Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IC434_900sec-Sandu_Val_Cosmin.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224549
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Newton 200mm


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Alex Oprea
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Apr 2019
Mesaje: 4



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 30 Iun 2019 23:24 Download mesaj
Titlul subiectului: Newton 200mm
Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Cum acesta va fi primul meu telescop nu vreu sa dau gres, asa ca va cer si opinia voastra. Dupa lunga perioada de documentat si facut rost de bani Very Happy am ajuns la concluzia ca un dob de 200 e cea ce vreu.

In primul rand bugetul meu actual este de cam 1700 lei (maxim 2000 lei) si as vrea sa investesc in cea mai mare apertura posibila, deci 200mm. De precizat ca observatile le voi face in mare parte la casa bunicilor(30 km de Ploiesti, seeing destul de ok cu putina poloare luminoasa).

Pana acum am pus ochii pe un tub de la sw la care intentionez sa construiesc o monutara dob din lemn.
Cea ce am observat este ca tuburile optice se gasesc majoritatea la f/5, iar cele care vin cu monutura dob la f/6. Este o difernta mare intre f/5 si f/6 (in afara de putina coma de la f/5)?

Pe de alta parte ce este mai rentabil un telescop care vine doar cu un super plossl sau unul care vine cu un barlow si doua oculare (presupun kellner)? Si se merita un focalizator cu microfocus pentru vizual?

O ultima intrebare, este o difenta de calitate (optica in principal) intre firmele disponibile pe piata(sw orion omegon ts optic)?

P.S.: Iau in considerare si achizitia unui telescop SH dar nu prea au mai aparut anunturi cu cea ce caut in ultima vreme.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10638



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iul 2019 00:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai diferenta dintre f5 si f6 este ca unul este f5 si celalalt f6.. Smile
Cu toate consecintele ce decurg de aici, focala, coma, diam secundara, etc.
Un focuser bun e bun indiferent ca are sau nu reductie 1/10, dar daca as avea de alege intre doua de aceeasi calitate as alege cu 1/10. E drept ca nu s-au plans prea multi de clasicul crayford de la sw.

Daca ar fi dupa mine nu as alege telescopul in functie de accesorii, in niciun caz dupa barlowul inclus, prefer sa aleg eu chiar daca costa mai mult. Dar nu prea ai cum sa alegi, cam toate vin cu 1-2 oculare. Dar sunt si oferte doar tub.

Firmele amintite produc cam toate in china daca nu cumva au acelasi furnizor (synta?), fiecare il personalizeaza dupa caz, culoare si sigla. Posibil omegon si sw sa fie cei mai ieftini, ts mai personalizeaza umpic telescoapele lor. Nu cred ca poti da gres cu careva dar nici nu cred ca iti poate garanta cineva calitatea cu vreunul din ele. Posibil un plus pt ts, macar ai un dialog mai direct cu ei, altfel doar prin distribuitori.
Sus
mihaig
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2012
Mesaje: 268



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Iul 2019 11:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Diferentele dintre f5 si f6 ar fi:
-f6 are o adincime a "depth focus" mai mare;104 microni versus 74...asta inseamna ca poti focaliza ceva mai usor cu f6.
-pe masura ce creste focala,ocularele ieftine lucreaza mai bine.
-cu cit focala e mai lunga,cu atit colimarea e mai usoara.
-la f6 ai sanse mai mari la o optica buna.
-coma e simtitor redusa la f6
-f6 e mai greu/lung decit f5
-cu o oglinda de calitate si un seeing bun vei avea un plus de magnificare la f6 cu ocularele uzuale,in special la planete/luna.
In ceea ce priveste firmele producatoare,prin prisma celor 8 doburi de diferite marci pe care le-am avut,pot spune urmatoarele:
-mecanic,dob-urile apartinind brandului GSO sunt superioare celorlalte :reglaj pe altitudine,lazy susan pe azimut,reductie 1/10 la focuser by default,RACI finder care e mai intuitiv,build-in ventilator,laser colimator inclus.
-optic nu am sesizat diferente intre firme...cum ti-e si norocul:)
-sub nici o forma nu as alege instrumentul doar in functie de ce oculare vin cu el.
-focuserul cu reductie 1/10 este foarte util si confortabil;dupa ce il ai,nu-ti mai vine sa revii la cel clasic:)
Oricum,orice ai lua,nou sau second,ar trebui sa il faci bucati si sa:
1.innegresti marginile oglinzii principale
2.capitonezi interiorul tubului cu velur
3.schimbi arcurile de la principala
4.schimbi suruburile de la secundara cu unele ce se pot roti cu mina
5.faci un fel de "dew shield" din poliuretan,de exemplu,pentru eliminarea luminii parazite.

...just my 2 cents:)

_________________
EQ/AltAz mount "heavy duty",EQ5 reconstruit,OnStep GO TO +Smart Hand Controller-,refractor 6" f/10,3" f/11,Dall-Kirkham 7" f/26.Dobs 12"/16" cu OnStep goto.20" in constructie.Toate hand-made.SW Newt 10"goto,


Ultima modificare efectuata de catre mihaig la 01 Iul 2019 11:11, modificat de 1 data in total
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 01 Iul 2019 15:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Colegii noștri ți-au dat sfaturi bune, cu avantajele și dezavantajele fiecărei focale și fiecărui brand.
Avantaje certe pentru vizual: focuser cu reducție, ventilator de răcire și focala mai mare.
Chiar dacă celelalte recomandări sunt pertinente, opinia mea este ca deocamdată să nu desfaci telescopul până nu acumulezi puțină experiență. Poți în schimb să-i faci un parasolar, iar ocularele le vei lua pe rând în funcție de buget și axate pe țintele pe care le urmărești (ortoscopice și/sau oculare de câmp larg)
Spor la achiziție și apoi la observații

_________________
mihai
Sus
Alex Oprea
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Apr 2019
Mesaje: 4



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 01 Iul 2019 23:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In primul rand multumesc tuturor pentru sfaturi si explicatii care au fost de mare ajutor. Deci cred ca voi ramane pe f/6. Din pacate sunt plecat saptamana viitore asa ca achizitia se amana cu 2 saptamani.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact