Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
A__Einstein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224027
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Achizitie dobson 254


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Achizitie instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
alex1977
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Feb 2018
Mesaje: 26




MesajTrimis: 07 Mai 2019 05:18 Download mesaj
Titlul subiectului: Achizitie dobson 254
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor
Dupa mult, mult timp si dupa multa, multa documentare si rabdare, m-am procopsit, in sfarsit, cu un instrument mai de incredere zic eu necunoscatorul.

Uite asa, in ograda mea a venit Maria Sa :

- https://astrovest.ro/site/index.php/compon...Itemid=119

Si vreo cateva oculare plossl ( 40, 32, 17.5, 7.5 ) inclusiv un barlow 2x.
Acum, ideea este cam la ce sa ma astept de la el Very Happy Very Happy Very Happy.
Cam cat de inspirat de alegere am fost ( eutotusi sper ca am facut o fapta marerata Very Happy ).
Va rog, daca aveti sfaturi si pareri, " loviti-ma " aici cu ele sa incep, usor, usor sa ma "acomodez" cu noua mea pasiune.
Cam care ar fi punctele slabe si puternice ale instrumentului, cam ce asteptari sa am de la el, etc.
Si o mica intrebare : in pachetul telescopului, pe langa reductia de la 2" la1,25" mai exista un prelungitor de 2" cam de vreo 5-6 cm. La ce serveste acest element?
Milioane de multumiri anticipate
Sus
Mitu Catalin
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Aug 2006
Mesaje: 828



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mai 2019 07:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut , alegerea e foarte buna cu exceptia ocularului de 40mm care are pupila de iesire mai mare decat pupila unui ochi adaptat la intuneric (8 mm fata de 5-7mm in functie de om ) . Si cel de 32 e marisor dar e foarte util in faza cautarii obiectelor - cand faci star hopping .
Prelungitorul ala e locul unde se introduc ocularele de 2" . Daca nu ai un cer prea grozav iti recomand sa incepi cu roiuri de stele

_________________
200mm F/6, 130mm F/5, HEQ5 pro , NEQ5 , ATIK 320E , 450D, 15x70
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 07 Mai 2019 07:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări pentru Măria Sa. Este un instrument mare și greu, ca să încep cu minusurile, dar regatul său se întinde mai mult decît al unor instrumente mai mici, iar acest instrument te poate ține ocupat (câteodată) tot restul vieții.
Va trebui să fii pregătit mental și fizic să-l poți deplasa pentru observații, iar o curte ar ajuta mult la dezvoltarea pasiunii tale.

_________________
mihai
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 07 Mai 2019 21:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut , iti trebuie un colimator laser bun , asa un telescop trebuie scos la cer negru pentru a pune in valoare apertura , pentru observatii fara dureri de spate trebuie inaltat ...la mine sta pe o platforma mobila si un suport inaltat cam cu 40cm , pot sta cu ochii la ocular fara dureri de spate oricit . Eu nu vad minusuri , este o oglinda principala din pyrex aclimatizare mai rapida , deci ai facut o treaba f buna , ai un telescop pentru amatori experimentati . (Ai grija la colimare tubul sa fie orizontal sa nu scapi ceva pe oglinzii )
Sus
alex1977
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Feb 2018
Mesaje: 26




MesajTrimis: 20 Mai 2019 04:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor
Un pic de ajutor pentru un up-grade? Un sfat cu privire la un ocular planetar si un barlow. Ar merge un ortoscopic de 5-6 mm cu barlow de 3x? sau sa merg pe un barlow de 5x? In prezent am 2x.
Dupa trei saptamani de zile (nopti) de ploi si nori absolut imposibili, am reusit si eu sa scot jucaria la stele. Cateva duble super banale, luna de doua ori foarte putin de jupiter (printre craci de brad si colt de bloc). La luna, in patrar, super fain. Contrast bun, detalii impresionante (super plosl 7,5 cu 2x barlow - maximul de care dispun in prezent). Umbre de munti, rifturi, etc. Impresionant. Pe luna 90% - moartea ochilor. Pe maxim - dezamagitor. Undeva pe la 80-120 x ceva frumos. Lumina extrem de puternica a taiat toate detaliile. Un filtru lunar ajuta?
Si inca ceva: exista diferente semnificative intre :

- https://astrovest.ro/site/index.php/ocular...uwa-detail

si

- https://astrovest.ro/site/index.php/ocular...pic-detail

?

Milioane de multumiri pentru raspunsuri.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 20 Mai 2019 22:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu te astepta la minuni de la lentilele Barlow puternice de 3x sau 5x.
Pot sa fie oricat de bune , seeingul este marele tau inamic.
Vei putea trece de 250x doar de putine ori , nu vad rostul acestora.
''Pe maxim-dezamagitor'' de unde crezi ca vine ?

Filtrele color te vor ajuta.

Succes,Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
alex1977
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Feb 2018
Mesaje: 26




MesajTrimis: 21 Mai 2019 05:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

multumesc pentru raspuns domnule Mircea
cu permisiunea dumneavoastra, va solicit un raspuns : prezenta spike-urilor pot determina o colimare precisa? sau sunt doar o consecinta a unei focalizari reusite?
maxime multumiri.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 21 Mai 2019 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Alex

Spikurile ( sau egretele ) nu se pot utiliza pentru colimare.
Ele sunt un efect de difractie cauzat de bratele secundarei.
Egretele sunt perpendiculare pe bratele care le dau nastere.
Bratele curbate nu produc efecte direct vizibile ,din cauza formei.
Aceasta nu inseamna ca nu produc difractie ci doar ca nu produc egrete ,ele ''manjesc'' difractia peste toata imaginea.

Sa inteleg ca nu esti sigur cand ai focalizat corect ?
Descrierea imaginilor selenare parca asta sugereaza.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
alex1977
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Feb 2018
Mesaje: 26




MesajTrimis: 22 Mai 2019 05:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

multumesc domnule Mircea.
ideea spike-urilor am inteles-o. de ce apar. care este motivul. problema era alta : daca ele sunt vizibile atunci cand telescopul este decolimat. cu alte cuvinte, daca prezenta vizuala a acestor "sageti" poate fi observata numai in conditiile unei alinieri (colimari) precise a instrumentului. nici decum nu se pune problema colimarii pe aceste repere vizuale (mai bine spus - efecte vizuale).
ca o sintetizata si concreta intrebare :
- se vad spike-uri intr-un instrument newtonian daca acesta este decolimat?
in legatura cu focalizarea, da. mai ales pe lumina puternica a lunii, cam greu de stabilit o imagine perfect focalizata. pe stele am mizat pe aparitia vizuala a spike-urilor. de regula, cind acestea au aparut, am considerat ca vizual sistemul este focalizat corect. cel mai fain, a fost pe Mizar A si B dar parca nu la putere maxima. cred ca pe undeva pe la 160 x. acolo se facea separarea suficient de frumoasa a celor doua componente. evident si prezenta spiku-rilor individuale. o imagine super.
din cate am citit pe aici si nu numai, la splitarea stelelor duble, prezenta spiku-rilor este un element foarte util.
si acum inca o mica problema, de data asta mai personala :
- un ochi astigmat, poate, fara ochelari, sa vada astfel de detalii? pentru ca eu, teoretic, dupa un consult oftalmologic as avea astigmatism. eu insa nu prea cred. oricum, ochelarii ii folosesc doar la citit sau activitati ce necesita o vizualizare clara de aproape.
maxime multumiri
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Mai 2019 17:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exista masti de focalizare care te ajuta sa evaluezi focusul, merge la stele, mai putin spre deloc la Luna.
Simpla prezenta a spike-urilor nu inseamna ca telescopul e colimat sau ca ai focalizat corect ci doar ca ai obstructie in drumul optic, nu imi dau seama daca ochiul (tau) poate distinge gradul de colimare sau de focus doar pe baza spike-urilor .
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Mai 2019 11:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noa, veti spune ca sunt un mosh rautacios dar chestia cu masti de focalizare mi se pare ...bip...bip...bip.
La astrofoto inteleg intrutotul utilizarea lor dar la vizual e fie de ras ,fie de plans.

Focalizarea corecta se obtine la stele in baza imaginii de difractie : disc Airy inconjurat de inel sau inele de difractie.
Spilul este ca acestea trebuie cautate pentru aspectul lor cel mai fin,cu cel mai bun contrast :discul Airy la minim iar inelele de difractie sa fie cat mai inguste si luminoase ,bine definite.
La Luna si la planete ,cauti prin focalizare aspectul cu cele mai multe detalii, clare ,mai cu contrast imagini.

Este practic imposibil cu un dobsonian de 10'' ,la Luna , la grosisment mare ,sa nu vezi detalii.
Daca este bine focalizat ,bine colimat si bine fezandat ,grosismentul mare reduce stralucirea imaginii iar detaliile fine abia atunci apar.
La cum a evoluat calitatea instrumentelor comerciale spre bine, eu presupun ca dobul lui Alex nu a fost bine focalizat.
Nu-i nici o tragedie , instrumentul este nou,te vei obisnui cu el.
Focalizarea corecta se invata numai practic ,cu ochiul la ocular,restul sunt doar discutii.

Daca ai astigmatism , trebuie sa folosesti ochelarii prescrisi pentru a vedea detaliile pe care telescopul este capabil sa le ofere.
Asadar ,reconsidera viitoarele achizitii de oculare din acest punct de vedere : ai nevoie neaparat de ''eye relief'' /distanta pupilara mare.

Despre egrete : daca imaginea nu este bine focalizata ,se vad si ele defocalizate ,atata vreme cat esti undeva aproape de focalizarea optima.Apoi nu se mai vad ,sunt prea slabe.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 23 Mai 2019 12:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La vizual ar fi utila cand ai seeing prost, pui un Hartman si macar stii ca esti bine cu focusul. Pe de alta parte daca ai seeing prost poate e mai bine sa faci altceva. Poate la inceput (ca incepator) nu stii cum sta treaba, nu vezi clar si te intrebi: "o fi de la focus, o fi de la colimare, o fi de la egrete?"
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 23 Mai 2019 21:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inteleg ce spui dar cred ca dadacirea incepatorilor este transformata de sacali in sursa de profit.

Incepatorul ,daca incearca de suficient de multe ori sa faca observatii si isi pune neuronii la nitica munca, va invata din practica, prin proprie experimentare ,toate ''smecheriile'' hobbyului.

Fac o comparatie.
Un copil care invata sa mearga, se straduieste ,intai de-a busilea si luand trante dar pana la urma o face dar singur.
Spiritul iepocii globaliste e altul : deoarece copilul nu stie sa mearga , il trantim in carucior , ii dam carje si il indopam cu vitamine ''de umblat''.
In hobbyul astronomic , daca lucrurile merg mai departe in directia de acum , vom avea in viitor ,langa fiecare telescop ,o masina de colimat , mai mare si mai scumpa decat telescopul.
Intr-o parte...dar sa nu uitam agregatul de focalizare ,de pe cealalta parte.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10588



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Mai 2019 11:08 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adevar graiesti. Ai vazut care este, de obicei, prima intrebare dupa 1-2 zile de la achizitie? "Ce colimator sa iau" sau "Ce barlow sa iau".
Pe de alta parte eu nu am zis sa isi cumpere colimator sau masca ci ma gandeam sa isi faca una daca vrea neaparat.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 25 Mai 2019 11:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca in fiecare astronom este si un bun optician , fara scule nu faci decit sa prelungesti fazele unei observati . Daca este noapte /bezna si ai telescopul de 1,5m "praf" , mai apar si niste nori , cum faci ? pina gasesti suruburile de colimare apune steaua ! daca ai baut si vreo doua beri si invirti invers de suruburi , numai bine prinzi rasaritul (numai vorbesc cite drumuri faci ocular-principala ) . Laserul se foloseste si in fabrici de optica si la colimare + cautatoare . Deci este superior orcarei metode de colimare , inclusiv cu stea artificiala , si iti spune cind este decolimata si secundara . Este creat sa simplifice /ajute procesul greu la inceput , si care pare haotic , (tocmai motivul fugii de Newtoniene ) punind ordine . Tot odata este banii marunti , in ziua de azi .
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Achizitie instrumente Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact