Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
17august_2201.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224480
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Review binoclu Berkut 8x40


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 27 Mai 2019 09:22 Download mesaj
Titlul subiectului: Review binoclu Berkut 8x40
Raspunde cu citat (quote)

Date tehnice:
Model: porro
Factor marire: 8
Diametru obiective: 40mm
Prisme: index de refractie mare (BaK4?)
Acoperiri antireflex: FMC? albastru-mov pe oculare, albastru-mov-auriu pe obiective
Camp: 7.5 grade (132m/1000m)
Material/suprafata: Metal acoperit cu piele sintetica; plastic
Sistem de prindere pe trepied: fara
Greutate: 700 grame


Berkut 8x40 imi pare construit la uzina opto-mecanica din Salavat (SOMZ), aceeasi uzina care a produs si BPC5 10x50. Capacul de plastic de pe sarniera indica drept an de fabricatie anul 1996.

Am capatat binoclul cu optica intr-o stare buna, fara zgarieturi. Pe partea mecanica au fost necesare cateva interventii: realinierea jumtatii drepte cu cea stanga, corectarea zero-ului la rotita de focalizare centrala, zero-ul la ocularul drept, si scala distantelor interpupilare.
Realinierea jumatatii drepte a fost facuta din inelele excentrice (mai multe despre asta pe topic-ul deschis de DBird; dar pana la urma asta e alta poveste).
Binoclul nu a venit cu bonetele pentru oculare, dar am reusit sa refolosesc niste bonete de la un binoclu roof ieftin dezafectat.

Reglajele de focalizare (centrala si corectia de dioptru pe ocularul drept) se misca usor, fara insa a se defocaliza singure. Sarniera in schimb e mai degraba rigida, miscarea de ajustare a distantei interpupilare se face mai greu.

Modelul acesta de binoclu pare sa fie mai ieftin: capacele pentru corpul de prisme e din plastic. Inelele decorative de la obiective sunt tot din plastic.
Tuburile port obiective nu au rizuri pe toata suprafata, doar pe ultima portiune a lor.
Prismele din jumatatea cu obiectivele nu au capac protector, nici nu au marginile inegrite. Sunt insa prinse la fel ca la Jenoptem, cu o lamela elastica prinsa intr-un capat intr-o crestatura a corpului, si in capatul celalalt cu un surubel.
Par sa fie executate din sticla cu index de refractie mare (BaK4?), pupila de iesire apare rotunda, fara rombul vazut la alte binocluri.
Optica pare identica, sau macar similara cu cea a BPC5: obiectivele sunt de tip dublet cimentat, acoperirile antireflex au tenta aurie vazuta si la BPC5 10x50. Ocularele par sa fie identice cu cele de la BPC5-ul amintit, inclusiv la acoperirile antireflex, de culoare mov.

Asta se traduce si in imaginea pe care o ofera: o tonalitate virata spre galben, cu detalii fine si contrast bun. Nu am sesizat aberatii cromatice. Campul are o distorsiune geometrica de tip perna, numai buna pentru a elimina efectul de rostoglire cand panoramam.

Campul real a fost determinat folosind Mizar si Alkaid. Distanta intre stele este apoape 7 grade, si incapeau amandoua in camp, cu un pic de loc in plus. Asta de da un camp ceva mai mare de 7 grade - nu se abate deci de la valorile declarate. Campul aparent este de aproximativ 60 de grade - din nou, similar cu BPC5.

Puterea de separatie si curbura campului sunt multumitoare: beta Cygni e separata destul de usor, si ramane separata aproape 75% din camp. Adevaratul test de rezolutie ar fi 61 Gygni.

Puterea de patrundere ese si ea buna: in campul care contine variabila OP Her am reusit sa vad dificil, cu vederea periferica, steaua de comparatie 90 (magnitudine 9.0). In Jenoptem steaua respectiva a fost detectata mai usor. M-am uitat si dupa M51 si surpriza, am detectat-o cu vederea periferica. Din nou, Jenoptem-ul a confirmat detectia.

Mai greu cu 200 de grame decat Enuro 8x30, mai usor cu 300 de grame decat un 10x50, cu aproape acelasi camp real (Enuro Champion 7.5 grade, Jenoptem - 7.3), cu putere de patrundere iar plasata intre celelalte doua binocluri, Berkut 8x40 se vrea sa fie un instrument bun la toate. Unii ar spune bun la aproape toate, altii ar spune aproape bun la toate. In orice caz, un binoclu pe care acum nu vreau sa il mai consider doar donator de piese pentru Tento 10x50.



review.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  89.47 kb
 Vizualizat:  de 2181 ori

review.jpg



_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 28 Mai 2019 09:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim pentru interesantul review. Interesant inclusiv prin faptul ca eu nu am apucat nicodata sa privesc prin acest model.

Sa inteleg ca reusita de mai sus implica mai neplacutul efect secundar: "lipsa donator de piese pentru Tento 10x50" ?
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 28 Mai 2019 12:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai cam da.
Voiam donator de piese fiindca 10x50-ul urmeaza sa ajunga la nepot, cand mai creste. Acuma mai degraba o sa ajunga 8x40-ul la nepot, urmand apoi sa vad daca il mai tenteaza 10x50.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact