pi Aql a fost rezolvata fara dificultate.

-la Izar/Epsilon Boo am dat insa chix si aceasta ,dupa succesul cu Marfic,m-a facut sa scot flacari din oculare !Pana ce mi-am dat seama ca nu voi rezolva niciodata Izar daca eu insist la steaua vecina 34 Boo... Embarassed
Cand am tintit cu adevarat spre Izar ,am vazut o frumusete de stea dubla ,frumos colorata.

-gaurile dintre nori se deschideau si se inchideau dupa placul lor.
Asa ca o vreme a trebuit sa zabovesc prin Sagittarius unde am vazut M22,M28,M8,M24,M25,parca s-a zarit si M18,M17 si M16.
Gasirea obiectelor este mult usurata de campul generos al ocularului Erfle 32mm.

-am ratacit prin minunea stelara din Cygnus,am vazut M39 ,apoi M27 ,M71,M56 si M57.
Pisica se dusese demult la culcare ,era cazul sa-i urmez exemplul.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 13 Iul 2019 11:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pe langa observatiile pline de obiecte puse de voi, sper sa nu ma fac de ras indraznind sa vorbesc si eu doar de un singur obiect Embarassed Este vorba de galaxia M102 din Dragonul. Sigur sa nu credeti ca am vazut doar un singur obiect pentru ca cerul e plin de stele in orice directie te-ai uita. Asa ca am mai vazut "din mers" prin binoclu si nu numai M40, M3, M103 si altele.
Dar sa revin la M102. Trebuie sa spun de la inceput ca cerul noptii de 12 spre 13 iulie a fost brazdat zdravan de nori, dar fiind de joasa altitudine veneau si plecau des, descoperind in etape cerul de nord accesibil de pe balconul meu. Acest balcon ticsit cu rufe si flori fiind mica si umila mea reduta de observatii. Instrumentul care mi-a revelat galaxia a fost doar Newtonianul de 130mm f5. Pentru reperare am folosit TeleVue 32mm 50°, dar nu se vedea galaxia la aceasta magnificatie de 20.3x. Urmatorul "glont pe teava" a fost ExploreScientific 20mm 70°. Cu acest ocular parca se distingea ceva cu vedere periferica, semn ca se intampla ceva in zona unde trebuia sa se vada galaxia. Dar galaxia s-a aratat cu adevarat deabia cu ExploreScientific 8.8mm 82°. Galaxia avea un aspect stelar cu o insinuare de alungire de nebulozitate, care se vedea mai bine cu vederea periferica. Cu Kokusai Kohki Fujiyama 6mm 42°, 108.3x, imagina nu se imbunatatise cu nimic. Asa ca, in concluzie, ExploreScientific 8.8mm a fost ocularul ce mi-a arata cel mai comod galaxia. Acest ocular are un camp vizual de 1.1° foarte generos pentru o magnificatie de 73.8x dar si o definitie foarta buna pana pe margini. Caracteristicile astea facandu-l unul din preferatele mele. Am facut si un desen la ocular dar trebuie sa-l trec pe curat.

Observarea lui M102 are un istoric interesant si alambicat. Acest obiect a fost introdus in lista de observatii de catre Messier fara ca acesta sa-l observe initial, fiind preluat de la Pierre Méchain ca fiind o "nebuloasa". S-a crezut ca Pierre Méchain se referea in notele lui la galaxia M101 situata un pic mai jos in Ursa Mare, dar descrierea lui se potriveste foarte bine si cu NGC 5866 care este numit si M102 in zilele noastre. Cu atatea obiecte nu ma mira ca s-au produs si mici incurcaturi ! Smile
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 14 Iul 2019 13:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tudor

Felicitari pentru observarea cu succes a galaxiei M102 !

Si te rog sa nu mai zici d-astea ...
Nu numai ca nu te-ai facut de ras dar raportul tau de observatii este excelent ,te rog sa vii cu asa ceva oricand reusesti sa observi vreun obiect care ti-a trezit interesul.
Astept cu nerabdare desenul.

Conditiile de observatii sunt cele din realitate nu cele din vise si tocmai de aceea observatiile practice ca cea descrisa de tine au o mare valoare.

Te rog sa insisti in a ne semnala comportamentul ocularului de 8.8mm care ,dupa socoteala mea, ti-a oferit G=74x si pupila de iesire de 1.8mm.
Am spus-o deja in repetate randuri , povestea despre grosismentele mici ca fiind cele potrivite pentru observatii DSO este de multa vreme doar un mit fara baza reala pentru mine.
Majoritatea observatiilor DSO le fac la grosismente de 100x sau peste.
Ocularele de grosisment mic sunt potrivite la cateva obiecte si ,mai ales, la gasirea asterismelor stelare ''de domiciliu'' ale DSO.
Iar in Calea Laptelui ,observatiile cu G mic si camp mare creaza ,pur si simplu,dependenta !

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 17 Iul 2019 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Una scurta cat am fost cu telescopu' la eclipsa, la marginea orasului deci hai sa zicem Bortle 7 cu indulgenta. Toate-s cu Baader zoom 8-24

M13 bine vizibil la 80x, stelele sunt fix sub limita rezolvabilitatii totusi. E normal sau am eu o problema la colimare, ma intreb...
Ring Nebula foarte usor vizibila la 80x, inclusiv putin centru intunecat
Dumbbell nebula chiar s-a vazut bine, chiar cu o usoara nuanta verde-albastruie la 27x
M81 s-a vazut doar centrul, M82 n-am prins-o deloc. Cerul asta.
Andromeda tot doar centru
Coathanger asterism are in sfarsit forma de umeras si nu de sageata la 27x
M71 vizibil cu coada ochiului in Sagitta
In Cassiopeia, M103 cu vedere directa, partial rezolvabil (stelele mai stralucitoare pe un fundal cetzos). Melotte 11 are un "dynamic range" mai mic decat M103, si n-a fost rezolvabil aproape deloc, dar e mai mare si mai spectaculos.
Stock 2 slab vizibil, foarte mare, stele destul de slabe..
Double cluster mancat rau de lumina parazita, nu m-am gandit ca-i atat de sensibil Laughing

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Iul 2019 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Una scurta si de la mine... Very Happy
Aseara am ''studiat temeinic '' (adica m-am tot minunat ,noroc cu tantarii,ca altfel ar fi fost ''cu gura cascata de uimire '' ) norul stelar M24 din Sagetator.
Desi a fost cam greu intre atatea stele sa recunosc roiul stelar NGC 6603 (asta e ca vanzarea de nisip in desert ) dar am reusit ,deoarece l-am mai zarit si alta data.
Atasez o schita din Aladin Lite ,trebuie sa cautati la jumatatea jumatatii estice a lui M24 (aproape de linia mediana ) o stea portocalie intensa.
Langa aceasta stea tuciurie veti vedea un asterism in forma de elipsa ,cu o stea in unul din focarele elipsei.
Nu asterismul este roiul NGC 6603 ,acesta se afla intre stea si asterism.
Folositi marire cat suporta seeingul.
La 154x ,in ocularul Seben zoom abia se zarea o ceata mica de lumina ,la 205x/Radian 6mm , se vedeau si cateva stelute rezolvate.

Apoi mi-am dedicat ''viata si activitatea'' urmatoarei jumatati de ora ca sa vad nebuloasa planetara NGC 6567 ,avand si aceasta adresa de domiciliu in M24.
Gasirea acestei planetare este ''cu cantec'' deoarece ea se afla in fata ochilor nostri tot timpul.
Eu am scotocit dupa te miri ce steluta pufoasa ,slab luminoasa...
Dar nu,dumneai sade bine vizibila ,as zice strident vizibila in vazul intregului popor astronomic.
Pur si simplu,mergeti la extremitatea vestica a lui M24 unde priviti la cea mai luminoasa stea de acolo.Aceea este planetara NGC 6567.
La 154x ,parca,parca era cam grasuta si pufoasa...ei... dar se mai intampla ,nu-i asa (sotia m-ar apostrofa ''uite cine vorbeste Shocked )!?
Abia la 205x/Radian 6mm se vedea un disc albastrui,mic ,condensat ,mai bine vizibil prin filtrul UHC dar fara alte detalii.
Pun o schita si pentru gasirea nebuloasei planetare NGC 6567.

Am incheiat cu testarea pe M12 a unui ocular ''bila'' cu lentila o sfera de crown de 10mm diametru si focala de 7.3mm.
Ocularul a fost confectionat de catre Roger Ceragioli.
M12 a fost rezolvat splendid de acest ocular la 169x.
Evident ,cand roiul era in mijlocul campului vizual.
Cand nu-i acolo ,incepe un spectacol psihedelic de lumini si culori.
Dar cand roiul este in centrul campului...superb!

Mircea



NGC 6603.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  472.87 kb
 Vizualizat:  de 3848 ori

NGC 6603.JPG



NGC 6567.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  404.29 kb
 Vizualizat:  de 3848 ori

NGC 6567.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 28 Iul 2019 17:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asa cum a fost relatat aici :

https://astroclubgalaxis.blogspot.com/2019...-2019.html

Joi ,25/26 Iulie am participat la un star-party al Astroclubului ''Galaxis''.
Au fost observate peste 40 de obiecte ,cu sapte telescoape avand aperturi de la 70mm pana la 10 toli si cu binocluri.

Am revazut multe obiecte dragi sufletului astronomului amator dar am vazut si cateva obiecte noi.

Momentele antologice ale sesiunii de observatii au fost observarea asa-numitului ''Cygnus Wall'' ,acea parte a ''North America Nebula'' /NGC 7000 care seamana cu Mexic si America Centrala ,marginite la Vest de asa-numitul ''Gulf of Mexico''.
Am folosit dobsonianul Toleascop de 200mm,armat cu ocular Plossl 32mm pentru G=38.5x ,in camp efectiv de 81'.
Nu am fost la prima tentativa,indeosebi portiunea descoperita de William Herschel si purtand codul HV 37 , fiind vazuta de multe ori , mai mult sau mai putin bine.
De data aceasta imaginea a fost socant de clara si de luminoasa ,nebuloasa era imensa,depasind campul vizual si semanand intr-o buna masura cu imaginea atasata.
Prietenul meu Armand a observat impreuna cu mine.

Un alt moment deosebit a fost cand am observat impreuna cu Armand steaua dubla 73 Ophiuchi ,cu separatie de 0.7'' conform Stellarium,prima dubla subarc pe care am reusit sa o prezint unui prieten de observatii.

Si ca sa inchei cu suspansurile,tot impreuna cu Armand si tot in Cygnus ,am observat prin echipamentul de mai sus , cele doua obiecte NGC din Veil Est si pe cel din Veil Vest.
Si acesta a fost un moment antologic deoarece in NGC 6992 si in NGC 6995,pe scurt Veil Est ,nebuloasa se vedea complexa,dantelata !
Iar la NGC 6960 ,vazuta altadata ca o coada cometara izvorand din steaua 52 CYG,s-a vazut fara nicio indoiala si portiunea mai larga si difuza de la Sud de stea si pe care acum am vazut-o pentru prima data.

La toate acestea s-au adaugat bonus celelalte obiecte ,multe din Sagittarius si tovarasia placuta a colegilor de astroclub si a vizitatorilor.
I-am avut de musafiri pe Adrian,astronom amator din Bucuresti cu un newtonian de 150x750mm si pe Edi,student aradean cu dobul sau de 10''.
La acest Star-Party au participat cinci membrii ai clubului si 15 vizitatori.
De la cel mai mic (si pana la cel de varsta 2.9Shocked ) ,n-a fost vreunul care sa nu fi vazut Jupiter ,Saturn si cateva obiecte DSO.

Ascultati-l pe moshul, merita macar din cand in cand sa mai iesi din barlog !

Mircea



NGC 7000-HV 37.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  473.65 kb
 Vizualizat:  de 3764 ori

NGC 7000-HV 37.JPG



Veil Neb.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  389.41 kb
 Vizualizat:  de 3764 ori

Veil Neb.JPG



DSC_9588.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  746.08 kb
 Vizualizat:  de 3764 ori

DSC_9588.JPG



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 28 Iul 2019 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea,
Frumoasa tura de observatii! Felicitari! Iar marile nebuloase din Lebada prezentand atatea detalii cred ca au fost "capturile" serii. Am avut parte si eu de o repriza bogata in observatii la Krapet, in Bulgaria, pe un cer excelent. Acolo am folosit intensiv 2 binocluri si o luneta. Dar pana voi scrie acest raport pun desenul cu galaxia m102 asa cum am vazut-o la ocular din Bucuresti si cu care ramasesem dator in postarea mea de mai sus.



MESSIER 102.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  116.01 kb
 Vizualizat:  de 3711 ori

MESSIER 102.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Observatii astronomice - avansati Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 90, 91, 92 ... 98, 99, 100  Urmatoare

Download topic
Pagina 91 din 100
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact