Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
1.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Calea Lactee


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

AstroFoto - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 10 Iun 2019 16:27 Download mesaj
Titlul subiectului: Calea Lactee
Raspunde cu citat (quote)

Ca tot am un DSLR de acum, am inceput sa ma joc cu el si pe Calea Lactee. Am probleme destul de serioase cu focusul totusi - atasez un exemplu. Ce am incercat pana acum a fost sa autofocusez pe Luna si pe urma sa blochez focusul in manual mode, dar se pare ca nu-i destul. Din pacate, aparatul (un Canon 350D)nu are autofocus, si ecranul de image review are cam 3cm pe 4, deci nici cu 10x zoom nu fac mare branza. Obiectivul (un Tamron 16-300mm) are un inel de focus cu infinitul marcat, dar nu stiu cata incredere sa am in marcajul ala. Ce metoda mi-ati recomanda?

A, si primesc si sfaturi de postprocesare Very Happy ce-i aici e un single exposure de 30s cu 30 de darkuri si 20 de biasuri bagate in deepskystacker, si postprocesat pe urma in darktable (un fel de Adobe Lightroom open-source) ca sa cresc luminozitatea cat m-o tinut, sa reglez culorile (iesise verde din DSS, nush de ce).In principiu, ma intereseaza peisaje cu cerul instelat peste munti, facute cu acelasi echipament folosit ziua pentru peisaje, flora si fauna etc.



mws.jpg
 Descriere:
Calea Lactee si Saturn
 Marime fisier:  1.18 MB
 Vizualizat:  de 7355 ori

mws.jpg



_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Iun 2019 16:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marcajul de infinit de pe obiective este aproximativ. Incearca cu o masca de focus (bahtinov) poate merge sa vezi spikurile. Eventual odata identificat focusul sa machezi pe inelul de la obiectiv pozitia, insa daca obiectivul este zoom o sa ai pozitii diferite la focale diferite ca nu cred ca este parfocal.
Nu stiu cat de bun este vizorul aparatului dar mai merge sa ajustezi focusul si sa vezi dimensiunea stelei, daca este mica inseamna ca esti aproape de focus, eventual intredeschizi ochii, genele fac un fel de masca de difractie.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 10 Iun 2019 17:26 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Calea Lactee
Raspunde cu citat (quote)

Stille a scris:
(...)Din pacate, aparatul (un Canon 350D)nu are autofocus(...)


Pai nu aparatul trebuie sa aiba autofocus Smile aia e o functie a obiectivului, o gasesti pe butonelul din imagine. Aparatul are de selectat numai moduri de fotografiere legate de timpul de expunere, setarea ISO-ului, diafragma. Ca sa faci AF, cu butonul de pe obiectiv in pozitia corespunzatoare, apesi pe declansatorul aparatului jumatate de cursa. In caz ca nu-ti confirma focusul, inseamna ca ori nu merge bine chipul de pe obiectiv, ori conexiunea cu pinii aparatului nu e facuta bine, ori nu reuseste sa vada suficienta diferenta de contrast (uneori, la focale mici, chiar si la Luna da chix; la stele nu mai zic..), ori n-ai apasat cat/cum trebuie Smile
Iar daca nu are autofocus, nici n-ar trebui sa te deranjeze. Cum zice si Valy, fa-i o mica masca sa te ajute sa evaluezi pe unde e clarul si nici nu o sa ai nevoie de AF.



tam-af-mf.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  28.33 kb
 Vizualizat:  de 7335 ori

tam-af-mf.JPG



_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
mihai leahul
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Mai 2013
Mesaje: 143




MesajTrimis: 10 Iun 2019 19:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu recomand numai focus manual cu verificare a focalizarii pe o stea foarte luminoasa. Pentru a avea live view se poate conecta camera la un telefon/tableta cu Android. Sint o sumedenie de programe de control a unui DSLR. Dar ai nevoie de un cablu ceva mai special ( usb otg ) detalii de ex aici : https://videotutorial.ro/cum-se-conecteaza...ial-video/. Am mai observat ca in zona de focus se trece vizibil din rosu in albastru asta pentru a lucra cu diafragma maxima. Eu nu am obtinut rezultate multumitoare pe obiective foto cu masti de focalizare.

Spor!
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 10 Iun 2019 20:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In cazul acesta nu cred ca functioneaza aplicatia:
DSLR Controller - Canon EOS device compatibility
350D / Rebel XT / Kiss N -Compatible: No
https://dslrcontroller.com/devices.php

Oricum, Canon 350D nu are LiveView de niciun fel.

Eventual, poate (?) ar merge sa conectezi telefonul (daca are USB OTG) si sa descarci poza manual, iar apoi sa o maresti mai mult decat poate aparatul.

Apropo, Auto Focus-ul este facut de aparat, are un senzor special pentru asta, obiectivul doar focalizeaza cum ii zice aparatul.

_________________
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Was just a freight train coming your way... it's coming your way...
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 11 Iun 2019 06:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mea culpa cu autofocusu', voiam sa zic liveview, dar cand postezi in graba risti Dancilisme.

In rest, s-o iau in ordine:

La facut focusul pe lumina si marcat pozitia pt intuneric ma gandeam si eu, dar nush daca un focus facut la 20 de grade o sa fie in aceeasi pozitie si la 5, de ex.

Vizorul nu-i spectaculos. As putea totusi sa folosesc o dracie din aia care se monteaza peste si iti da magnificare in plus, si intre asta si spike-urile mastii Bahtinov, poate imi iese ceva.

Cablu USB OTG chiar s-ar putea sa am prin casa, telefonul avand o functie de incarcat alte telefoane de la bateria lui Smile) Aplicatia linkuita nu ofera suport pt 350D, dar mai caut eu pe google play. Si dap, no live view, dar una-i cautat spike-uri pe timbrul ala de LCD si alta pe un ecran de 5 inci.

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 11 Iun 2019 07:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Solutia cu focusul este destul de simpla dar poate putin enervanta: Vei face cateva expuneri de proba pana cand vei afla cand esti in focus atunci cand vei mari poza in "play" si unde stelele trebuie sa fie cat mai punctiforme. Trebuie marita doar zona din centru unde riscul sa ai aberatii optice sunt mai mici. Apoi atentie sa nu mai misti inelul de focus sau de zoom. Totul nu dureaza mai mult de cateva minute. Bineinteles ca expunerile nu trebuie sa fie foarte lungi ci doar cat sa vezi stelele si sa respecti regula de baza a expunerii: 1s la 500mm focala echivalenta in format full frame ca sa nu iasa miscate stelele. In rest spor la pozat!
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 07 Iul 2019 21:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Update: aseara la un star party am imprumutat Canon-ul APS-C mai nou si cu liveview ca sa imi fac focusul pe obiectiv, lipind pe urma inelul de focus in loc cu o bucata de leucoplast si mutand obiectivul la loc pe 350D-ul meu. Pare sa fi mers, am stele mult mai punctiforme.

Dar.

Jupiter-ul minim se obtine la o distanta de focus de putin peste un metru, conform inelului de focalizare. Acu... stiam deja ca nu-i unde inelul de focalizare zice infinit, pe experimentate, dar chiar in partea opusa nu ma asteptam sa fie. E vreo chestie aici pe care nu o inteleg eu dar care explica acest comportament?

Obiectivul e un Tamron 16-300mm, la 16mm in momentul respectiv

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
iulian90
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Sep 2016
Mesaje: 2379



Localitate: Braila

MesajTrimis: 07 Iul 2019 22:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari Stille pentru fotografia cu Calea Lactee. Very Happy A iesit mai faina decat imaginea rezultata din stacking-ul a 10 poze facute de mine la aproximativ aceeasi zona, unde din pacate la mine este afectata de poluarea luminoasa dinspre sud, dinspre oras.

Intr-adevar, este nasol cu focusarea , mai ales ca aparatul care il ai, Canon 350D , nu are Live View ca aparatul meu Canon 450D, vizorul optic nu prea face doi lei noaptea la stele, abia se vad cele mai stralucitoare stele cu obiectivul de 18-55mm montat pe aparat si nici magnificatia mica oferita de vizor nu este prea potrivita pentru un reglaj fin de focus, in plus de asta geamul mat al vizorului are o granulatie cam maricica care strica putin claritatea imaginii vazute prin vizor, chiar si cand focusul este reglat bine. Cel putin asta am observat eu la aparatul Canon 450D care il am.
Se pare ca in cazul aparatului Canon 350D cea mai buna solutie este cea prezentata de @ tudor, aceea de a face cateva expuneri consecutive, urmate de vizualizarea pozelor, pana ce obtii un focus cat mai bun.

Spor la observatii si cer senin. Smile

_________________
Reflector Seben 150/1400mm newton-catadioptric
Reflector Atlas Explorer 114/900mm
Reflector Optus 76/700mm
Luneta 45/550mm DIY
Luneta 80/900mm
Binoclu Bresser Superfocus 10x50
Montura Bresser Messier Exos 1 motorizata.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 24 Sep 2019 22:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pocophone F1@30RAWs@800ISO@15s. Stack in DSS.
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 25 Sep 2019 08:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

..si inca una cu acelasi setup.
Sus
Stille
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Iul 2017
Mesaje: 465



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 25 Sep 2019 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ce frumoasa e zona aia din Cygnus, uite pe acolo n-am prea fotografiat Smile

Pentru poza a doua, poti incerca sa faci un stack nealiniat in DSS si pe urma sa iei primul plan din el, ca sa ai si copacul nemiscat, presupunand ca nu batea vantul

_________________
Binoclu: Pentax SP 10/50 WP (Bufnitza)
Telescop: Skywatcher Heritage 130/f5 (Corbu')
Foto: Canon 800D, obiectiv Tamron 16-300mm(Starcu'), Canon 50mm f/1.8 (Vrabia), Samyang 16mm f2.0 (Gecko), Takumar 135mm f2.5 (Batrana Doamna)
Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 25 Sep 2019 13:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mersi, abia incep sa ma joc cu stack-urile. Probabil ca o sa-i dibuiesc mestesugul.
Ambele zone unite in panorama. Wink Pentru o camera de telefon nu-i rau deloc, IMHO.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 25 Sep 2019 14:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

GunDALF, Spectaculos!!!!

Pun si eu o poza, dar doar dintr-un singur cadru de 25s (obiectiv fisheye 7.5mm, f3.5, ISO 2500, Olympus PEN-F)



P8190215m.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  1.08 MB
 Vizualizat:  de 6529 ori

P8190215m.jpg


Sus
GunDALF
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Apr 2017
Mesaje: 3152

Motto: If only closed minds came with closed mouths..

Localitate: BR

MesajTrimis: 25 Sep 2019 21:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stille a scris:
Pentru poza a doua, poti incerca sa faci un stack nealiniat in DSS si pe urma sa iei primul plan din el, ca sa ai si copacul nemiscat, presupunand ca nu batea vantul

Done. M-am facut cu background pentru telefon. Rolling Eyes
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   AstroFoto - incepatori Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact